Dükkan Açmak

Toptan Köy Yumurtası Satışı

07.01.2020
Toptan Köy Yumurtası Satışı


Köy yumurtası satarak çok para kazanabileceğinizi biliyor musunuz? Köy yumurtalarını toptan olarak satabileceğiniz firmalar da bulunmaktadır. Ayrıca internet üzerinden köy yumurtalarınızı satın alabilecek toptancılara da erişebilirsiniz. Köy yumurtalarının fiyatları, çiftlik yumurtalarından 2 kat daha pahalıdır. Tane üzerinden hesapladığımızda, çok sayıda tavuk alarak bu işten iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Yumurtaları kolileyerek toptan da satabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere köy yumurtası üretimi ve satışı ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Organik  Yumurta

Son yıllarda tüketicilerin organik ürünlere olan talebi nedeniyle, doğal ortamda üretilen tüm gıda ürünleri aşırı şekilde tüketilmektedir. Tabi bu tüketime paralel olarak, bu ürünlere olan talepte aşırı şekilde artmıştır. Bugün raflarda 15 adet çiftlik yumurtası 5 liraya alıcı bulabiliyorken, büyük şehirlerde köy yumurtasının adedi 1 TL. gibi bir fiyattan alıcı bulabilmektedir.

Köy yumurtası daha çok küçük kentlerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin girişimi ile ortalama bin tavuk ile üretimi yapılan ürünlerdir. Köy yumurtası üretenlerin bir çoğu kendi köylerinde kurmuş oldukları organik tesislerde köy yumurtası üretilmektedirler. Kaliteli köy yumurtası üretmek yetiştirme sistemine ve tüketilen yeme bağlıdır.  Köy yumurtası ile çiftlik yumurtası arasında protein, yağ ve karbonhidrat gibi besin değerleri bakımından farklılık bulunmamaktadır. Ancak vitaminler gibi fonksiyonel özelliklere sahip bir takım maddeler, hayvanın tükettiği yemlerden geçiyor. Doğal yemler yumurtanın kompozisyonuna etki ediyor. Dolayısıyla organik köy yumurtası üretmek, hayvanların beslenme sistemi ve yemleri ile ile alakalı bir durum.

Büyük şehirlerde organik köy yumurtası satışı ve dağıtımı yapan büyük firmalar mevcut. Anadolu’ da üretim yapan birçok üretici, yumurtalarını kendi başına büyük şehirlerde ki firmalara pazarlamayı hedeflese de, bu iş sanıldığı kadar kolay değil. Eğer böyle bir iş yapmayı hedefliyor iseniz, pazar araştırması yapmadan ve müşterilerinizi belirlemeden köy yumurtası üreticiliği ve pazarlamasına girmemenizi tavsiye ederim. Ayrıca bazı marketlerde organik reyonlar bulunmaktadır. Buralarda reçel, salça gibi ürünlerin yanı sıra köy yumurtası da satılmaktadır.

organik-yumurta

Organik yumurta

İnternetten Organik Doğal Köy Yumurtası Satışı

İnternet üzerinde, küçük bir blog açarak veya büyük e-ticaret sitelerine ilan vererek, üretmiş olduğunuz köy yumurtalarını satabilirsiniz. Günümüzde, internet üzerinden satış yapan birçok üretici görmek mümkün. Sizde köy yumurtası satışı için bir internet sitesi kurabilirsiniz. Ancak bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz, lütfen makalemizin alt bölümüne yorum yazarak, bir web sitesi için yüksek miktarlar ödemeyin. Size ücretsiz olarak yardımcı olabiliriz.

Organik köy yumurtası satan firmaları tespit edebilmeniz için, öncelikle yaşadığınız il, ilçe ve köylerde ki, yumurta satışı yapan şarküteri, bakkal dükkanı, market, süper market, kahvaltı ürünleri satan firmalar ve benzeri gıda ürünleri toptan satışı ve pazarlaması ile ilgilenen firmaları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Daha sonra, en yakın illerden başlamak üzere, ürünleriniz için pazar oluşturmaya başlamalısınız. Firmaların tespit edilmesinde, yumurta adedinin edeceği fiyat kadar, dağıtım için harcanacak süre ve yol giderlerini de, hesaba katmanızı tavsiye ederiz. Örneğin İç Anadolu bölgesinde ki bir ilden, İstanbul’ un Avrupa yakasına haftanın 2 günü ürün dağıtmak yerine, daha yakın bir ile adet başına 20 kuruş daha ucuza ürün dağıtmanın kâr hesaplamasında çok farklı olmayacağı aşikardır.

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri

 • Lohman Brown tavukları
 • Ligorn tavukları
 • Nick Brown tavukları
 • Rhode Island tavukları
 • Atak-s yeri tavuklar
 • Barnevelder tavukları
 • Wyondate tavukları
 • Maran tavukları
 • Denizli tavukları
en-çok-yumurtlayan-tavuk-cinsleri

En çok yumurta yapan tavuk cinsleri

 • Çilli tavuklar
 • Playmouth Rock tavukları
 • Bielefelder tavukları
 • Avustralorp tavukları
 • Fayumi tavukları
 • Brahma tavukları
 • New Hapshire tavukları’ dır. Bu tavuklar arasında en çok yumurtlayan tavuklar Ligorn ve Lohman Brown tavuklarıdır. Bu tavukların yıllık yumurta sayıları 300-310 civarında olmaktadır. Tavukların bir tanesi günde 100 gr yem yemektedir. Tavuklardan yüksek verim elde etmek için bakım koşullarının iyi olması gerekmektedir. Tavukların bakımı bir nevi çocuk bakmak gibidir. İlgilenmek gerekiyor. Bünyeleri zayıf olduğu için kış şartlarına dayanıklı değiller.

Tavuk Yetiştiriciliği Kredi Teşviki

Bu kredi devlet destekli olarak Ziraat Bankası tarafından verilmektedir. Kümes hayvanları yetiştiriciliği yapmak isteyen herkes, bu kredilere başvurabilmektedir. Kredi salma tavukçuluk için kullanılacaktır. Salma tavukçuluk da köy yumurtası kalitesine sahiptir. Hayvanların doğaya bırakılarak çeşitli bitkilerden yemeleri sağlanır. Bu da yumurtaya kalite katar. Destek almak için bir proje hazırlamanız gerekiyor. Bu projeleri özgün olarak hazırlamalı ve internetten indirmemelisiniz. İsterseniz danışmanlık firmalarından da destek alabilirsiniz.

Çoğu insanın aklına bu anlamda Kosgeb destekleri gelebilir. Ancak Kosgeb, tavuk yetiştiriciliği konusunda da herhangi bir hayvancılık alanında da hibe ve kredi vermez. Bu konuda destek başvurusunda bulunabileceğiniz kurum Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ dur. Çiftlik kurmak isteyenlere %80′ e varan oranlarda destekleme ödemesi yapılacaktır. Kuruma destek başvurusunda bulunabilmek için aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

 • 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük olmamak
 • Diğer özel şartları taşımak
 • Hayvancılık ile ilgili kayıt tutulan alanlara kayıt yaptırmak
 • Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmak
 • 3 yıldır bu alanda faaliyette bulunduğunu belgelemek
 • Faaliyete yeni başlayacak olanlar için ise, ilgili 2 yıllık öğretim programından mezun olmak gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakalığı‘ nın 2020 yılında vereceği kümes hayvanları destekleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

tavuk-yetiştiriciliği

Tavuk yetiştiriciliği

Çiftlik Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Resmi kurumlardaki işleri halletmeniz gerekiyor. Ruhsatsız olarak işletme çalıştırmak yasaktır.

Yukarıda saydığımız tavuk cinsleri 18 haftalık olduğunda yumurtlamaya başlarlar.

Kümeslere ve tavuklara hijyen yönünden itina gösterilmelidir. Bu hastalıkların yayılmasını engelleyecektir.

Beyaz renkteki yumurtalar çok para etmezler. Ancak sarımsı renkteki yumurtalar daha organik olarak ifade edilmektedir.

Konu ile ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz kaynaklar bulun. Ayrıca bu işi yapan tanıdıklarınız varsa konu ile ilgili onlardan detaylı bilgi alın.

İlk aşamada alacağınız civcivlerin sağlıklı olduğuna emin olun.

Tavuk yetiştiriciliğinde lazım olan ürünleri tedarik edin.

Köyünüzde, 3-5 tavuk alarak, organik köy yumurtası üretim, binlerce kişinin köy yumurtası almak için sıraya geçeceğinizi hayal ederek bu işe girmemenizi şiddetle tavsiye ederim. Önce iyi bir iş planı yapın, maliyetinizi hesaplayın. Tavuk çiftliği kurmak için kredi araştırması yapın. Kosgeb hibe kredileri değerlendirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.