Dükkan Açmak

Bakkal Dükkanı Açmadan Önce Mutlaka Okuyun!

Bakkal Dükkanı Açmadan Önce Mutlaka Okuyun!

Bakkal dükkanı açmak isteyenler için makalemizi 2 bölümde yayınlamaktayız. Birincisi  genel bilgiler, ikincisi ise bu işin yapılabilmesi için gerekli olan mevzuat ;

Genel bilgiler

Günümüz Türkiye’ sinde büyük mağaza zincirleri hemen hemen tüm illerde hizmet verdiklerinden dolayı, bakkal manav market şarküteri gibi küçük esnaf büyük ölçüde zarar uğramaktır. Ancak yine de doğru yerde doğru zamanda ve doğru şekilde açılan küçük işletmeler halen faliyetlerini sürdürmektedir. Özellikle de mahalle aralarında açılan ufak bakkallar halen büyük marketlere meydan okurcasına ayakta durabilmektedir.

İş yerinin seçimi ;

 Öncelikle hizmet vereceğiniz kitleyi tespit etmek çok önemlidir. Yani bakkal dükkanının kurulacağı yerin seçimi birinci önceliktir. Büyük sermaye harcanarak yanlış yerlere açılan bakkal dükkanlarının bir çoğu müşteri azlığından dolayı zarar etmekte ve kısa sürede kapanmaktadır. Bu sebeple hitap edilecek kitlenin seçimi birinci önceliktir.

mahalle bakkalı

mahalle bakkalı

Bakkal dükkanınızı açmak istediğiniz bölgeyi izleyin  ve Bakkalın yerinin kalabalık sitelere ya da mahalleye uzaklığını tespit edin. Halkın sizin bakkalınızdan başka alternatifi olup olmadığını gözlemleyin.

Bakkal dükkanın da satacağınız ürünlerin seçimini iyi yapın ;

bakkal-ürünleri

Her ne kadar kaliteli ve ucuz ürünler satan bir bakkal dükkanı açsanız da halkımızın bir bölümünde bulunan büyük marketlerden alışveriş yapma alışkanlığı her zaman devam edecektir. İnsanlar bakkal dükkanlarını daha çok ufak ihtiyaçlarını gidermek için tercih etmektedirler. Ancak yine de bakkalda yok satmak gibi bir deyim vardır ki, müşterinin bakkal dükkanın da aradığını bulabilmesi de önemlidir. Bu sebeple satılacak ürünlerin tespiti önemlidir. Tespit edilen ürünlerin markaları kalitesi ve fiyatı da müşteriler için çok önemlidir. Bu sebeple müşterilerinizin sizi tercih etmelerini sağlayacak şekilde, kaliteli, ucuz ve en çok tercih edilen ürünleri satabilmek müşteri potansiyelinizin oluşmasını sağlayacaktır.

Müşterilerinize ödeme kolaylığı sağlayın ;

bakkal-defteri

Eski Bakkal dükkanlarında bulunan veresiye defterlerini hepimiz biliriz. Halen mahalle aralarında hizmet veren bazı bakkal dükkanlarında bu veresiye defterleri  kullanılmaktadır. Günümüzde kredi kartları da yoğun şekilde kullanılmaktadır. Bu sebeple açağınız bakkal dükkanında müşterilerinize ödeme kolaylığı sağlamak zorundasınız. Bir banka ile anlaşarak bir pos cihazı bulundurmanız ve müşterinize kredi kartı ile ödeme kolaylığı sağlamanız faydalı olacaktır. Ayrıca dükkan girişini de kredi kartı ile ödeme yapılabildiğini belirten bir levha asmanız sizin yararınızadır. Yine her ne kadar veresiye vermek sorunlu bir iş ise de halkımız büyük marketlerden kredi kartı veya peşin alış yapmakta ise de mahalle bakkallarına veresiye alışveriş yapmayı alışkanlık haline getirmiştir. Yani büyük marketten peşin para ile alışveriş yapıp ta sizin küçük mahalle bakkalınıza veresiye vermek isteyen bir çok müşteri olacaktır. Bu müşterilerin bazılarına veresiye verdiğinizde ödemeyi yapmalarında çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Veresiye vermemeniz durumunda ise müşterileriniz sizden alışveriş yapmak istememesi gibi bir problem de olacaktır. Bu sebeple bu konuda müşterilerinizle aranıza şeffaf bir çizgi çekmenizde yarar olacaktır.

Bakkal dükkanı açmanın maliyeti ;

vergi usuluBakkal dükkanı açmadan önce öncelikle piyasayı araştırarak bir gider tablosu hazırlamalısınız. Bu tablonun içerisinde bakkal dükkanı açılacak binanın hazırlanması, boyası badanası, tezgahların oluşturulması, fayansı, tuvaleti, elektrik tesisatları vs. bina içerisinde bulunan tüm ekipmanlar kontrol edilmeli ve bu ekipmanların giderleri de tabloya işlenmelidir. Daha sonra bakkal içerisine ürünler konmadan önce bulunması gereken raflar, dolaplar, tezgahlar masalar gibi malzemelerin sayıları ve ölçüleri de tespit edilmeli ve yine piyasa araştırması yapılarak bu ürünleri temin edilebileceği yerler belirtilmeli ve bu bilgiler tabloya işlenmelidir. Bu bilgilerden sonra, bakkala ürünlerin temin edilebileceği toptancılar ile görüşmeler sağlanmalı ve ürünlerin temin şekli, ödemenin ne şekilde yapılacağı, ürünler tükendiğinde yeni ürünlerin ne zaman getirileceği, ödemede kolaylık yapılıp yapılmayacağı gibi konular tartışılmalı ve tek toptancıya bağlı kalmaksızın birkaç farklı toptancıyla görüşmeler yapılmalı ve anlaşmaya varılmalıdır. Alınacak ürünlerin çeşidi ve sayıları bakkal dükkanının maliyetinin büyük bölümünü oluşturmaktadır. Örneğin sigara satmak isteyen bir dükkan, sadece sigara alımı için 20, 30.000 TL. Para harcayabilmektedir. Bu sebeple biz ne kadar örnek versek te, evdeki hesap çarşıya uymayacaktır ve bu sebeple ikinci paragrafta bahsettiğimiz üzere bakkal dükkanın da satacağınız ürünlerin seçimini iyi yapmanız maliyet açısında da önemlidir.

Teknolojiden faydalanın ;

bakal açmakBakkal dükkanınız da kullanılacak bilgisayar, barkod cihazları, güvenlik kameraları, bakkal market yazılımı gibi metaryeller, bakkal dükkanınıza hakim olmanızı kolaylaştıracak ve işinizin azalmasını sağlayacaktır. Örneğin tüm ürünlerin fiyatlarını aklınızda tutmanızda zorlanabilirsiniz. Bu sebeple barkod sisteminin kurulması iş yükünüzü hafifletecektir. Yine bakkalın güvenliği için güvenlik kamerası alarm sistemi kurulumu hırsızlara karşı güvenliğinizi sağlayacaktır.

Kiralama, devralma;

Bakkal dükkanı açmak yerine daha önceden açık olan, belirli bir müşteri potansiyeli bulunan bakkal dükkanlarını da devralmak sizin için başka bir alternatif olabilir. Türkiyede bakkal dükkanı veya market devreden esnafların vermiş oldukları ilanların bulunduğu sahibinden isimli web sitesini de http://www.sahibinden.com/devren-isyeri-market ziyaret edebilirsiniz. Burada İstanbul Ankara Bursa Adana gibi çeşitli illerde devren kiralık veya devam satılık bakkal dükkanı veya market seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Uygun fiyata böyle bir işyeri kiralar Ya da devralırsanız işletmenin beraberinde getireceği artıları (müşteri potansiyeli, kurulmuş düzen vb.) olduğu gibi, eksilerinide (kötü imaj) göz ardı etmemeniz gerekir.

Bakkal dükkanı açmak için yasal mevzuat

Bakkal dükkanları genel itibariyle basit usulden vergilendirilir. Ancak basüsit ulden vergi verebilmek için bazı şartlar gereklidir. Verginizi basit usulde ödeyip ödemeyeceğinizi öğrenmek için “Basit Usulde Vergilendirme” isimli makalemizi buradan okuyabilirsiz.

Bakkal dükkanı açmak için vergi dairesine, esnaf ve saaatkarlar odasına ve belediyeye başvurmanız gereklidir. Bu dairelerde sizin hazırlamanız gereken evraklar tarafınıza bildirilir. Bu evraklar bazı dairelerde farklılık gösterebilir. Bu sebeple en net bilgiyi başvuracağınız resmi makamdan öğrenebilirsiniz.

Özel şartlardan bazıları;

 • Tüm tezgâh ve raflar zeminden en az 15 cm yükseklikte olacaktır.
 • Soğuk meze, et ve süt ürünleri, sakatat ve balık gibi farklı gıda maddeleri için ayrı ayrı veya bölümlere ayrılmış soğutma tertibatlı dolap veya tezgah bulunacaktır.
 • Gıda maddeleri ile diğer maddeler farklı raf ve tezgahlarda satışa sunulacaktır.
 • Ekmekler ve unlu mamuller kapalı dolaplarda ve vitrinli tezgahlarda satışa sunulacaktır.
 • Kuruyemiş ve kuru kahve satılan iş yerlerinde kavurma ve ısıtma işlemi yapılacak ise bunun için gereken donanım kurulacaktır.
BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Küçük Girişimci Olma Zorluğu dedi ki:

  Her meslek grubunda ilgili odaya üye olma zorunluluğu, aidat ödeme zorunluluğu, en basit iş kollarında bile sözde mesleki yeterlilik belgeleri tamamiyle amacı dışına çıkmış para tuzağı haline gelmiştir. Tamamen yoğun bürokraside küçük girişimciler boğulmaktadır. Enerjinizi ve vaktinizi yapacağınız işe harcayamaz hâle getiriliyorsunuz. İlgilenip bilmezseniz de sonu hazin sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz. Sokak içlerinde market açılmaması ile ilgili acilen kanuni bir düzenleme yapılmalıdır. Aksi takdirde, küçük girişimci kirasını ödeyemeyecek hâle gelerek tezgâhını kaybedeceği gibi ciddi şekilde borç ve haciz batağına saplanacaktır. Siyasi kişilere bu durumlar aktarılmalı ve farkındalık yaratılmalıdır. Toplumsal mutsuzluğun arttığı şu günlerde Devlet bu konuda tedbir almaya zorlanmalıdır

 2. Eskisehir odunpazari 71 evler mahallesi dedi ki:

  Ekonomi marketi açmak istiyorum 5 senedir organize sanayide çalışıyorum montaj uzerine

 3. turgut çevik dedi ki:

  kazı kazan kart satışı yapmak isteyen, kendi adına, şirketi adına kazımalı kart üretim ve satışı yapılır…. az sermaye ile çok kazanmak için 0.543.566.81.82 simetri a.ş (özel tasarım yapılır)

 4. bursa/ nilüfer dedi ki:

  hiç belgem yok bakkal açabilirmiyim

 5. erkan dedi ki:

  Eski kıraathane ve tekel ruhsatın var bunu bakkala nasıl çevire bilirim yardımcı olursanız sevinirim

 6. işyeri açma belgesi dedi ki:

  Cevaplaiş yeri açma ruhsatı bakkal market tekel bayii kuruyemiş dükkanı ve tüm gıda pazarları iş yeri açma ve ustalık belgesi şu an iş yerim olmadığı için kiralıktır. 2001 yılında milli eğitim bakanlığından alınan bu belgem türkiyenin her yerinde geçerlidir.

  1. Kanunlara aykiri dedi ki:

   Yasak bilader bu senin yaptiginin buyuk cezasi var !

 7. mahallemizin kenarına bim mağazası kuruldu. İşler iyice azaldı. büyük marketler küçük esnafı eziyor. Satış yapamıyoruz. böyle giderse dükkanı kapatacağım.

  1. recai dedi ki:

   tüketici olmama rağmen aynı vaziyet bizim mahalledede mevcut, büyük balık küçük balığı yiyor maalesef

 8. Bakkal dükkanı açma belgesi dedi ki:

  iş yeri açma ruhsatı ve ustalık belgesi bakkal market tekel bayii kuruyemiş dükkanı ve tüm gıda pazarları iş yeri açma ve ustalık belgesi şu an iş yerim olmadığı için kiralıktır. 2001 yılında milli eğitim bakanlığından alınan bu belgem türkiyenin her yerinde geçerlidir.

  1. deniz dedi ki:

   tekel ruhsatı nasıl her yerde geçerli

  2. market dedi ki:

   Bize ustalik belgesi lazım nasıl ulaşabiliriz size

BİR YORUM YAZ