Gerekli Evraklar

ÇKS Belgesi Nereden Alınır? E-Devlet Çiftçi İzni Alma 2021 (PANDEMİ)

Hayvan bakıcılığı yapmak isteyen veya tarım işçiliği ile uğraşmak isteyen çiftçilerin bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu şartların arasında öncelikli olarak T.C vatandaşı olmak gerekirken ikinci şart olarak Ziraat Odasından Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olunması gereklidir. ÇKS kayıtları yönetmeliği ve illere göre başvuru tarihlerini sizler için araştırdık. Çiftçi Kayıt Belgesi başvuruları, yönetmelik hakkında bilgi ve ÇKS sorgulama ekranına ulaşmak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

Tarım ve hayvancılık işleri ile uğraşmak isteye çiftçiler Ziraat Odasından Çiftçi Kayıt Belgesi’ne kayıt olarak gerekli belgeyi almaları gereklidir. Bu belgeyi almayanlar; küçükbaş ve büyükbaş hayvan desteklerinden, mazot, gübre ve yem bitkilerinden, fark ödemeleri gibi verilen desteklerden faydalanamazlar. Bu belgeyi alabilmek için bazı koşullar ve hazırlanması gereken evraklar bulunmaktadır. ÇKS Belgesi il veya ilçe tarım müdürlüklerine başvuru yapılarak alınır.

Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Çiftçi Kayıt Belgesi
Çiftçi Kayıt Belgesini almayan Çiftçiler Hiçbir Destekten Faydalanamaz.

ÇKS Belgesi İçin Nereye Başvurulur?

Başvuru yapacak veyahut kayıtlarını güncelleyecek olan adayların bu tarihe kadar talep edilen belgeler ile bağlı bulunulan İl veya İlçe Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemine başvuru yapılabilmesi için çiftçilerin Ziraat Odalarına giderekÇiftçi Belgesi” alması gereklidir. ÇKS başvurusunda bulunmak için bağlı bulunulan İl ve İlçe Müdürlüklerine verecekleri belgelerde “ÇKS başvurusunda bulunmak için geçerlidir” yazısının bulunması hususunda dikkatli olmalıdır. 

Bu belgeyi almak isteyen çiftçiler gerekli evrakları İl ve İlçe Müdürlüklerinden temin edebilirler. Başvuru tarihinin bitimine kadar başvuru dilekçesi ve belgelerin teslim edilmesi gereklidir.

ÇKS Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2021

 • İlk olarak istenilen belgeler arasında Çiftçi Kayıt Formu bulunmaktadır.
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının da bulunduğu nüfus cüzdan fotokopisi gereklidir. (Şayet nüfus cüzdanında kimlik numarası bulunmuyor ise Nüfus Müdürlüğünden onaylı Nüfus Kayıt Örneği alınmalıdır.)
 • Çiftçi belgesinin bir örneği,
 • Tüzel kişilerin başvuru yapması için yetki belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi ve İmza Sirküleri gereklidir.
 • Alınacak olan tarım arazisi birden fazla şahsa ait olması durumunda ve bu araziyi bir kişinin kullanması halinde Keşif Raporu veya Tapu Sureti ile beraber arazinin diğer hisse sahipleri ile yapılmış olan muhtardan onaylı muvafakatname gereklidir. Şayet muvafakatnemeye sahip olunamadı ise Noter onaylı tek taraflı taraflı taahhütname de geçerli olacaktır.
 • Üretimin gerçekleşeceği arazinin mülk sahibi eş ya da birinci derece akraba sayılan baba, anne ya da çocuklar olması halinde mülk sahiplerinin onaylarının bulunduğu muvakafatname,
 • Üreticilerin vesayet altında olması halinde var olan mahkeme kararının onaylı sureti de gerekli belgelerin arasındadır.
 • Belirli tarım arazisinin başvuru yapacak kişiye ait olduğunu gösteren belge gereklidir. Bu belge için; arazi çiftçiye ait ise Tapu Sicil Müdürlüğünce onaylanan bir tapu sureti, arazinin sahibi ölmüş fakat mirasçıların adına geçiş işlemi yapılmamış ise geçiş işlemlerinin yapıldığını gösteren tapu belgesi, var olan arazi hazine olarak tespit edilmiş ve belirlenmiş ise araziye ait Defterdarlıktan ya da Mal Müdürlüğünden alınacak olan kira sözleşmesi, arazi vakıflara bağlı ise ilgili Vakıflar ile yapılan Onaylı Tapu Sureti ya da Kira Sözleşmesi, arazinin Köy Tüzel Kişiliğine bağlı olması halinde ise minimum iki Aza aracılığı ile onaylanmış olan Köy Senedi ile beraber köye ait olduğunu gösteren onaylı bir tapu sureti belgeleri yeterli olacaktır.
 • Çiftçi Kayıt Sistemi için hazırlanan başvuru dilekçesi de aranan belgeler arasındadır.

ÇKS Güncellemek İçin Gerekli Evraklar

Eğer halihazırda bir kaydınız bulunuyor ve yalnızca güncellemek istiyorsanız aşağıdaki evrakların tamamlanması gereklidir;

 • Çiftçi Kayıt Sistemi kayıt güncellemeyi beyan etmek adına bir başvuru dilekçesi,
 • Çiftçi Belgesinin bir örneği,
 • Çiftçi kaydı için doldurulan form,
 • Daha evvelki dönemlerde bildirilmiş olan arazilerin hisseli olması durumunda kullanım tutarları, hisse değişiklikleri ve parsellerde yapılan değişiklikler olması halinde bunları belirten onaylı bir tapunun fotokopileri gereklidir.

E-Devlet ÇKS Sorgulama 2021

Çiftçi Kayıt Sisteminin sorgulamak için e-devlet üzerinden işleminizi halledebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken eğer bir e-devle şifreniz yok ise PTT şubelerine giderek bir şifre aldıktan sonra sisteme Türkiye cumhuriyeti kimlik numaranız ile giriş yapmalısınız. Daha sonra “e-hizmetler”, “Çevre, Tarım ve Hayvancılık”, “Çiftçi Kayıt Sistemi ÇKS” butonlarına sırası ile tıklayınız. Eğer kaydınız bulunuyor ise açılan pencereden kendi bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Sistemi Sorgulama
Çiftçi Kayıt Sisteminizi e-Devlet Üzerinden Sorgulayabilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Sistemi için internet üzerinden başvuru yapılamamaktadır. Başvuru yapmak için bu belgeyi almak isteyen vatandaşların ilgili makamlara şahsen müracaat etmeleri zorunludur.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Önemli mi?*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu