Yeni İş Fikirleri

Bakkal Dükkanı Açmadan Önce Mutlaka Okuyun!

Bakkal dükkanı açmak isteyenler için makalemizi 2 bölümde yayınlamaktayız. Birincisi  genel bilgiler, ikincisi ise bu işin yapılabilmesi için gerekli olan mevzuat ;

Genel Bilgiler

Günümüz Türkiye’ sinde büyük mağaza zincirleri hemen hemen tüm illerde hizmet verdiklerinden dolayı, bakkal manav market şarküteri gibi küçük esnaf büyük ölçüde zarar uğramaktır. Ancak yine de doğru yerde doğru zamanda ve doğru şekilde açılan küçük işletmeler halen faaliyetlerini sürdürmektedir. Özellikle de mahalle aralarında açılan ufak bakkallar halen büyük marketlere meydan okurcasına ayakta durabilmektedir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

İşyerinin Seçimi

Öncelikle hizmet vereceğiniz kitleyi tespit etmek çok önemlidir. Yani bakkal dükkanının kurulacağı yerin seçimi birinci önceliktir. Büyük sermaye harcanarak yanlış yerlere açılan bakkal dükkanlarının bir çoğu müşteri azlığından dolayı zarar etmekte ve kısa sürede kapanmaktadır. Bu sebeple hitap edilecek kitlenin seçimi birinci önceliktir.

bakkal
Mahalle Bakkalı

Bakkal dükkanınızı açmak istediğiniz bölgeyi izleyin  ve Bakkalın yerinin kalabalık sitelere ya da mahalleye uzaklığını tespit edin. Halkın sizin bakkalınızdan başka alternatifi olup olmadığını gözlemleyin.

Bakkal Dükkanında Satacağınız Ürünlerin Seçimini İyi Yapın ;

Her ne kadar kaliteli ve ucuz ürünler satan bir bakkal dükkanı açsanız da halkımızın bir bölümünde bulunan büyük marketlerden alışveriş yapma alışkanlığı her zaman devam edecektir. İnsanlar bakkal dükkanlarını daha çok ufak ihtiyaçlarını gidermek için tercih etmektedirler. Ancak yine de bakkalda yok satmak gibi bir deyim vardır ki, müşterinin bakkal dükkanın da aradığını bulabilmesi de önemlidir. Bu sebeple satılacak ürünlerin tespiti önemlidir. Tespit edilen ürünlerin markaları kalitesi ve fiyatı da müşteriler için çok önemlidir. Bu sebeple müşterilerinizin sizi tercih etmelerini sağlayacak şekilde, kaliteli, ucuz ve en çok tercih edilen ürünleri satabilmek müşteri potansiyelinizin oluşmasını sağlayacaktır.

Müşterilerinize Ödeme Kolaylığı Sağlayın ;

Eski Bakkal dükkanlarında bulunan veresiye defterlerini hepimiz biliriz. Halen mahalle aralarında hizmet veren bazı bakkal dükkanlarında bu veresiye defterleri  kullanılmaktadır. Günümüzde kredi kartları da yoğun şekilde kullanılmaktadır. Bu sebeple açağınız bakkal dükkanında müşterilerinize ödeme kolaylığı sağlamak zorundasınız. Bir banka ile anlaşarak bir pos cihazı bulundurmanız ve müşterinize kredi kartı ile ödeme kolaylığı sağlamanız faydalı olacaktır.

veresiye-defleri
Bakkal veresiye defteri

Ayrıca dükkan girişini de kredi kartı ile ödeme yapılabildiğini belirten bir levha asmanız sizin yararınızadır. Yine her ne kadar veresiye vermek sorunlu bir iş ise de halkımız büyük marketlerden kredi kartı veya peşin alış yapmakta ise de mahalle bakkallarına veresiye alışveriş yapmayı alışkanlık haline getirmiştir. Yani büyük marketten peşin para ile alışveriş yapıp ta sizin küçük mahalle bakkalınıza veresiye vermek isteyen bir çok müşteri olacaktır. Bu müşterilerin bazılarına veresiye verdiğinizde ödemeyi yapmalarında çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Veresiye vermemeniz durumunda ise müşterileriniz sizden alışveriş yapmak istememesi gibi bir problem de olacaktır. Bu sebeple bu konuda müşterilerinizle aranıza şeffaf bir çizgi çekmenizde yarar olacaktır.

Bakkal Dükkanı Açmanın Maliyeti;

Bakkal dükkanı açmadan önce öncelikle piyasayı araştırarak bir gider tablosu hazırlamalısınız. Bu tablonun içerisinde bakkal dükkanı açılacak binanın hazırlanması, boyası badanası, tezgahların oluşturulması, fayansı, tuvaleti, elektrik tesisatları vs. bina içerisinde bulunan tüm ekipmanlar kontrol edilmeli ve bu ekipmanların giderleri de tabloya işlenmelidir. Daha sonra bakkal içerisine ürünler konmadan önce bulunması gereken raflar, dolaplar, tezgahlar masalar gibi malzemelerin sayıları ve ölçüleri de tespit edilmeli ve yine piyasa araştırması yapılarak bu ürünleri temin edilebileceği yerler belirtilmeli ve bu bilgiler tabloya işlenmelidir.

Bu bilgilerden sonra, bakkala ürünlerin temin edilebileceği toptancılar ile görüşmeler sağlanmalı ve ürünlerin temin şekli, ödemenin ne şekilde yapılacağı, ürünler tükendiğinde yeni ürünlerin ne zaman getirileceği, ödemede kolaylık yapılıp yapılmayacağı gibi konular tartışılmalı ve tek toptancıya dukkanacmak.com bağlı kalmaksızın birkaç farklı toptancıyla görüşmeler yapılmalı ve anlaşmaya varılmalıdır. Alınacak ürünlerin çeşidi ve sayıları bakkal dükkanının maliyetinin büyük bölümünü oluşturmaktadır. Örneğin sigara satmak isteyen bir dükkan, sadece sigara alımı için 20, 30.000 TL. Para harcayabilmektedir. Bu sebeple biz ne kadar örnek versek de, evdeki hesap çarşıya uymayacaktır ve bu sebeple ikinci paragrafta bahsettiğimiz üzere bakkal dükkanın da satacağınız ürünlerin seçimini iyi yapmanız maliyet açısında da önemlidir. Seyyar satıcılık yapmayı düşündünüz mü?

Teknolojiden Faydalanın ;

Bakkal dükkanınız da kullanılacak bilgisayar, barkod cihazları, güvenlik kameraları, bakkal market yazılımı gibi metaryeller, bakkal dükkanınıza hakim olmanızı kolaylaştıracak ve işinizin azalmasını sağlayacaktır. Örneğin tüm ürünlerin fiyatlarını aklınızda tutmanızda zorlanabilirsiniz. Bu sebeple barkod sisteminin kurulması iş yükünüzü hafifletecektir. Yine bakkalın güvenliği için güvenlik kamerası alarm sistemi kurulumu hırsızlara karşı güvenliğinizi sağlayacaktır.

barkod-sistemi
Bakkalınıza Barkod Sistemi Uygulayabilirsiniz.

Kiralama, Devralma;

Bakkal dükkanı açmak yerine daha önceden açık olan, belirli bir müşteri potansiyeli bulunan bakkal dükkanlarını da devralmak sizin için başka bir alternatif olabilir. Türkiyede bakkal dükkanı veya market devreden esnafların vermiş oldukları ilanların bulunduğu sahibinden isimli web sitesini de http://www.sahibinden.com/devren-isyeri-market ziyaret edebilirsiniz. Burada İstanbul Ankara Bursa Adana gibi çeşitli illerde devren kiralık veya devam satılık bakkal dükkanı veya market seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Uygun fiyata böyle bir işyeri kiralar Ya da devralırsanız işletmenin beraberinde getireceği artıları (müşteri potansiyeli, kurulmuş düzen vb.) olduğu gibi, eksilerinide (kötü imaj) göz ardı etmemeniz gerekir.

Bakkal Dükkanı Açmak İçin Yasal Mevzuat

Bakkal dükkanları genel itibariyle basit usulden vergilendirilir. Ancak basüsit ulden vergi verebilmek için bazı şartlar gereklidir. Verginizi basit usulde ödeyip ödemeyeceğinizi öğrenmek için “Basit Usulde Vergilendirme” isimli makalemizi buradan okuyabiliriz.

Bakkal dükkanı açmak için vergi dairesine, esnaf ve sanatkarlar odasına ve belediyeye başvurmanız gereklidir. Bu dairelerde sizin hazırlamanız gereken evraklar tarafınıza bildirilir. Bu evraklar bazı dairelerde farklılık gösterebilir. Bu sebeple en net bilgiyi başvuracağınız resmi makamdan öğrenebilirsiniz.

Özel Şarlardan Bazıları

 • Tüm tezgâh ve raflar zeminden en az 15 cm yükseklikte olacaktır.
 • Soğuk meze, et ve süt ürünleri, sakatat ve balık gibi farklı gıda maddeleri için ayrı ayrı veya bölümlere ayrılmış soğutma tertibatlı dolap veya tezgah bulunacaktır.
 • Gıda maddeleri ile diğer maddeler farklı raf ve tezgahlarda satışa sunulacaktır.
 • Ekmekler ve unlu mamuller kapalı dolaplarda ve vitrinli tezgahlarda satışa sunulacaktır.
 • Kuruyemiş ve kuru kahve satılan iş yerlerinde kavurma ve ısıtma işlemi yapılacak ise bunun için gereken donanım kurulacaktır.

Bakkal Dükkanı Açan Bir Okuyucumuzun Yorumu;

Ben yeni bakkal dükkanı açtım. Açmak için en az 15 bin Tl sermayeniz olmalı ki bakkaldan gelir sağlayabilesiniz. Ayrıca satılan ürünlerden çok fazla bir gelir beklemeyin örn. 40 krş’a alınan mal 50 krş’a satılıyor. İnsanlar zaten büyük alışverişini marketlerden yapıyor. Size satacak çocuk malzemeleri ve insanların zorda kaldığında alacakları şeyler kalıyor.

En Çok Giden malzemeler:

 • Ekmek,
 • Sigara,
 • Cips,
 • Dondurma,
 • Yumurta,
 • bunların dışındakiler yavaş gidiyor.
 • Bakkal dükkanı açmak için;
 • Öncelikle vergi dairesine gidiyorsunuz. Vergi dairesindeki işlemler bitince bir denetleyici geliyor ve dükkana bakıyor. Dükkanınızın boş olmaması ve faaliyette olmanız lazım. Denetleyici geldikten sonra vergi dairesine gidip vergi levhanızı çıkartıyorsunuz.
 •  Esnaf sicil müdürlüğüne gidiyorsunuz. (Yaklaşık 680 TL)
 • Bakkallar odasına gidiyorsunuz. (Yaklaşık 300 TL)
 • İşyeri açma ruhsatı için belediyeye gidiyorsunuz. İstenen belgeler:
 •  Başvuru belgesi (belediyeden veriyorlar)
 • 1 Adet Telli Naylon Dosya
 • 3 Adet Resim (Son 6 Aylık)
 • Kira kontratı fotokopisi
 •  Tapu fotokopisi
 • Yapı kullanma izin belgesi fotokopisi (Tapuda Dükkan Gözükmesi Yeterli)
 • Esnaf sicil müdürlüğü kayıt belgesi fotokopisi
 •  Oda kayıt belgesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi
 •  İtfaiyeden Rapor (İşyeri açabilmek için güvenliklimi diye)
 • İtfaiyeden rapor almak için itfaiyeden denetçi geliyor ve bakıyor. Sonra rapor için itfaiyeye gidiyorsunuz. (Yaklaşık 260 TL)
 • İtfaiyeden rapor alındıktan ve belediyeden istenen evraklar tamamlandıktan sonra İşyeri Açma Ruhsatı için belediyeye başvuruluyor ve belediyeden denetlemek için geliyorlar. Eğer işyeriniz uygunsa belediyeden gidip “İşyeri Açma Ruhsatı”nızı alıyorsunuz. (Ruhsat için 50 TL)
 •  Eğer sigara ürünleri satmak istiyorsanız bağlı bulunduğunuz il ya da ilçedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüğüne başvuruyorsunuz.

İstenen Belgeler:

bakkal-için-gerekli-evraklar
Bakkal Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar
 • Başvuru Dilekçesi (Müdürlükten Alınabilir)
 • İşyeri Açma Ruhsatı (Aslı ve Fotokopisi)
 •  Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Banka Dekontu (Ziraat Bankası 265 TL)
 • İşletme Kayıt Ücreti Dekontu (Müdürlükteki Döner Sermayeye 62.5 TL)

ve sonunda bunları yaptıktan sonra sigara satabilen bir bakkalsınız 🙂 Yeni Açılan İşyerine KOBİ Kredisi Çıkar mı? isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz. Bakkal açmak için gerekli olan finansmanı bu krediler yardımı ile sağlayabilirsiniz.

 • Ekmek Fiyatı Krş = Sizin Karınız 15 Krş.
 • Ekmek Fiyatı 1 TL = Sizin Karınız 20 Krş.
 • Ekmek Fiyatı 1.25 TL = Sizin Karınız 25 Krş
 • 25 Kuruşluk cipsten karınız : 5 Krş
 • 50 Kuruşluk cipten karınız : 10 Kuruş
 • 1 TL’lik cipten karınız : 20 Krş.
 • 2 TL’lik cipsten karınız : 35 Krş
 • 3 TL’lik cipsten karınız : 55 Krş
 • 1 TL’lik dondurmadan karınız: 15 Krş
 • 2 TL’lik dondurmadan karınız : 35 Krş.
 • 3 TL’lik dondurmadan karınız : 50 Krş.
 • Sigaralardan edilen kar ise 25 Krş. İle 50 Krş. Arasındadır.

Eğer mahalle bakkalıysanız birde yazdırmaya kalkarlar. Açmak isterseniz iyi düşünün ve işlek bir yere açın müşterisi çok olmalı ki sürümden kazanabilesiniz.

17 Yorum

 1. Sultangazi’de merkezi konumda devretmek istediğimiz marketimiz bütün demirbaşları olan hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz 355 000 devir bedli araç takası düşündüğümüz altı depo olan ofis mobilyaları barkot kamera güvenlik sistemleri mevcuttur detaylı bilgi alabilirsiniz konum olarak cadde köşe başı dur kasap reyonu et tavuk konulduğunda ciro artar biz kardeşler arası uyumzuzluk var anlaşamıyoruz ilgilenen arkadaşlar arayabilir

 2. 3 litrelik gün ısı antifrizi oto antifrizi ve 5 litrelik kışlık yazlık oto cam suyu bayilikleri verilecektir. İletişim

 3. Bakkal dukkani acmak istiyorum.vergi dairesine basvuracağim.ama belediyeden ruhsat parasi odemek istemiyorum.bu sekilde işi gotüremezmiyim

 4. ? Caddelerde 10 larca marketler varken . Bazı mahalelerde hiç yok . Kolaylık sağlanması lazım , ihtiyaçlı sokaklara yeni bakkal açanlara …

 5. Ekonomi marketi açmak istiyorum 5 senedir organize sanayide çalışıyorum montaj uzerine

 6. kazı kazan kart satışı yapmak isteyen, kendi adına, şirketi adına kazımalı kart üretim ve satışı yapılır…. az sermaye ile çok kazanmak için 0.543.566.81.82 simetri a.ş (özel tasarım yapılır)

 7. Eski kıraathane ve tekel ruhsatın var bunu bakkala nasıl çevire bilirim yardımcı olursanız sevinirim

 8. Cevaplaiş yeri açma ruhsatı bakkal market tekel bayii kuruyemiş dükkanı ve tüm gıda pazarları iş yeri açma ve ustalık belgesi şu an iş yerim olmadığı için kiralıktır. 2001 yılında milli eğitim bakanlığından alınan bu belgem türkiyenin her yerinde geçerlidir.

  1. tüketici olmama rağmen aynı vaziyet bizim mahalledede mevcut, büyük balık küçük balığı yiyor maalesef

 9. iş yeri açma ruhsatı ve ustalık belgesi bakkal market tekel bayii kuruyemiş dükkanı ve tüm gıda pazarları iş yeri açma ve ustalık belgesi şu an iş yerim olmadığı için kiralıktır. 2001 yılında milli eğitim bakanlığından alınan bu belgem türkiyenin her yerinde geçerlidir.

   1. Benkırklarelidemirköy balabanköyünde ufak bir bakkal açmak istiyorum ama. Nasıl yapacagımı bilmiyorum köyümüzde hiç bakkalyok 3 tane kahve hane var başkabirşey yok yapmam gerekenler hakkında bilgi edinmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün