Tarım ve Hayvancılık

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar 2023 (DEVLET 30 BİN LİRA HİBE)

Mantar yetiştiriciliğine devletten kredi ve teşvikler hakkında bilgi almak isteyenler için Kosgeb, TKDK ve kalkınma ajanslarının mantar üretimine desteklerinin nasıl alındığını, 2023 yılında hibe varmı şartlarını ve merak edilen tüm detayları kaleme aldık. Mantar yetiştiriciliğine sağlanan bu desteklerden yararlanabilmek için kendi projenizi hazırlamanız gereklidir. Mantar üreticiliği yapmak isteyen girişimci iseniz mantar kredisi veren bankalara başvurularda bulunarak mantar yetiştiriciliği için finansman desteği alabilirsiniz. 2023 yılında üreticisine yüksek kar marjı vaad eden yüksek kar marjına sahip ürünlerden biri olan höbelen, gelincik, çörek, timrit, çam kabara ve istiridye mantarları için verilen krediler neler gelin göz atalım.

Mantar Kredisi Veren Bankalar

Tarımsal amaçlı faaliyetlerin devam ettirilmesi ve teşvik sağlanması amacıyla ülkemizde bulunan tüm bankalar tarım kredisi ürünleri sunarak çiftçilerin yanında yer almaktadır. Ziraat Bankası ile birlikte birçok bankadan bu anlamda finansman destekleri sağlanmaktadır ancak tarımsal amaçlı faaliyetlerinizde kullanmak üzere aşağıda ki bankalardan kredi çekebilirsiniz. Mantar kredisi veren bankalar aşağıda ki gibidir:

 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • Akbank
 • TEB
 • HSBC,
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Qnb Finansbak

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Veren Kurumlar Hangileridir?

TKDK: Destek vermiş olduğu illerde 302-1 Çiftçilik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi tedbir koduyla yapılan yatırımın %65 kadar hibe olanağı sağlamaktadır.

KOSGEB: 46.31.06 NACE koduyla ‘Kültür Mantarı Toptan Ticareti’ yapmak isteyen girişimci ile yapan KOBİ’lere destek vermektedir. Yeni girişimcilere bu alanda atılımda bulunmaları durumunda iki senelik program için 60.000 TL hibe sağlamaktadır.

Ziraat Bankası: Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretim konusuyla çiftçilerimize 2.500.000 TL kadar faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Geri ödemeleri 7 yıl vadeye kadar kredi alabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliğine 2023 Yılında Hibe Var mı?

Devlet mantar işine hibe veriyor. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında Tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkında Tarım ve orman Bakanlığı hibe kararı ile yeni hibe destekleri tarım ve hayvancılık tesislerinin kurulması, işleme tesisleri ile teçhizatlarına yönelik olarak verilecektir. Tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlar ile mantar ve kültür balıkçılığına yönelik sabit yatırımlar ile büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlarda hibe kapsamına alınmıştır. Hibe desteklerinin kapsamı ve hibeye esas proje tutarları genişletilmiştir.

Mantar Kredisi Veren Bankalar ve Şartları 2019
Devlet Desteği ile Mantar Kredisi Veren Bankalar ve Şartları Devam Edecek.

Geçtiğimiz sene genç çiftçilerimize mantar üretimi için 30 bin lira hibe desteği sağlandı. Başvuru şartları şöyle idi;

Kültür mantarı üretimi projeleri:

 • En az 100 m2 lik alanda 25 ton kompost, 3 kat ranza sistemi, sırt pompası, sulama sistemi, 1 adet vantilatör, aspiratör, higrometre ve termometre içerikli beyaz şapkalıkültür mantarı (agaricusbisporus) üretimi projesi.
 • En az 1.000 m2’ lik alanda kontrolü örtü altı tesisi, 20 ton kompost içerikli, pleurotus cinsi istiridye mantarı, kaya mantarı (pleurotusostreatus) yetiştiriciliği projesi.

Yani devlet bahçesinde 3,5 tane kompost ile hobi için mantar üretimi yapana değil, bu işten geçimi sağlamak isteyen çiftçilermize 30 bin lira mantar hibesi vermeyi amaçladı.

Ayrıca TKDK IPARD II programları kapsamında 302-1 sayılı tedbiri ile mantar yetiştiriciliğe destek olmaya devam edecektir.

TKDK’dan Mantar Yetiştiriciliği %65 Hibe Desteği

TKDK IPARD II programı 2021 yılında TKDK’dan % 65 hibe desteği sağlanmaktadır. Hazırlayacağınız proje ile devletten hibe alarak kültür yada istiridye mantarcılığı yapmak isteyen çiftçilerimiz 302-1 Tedbir koduyla TKDK üzerinden %65 varan mantarcılık yatırımlarına hibe alabilirsiniz.

TKDK haricinde ayrıca Ziraat bankasının ‘Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretim’ kredileriyle de sermaye sorunlarınıza çözüm bulabilirsini

Ziraat Bankasından Mantar Kredisi

T.C. Ziraat Bankası, son dönemlerde önemli bir sektöre dönüşen kültür mantarı yetiştiriciliği yapan çiftçilere kredi veriyor. Son dönemlerde popüler bir meslek haline gelen mantarcılık sektörünün daha da ileriye gidebilmesi için güzel bir fırsat sunan Ziraat Bankası, kültür mantarı yetiştiriciliği kredisini daha önceden de kullanmaktaydı. Faaliyetlerini sürdüren işletmeler için kullandırılan kredi imkanında kredi miktarı üretim alanının genişliğine göre belirleniyor. Üretim tesisinde metrekare başına 35 lira olarak belirlenen krediden tarımsal kredi prosedürlerinin yerine getirilmesi şartı ile faydalanılabiliyor.

Ziraat bankası Mantar Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ziraat bankasından mantar yetiştiriciliği için kredi almak isteyenlerden tarımsal kredi için talep edilen evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu evraklar:

 • Gerçek kişilerde Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Çiftçi Belgesi / ÇKS Belgesi,
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı gibi),
 • Tarımsal üretim faaliyet konusuna göre istenecek belgeler olarak sıralanır.

Mantarcılığın ticari boyutuyla eğer ki ilgileniyorsanız; KOSGEB’den toptan ve perakende mantar ticareti yapmanız durumunda yine hibe alabilirsiniz.

Kosgeb Mantar Yetiştiriciliğine Destek Veriyor mu?

Kosgeb tarımsal amaçlı mantar yetiştiriciliğine ve üretimine destek vermemektedir. Kosgeb sadece aşağıda ki nace kodları ile mantar sektöründe destek sağlar. Bunlar;

 • 46.31.06 nace kodu ile Kültür mantarı toptan ticareti
 • 47.21.01 nace kodu ile Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil)
NACE REV 2 KODUSEKTÖR ADINACE TİPİ
46.31.06Kültür mantarı toptan ticaretiG
47.21.01Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil)G
Kosgeb Mantar Yetiştiriciliğine Destek nace kodları listesi

Yeni girişimcilerin mantar yetiştiriciliği faaliyetinde bulunmak istemeleri halinde iki senelik program için 60.000 TL hibe desteğinden faydalanabilirler.

İşbankası Mantar İşletmeciliği Kredisi

İşbankası tarafından mantar işletmeciliği yapmak isteyenlere kompost, misel, torf alımı elektrik, sulama, kompost yerleştirme, tesis boşaltma gibi ihtiyaçlar için, başvuru şartlarını sağlamaları halinde 24 ay varan esnek ödemeli uygun faiz oranları ile kredi verilmektedir. Bu krediden yararlanabilmek için Ziraat Odası Çiftçi Belgesi veya Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı veya benzeri bir üretici kayıt sistemine üye olunması şartı aranmaktadır.

Başvurularınız ister İşCep, isbank.com.tr ya da İmecemobil üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Mantar tek başına da çok güzel bir sebze olmakla beraber bir çok lezzetli yemeği de tatlandırmada kullanılır. Yemeklerden harici olarak insan sağlığı açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Bu tarım ürününün diğer tarım ürünlerinden farkı kısa zamanda hasat edilebilmesi ve büyük arazilere ihtiyaç duyulmamasıdır. Ancak bunun yanında bu işin birçok zahmeti vardır.

 • Mantarın yetiştirileceği ortam, bakımı, hastalığı, hasat edilmesi gibi zahmetli yönleri ve de bu ürünü  yetiştirmek için teknik bilgi sahibi olmayı gerektiriyor.
 • Kısa zaman içerisinde yatırdığınız sermayeyi geriye kazanabileceğiniz bir girişim olduğu için yüksek kar sağlayabilirsiniz.
 • Yapmanız gereken şeyler mantarlarınızı yetiştirirken yapılması gerekenlere çok dikkat etmenizdir.
 • Dikkatli bir şekilde bakımını yapmanız, mantar yetiştiriciliğine uygun bir ortam seçmeniz gerekmektedir.
 • Mantar yetiştiriciliğinin uzun süreli devamlı bir iş olmasını istiyorsanız yapmanız gereken bu işe başlarken temelini sağlam atmak olacaktır.
 • Üretiminde hassaslık isteyen bu besinler nemi sever.
 • Bu sebeple rutubetli bir ortam yaratmanız mantarlar için zorunludur.
 • Bu mahsullere nem sağlamak için iki farklı seçeneği deneyebilirsiniz.

Sera buğusu: Bu konu ile ilgili detaylı bir araştırma yapınız. Bütün seçenekleri değerlendirerek en kullanışlı buğu sistemini tercih ediniz. Bazı makineleri elinizde ayarlamanıza gerek yoktur. Otomatik olarak kendi zamanlamasını ayarlayabilen makineler vardır. Buğu sisteminin yapması gereken biriken su damlacıklarının havada asılı kalmasını sağlamaktır. Zaten amaç da mantarları sulamak değil nemi arttırmaktır.

mantar-yetiştiriciliği-nasıl-yapılır
Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Sis makinesi: Sis makineleri sera buğusuna göre daha fiyatlıdır. Ancak bütünüyle dukkanacmak.com nemi tam olarak ayarlayabilir.  Sis makineleri, sera buğusuna göre işlev olarak daha avantajlıdır. Çünkü nemi doğrudan arttırmaya yarar. Aynı zamanda doğru şekilde ayarlanması durumunda arta kalan fazla suyun değerlendirilmesine yardımcı olur.

Yetiştirme alanının bir diğer önemli parçası da temiz havadır. Mantarlar oksijenden beslenir ve karbondioksit yayar. Mutlu olmaları için düzenli olarak temiz hava almaları gerekir.

Yetiştirme şeklinize bağlı olarak bir havalandırma sistemi kurabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Merhaba ben tokat köyde kendi bahçem var 1 ton mantar posası istiyorum yetiştirmek ve öğrenmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu