Tarım ve Hayvancılık

Ziraat Bankası Yem Kredisi Şartları Neler? 2023

Ziraat bankası yem kredisi şartları hakkında bilinmesi gereken detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bilindiği üzere tarımsal üretim yapanların en büyük işletme giderlerini yem alımları ve yem maliyetleri oluşturmaktadır. Bu amaçla yem giderleri için gerekli finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ülkemizde birçok bankadan çiftçi müşterilerine yem kredisi sunmaktadır. Çiftçilerin yem maliyetlerini karşılamak amacıyla kredi sağlayan Ziraat Bankası ve Denizbank TEB bu bankaların başında gelmektedir. Yem kredisi başvuruları şahsen banka şubeleri tarafından alınmaktadır. Dönem dönem verilen yem kredilerinin iki yıl vadeli ve faizsiz olduğu görülmektedir. Kredi talebinde bulunarak daha sonra internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Yem kredisi ve tarımsal üretiminiz için gerekli olan finansmanı sağlayabileceğiniz bankaları ve şartlarını araştırdık. Bu bankaların kredi kampanyalarını, faiz oranlarını ve vadelerini öğrenmek için banka banka gezmenize artık gerek yok.

Ziraat Bankası Faizsiz Yem Kredisi

Ziraat Bankası her kesimden müşterisini desteklemeye devam ediyor. Ziraat bankası tarafından çiftçilerimiz her zaman ki gibi unutulmuyor. Hayvansal üretim konularında destek almak isteyenlerin başvuracakları bankaların başında gelen Ziraat Bankası gerçek ve tüzel kişilere hayvansal üretim konularında sektör ayırt etmeksizin destek vermeye devam ediyor. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenlerin damızlık, süt ve besi hayvancılığı, kanatlı için bıldırcın, kaz, ördek, damızlık hayvan, arıcılık vb. alanlarda canlı hayvan alımlarında da kredilerin yanında FAİZSİZ YEM KREDİSİ veriyor.

2 yıllık faizsiz 18 aylık geri ödeme vadeleriyle yem kredisi adı altında Ziraat bankasından taksitli nakit para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sadece canlı hayvan alımlarında değil daha pek çok konuda sağlanan kredi imkanları ilaç, yakıt, yem, kira, sigorta vb. giderler için verilen krediler işletme ve yatırım dönemlerine ait olarak müşterilere sunulmaktadır. Yem alımları için verilen krediler işletme dönemine ait olurken, büyükbaş hayvanlar için ahır, küçükbaş hayvanlar için ağıl yapımı, süt soğutma tankı ve daha pek çok ekipman alımları, güneş sistemi vb. için yatırım dönemine ait krediler kullandırılmaktadır.

Ziraat Bankası yem bitkisi üretimi amacı ile de DÜŞÜK FAİZ oranları ile kredi sağlamaktadır.

Yem bitkisi üretimine faizsiz kredi

Devlet tarafından sağlanan faiz destekleri ile çiftçilere yem kredisini faizsiz olarak kullandıran Ziraat Bankası tarafından verilen krediler genel anlamda Bakanlar Kurulu kararları ile banka müşterilerine sağlanmaktadır. Resmi gazete’ de yayımlanan karar kapsamında hazine destekli düşük faizli kredilere sizlerde başvurarak uygun faiz oranları ve vadelerden yararlanabilirsiniz. Faizsiz Yem Kredisi başvurusu için gerekli olan belgeler ise aşağıdaki gibidir:

Kredi alabilmek için tüm tarımsal kredi veren bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası’ nda da aranan temel şart “Çiftçi Kayıt Sistemi” ne kayıtlı olmak olmaktadır. Tek şart koşulan çks çıktısını alma için ÇKS belge başvurusu yapabilirsiniz.

Yem kredisi almak isteyen banka müşterilerinin aşağıdaki evraklar ile banka şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi,
 • ÇKS Belgesi,
 • İşletme belgesi,
 • Bilanço esası ile çalışan işletmelerin son 3 yıllık bilançoları ya da gelir tabloları,
 • İşletmeyi kanıtlayan belgeler, ki bunlar tapu ya da arazileri kiralayanlar için kira kontratlarının fotokopileri olmaktadır.
 • Banka tarafından krediye teminat olarak gösterilecek olan belgeler de talep edebilir.
 • Ayrıca banka tarafından kredi karşılığında kefil ya da teminat talep edebilmektedir.

Ziraat Bankası tarafından verilecek olan kredilerin bir kısmı da yem üretimi için verilmektedir. Çayır mera tesisi oluşturulması, tek yıllık ve çok yıllık yem bitkisi üretimleri için yatırım ve işletme dönemlerine ait krediler verilmektedir. Küçükbaş hayvan proje örneklerini inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Faizsiz Yem Kredisi Şartları Nelerdir?

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından yem üretimi yapanlara kredi verileceği duyurulmuştur. Yem üretimi için verilecek olan kredide çiftçilerin aşağıdaki şartlara sahip olması istenmektedir.

EDİTÖR TAVSİYESİ
 • Ekim yapılacak olan alanın en az 10 dekar olması,
 • Kaba ya da kesif yem üretimi için yem bitkilerinin ekilmesi ya da hasat edilecek olması,
 • Çayır ve mera için hazırlanmış olan projelerin il müdürlükleri tarafından onaylanması,
 • Sulu üretim yapıldığı halde bazı bölgesel koşullar nedeni ile kuru ortamda yetiştirilen yonca bitkisi için araştırma merkezleri ya da üniversiteler tarafından görüş alınması ve bu görüşün il müdürlükleri tarafından talep edilmesi gerekmektedir.
 • Daha önceden aynı kredi türünden yararlanmamış olmamak gerekmektedir.
 • Ayrıca verilecek olan kredi için şahıs hakkında yapılacak olan tahkikatın olumlu sonuçlanması, kredi notunun yüksek olması, kara listede olmaması gibi temel şartlar da aranmaktadır.

Çok yıllık yem bitkisi için verilecek olan kredinin üst limiti 5.000.000 TL olurken yatırım döneminde 75 faizli, işletme döneminde ise yüzde 75 faiz indirimli olarak kredi kullandırılacaktır. Diğer destekler hakkında bilgi almak için tebliği inceleyebilirsiniz.

Bu şartların yanı sıra aşağıdaki şartlara da uygun olmanız aranmaktadır.

 • Kredi notu değeriniz yüksek olması banka için önemlidir. Bu nedenle kredi not ortalamanız ”İYİ” yani en az 1499 puan üzerinde olması aranmaktadır.
 • Çalışan 2 kefil talep edilir. Tabi kefil olacak olan kişilerinde sözleşmeye imzaları gerektiğinden eşleri ile birlikte razı olduklarını belirtmek için bankaya gelmelidir.
 • Eğer 100.000 lira limitli YEM KREDİSİ başvurusunda bulunacaksanız İPOTEK talep edilecektir.
 • Banka; 20.000 TL- 50.000 TL’ye kadar REHİN yada İPOTEK talep etmez.
 • Banka başvuru sahibinin varsa gelir beyanı, nüfus cüzdan fotokopisi ve adres bilgileriniz için herhangi bir ödenmiş fatura gibi belgeleri isteyecektir.
 • İşletmesi en az 6 ay faaliyette olanlar YEM kredisi imkanlarından bu şartları sağlamaları durumunda yararlanabilecektir.

Bu şekilde Ziraat bankası veya diğer Şekerbank ile Denizbank’ın YEM KREDİSİ için talep etmiş olduğu şartlar, bire bir İHTİYAÇ KREDİSİ ile aynıdır.

ziraat-bankası-yem-kredisi-şartları
Ziraat Bankası Yem Kredisi Şartları

Yem Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yem kredisi almak için illerde ve ilçelerde bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat bankasına başvuru yapabilirsiniz. Bankaya başvurmak için T.C. kimlik belgeniz yeterli olmaktadır. Yem parası desteğinden yararlanmak isteyenlerin kooperatife kayıt olmaları ön şart olmaktadır. Sicil kaydı ve işletme numaralarının ise İl Tarım ve Orman Müdürlükleri’ nden temin edilmesi gerekmektedir. Verilecek olan yem kredisinin tutarı bakılan hayvanların sayısına, küçükbaş mı büyükbaş mı olduğuna göre değişecektir.

Yem kredilerinin genel olarak Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile çiftçilere verildiğinden söz ettik ve şartları sıraladık

Faizsiz verilen kredilere hibe demek doğru değildir. Hibeler, belirli şartları taşıyan vatandaşlarımıza devlet tarafından bazı şartların taşınması durumunda verilmektedir. Ancak krediler geri ödemelidir. Geri ödeme seçenekleri kredi sahibi tarafından belirlenebilir. Örneğin tarım kredilerinde vadeler genelde hasat dönemlerine göre belirlenmektedir.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Faizi Ne Kadar?

Bu krediler bankanın düzenlediği ve bireylere sunduğu krediler olmamaktadır. Faizsiz olarak verilen kredilerin çoğu devlet desteklidir. Üstelik dukkanacmak.com tarımsal kredilerin faiz oranlarının yıllık yüzde 17,04 oranlarında olduğu bilinmektedir. Krediler ilk yıl geri ödemesizdir. Daha sonra aylık ya da 3 aylık dönemler itibari ile kredi geri ödemeleri yapılacaktır. 

Ziraat bankası yem kredisinin geri ödeme vadesini en fazla 18 ay yani 1.5 yıl olarak kullandırmaktadır. Ödeme periyotları çiftçilerin gelir durumları gözönüne alınarak 3 ayda bir yada 6 ayda bir veya en fazla 12 ayda yani yılda bir kez geri ödemeli olarak verir.

Yem Kredisi Hayvan Başına Ne Kadar?

Kullandırılacak olan yem kredisinin limiti ise ipotek edilecek olan hayvana göre belirlenir. Bu miktar büyükbaş ve küçükbaşlar için farklı rehin miktarları anlamına gelir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan için kullandırılacak olan yem kredisinin miktarı da değişecektir.

1 küçükbaş için 500 TL iken bir büyükbaş için 2.000 TL olarak yem kredisi verilir. Yani bu durumda bankadan 10 büyükbaş hayvan için en az 20.000 TL ile 40.000 TL arasında, 100 küçükbaş için ise en az 50.000 TL ile 70.000 TL arasında limitlerde Ziraat bankasından yem kredisi kullanabilirsiniz.

Yem bitkisi üretimi için Ziraat bankasından düşük faizli kredi verildiğini söylemiştik. Şimdi de yem kredisi hesaplamasını yapalım.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Hesaplama

Ziraat bankası yem kredisi faiz oranı bankanın cari faiz oranına göre hesaplanmaktadır. Yıllık olarak belirlenen Ziraat bankasının cari faiz oranı 2021 yılında yıllık %17,04 olarak belirlenmiştir. 2021 yılında güncel yıllık cari faiz oranı %17,04 aylık ise 17,04/12=%1.41 olan cari faiz oranına yem kredisi için indirim ise %50 olarak uygulanır böylece aylık %0.71 oranına düşmektedir. 12 ayda bir defa ödemeli ve en fazla 18 ay olarak verilen yem kredisinin hesaplama tablosu ise farklı rakamlar için şu şekilde olmaktadır.

18 Ay Vadeli %0.71 Faiz Oranlı Yem Kredisi Hesaplama
KREDİ TUTARIAYLIK ÖDEMEYILLIK MALİYET
10.000 TL600,94 TL10.816,92 TL
20.000 TL1.201,88 TL21.633,77 TL
30.000 TL1.802,82 TL32.450,71 TL
40.000 TL2.403,76 TL43.267,61 TL
50.000 TL3.004,70 TL54.084,56 TL
60.000 TL3.605,64 TL64.901,39 TL
70.000 TL4.206,57 TL75.718,38 TL
80.000 TL4.807,51 TL86.535,24 TL
100.000 TL6.009,39 TL108.169,07 TL
18 Ay Vadeli %0.71 Faiz Oranlı Yem Kredisi Hesaplama

Denizbank Yem Kredisi Veriyor

Bu anlamda çiftçileri destekleyen bankalardan bir tanesi de Denizbank olduğunu söylemiştik. Banka çiftçilerin tarımsal girdi ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile finansman desteği sunmaktadır. Gübre, tohum, çapalama, ilaç, yem, akaryakıt gibi konularda tarımsal kredilerin yanında yem ihtiyaçlarının karşılanması için yem kredisi vermektedir. Bankanın çiftçilerin yem ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik ek olarak sunduğu bir kart hizmeti de bulunmaktadır. Bu kartın adı üretici karttır. Banka verdiği kart ile birlikte çiftçilerin nakit akışlarını düzenleyerek tarımsal gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamaktadır.

Banka tarafından çiftçilere bir kredi limiti verilmekte ve bu limit karta yüklenmektedir. Çiftçi nakit kullanmaya gerek kalmadan alışverişlerini bu kart ile kolayca yapabilecektir. Kartın pek çok özelliği bulunmaktadır. Üretici kartın en önemli özelliği ise vadesinin yılda bir kez olmasıdır. Çiftçiler hasat dönemlerinde ya da ellerine para geçtiğinde kredi borçlarını kapatabilirler. Kredi geri ödemeleri tamamen çiftçiye göre ayarlanmaktadır.

denizbank-üretici-kart
Denizbank Üretici Kart

Bankanın çiftçilere yönelik olarak verdiği kredilerden bir tanesi de spot kredidir. Bu kredi ile banka çiftçi müşterilerinin kısa vadeli ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kredi faizi sabit ve yine vadeler çiftçiye göre belirlenmektedir. Bir diğer kredi türü ise rotatif kredilerdir. Çiftçi müşterilerinin finansman ihtiyaçlarının karşılanması adına banka kısa vadede olan ihtiyaçlar için ayda, 3 ayda,6 ayda ya da yılda bir ödemeli olarak kredi sunmaktadır. Banka geri ödeme konusunda müşterilerini sıkmamakta ve geri ödemeleri tamamen çiftçinin maddi durumuna göre ayarlamaktadır. Ayrıca çiftçi eline para geçtiğinde borçlarının tamamını bir anda kapatabilmektedir. 

Banka tarafından müşterilerine yönelik olarak yatırım dönemine ait krediler de bulunmaktadır. Traktör alımlarında, meyve tesisi, sera vb. konularda bu kredilerden yararlanabilirsiniz.

TEB Besicilik Kredisi

Türk Ekonomi Bankası da yem giderlerinin karşılanması amacı ile kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Büyükbaş hayvan besiciliği yaparak para kazananlardan, hayvanların kesime kadar olan ihtiyaçlarının banka tarafından karşılanması amacı ile finansman kredisi verilmektedir. Hayvanların yem giderleri başta olmak üzere tüm giderler bankanın vereceği krediler ile karşılanabilecektir. Kredilerin vadesi 12 aya kadar mümkündür. 

Vade hayvanların kesim dönemine göre belirlenebilmektedir. Vadeler ve ana para tutarları müşteriye göre değişiklik gösterebilir. Bankanın kredi başvurularında talep ettiği evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar ile size en yakın Türk Ekonomi Bankası şubesine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

TEB yem kredisi için gerekli evraklar:

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • ÇKS belgesi
 • Arazi tapularının fotokopileri
 • Adres belgesi
 • İşletmenin tescil belgesi
 • İlgili hayvan birliklerine üyelik belgesi talep edilmektedir.

Diğer bankaların da yem alımlarına yönelik kredileri bulunmaktadır.  Gerekli evraklar ile birlikte banka şubelerine giderek kredilerinizi alabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =

Başa dön tuşu