Tarım ve Hayvancılık

Lagos Avcılığı Yasaklandı Resmi Gazete

Lagos balığı Akdeniz ve Ege’de yetişmektedir. Deniz içerisinde pek durmayan, genelde kayalıklarda ve taşlık yerlerde bulunan, küçük, büyük, omurgalı, omurgasız bütün canlılar ile beslenen yırtıcı bir balık türüdür. Son zamanlarda akşam yemeklerinde de sofraları süsleyen lezzetli bir balıktır. Lagos balığı lezzeti haricinde bir de sağlık açısından yararlı olduğu bilinmektedir. Lagos balığının fiyat olarak, balık türlerinin arasında en pahalı olanıdır. Restoranların ünlü yemeklerinden biri haline gelmiş bu balık türünü en yakın Orfoz balığı takip etmektedir. Orfoz balığı Lagos balığına yakın türde bir balıktır. Lagos balığı lezzetinden ödün vermeyen bir yemektir. Fakat lagos balığı avcılığı yasaklanması nedeni ile insanlar bu zevkten ve lezzetten mahrum kalacak gibi görünüyor. Lagos balığının yasaklanması ile ilgili detaylar haberimizde.

Lagos Balığı Avlanması Yasaklandı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kararı ile balık avcılarının Lagos balıkları için tuzaklar kurmasını, su altı tüfekleri ile avlanmayı veya dalarak zıpkın ile avlanmasını, satışa sunulmasını ve başka bir yere aktarılmasını dört senelik bir zaman dilimi süresince yasaklandı. Sürenin uzayıp ya da kısalacağı hakkında bir bilgi vermeyen Bakanlık, Lagos balık avına çıkanlar için yasal işlem başlatılacağını bildirdi. Lagos balık avını gerçekleştiren şahıslara her tuttukları balık için 1.113 TL kadar bir para cezası uygulanacağını bildirdi. Nesli tükenmekte olduğu görülen bu hayvanlar, geçtiğimiz yıllarda avlanıldığında 500 bin ton balık elde edilmekte idi.

Günümüzde ise 500 binlik rakamın 166 tona düşmesi ile tamamen türünü kaybedeceğinden korkulduğu için tedbir almak gerekiyordu ve avlanma yapılması yasaklandı. Neslinin tükendiği belirlenmiş olan bu hayvanların avlanma yasağı 01.08.2016 tarihinde çıkartılmıştır. Bakanlık tarafından yapılan bir açıklama ise; teknede restoranlarda veya herhangi bir satış amaçlı yerde on tane balık bulunması halinde öne sürülen cezanın tam on katı ceza parası ödemek zorunda olacağını bildirdi.

Lagos Balığı Avlayıp Satanlara Ceza Uygulandı!

Lagos balığı avı yasaklanmasından sonra cezayı umursamayıp avlanmaya devam edenler oldu. Kaçak bir şekilde avcılık yapanlara göz açtırılmıyor, ciddi yaptırımlar uygulanıyor. Yasak sonrası Antalya ilinde bulundan Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan denetlemede dukkanacmak.com lokantalar, tekneler, restoranlar ve Lagos balığının satılabileceği 3.027 yer denetlendi. Denetleme sonucunda işletmelere toplamda 67.844 TL para cezası uygulandı. Daha detaylı araştırma ve denetleme yapılması amacı ile su içerisine girmeye karar verildi ve avcılık kontrol botu alındı. Bütün şehir merkezleri ve ilçeler sıkı denetime tabii tutulacak ve Lagos balığı avcılığını yapmaya devam edenlere yasak bitene kadar cezai işlem uygulanmaya devam edilecektir.

Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ

Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ: Geçmiş yıllarda yayımlanmış olan tebliğ de lagos balıklarının av yasağı 7. maddede belirtilmiştir. Tebliğin 7. maddesine göre avcıların çizelgede gösterilen balıkları kesinlikle avlanmaları yasaktır. Fakat yeni çıkan tebliğe göre tebliğin 7. maddesinde yayımlanan çizelgede avlanılması kesinlikle yasak olan canlı türlerinin arasından “Lagos” çizelgeden çıkartılmıştır.

lagos-balığı-tebliğ
Eski tebliğde bulunan Lagos balığı yeni çıkan tebliğe göre çizelge-1’de bulunan tablodan çıkartılmıştır.

Yeni çıkan diğer bir tebliğ kararına göre, geçmişteki tebliğin 16. maddesinde yer alan çizelgeye  Lagos balıklarının av yasağı da eklenerek, avcılığının yasak olduğu resmen belirtilmiştir.

lagos-balıkları-tebliğ

Lagos balıklarının 50 cm altından tutulması 1 Haziran tarihinden 31 Ağustos tarihine kadar yasaklanmıştır. Diğer bir yeni tebliğ kararına göre, geçmişteki tebliğin 18. maddesinin 1. fıkrasının bendinin 2 numaralı alt bendi yürürlükten kaldırılmıştır. Yine geçmişteki tebliğde yer alan fakat yeni gelen tebliğe göre değişen bir karar ile, geçmişteki tebliğde bulunan harita yeni tebliğde değiştirilmiştir.

harita-8
eski tebliğde bulunan harita-8

Eski tebliğde yayımlanmış olan harita yeni tebliğe göre değişiklik göstermiş ve yeni tebliğde şu şekilde yayımlanmıştır;

yeni-tebliğ-harita-8
Yeni tebliğde yayımlanan harita

Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ

Eski tebliğde yayımlanan 16. maddedeki çizelgede yer alan su altı dünyası canlılarının şahıs gemilerinde bulundurulması, toplanması, satılması, karaya çıkartılması kesinlikle yasaktır. Bu çizelgede bulunan Lagos balığı bu düzenlemeden ayrılmış ve çizelgedeki listeden çıkartılmıştır.

lagos-balığı-çizelgeden-çııkartıldı
Lagos balığı ticari amaçlı avlanmalarda yasaklanan su altı canlıları listesinden çıkartıldı.

Eski tebliğin 17. maddesinin birinci fıkrasında yer alan çizelge 7‘ye yeni tebliğ kararına göre bir satır daha eklenmiştir.

17. madde- çizelgeye- eklenen-satır
Yeni tebliğe göre 17. maddede bulunan çizelgeye Lagos balığı da eklenmiştir.

Çizelgeye göre büyüklüğü 50 cm altında olan balıkların tutulması yasaklanmıştır. Yeni tebliğin 3. maddesinde yer alan bir karara göre, eski tebliğde bulunan 25. madde değişiklik göstermiştir. Belirtilen yeni karara göre Lagos ve Orfoz avcılığı bütün karasularda yasaklanmıştır. 1 Haziran-31 Ağustos tarihleri arasında bütün karasularda sepetler ve başka tuzaklar kurularak, zıpkın ile dalınarak veya su tüfeği ile Lagos avcılığı yapılması kesinlikle yasaktır. Bu tebliğler yayım tarihinde yürürlüğe girer ve tebliğ hükümlerini Tarım ve Orman Bakanlığı verir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + 3 =

Başa dön tuşu