Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
418.837 kez okundu.

2018 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hayvancılığa %80 civarında bütçe ayıracağı söyleniyor. 30 bin lira hibe, 30 koyun veya 5 gebe düve hibe edileceği söyleniyor. Projeler henüz yasalaşmadı ancak, Bakanlık yurtdışından hayvan ithal etmek yerine yerli üreticiyi desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda 2018 yılı tarım ve hayvancılık için bol destek ve teşviklerin verildiği bir yıl olacak.

Eğer Türkiye Cumhuriyetinde hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, Devlet gücüyle veya özel finans kuruluşları ile bu işe başlayabilirsiniz. Tarım ve hayvancılık bakanlığı haricinde Türkiye’de birkaç kurum ve kuruluş Çiftçilere hayvan desteği vermektedir. Bu kuruluşlar haricinde ZİRAAT BANKASI (hayvan kredisi veren tek devlet bankası) ve özel bankalarda 2017 yılında da, çeşitli faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Bankadan kredi çekerek inek ve koyun almak isteyen, arı yetiştirip bal satmak isteyen, hindi, ördek, kaz satın almak veya tavuk çiftliği açarak et pilici yetiştirmek, organik yumurta üretimi yapmak istiyorsanız önce devlet teşviklerine sonra, ziraat bankasına en son ise özel bankalara müracaat etmeniz gerekiyor.

Koyun Kredisi Almadan Önce Hesaplayın!

Bir ailenin hayvancılık ile uğraşması için en az 100 koyuna bakması ve yüz koyun alabilecek miktarda kredi çekmesi tavsiye edilmektedir. Hayvancılık kredisi kullanarak 100 koyun alan bir üretici koyunların yılda 2 defa kuzulaması nedeniyle bir yıl içersinde 130 x 2 = 260 civarında kuzu sahibi olacaktır. (bazı koyunlar çift kuzulayacaktır) Buda hayvan sayısının bir yıl içerisinde 360′ a çıkarılması demektir.

hayvan kredisi 2018

hayvan kredisi 2018

Koyun kredisi çekenlerin para kazanmak için yegane amaçları budur. Keçi kredisinde ise tek amaç süt gelirdir. Çünkü keçiler yılda bir kez yavrularlar, ancak sütleri koyun sütünden daha değerli olup, daha pahalıya satılabilmektedir.

100 koyunun hayvan üreticilerine ortalama maliyeti 27 bin lira olarak hesaplanmaktadır. Bu masraf yaşadığınız yerin kış mevsimine ve hayvanların cinsine göre değişiklik gösterecektir. Özellikle kredi çekmeden önce bu masrafların gider kalemi olarak işlenmesi hayvan üreticilerin zarar etmesini birebir engelleyecektir. 50 bin lira ile kredi çekerek bu işe giren üreticilerin miktarı 100 bin yapmaları mantıklıdır.

Hayvan otlaklarının durumu da çekeceğiniz koyun kredisine birebir etki edecektir. Çünkü bir dönüm arazide 6 koyun otlayabilmektedir. 100 koyun için 60 dönüm bir araziye ihtiyaç duyarsınız ki, mera ve arazideki otlarında 6 günde bir büyüdüğünü hesaplarsanız, arazinizi 6 parçaya bölüm hayvan otlatmalısınız. Köylerde büyük arazisi olanlar için bu bir problem teşkil etmemektedir. Ancak kendi arazisinde tel örgü çekerek koyun keçi otlatmak isteyenler kredi çekmeden önce yem giderlerine çok dikkat etmelidirler.Keçiler koyun gibi yavrulama (kuzulama) geliri ile para kazandırmadıklarından, süt gelirlerinin yüksek olması nedeniyle, çok süt veren cinsten keçilerin beslenmesi tavsiye edilmektedir. (saanen keçisi)

Koyun kredisi çeken bir çiftçi 1 yıl sonunda koyunları satması durumunda 260 kuzunun tanesi 250 liradan hesap edilir ise yıllık kazancı 65 bin liradır. Bu paradan 25 bin lira yem parası, çoban gideri ve diğer giderler düşüldüğünde geriye kalan parayı hesaplayabilirsiniz. Bu hesabı yapmamızın nedeni ödeyemeyeceğiniz miktarlarda hayvan kredisi çekmemeniz içindir.

Ziraat bankası süt hayvanı ve besicilik kredisi veriyor. Yıllık faiz oranı %5. Tüm bankalardan daha uygun. Başvurmak için banka şubesine gitmeniz gerekiyor. İnternetten başvuru yapılamıyor. Bu bankalar haricinde

 • Akbank tarım,
 • Denizbank tarım ve hayvancılık,
 • Şekerbank çiftçi destekleme,
 • QNB Finansbank
 • Halk Bankası,
 • Vakıflar Bankası
 • İş bankası Üretici Destekleme kredileri veriyor.


Hesaplama İşlemi 2018

Kuzulu koyun fiyatı 2018 yılı itibariyle 650 TL. civarında 100 koyun almak için 65 bin lira civarında paraya ihtiyacınız var. Yine ineğin tanesinin 4.000-6.000 Tl. arasında olduğunu düşünürseniz 10 inek için yine aynı miktarlarda paraya ihtiyacınız var. 100 koyun veya 10 inek aynı paradır. Hayvan almak için kredi çekerken alırken bu duruma dikkat etmenizi öneririz.

Büyükbaş hayvancılık sektörü 2018

Türkiye’nin en uygun büyükbaş hayvan kredisi veren tek bankası ZİRAAT Bankasıdır. Yukarıda koyun ve keçi besleme işini detayları ile anlattık. Şimdide inek kredisi çekmek isteyenler için büyükbaş işine bir bakalım. Ülkemizde büyükbaş için bankadan para çekerek süt ineği besleyerek para kazanan sayısı oldukça azdır. Bu sebeple Türkiye’de daha çok inek dana düve besicilik işi yapılmaktadır. Süt işi çok para bırakmadığı gibi, Meziyetli bir olarak görülmektedir. İnek kredisi çekecek arkadaşlar için kısaca bir hesaplama işlemi yapalım.Büyükbaş hayvanlar ülkemizde ortalama 15 ile 18 yıl arasında yaşarlar. Büyükbaş hayvanlar yılda bir defa buzağı verirler. Türkiye’de daha çok holstein diye yazılıp hoştan diye okunan (Bknz. hoştan ineği) cinsten hayvan beslenmektedir.

Bu hayvan günde ortalama 23 kg. süt verebilmektedir.  Buda günlük 26 lira süt getirisi ve kârı demektir. Holstein ineğinin günde 16 lira tutarında yem yediğini hesaplanırsa günlük net kâr oranı 5 TL. civarındadır. 10 inek besleyen bir işletme yem giderleri düşüldüğünde günlük 50 lira para kazanacak bu da aylık 1.500 TL. civarında bir paraya denk gelecektir. Hiç parası olmadan büyükbaş hayvan kredisi çekerek bu işe girenlerin,

 • Ahır, dam, barınak çiftlik binası yapım ve tadilat giderleri,
 • Süt sağma makinesi, tankı alet ve edavat giderleri,
 • Çoban, temizlik personeli, veteriner ve yardımcı hizmetli giderleri,
 • En önemlisi yem giderleri (Bu hayvan günlük 6-7 çeşit konsantrasyon geri kalanı kaba yem)
 • 3.750 liradan 10 inek toplamda 37.500 TL. inek parası gideri tutacaktır. Kısaca en az 50 bin lira sermaye harcayarak aylık 1.500 TL. para kazanmak ister misiniz sorusunu akla getirmektedir. Ortalama 17 yıl sonra yatırılan parayı amörti eder.

Büyükbaş besi hayvancılığına gelince bu işin çok farklı yöntemleri vardır. Kısa yemleme, Tam yemleme, Merada besleme ve semirtme, Silaj ve kesif yem ile besleme gibi yöntemlerdir. Bu konuya çok fazla girmeden büyükbaş hayvan besiciliğinin süt hayvanı beslemekten çok daha karlı olduğunu belirterek kredi çekecek olanların besi hayvanı kredisi çekmesini tavsiye ederiz.

Örnek hayvan projesi: BÜYÜKBAŞ HAYVAN PROJESİ sizler için..

Tarım Bakanlığı 2017 senesi içerisinde çiftçilere 30 bin lira Tarım ve Hayvancılık Hibesi verecek. Bu hibe için 15.000 köye kesin dönüş yapmak isteyen genç çiftçiler tercih edilecek. Proje için 450.000.000 TL. ödenek ayrıldı. İnternette peşinatsız, faizsiz hayvan kredileri okumuş olabilirsiniz ancak şuan ülkemizde 2 kuruluş hayvan kredisi veriyor. Bunlardan ilki Ziraat Bankası olup faiz oranı %0,41 ‘dir. 2. Kurum ise TKDK olup bu kuruluşun destekleri küçük çiftçiler için değildir. 2018 yılının desteklerini beklemeniz tavsiye edilmektedir.

hayvan kredisi 2018 yılı teşvikleri

Eğer Devletin desteğini almak istiyorsanız, hibe talebiniz var ise hayvan hibesi nasıl alınır isimli içeriğimizi gözden geçirmelisiniz.

Genç çiftçi projesi tamamlandı. 16 bin gencimize 30’ar bin lira destek verilmesi kararlaştırıldı. Bu yıl itibariyle eğer geri ödemesiz hibe almak istiyorsanız sadece TKDK’ya başvurabilirsiniz.

Bunun dışında en düşük faizli krediyi Ziraat Bankası veriyor. Ziraat’e başvurun!Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Konusuna 185 Yorum Yapıldı
 1. orhan güner dedi ki:

  Slm benim eski ama faaliyet e geçe Memiş firmam var ama finansal durumum oluşmadığı için başlayacağım işi bıraktım bana nasıl yardımcı olabilir siniz saygılarımla orhan
  Sakarya
  Adapazarı

 2. Yunus dedi ki:

  Ne yerim var nede sermayem ama severek yapmak istediğim büyük baş hayvancılık işi ile uğraşmak isterdim ama nasıl

Sayfa başına git