Dükkan Açmak

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar 2020 (DEVLET 30 BİN LİRA HİBE)

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar 2020 (DEVLET 30 BİN LİRA HİBE)

Tarım ve hayvancılığa destek sağlayan kurumlar mantar yetiştiriciliğine de kredi ve teşvikler vermektedirler. Kosgeb, TKDK ve kalkınma ajanslarının mantar üretimine desteklerini kaleme aldık. Siz de kendi projenizi hazırlayarak mantar üreticiliği yapmak isteyen girişimciler kredi veren bankalara başvurularda bulunarak mantar yetiştiriciliği için kredi alabilirler. Hep birlikte, yüksek kar marjına sahip ürünlerden biri olan  höbelen, gelincik, çörek, timrit, çam kabara ve istiridye mantarları için verilen kredilere göz atalım.

Mantar Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Mantar tek başına da çok güzel bir sebze olmakla beraber bir çok lezzetli yemeği de tatlandırmada kullanılır. Yemeklerden harici olarak insan sağlığı açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Bu tarım ürününün diğer tarım ürünlerinden farkı kısa zamanda hasat edilebilmesi ve büyük arazilere ihtiyaç duyulmamasıdır. Ancak bunun yanında bu işin birçok zahmeti vardır. Mantarın yetiştirileceği ortam, bakımı, hastalığı, hasat edilmesi gibi zahmetli yönleri ve de bu ürünü  yetiştirmek için teknik bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Kısa zaman içerisinde yatırdığınız sermayeyi geriye kazanabileceğiniz bir girişim olduğu için yüksek kar sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken şeyler mantarlarınızı yetiştirirken yapılması gerekenlere çok dikkat etmenizdir. Dikkatli bir şekilde bakımını yapmanız, mantar yetiştiriciliğine uygun bir ortam seçmeniz gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliğinin uzun süreli devamlı bir iş olmasını istiyorsanız yapmanız gereken bu işe başlarken temelini sağlam atmak olacaktır. Üretiminde hassaslık isteyen bu besinler nemi sever. Bu sebeple rutubetli bir ortam yaratmanız mantarlar için zorunludur. Bu mahsullere nem sağlamak için iki farklı seçeneği deneyebilirsiniz.

Sera buğusu: Bu konu ile ilgili detaylı bir araştırma yapınız. Bütün seçenekleri değerlendirerek en kullanışlı buğu sistemini tercih ediniz. Bazı makineleri elinizde ayarlamanıza gerek yoktur. Otomatik olarak kendi zamanlamasını ayarlayabilen makineler vardır. Buğu sisteminin yapması gereken biriken su damlacıklarının havada asılı kalmasını sağlamaktır. Zaten amaç da mantarları sulamak değil nemi arttırmaktır. Ziraat Bankası 300 Bin TL. Faizsiz Sera Modernizasyonu Kredisi veriyor.

mantar-yetiştiriciliği-nasıl-yapılır

Mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Sis makinesi: Sis makineleri sera buğusuna göre daha fiyatlıdır. Ancak bütünüyle nemi tam olarak ayarlayabilir.  Sis makineleri, sera buğusuna göre işlev olarak daha avantajlıdır. Çünkü nemi doğrudan arttırmaya yarar. Aynı zamanda doğru şekilde ayarlanması durumunda arta kalan fazla suyun değerlendirilmesine yardımcı olur.

Yetiştirme alanının bir diğer önemli parçası da temiz havadır. Mantarlar oksijenden beslenir ve karbondioksit yayar. Mutlu olmaları için düzenli olarak temiz hava almaları gerekir. Yetiştirme şeklinize bağlı olarak bir havalandırma sistemi kurabilirsiniz.

Çiftçi için yeni fırsat kapısı olan kültür mantarı son yıllarda artış göstermektedir. Antalya’nın Korkuteli İlçesi, 17 bin 739 ton kültür mantarı üretimiyle toplam ülke üretiminin yarısından fazlasını karşılamakta olduğunu Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar dile getirmiştir. Ayrıca mantar üretiminde komposttan alınan KDV’nin indirilmesi birim maliyetlerin düşmesini sağlayacak ve üreticileri teşvik edeceğini de söylemiştir.

Mantar Kredisi Veren Bankalar

Tarımsal amaçlar için Ziraat Bankası ile birlikte tüm bankalar kredi verir. Ancak tarımsal amaçlı faaliyetlerinizde kullanmak üzere aşağıda ki bankalardan kredi çekebilirsiniz.

 1. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Halk Bankası
 4. Akbank
 5. TEB
 6. HSBC,
 7. Garanti Bankası
 8. Denizbank
 9. Qnb Finansbak
 10. İş Bankası

Mantar Yetiştiriciliği Hibe 2020 Yılında Var mı?

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hibe kararı ile yeni hibe destekleri tarım ve hayvancılık tesislerinin kurulması, işleme tesisleri ile teçhizatlarına yönelik olarak verilecektir. Tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlar ile mantar ve kültür balıkçılığına yönelik sabit yatırımlar ile büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlarda hibe kapsamına alınmıştır. Hibe desteklerinin kapsamı ve hibeye esas proje tutarları genişletilmiştir. Genç çiftçilerimize mantar üretimi için 30 bin lira hibe desteği sağlandı. Projenin 2020 yılında da devam edeceğinden bahsediliyor. Başvuru  şartları şöyle idi;

Kültür mantarı üretimi projeleri:

 1. En az 100 (yüz) m2 lik alanda 25 ton kompost, 3 kat ranza sistemi, sırt pompası, sulama sistemi, 1(bir) adet vantilatör, aspiratör, higrometre ve termometre içerikli beyaz şapkalıkültür mantarı (agaricusbisporus) üretimi projesi.

 2. En az 1 000 (bin) m2’ lik alanda kontrolü örtü altı tesisi, 20 (yirmi) ton kompost içerikli, pleurotus cinsi istiridye mantarı, kaya mantarı (pleurotusostreatus) yetiştiriciliği projesi.

Yani devlet bahçesinde 3 beş adet kompost ile hobi için mantar üretimi yapana değil, bu işten geçimi sağlamak isteyen çiftçilermize 30 bin lira mantar hibesi vermeyi amaçladı.

Mantar Kredisi Veren Bankalar ve Şartları 2019

Devlet Desteği ile Mantar Kredisi Veren Bankalar ve Şartları 2020 Yılında Devam Edecek.

Ayrıca TKDK IPARD programları kapsamında 302-1 sayılı tedbiri ile mantar yetiştiriciliğe 2020 yılında da destek olmaya devam edecektir.

Ziraat Bankasından Mantar Kredisi

T.C. Ziraat Bankası, Sarayönü’nde som dönemlerde önemli bir sektöre dönüşen kültür mantarı yetiştiriciliği yapan çiftçilere kredi veriyor. Sarayönü’nde son dönemlerde popüler bir meslek haline gelen mantarcılık sektörünün daha da ileriye gidebilmesi için güzel bir fırsat sunan Ziraat Bankası, kültür mantarı yetiştiriciliği kredisini daha önceden de kullanmaktaydı.150 işletmeden fazla üretim tesisine ulaşan Sarayönü’nde ise bu kredinin kullanılabilirliği yeni yeni önem arz eder hale geldi. Faaliyetlerini sürdüren işletmeler için kullandırılan kredi imkanında kredi miktarı üretim alanının genişliğine göre belirleniyor. Üretim tesisinde metrekare başına 35 lira olarak belirlenen krediden tarımsal kredi prosedürlerinin yerine getirilmesi şartı ile faydalanılabiliyor.

Kosgeb Mantar Yetiştiriciliğine Destek Veriyor mu?

Kosgeb tarımsal amaçlı mantar yetiştiriciliğine ve üretimine destek vermemektedir. Kosgeb sadece aşağıda ki nace kodları ile mantar sektöründe destek sağlar. Bunlar;

 1. 46.31.06 nace kodu ile Kültür mantarı toptan ticareti
 2. 47.21.01 nace kodu ile Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil)

Tarımsal Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Gerçek kişilerde Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Çiftçi Belgesi / ÇKS Belgesi,
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı gibi),
 • Tarımsal üretim faaliyet konusuna göre istenecek belgeler olarak sıralanır.

Yorumlar
 1. Ramazan Avci dedi ki:

  kültür mantarı ustasıyım danısmanlık yapılır.

  1. bekir dedi ki:

   beni arayınız

 2. ramazan dedi ki:

  merhaba kültür mantarı ustasıyım yur dısı yurt ici farketmez

 3. ramazan dedi ki:

  MERHABALAR
  ÜLTÜR MANTARI USTASIYIM FABRİKA ACMAK İSTİYORUM SERMAYEM YOK HİBE YADA ANAKTAR TESLİMİ NASIL OLUYOR NİGDE

 4. Berat Özkılıç dedi ki:

  Ben istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum ise sıfırdan baslayacagim devlet desteği nasıl alınır ?bubis nasıl yapılır evimin bodromu bu iş için çok müsait yaklaşık 70 metre kare civarında bir alanın var bunun yanında bahçeye bir kapalı izalasyonlu bir yer yaptırmak gibi bir dusuncem var bu işte uzman birilerine ihtiyacım var yardımcı olur yol gosterirseniz çok sevinirim kendim öğretmenim bu işi babam için düşünüyorum zamanı ve yeri çok müsait devlet desteği de almak istiyoruz yardımcı olursanız seviniriz tel

 5. derince dedi ki:

  ıstırıdye mantarlarını kıme satabılırız 3 donum arazım var kurmak ıstıyorumm ama cevap verırsenız sevınırım

 6. Antalya manavgat dedi ki:

  Merhaba ben ev hanımıyım evimin alt katında bodrum katta istiridye mantar ı yetiştirmek istiyorum ve bu konu hakkında yeterli bilgi almak ve hibe veya destek kredileriniz konusunda bilgi almak istiyorum

 7. ADANA seyhan dedi ki:

  Mekanik sıhhi su tesisat ustalık belgesine sahibim daha önce de iş yerim vardı faliyetimi durdurmuştum yeniden kendi işyeri mi kurmak istiyorum 35 yıl iş tecrübem var işçi çalıştırma tecrübem var adana ilinde kendi memleketimde yeniden iş kurmak istiyorum işyerimde 5 kişiden az olmamakla birlikte faaliyetlerimizin doğrultusunda dahada çok iş gücü olarak isdihtam olusturmak itiyorum yeniden iş yeri kurman için kredi edinmek istiyorum buna parelel olarak mantar üretim tesisi kurmak istiyorum kendi arazim var iş gücüm var lakin kredi kullanmadan gerceklestiremiyorum sizlerden bu projelerim için devletimizden yardım görebilir miyim ilginize şimdiden teşekkür ederim

 8. Kucuk cekmce dedi ki:

  Dahan once profsonel olarak sihhi tessisat isi kaynak ve cati oranim isi yaptim bu islerde yuzde yuz ustaligim vardir istanbul basak sehirde 10 yi yaptim

 9. milas dedi ki:

  istridye mantarı için yerim müsait ilçe tarım yetkilileri gidip yeri incelediler hibe konusunda bilgi almak istiyorum

 10. Afyonkarahisar dedi ki:

  Mantar yetiştiriciliği için yrdm olursanız iyi olır

 11. sinop bayabat dedi ki:

  slm ben mürüvet sinopun baybat içsesinin koyünde yaşıyorum ben almanyada 27 sene çalışıp köüme döndüm ancak etrafıma baktıgımda hiç bir gelişme görmedim düşündümki alalmanyanın en küçük köyleri bile gelişmiş fakat benim köyüm ayni klamış çok üzüldüm kadınlarımz kızlarımız hep boş vakit geçiriyorlar karar verdim köyümü kalkındırmak için mantar çifligi kurmaya ancak devleten nasıl destek alacgımı bilmiyorum eger bu işi başarırsam köydeki geçlerimize iş kapısı açılacak lutven yardım edin çiflik kurmak için arazim var aynı zamanda kanatlı hayvanda yapak istiyorum köyümü kalkındırmak için elimden ne gelirse yapmaya hazırım yetkilere duyurulur anı zamanda almanyaylada irtibatım var yani pazar kurabilirim köyümü dünyaya tanıtmak istiyorum çok güzel yrleri var belkide almanyadan turis getirebilirim yaylalarımız hrika hoca kalın haber bekliyorum

 12. varto dedi ki:

  mantar yetistirmek istiyorum
  bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz
  yerim buna müsait
  bu konuda yardımcı olun
  teşekkürler

 13. Kırıkkale /keskin/köprü köy dedi ki:

  Kırıkkale de yaşıyorum 43yaşındayım isdiridye mantarı yetiştirmek istiyoruz eşimle birlikte 100metre kare devlet desteği ile yapabilir miyim Mete’den bilgi alabilirim

 14. fethiye dedi ki:

  istiridye mantarı yetiştiriciligi işi yapmak istiyorum maddi gücüm yok bu iş için hibe ve kredi alabilirmiyim

 15. İdil. Şırnak dedi ki:

  Buğday. Mercimek. vs. Vekil öğretmenlik yaptım. sgk. primlerini kendim yatırdım. özel sektörde den emekliyim. İlçede kalıyorum. Yer müsait

  1. İdil. Şırnak dedi ki:

   Mantar için hibe alabilir miyim. Hala cevap almış değilim. Meilime cevap gelecek mi?

 16. M.ereğlisi dedi ki:

  Merhaba ben istiridye ve kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Fakat bu işi yapmak için maddi gücüm yok.Tekirdağ’a hibe ve kredi varmı lütfen yardımcı olun.

 17. Malatya yesilyurt dedi ki:

  İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum hibe ve kredi destekli malatya da yapmak istiyorum tohumunu nerden temin ediyoruz

 18. Merkez dedi ki:

  Yıllardır çiftçilik yapıyoruz. Kültür mantarı veya istiridye mantarı işini yapabilirim. Bu iş için maddi gücüm yok. Hibe veya destek almak istiyorum. Çanakkale İline destek veriliyor mu?

 19. Merkez dedi ki:

  Yıllardır çiftçilik yapıyoruz. İstiridye mantar veya kültür mantarı üreticiliğini yapabilirim. Bu iş için maddi gücüm yok. Bu iş için hibe veya destek nasıl alabilirim? Çanakkale İli için destek veriliyor mu?

  1. İdil. Şırnak dedi ki:

   Ben sgk emeklisiyim. Tarım den anliyorum. Mantar yetiştirmek istiyorum. Acaba devlet hibe verecek mi. Maddi durumum düşüktür.

 20. Afyonkarahisar dedi ki:

  İstiridye mantar yetiştiriciği ile ilgi hibe desdeğe ihtiyacım var

 21. Kocasinan dedi ki:

  Ben tarım ve hayvançılıkla uğraşıyorum. Tarım alanında buğday,arpa,yonca,pancar ekiyorum ve hasad ediyorum.ayrıca hayvancılık olarak büyük baş ve küçük baş hayvancılık yetiştiricisiyim.kültür mantarıda yetiştirmek istiyorum

 22. Esenyurt istanbul dedi ki:

  Lokantacilik gıda ve üretim işlerinde yetenekliyim.

 23. Mantar yetiştiriciligi dedi ki:

  İstiriyye mantar yetiştirmek istiyorum bana bu konuda yardımcı olacak bitini arıyorum

 24. İstiridye mantarı dedi ki:

  Sakarya yada düzceye mantar hibesi veriliyormu. Verilen hibeyi nerelerde kullanabiliyoruz

 25. mantarcılıkla ugraşmak istiyorum dedi ki:

  bana bu konuda yardımcıolabilirmisiniz ben mantar işiyle ugraşmak istiyorum yardım destek bekliyorum

 26. farketmez karlı is olsunda dedi ki:

  350 mt kare kapalı 4000 mt açık ciftligim var mantar tavuk hayvancılık karlı is yamak istyrmmm ama maddi gücüm yok onerilerinizi bkliyrm

  1. mehmet inal dedi ki:

   çiftliğiniz nerede

 27. istiridye mantarı dedi ki:

  istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum.hibe ve destek alabilirmiyim. nerelere başvurabilirim.nevşehir ilinde yaşıyorum.saygılarımla