Tarım ve Hayvancılık

Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır? 2023 (30.000 TL Devlet Desteği)

Yaşadığı büyükşehirlerden köyüne kesin dönüş yapmak isteyenler için, SYDV tarafından bir kereye mahsus olmak üzere köye dönüş parası verilmektedir. Ancak kırsal tarım destekleri adıyla verilen Köye dönüş kredisi farklıdır. Bu Proje Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılmış ve her yıl belirlenen tutarda ve belirlenen tarihte verilen köye dönüş desteğidir. Devlet köyüne dönen ve kendi işini kuran vatandaşlarımıza 30.000TL hibe desteğinde bulunacaktır. Herkesin merak ettiği bu konu devam edecek mi, köye dönüş projesinden nasıl yararlanılır, desteklenecek projeler hangileri, kredi nasıl alınır köye dönüş yol yardımı hakkında bilgi alabilirsiniz. Devletimizin köye dönüş projesinde vermiş olduğu 30 Bin TL hibe çiftçiden geri alınmamaktadır.

Köye Dönüş Projesi Nedir?

Köye dönüş projesi kapsamında, köye dönüş parası ve ödemeleri genelde tarım ve hayvancılık alanında verilmektedir. Devlet tarafından yapılan desteklemeler ve ödemeler bazen çeşitli kurumlar tarafından bazense Devlet Bankası olan Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır.

 • Ziraat Bankası çiftçi kredisi vererek, tüm çiftçilerin kalkınmasını sağlamayı amaçlamaktadır.
 • 60 bin lira hibe 370 bin lira hibe kredi iş kurmak isteyen tüm girişimcilere yetecek miktarda bir paradır.
 • İş kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından işyeri açmak için kosgeb desteği verilmeye devam etmektedir.
 • Küçükbaş hayvancılık kredileri kullanarak koyun ve keçi almak isteyenlere birçok Devlet teşviki verilmektedir.
 • Köyünde alabalık tesisi kurmak isteyenlere alabalık çiftliği  dukkanacmak.com  kurmak için devlet desteği verilmektedir.
 • Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği alarak köyünde çiftlik kuran birçok çiftçi bulunmaktadır.
 • 300 koyun projesi ile herhangi bir işte çalışmayan ve sigortası olmayan kişilere hayvan desteği sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası Köye Dönenlere Kredi Veriyor

T.C. Ziraat Bankası tarafından da köye dönüş yapmak isteyen, köyünde küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, süt üretimi, tavukçuluk, yumurta üretimi, salma tavukçuluk, et tavuğu yetiştiriciliği, et üretimi, kurbanlık hayvan bakımı, damızlık hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenler için Devlet destekli kredi vermektedir. Ziraat Bankasının vermiş olduğu Devlet Destekli çiftçi ve köye dönüş kredileri aşağıdaki gibidir.

 • Ziraat bankası büyükbaş hayvancılık kredisi dana, düve, sığır, damızlık yetiştirmek için kredi,
 • Ziraat bankası hayvancılık kredisi  2 yıl ödemesiz, 8 yıl sonra geri ödemeli 10 yıl vadeli hayvan kredisi,
 • Köyünde arıcılık yapmak, kovan almak isteyenlere verilmektedir.

Köye dönüş kredisi almak için, banka sicili bozuk olmamak, 18 yaşını tamamlamış olmak ve bir iş projesi ile köye dönüş kredi başvurusu yapmak gerekmektedir. Hiçbir Devlet kurumu veya Devlet bankası ile özel bankalar, iş planı ve projesi olmayan kredi talep eden kişilere onay vermemektedir. Bu sebeple, iyi bir iş planı hazırlamanız köye dönüş parası almanıza yardımcı olacaktır.

Köye Dönüş Hibesi Şartları

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • 41 yaşından küçük olmak
 • Sosyal Güvencesi olmamak
 • Düzenli bir işte ücretli olarak çalışmamak
 • Herhangi bir okulda örgün olarak eğitim görmemek (Açık öğretim ya da uzaktan eğitim programları dışındakiler)
 • Sunulacak olan proje ile daha önce herhangi bir kurumdan destek almamış olmak
 • Vergi mükellefi olmamak gibi şartlar aranmaktadır. Sigortalı olarak çalışanlar, yaş şartına takılanlar, esnaf  ya da sanatkar olanlar, düzenli bir işi olanlar destekleme ödemesi alamamaktadır.
köye-dönüş-hibesi-şartları
Köye Dönüş Hibesi

Tarım ve Orman Bakanlığı Köye Dönüş Projesi ve Kredisi

Tarım bakanlığı tarafından, köye dönüş yapmak isteyenlere çeşitli Devlet desteklemeleri, teşvikleri ve hibe kredileri verilmiş olup, bakanlık tarafından yine köyde üretim yapan, büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştiricilerine, ÇKS kaydı bulunan ve tarım ile uğraşan çiftçilere krediler ve desteklemeler verilmeye devam etmektedir.

IPARD ve IPARD2 projeleri ile birçok ile hibe verilmekte olup, IPARD projesi kapsamında ki iller her geçen gün arttırılmaktadır. Köye dönüş yapmak isteyen kişilerin Tarım İl Müdürlüklerine veya ilçe müdürlüklerine yapacakları ÇKS kayıt başvuruları ve tarım  destekleme talepleri sonrasında onaylanan talepler karşılığında desteklemeler sağlanmaktadır. Hayvancılık kredisi nasıl alınır? Bilgi almak için tıklayınız.

Tarım ve Orman Bakanlığı Genç Çiftçi Projesi

Uygulanacak bir projededir ancak kesin net bir bilgi henüz bulunmuyor. Nüfusu 20 binden az kırsal kesimde yaşayan gençlere iş istihdamı  sağlanması amacıyla uygulanmaktadır. Proje geliştiren gençler köye dönüş yaparak 30 bin lira hibe veya bu miktarda TİGEM tarafından canlı hayvan desteği sağlanmaktadır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir Yorum

 1. Ben İstanbul’da ikamet etmekteyim 22 senedir kiradayım 2 çocuk babasıyım burda şartlar artık çok zor bende Malatya ya dönmek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 7 =

Başa dön tuşu