Tarım ve Hayvancılık

Tavuk Çiftliği Kredisi Devlet Destekli 30 Bin TL 2023 (2 Yıl Geri Ödemesiz)

Kanatlı yetiştiriciliği, koyun ve inek yetiştiriciliğinden çok farklıdır. 3-5 tavuk alıp, organik yumurta yemek zevkli olsa da, binlerce tavuk kapasitesi olan bir çiftlik kurmak, et pilici veya yumurta tavuğu yarka satın alıp, profesyonel bir tavuk çiftliği kurmak başka bir iştir. Bu alanda kümes hayvancılığına girmek isteyenlerin, en çok yaşadıkları problem finansmandır. Üreticiler, Devlet tarafından en az 200.000 TL tutarında çiftlik kurma hibesinin verilmesini talep etmektedirler. Gerek KOSGEB, gerek Tarım ve Orman Bakanlığı, gerekse TKDK (IPARD- IPARD2) tarafından yapılan yardımlar şimdilik bu kadar.

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Devlet Desteği Veriliyor mu?

Ülkemizde, Tavuk çiftliği açmak, organik yumurta yetiştirmek isteyenlere aşağıda yazılı olan Devlet kurum ve kuruluşları tarafından hibe kredi, sıfır faizli kredi veya düşük faizli kredi verilmektedir. Bu teşviklere başvurmak için, bir çiftlik sahibi olmanız, eğer çiftlik dukkanacmak.com kuramadıysanız bir projenizin olması, hayvancılık yapmakta kararlı olduğunuzu gösterir belgeler ve evraklarınız bulunmalıdır. Aklımda bir tavuk işi var diye Devlet kurumlarına başvurursanız, destek veya kredi alamazsınız. 2.000-3.000 piliç bulunan bir çiftliği kurmak kolay iş değildir, sermaye ve ciddiyet gerektirir. Eğer bu ciddiyeti kaldıracak durumda değilseniz, bakkal dükkanı açmayı düşünebilirsiniz.

tavuk-çiftliği-kurmak
Tavuk Çiftliği Kurmak

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır?

Organik köy tavuğu besleyerek, köy yumurtası üretimi yapmak isteyen çiftçiler, salma (serbest sistem) tavukçuluk yaparak iyi para kazanabilirler. Bunun için iyi hazırlanmış bir iş projesi ile birlikte, projenin büyüklüğüne göre sermaye ve çalışacak elemana ihtiyacınız olacaktır. Salma tavukçuluk denen iş, hayvanların doğal ortamda gezerek beslenmeleri ve buna bağlı olarak doğal yumurta yumurtlamalarının sağlanmasıdır. Tavuk doğada, ot, böcek, taş, kum gibi doğal olan mineralleri tüketimi sonucunda katkısız yumurtladığından köy yumurtası piyasada daha yüksek fiyata alıcı bulabilmektedir.

Bazı firmalar satış yapabilmek için salma tavukçuluk yaptığını iddia ederek, çiftlik yumurtalarını halka doğal köy yumurtası olarak satmaya çalışsalar da, bu yumurtanın, tadı, kokusu ve şekli diğer standart çiftlik yumurtalarından ayrılmakta ve tüketiciler tarafından rahatlıkla ayırt edilmektedir. Ülkemiz de çok sayıda Toptan köy yumurtası satın alan firmalar mevcuttur.

Yine doğal yumurta kadar, doğal ortamda yetişen et tavuklarının etleri de yumurta kadar değerlidir. Ancak şuan Türkiye’ de sağlık prosedürleri açısından toptan köy tavuğu veya pilici satışı yapan bir firma mevcut değildir. Yeni iş kurmak isteyenlere bir fikir olabilecek sektör, büyük yatırım gerektiren bir iştir.

Yazımızın başında salma tavukçuluk yapmak için hayvanların doğal ortamlarında beslenmesi gerektiğini defalarca söylemiştik. Bu kapsamda bu işe girmek için gerekli olan tavukçuluk materyalleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Salma tavukçuluk için açık ve kapalı alan,
 • Tavukçuluk kredisi veya yeterli finansman,
 • Çiftlikte çalışacak personel gerekli olan ana unsurlardır.

Salma tavukçuluk projesi bir dönümlük bir alanda yapılabileceği gibi, tavuk sayısına ve üretimin şekline göre, 5 dönümlük bir arazi ve kapalı alanda tercih edilebilir. Çiftlik ve tesisin kurulumu için Devlet kurumlarının hibe ve teşvikleri alınabilir. Özellikle Ziraat Bankasının çiftçiye ödediği hayvan kredisi tavukçuluk amacıyla çekilebilir.

30 Bin Lira Hibe

Tarım ve Orman Bakanlığı Tavuk çiftliği kuranlara 30 bin lira hibe kredi veriyor. Devlet destekli salma tavukçuluk, hindi, kaz ördek gibi kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekiyor.

 • En az 500 adet tavuk alarak serbest sistem (salma tavukçuluk) yumurta tavuğu yetiştiriciliği projesi hazırlamak ve bu proje ile  Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüklerine başvuranlar 30 bin lira devlet desteği alabilir.
 • Devlet desteği alabilmek için en az 400 adet serbest sistem kaz, ördek hindi yetiştiriciliği projesi hazırlamak ve bu proje ile Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurmak gerekiyor.

Proje dahilinde, tarım ve hayvancılık alanında 15 bin kişiye 30 bin lira hibe verileceği düşünülüyor. Bu projenin köye dönüş projesi dahilinde icra edileceği tahmin ediliyor.

Genç çiftçi proje desteği uygulama rehberi içerisinde başvurunun nasıl dukkanacmak.com yapılacağı ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Yine bu proje desteği ile alakalı olarak aşağıda belirtilen linklerden tavuk yetiştiriciliği için başvurunun nasıl yapılacağı ve örnek tavuk çiftliği projesi bulabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise Tavukçuluk projelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan; Yumurtacı Tavukların Korunması ile İlgili Asgari Standartlara İlişkin Yönetmelik kapsamında istenilen altyapı ve şartların yerine getirilmesi şarttır. Bu şartları yerine getirmeyenler 30 bin lira tavukçuluk hibesi alamazlar.

30-bin-tl-hibe
30 Bin TL Hibe

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar 2023

 • Şeker Bank
 • İş Bankası
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Deniz Bank
 • Ziraat Bankası tavuk çiftliği için kredi veriyor. Ziraat Bankasından faizsiz tavuk çiftliği kredisi alabilirler.
 • Akbank
 • Deniz Bank

Tavuk Çiftçiliği Hibeleri 2023

TKDK olarak bilinen devlet kurumu tarafından da, 2023 yılında tavuk çiftliği açmak isteyenlere proje karşılığında hibe desteği verilmektedir. Tavuk çiftliği hibesi verilen işletmeler şunlardır;

 • 101-3 Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler
 • 101-4 Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler
 • 103-3 Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi 2023

Geçtiğimiz yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı, 30 bin lira tavukçuluk hibe kredisi haricinde, hayvancılık yapmak, büyükbaş veya küçükbaş hayvan hibesi ve kredilerinden faydalanmak isteyenlere Ziraat Bankası tarafından ödenen krediler kapsamında 100 bin lira faizsiz kredi verileceğini açıklamıştı. Bu kapsamda Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık alanında proje desteği ile birlikte, salma tavukçuluk, et tavuğu yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu, hindi ve ördek yetiştiriciliği, bıldırcın yetiştiriciliği, gibi kümes hayvanı yetiştirme sektörüne de destekleme vermeye devam edecek.

Yumurta Tavuğu Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Şartlar

Devlet, kredi vereceği çiftlikler için bazı şartlar oluşturmuştur. Yumurta tavuklarının korunması ile ilgili asgari standartlara ilişkin yönetmelik kapsamında, yumurta tavuğu çiftliği kurarak yumurta yetiştirmek isteyenler için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Her tavuk için en az 10 cm ayrılması şartıyla ya doğrusal bir yemlik ya da her tavuk için asgari 4 cm ayrılması şartıyla dairesel yemlik bulundurulması, Her yedi tavuk için en az bir folluk temin edilmesi, Grup folluklarının kullanılması durumunda, azami 120 tavuk için en az 1 m² folluk alanı ayrılması gibi şartlar mevcuttur.

Bu tebliğ nameyi öğrenmeden bu iş için devlet desteği başvurusunda bulunmamanızı tavsiye ederiz. Eğer tavuk çiftliğinizi özel banka kredileri ile açmak isterseniz, sitemiz üzerinden en düşük faizli uygun salma tavukçuluk, hindi ve ördek çiftliği, bıldırcın yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu, civciv alımı ve tavukçuluk için verilen düşük faizli kredileri değerlendirebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Hibe Şartları 2023

Tavuk, piliç ve yumurta yetiştiriciliği yapacak işletmeler için her dönem en az;

 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 5.000 adet
 • Etlik piliç yetiştiriciliğinde 10.000 adet
 • Ördek, hindi, kaz, bıldırcın yetiştiriciliğinde 2.500 adet
 • Deve kuşu yetiştiriciliğinde 50 adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapmış veya yapılacak olması gerekmektedir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar 2023

 • Nüfus Cüzdanı
 • Çiftçiye ait Çks Belgesi
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici bilgiler
 • Son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Karşılık olarak gösterilecek teminata ilişkin belgeler

EDİTÖR TAVSİYESİ

5 Yorum

 1. Şu anda ķırklar elinde gezen tavuk işi yapmaktayım. Şartlarınız uygun ise görüşebiliriz.

 2. Merhaba Turan bey ,
  isterseniz bu işi birlikte yapabiliriz.
  Bi araya gelip konuşup anlaşabilirsek yaparız arayın konuşalım

 3. 100 dönüm tapulu arazim ve 250 dönümden fazla himayemde otlak alanım var destekli nasıl yapılıyor bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

 4. Selam, Büyükçekmece de oturuyorum yakın konumdayım çiftliğinize ve bu iş ile alakalı düşünürken yazınızı okudum.Eğer boşsa hala size ulaşıp bi konuşmak isterim nasıl yapabiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − 1 =

Başa dön tuşu