Tavuk Çiftliği Kurmak İçin 30 Bin Lira Devlet Hibesi Veriliyor

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin 30 Bin Lira Devlet Hibesi Veriliyor
294.122 kez okundu.

Kanatlı yetiştiriciliği, koyun ve inek yetiştiriciliğinden çok farklıdır. 3-5 tavuk alıp, organik yumurta yemek zevkli olsa da, binlerce tavuk kapasitesi olan bir çiftlik kurmak, et pilici veya yumurta tavuğu yarka satın alıp, profesyonel bir tavuk çiftliği kurmak başka bir iştir. Bu alanda kümes hayvancılığına girmek isteyenlerin, en çok yaşadıkları problem finansmandır. Üreticiler, Devlet tarafından en az 200.000 TL. tutarında çiftlik kurma hibesinin verilmesini talep etselerde, IPARD ve IPARD2 projeleri haricinde 2016 yılında 30 bin lira hibe haricinde henüz onaylanan proje bulunmamaktadır. Gerek KOSGEB, gerek Tarım Bakanlığı, gerekse TKDK tarafından yapılan yardımlar şimdilik bu kadar.

Tavuk çiftliği kurmak için Devlet desteği veriliyor mu?

Ülkemizde, Tavuk çiftliği açmak, organik yumurta yetiştirmek isteyenlere aşağıda yazılı olan Devlet kurum ve kuruluşları tarafından hibe kredi, sıfır faizli kredi veya düşük faizli kredi verilmektedir. Bu teşviklere başvurmak için, bir çiftlik sahibi olmanız, eğer çiftlik kuramadıysanız bir projenizin olması, hayvancılık yapmakta kararlı olduğunuzu gösterir belgeler ve evraklarınız bulunmalıdır. Aklımda bir tavuk işi var diye Devlet kurumlarına başvurursanız, destek veya kredi alamazsınız. 2000-3000 piliç bulunan bir çiftliği kurmak kolay iş değildir, sermaye ve ciddiyet gerektirir. Eğer bu ciddiyeti kaldıracak durumda değilseniz, bakkal dükkanı açmayı düşünebilirsiniz.

Salma tavukçuluk nasıl yapılır?

Organik köy tavuğu besleyerek, köy yumurtası üretimi yapmak isteyen çiftçiler, salma (serbest sistem) tavukçuluk yaparak iyi para kazanabilirler. Bunun için iyi hazırlanmış bir iş projesi ile birlikte, projenin büyüklüğüne göre sermaye ve çalışacak elemana ihtiyacınız olacaktır. Salma tavukçuluk denen iş, hayvanların doğal ortamda gezerek beslenmeleri ve buna bağlı olarak doğal yumurta yumurtlamalarının sağlanmasıdır. Tavuk doğada, ot, böcek, taş, kum gibi doğal olan mineralleri tüketimi sonucunda katkısız yumurtladığından köy yumurtası piyasada daha yüksek fiyata alıcı bulabilmektedir.

Bazı firmalar satış yapabilmek için salma tavukçuluk yaptığını iddia ederek, çiftlik yumurtalarını halka doğal köy yumurtası olarak satmaya çalışsalar da, bu yumurtanın, tadı, kokusu ve şekli diğer standart çiftlik yumurtalarından ayrılmakta ve tüketiciler tarafından rahatlıkla ayırt edilmektedir. Ülkemiz de çok sayıda Toptan köy yumurtası satın alan firmalar mevcuttur.

Yine doğal yumurta kadar, doğal ortamda yetişen et tavuklarının etleri de yumurta kadar değerlidir. Ancak şuan Türkiye’ de sağlık prosedürleri açısından toptan köy tavuğu veya pilici satışı yapan bir firma mevcut değildir. Yeni iş kurmak isteyenlere bir fikir olabilecek sektör, büyük yatırım gerektiren bir iştir.

Yazımızın başında salma tavukçuluk yapmak için hayvanların doğal ortamlarında beslenmesi gerektiğini defalarca söylemiştik. Bu kapsamda bu işe girmek için gerekli olan tavukçuluk materyalleri aşağıda belirtilmiştir.

1.Salma tavukçuluk için açık ve kapalı alan,
2.Tavukçuluk kredisi veya yeterli finansman,
3. Çiftlikte çalışacak personel gerekli olan ana unsurlardır.

Salma tavukçuluk projesi bir dönümlük bir alanda yapılabileceği gibi, tavuk sayısına ve üretimin şekline göre, 5 dönümlük bir arazi ve kapalı alanda tercih edilebilir. Çiftlik ve tesisin kurulumu için Devlet kurumlarının hibe ve teşvikleri alınabilir. Özellikle Ziraat Bankasının çiftçiye ödediği hayvan kredisi tavukçuluk amacıyla çekilebilir.

Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği30 bin lira Hibe

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tavuk çiftliği kuranlara 30 bin lira hibe kredi veriyor. Devlet destekli salma tavukçuluk, hindi, kaz ördek gibi kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekiyor.

 • En az 500 adet tavuk alarak serbest sistem (salma tavukçuluk) yumurta tavuğu yetiştiriciliği projesi hazırlamak ve bu proje ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerine başvuranlar 30 bin lira devlet desteği alabilir.
 • Devlet desteği alabilmek için en az 400 adet serbest sistem kaz, ördek hindi yetiştiriciliği projesi hazırlamak ve bu proje ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurmak gerekiyor.

2017 yılında yeni bir proje dahilinde, tarım ve hayvancılık alanında 15 bin kişiye 30 bin lira hibe verileceği açıklandı. Bu projenin köye dönüş projesi dahilinde icra edileceği tahmin ediliyor.

Genç çiftçi proje desteği uygulama rehberi içerisinde başvurunun nasıl yapılacağı ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Yine bu proje desteği ile alakalı olarak aşağıda belirtilen linklerden tavuk yetiştiriciliği için başvurunun nasıl yapılacağı ve örnek tavuk çiftliği projesi bulabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise Tavukçuluk projelerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayımlanan; Yumurtacı Tavukların Korunması ile İlgili Asgari Standartlara İlişkin Yönetmelik kapsamında istenilen altyapı ve şartların yerine getirilmesi şarttır. Bu şartları yerine getirmeyenler 30 bin lira tavukçuluk hibesi alamazlar.

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

TKDK olarak bilinen devlet kurumu tarafından da, tavuk çiftliği açmak isteyenlere çeşitli desteklemeler yapılmaktadır. TKDK tarafından aşağıdaki sektörlerde Tavuk Çiftliği Devlet Desteği verilmektedir.

 • 101-3 Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler
 • 101-4 Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler
 • 103-3 Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

100.000 TL.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın ÇELİK, 30 bin lira tavukçuluk hibe kredisi haricinde, hayvancılık yapmak, büyükbaş veya küçükbaş hayvan hibesi ve kredilerinden faydalanmak isteyenlere Ziraat Bankası tarafından ödenen krediler kapsamında 100 bin lira faizsiz kredi verileceğini açıkladı. Bu kapsamda Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık alanında proje desteği ile birlikte, salma tavukçuluk, et tavuğu yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu, hindi ve ördek yetiştiriciliği, bıldırcın yetiştiriciliği, gibi kümes hayvanı yetiştirme sektörüne de destekleme vermeye devam edecek.

Yumurta tavuğu çiftliği kurmak için gerekli şartlar

Devlet, kredi vereceği çiftlikler için bazı şartlar oluşturmuştur. Yumurta tavuklarının korunması ile ilgili asgari standartlara ilişkin yönetmelik kapsamında, yumurta tavuğu çiftliği kurarak yumurta yetiştirmek isteyenler için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Her tavuk için en az 10 cm ayrılması şartıyla ya doğrusal bir yemlik ya da her tavuk için asgari 4 cm ayrılması şartıyla dairesel yemlik bulundurulması, Her yedi tavuk için en az bir folluk temin edilmes,, Grup folluklarının kullanılması durumunda, azami 120 tavuk için en az 1 m² folluk alanı ayrılması gibi şartlar mevcuttur.

Bu tebliğnameyi öğrenmeden bu iş için devlet desteği başvurusunda bulunmamanızı tavsiye ederiz. Eğer tavuk çiftliğinizi özel banka kredileri ile açmak isterseniz, sitemiz üzerinden en düşük faizli uygun salma tavukçuluk, hindi ve ördek çiftliği, bıldırcın yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu, civciv alımı ve tavukçuluk için verilen düşük faizli kredileri değerlendirebilirsiniz.Tavuk Çiftliği Kurmak İçin 30 Bin Lira Devlet Hibesi Veriliyor Konusuna 188 Yorum Yapıldı
 1. MESUT dedi ki:

  slm
  ankara çubuk ilçesinde 5000 m arazim var gezen tavuk işine ilgi duyyorum. anlayan ve bu işe benim gibi ilgilisi olan ve gerçekten bu işi yapabileceğine inanan bir kişiyle ortaklık kurmak istiyorum.
  iltibat için 0531

  1. Sinan dedi ki:

   Merhaba kardesim bende ciddi düşünüyorum çok araştırdım olabilir telefon numaran çikmamis ben yazayim ulas kinusalim

 2. Onur dedi ki:

  Selam iyi aksam lar ben yumurta satim is kurmak istiyorum burdan vaydalanmak istiyorum

 3. turan dedi ki:

  Gebzedeki 7500 m2 arsama tavuk çiftliği kurmak için işden anlayan ortak arıyorum .Kocaeli belediyeside % 50 Hibe veriyor.Doğal gezen tavukçuluk destekleme proje kapsamında bu işten anlayan biri ile eşit ortaklık çalışabiliriz.
  Turan Varer

  1. Emre dedi ki:

   merhaba.bende gebze köyler bölgesinde aynı iş dalında iş kurmak fikriyatındayım.ilgilenirseniz dönüş yapabilirsiniz.0533 284 99 64

  2. melih akın dedi ki:

   merhaba bende tavuk çiftliği kurmak ve ortak arıyorum

 4. Ömer dedi ki:

  Bende bir tavuk çiftliği kurmak istiyorum

 5. Vural varlı dedi ki:

  Bende bu işi yapmak istiyorum napmam gerekli

 6. Ahmet ÇİFTÇİ dedi ki:

  Slm Çiftliği olanlara ve bu işi bilenlere sesleniyorum urfada 28 dönüm arazim var bende çiftlik kurmak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim

  1. ömer faruk dedi ki:

   ahmet cifci sizinle ortak olabiliriz

Sayfa başına git