Tarım ve Hayvancılık

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri 2023 (AZ İŞ ÇOK PARA)

Çiftçiye en çok para kazandıran, en karlı tarım ürünlerinden bu yıl da para kazanmak mümkün. Ekonomik getirisi yüksek tarım ürünleri ekerek, susuz tarımın en karlı ürünlerini tercih ederek, para kazandıran ve zahmetsiz bir seçim tarzı ile yüksek kar marjı elde edebilirsiniz. Yani kısacası 100 dönüm ekeceğine 1 dönüm ek, paraya para deme prensibiyle yola çıkabilirsiniz. Bu içeriğimizde, susuz tarım ürünleri nelerdir, tarlaya ne ekmeli hangi üründe para var, sulama gerektirmeyen tarım ürünleri hangileridir, en çok para kazandıran meyve ve sebzeler ve İyi para eden bitkiler hangileri, Evde yetiştir para kazan taktikleri, kilosu en pahalı bitkiler hangileridir, susuz tarım ne kadar kazandırır vb. tüm konuların hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarımdan Para Kazanma yolları

En çok para kazandıran meyve ve sebzelerin yetiştiriciliğini yaparak tarımdan para kazanma yolunu deneyin. Bunun için şuradan başlamalısınız;

 • Ekonomik getirisi yüksek tarım ürünlerinin tespiti,
 • En karlı çok para kazandıran ürünlerin araştırılması,
 • Pazarda iyi para eden bitkilerin incelenmesi,
 • Susuz tarım ve meyve ağaçlarının da unutulmaması,

Bu maddeleri atlamadan kendi emeklerinizle tarım ticaretine ilk adımı atıp kendi paranızı kazanabilirsiniz. Bu iş için hiç sonu gelmeyecek olan tarımsal projelerle başlayabilirsiniz. Getirisi ve kazancı yüksek olan birçok tarım ürünü bulunmaktadır. Bitkiler, sebzeler, meyveler gibi pek çok şey üreterek ekonomik gelir elde edebilirsiniz. Tarımsal üretim işinizi iyi yaptığınız doğrultuda çok yüksek kazançlar elde edebileceğiniz işlerden biridir.

En Karlı Tarım Bitkisi

En karlı tarım bitkileri; ginseng, aloe vera, gül, kinoa ve zencefil trüf mantarı, kuzu göbeği mantarı, istiridye mantarı, lavanta, mor patates, en karlı tarım ürünü kategorisinde yer almaktadır.

 • Makademya Fındığı,
 • Biber (sivri biber 2020’yi şampiyon olarak kapattı),
 • Ispanak
 • Safran yetiştiriciliği de en karlı tarım bitkileri kategorisinde yer almaktadır.

SUSUZ Tarım Çok Kazandırıyor 2023

Susuz tarım son zamanların gözde işleri arasında yer alıyor. Sulama gerektirmeyen tarım ürünlerini öğrendikten sonra bu işten para kazanmaya başlayabilirsiniz. Sulama gerektirmeyen tarım ürünleri ise;

 • Bonzai bitkiler (2022’de çok satıldı)
 • Goji berry (kurt üzümü)
 • Sarımsak.
 • Badem.
 • Goumi.
 • Lavanta yetiştiriciliğinden çok para kazanabilirsiniz.

Tarlam Var Ne İş Yapabilirim?

Doğada, boş tarlam var arsada tarlamda ne iş yapabilirim diyorsanız; Türkiye’de olmayan ve kimsenin aklına gelmeyen iş fikirleri arasında tarım ürünleri yetiştiriciliği yaparak, kilosu en pahalı ve en çok para kazandıran meyve ve sebzeleri ekerek tarlada, evde yetiştir para kazan yönteminden kazanç sağlayabilirsiniz.

Gelin hep beraber Yüksek gelir sağlayabilecek tarım ürünlerine  çiftçiye en çok kazandıran tarım ürünlerine gözatalım.

En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

En çok kazandıran tarım ürünleri aşağıdaki gibidir:

 • Süs bitkileri
 • Japon akçaağacı
 • Bambu
 • Altın çilek
 • Kinoa
 • Stevia
 • Söğüt
 • Şifalı otlar
 • Bambu
 • Kamkat
 • mor patates
 • siyah sarımsak
 • Şakayık çiçeği
 • Lavanta çiçeği
 • Safran bitkisi yetiştirmek
 • Trüf Mantarı
 • Guava meyvesi gibi pek çok tarım ürünü kısa zamanda çok kar getirecektir.

Tarlaya ne ekmeli hangi üründe para var?

Süs bitkisi denilince akla gelenler arasında evimizde bulunan küçük, gösterişli bitkilerdir. Ama bu bitkileri  sadece onunla sınırlandıramayız. Mekan süslemelerinde, bahçe süsleme de yani aklınızda nereyi güzelleştirmek varsa orayı kullanabilirsiniz. Bu bir sokak kenarı bile olabilir. Bu işe başlamak için öncelikle işinizi hangi boyutlarda yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Çünkü yapmak istediğiniz işin azlığına veya çokluğuna göre bir çalışma mekanı seçmelisiniz. Çalışma yerinizin bir ev mi, sera mı, yoksa büyük araziler olmasını istersiniz ? Bunların hepsini kafanızda tasarlayarak bir işe başlamanızı öneririm. İnsanların çiçeklere, dukkanacmak.com bitkilere olan hevesinin hiç tükenmeyeceğini tahmin ediyorum. Bu nedenle de süre gelen bir iş olacağını düşünüyorum. Hem görsellik hem de sağlık açısından önemli olan çiçek her alanda kullanılabilen bir hediye olduğundan dolayı en ufak bir gül bile size güzel paralar kazandırabilir. Normal şartlarda bir insana söylenebilecek sözler, alınan hediyeler bile klişeleşiyorken çiçek de çok tercih edilmesine rağmen klişeleşmeyen tek hediyedir.  Süs bitkileri yetiştirmek hem eğlenerek, hem zevk alarak para kazanmanın en güzel yollarından biridir.

süs-bitkileri
Süs Bitkileri Para Kazandırıyor.

Evde Bitki Yetiştirerek Para Kazanmak

Evde kaktüs, sukulent vb. süs bitkileri yetiştiriciliğinden de para kazanabilirsiniz. Evde bitki yetiştirmek göründüğü gibi kolay olmasa da bu işten para kazanmak mümkündür. Bu iş oldukça ilgi gerektiren bir iş olması nedeniyle bir eviniz ve bahçeniz varsa kolayca kendi seranızı yapıp, kilosu pahalı bitkiler yetiştirip, internetten veya direk kendiniz pazarlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Tabi bu işi yapabilmek için ilginizin bu alanda yoğun olması ve tabi ki bu işi sevmeniz gerekecektir. Evde, bahçenizde, seranızda deneme-yanılma aşamalarında biraz zarar etme ihtimaline karşın cebinizde 3-5 bin sermaye olmalı ve karamsarlığa kapılmadan bu işi devam ettirmeniz gerekecektir.

Para Kazandıran Japon Akçaağacı

Hoş bir görüntüye sahip olan bu ağaç görsellik açısından insanları kendine hayran bırakabilir. Küçük çaplı bir ağaç olduğundan ufak bir alanda küçük saksılarda bile yetiştirilebilirler.  Maliyetli ve sınırlı bir ürün olduğundan azimli ve sabırlı bir üretici olursanız güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Bu ağacın olgunlaşma zamanı Sonbahar mevsimidir. Her sene tohum yapabilme özelliğine sahiptirler. Akçaağaç tohumları hemen ekilmek istenmiyor ise 2-3 derecede depolanabilir. Akçaağaç tohumları hemen ekilmezse 3 ay beklenip ilkbaharda ekilmelidir. Aşı ile veya çelikleme yöntemiyle de üretim yapılabilir.

japon-akağaacı
Japon Akağacı Yetiştiriciliği Para Kazandırıyor

İyi Para Kazandıran Bambu Bitkisi

İnsanların evde veya iş yerlerinde görsel açıdan rahatlıkla kullanabilecekleri hoş bitkilerdir. Eğer bir bambunun güzel bir şekilde yetişmesini ve büyümesini istiyorsanız güneş gören yerlerde bulundurmamız gerekmektedir. Karanlık ortamları sevmeyen bu bitkiler güneş gördüğü yere doğru yapraklarını eğerler.  Hava şartlarından etkilenebilen bitkiler olduğu için iyi bir koruma gerektirir.  Bambunuzun yetişmesindeki önemli şartlardan biri ise bir haftada bir kez suyunu değiştirmek olabilir. Bambu bitkisini çoğaltmak için eşit şekilde küçük parçalara ayırarak kestiğimiz kısmı suya bırakabilir, orada filizlenmesini kök yapmasını bekleyebiliriz. Diğer kalan kısmının hava almaması gereklidir. Bu yüzden bir silikon yardımıyla dışarıdan gelen hava etkenlerine karşı onu korumalıyız. Ayırdığımız ve köklenmeye bıraktığımız parçaları daha sonra uygun toprak ve saksı ayarlayarak tekrar ekebiliriz. Bambu tohumu satın almak için tıklayınız.

bambu-bitkisi
Hoş Görünümlü Bambu Bitkisi

Ekonomik Getirisi Yüksek Şakayık Çiçeği Bitkisi

Şakayık çiçeği fazlasıyla yavaş büyüme gösteren bir bitkidir. Bahçelerde hoş renklerinden ve görselliğinden dolayı fazlasıyla kullanılan bir çiçek türüdür.  Çiçeklerinin henüz açmadığı dönemlerde soğuğu kabul edebilir fakat çiçek açtıktan sonra soğuktan hoşlanmaz. Çok fazla olmasa da az bir seviyede soğuğa dayanabilir. Çünkü sıcak mevsimlerin çiçeğidir. Bitkinin kökleri kurumamalı olabildiğince nemli kalmalıdır. Bu yüzden 2-3 günde bir sulama işlemi yapılabilir. Toprağın gübrelenmesi çiçeğe çok fayda sağlayacaktır. Rüzgar çoğu çiçeğe zarar verdiği gibi şakayık çiçeğine de önemli derecede zarar sağlayacaktır. Başka bir çiçekle dip dibe olan şakayık çiçeği büyüme sağlayamaz.  Bitkinizin üretimini kolay ve hızlı bir şekilde sağlamak istiyorsanız aşılama yöntemiyle yapabilirsiniz. Ağustos ayının sonunda ekim yapılmaya başlanabilir.  Bitkinizin ekim işlemini bitirdikten sonra da soğuk hava koşullarından korumanız gerekmektedir.

şakayık-çiçeği
Görselliği ile Göz Kamaştıran Şakayık Çiçeği

Kâr Marjı Çok Olan Lavanta Yetiştiriciliği

Ülkemizde en çok Isparta ilinde üretilen bir  yağ bitkisidir. 50 cm’e kadar boyu uzayabilen uzun senelik bir bitkidir.  Sapları yaşlandıkça diplere doğru gitmeye başlar. Lavantalar soğuk havalara dayanamazlar. Toprak konusu lavantalar için çokta önemli değildir.  Ancak toprağın nemli olması gerekmektedir. Uzun yıllarca süren bir bitki olduğundan 2 yıl dolduğunda gerçek verim sağlanabilir. Bu bitkilerin araları 3 ile 5 metre arasında bitki uzunlukları ise 3 ile 4 metre arasında olmalıdır. Bölgede oluşan hava şartlarına göre yılda 3 defa sulama yapılabilir.  Kökler kontrol altında tutulmalıdır.  Eğer lavantaların kullanımı yağ için olacaksa saplarının temizlenmesine gerek duyulmaz.  Lavanta yağının 1.200 TL gibi bir ücreti vardır. Bu yağlarda hemen hemen 150 kilogram bitkiden elde edilir.

lavanta-çiçeği
Lavanta Çiçeği Gelirinize Gelir Katıyor

Safran Yetiştirin Paraya Para Demeyin

Yetiştirilen tarım ürünleri arasında en güzel maliyet sağlanan ürün olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü satışı söz konusu olduğunda kilosu 30 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Her ne kadar kolay gibi görünse de iyi işçilik isteyen zahmetli bir üründür. Yemeklerde baharat olarak da kullanılabilen safran bitkisi günümüzde de gittikçe yaygınlaşıyor. Pahalı bir bitki olmasına rağmen alım gücü fazla olan bir bitkidir. Bu yüzden de sermayenize fazla bir şekilde destek sağlayabilecek en yüksek getirisi olan tarım ürünüdür. Baharat olmasının yanı sıra günümüzde artık boya sektöründe de yerini alıyor. Gram olarak satıldığında bile kar sağlayabileceğiniz bir bitkidir.  Hemen hemen Türkiye’nin çoğu yerinde safrana uyumlu toprağın bulunduğu yerlerde yetişebiliyor. Ekim zamanında da maliyeti ve sıkıntısı olmayan bir ürün diyebiliriz. Çünkü ektiğiniz bir bölümden yaklaşık üç sene faydalanabiliyorsunuz. Bu da bitkinin her yıl verdiği çiçeklerini toplamanızın yeteli olacağını gösteriyor . Tercih edilebilecek masrafsız sadece işçilik açısından biraz zor fakat getirisi yüksek olan en karlı tarım ürünlerinden biridir.

safran-bitkisi
Safran bitkisi Para Kazandırıyor

Trüf Mantarları İyi Gelir Getirir

Lezzeti fazlasıyla yerinde olan bu bitki günümüzün meşhur yemeklerinden biri haline gelmiştirAğaçların yaş kısımlarında yetişen bir bitkidir.  Çok tercih edilen bir yemek olduğu için sizde bunun üretimini yaparak çok güzel paralar kazanabilirsiniz.  Trüf mantarı yetiştiricisi olmak istiyorsanız,  önce mantarın özelliklerini araştırmanız gerekmektedir. Nasıl yetişir? Nerede yetişir? Ne kadar suyla beslenir? Bu gibi daha bir sürü sorunun cevabını öğrenip bu işe öyle başlamalısınız. Dilerseniz ben size biraz yardımcı olmaya çalışayım. Öncelikle işinizi yapacağınız mantar üretimine uygun yeri seçmelisiniz. Üretimini yapacağınız mantarların sağlıklı ve kontrollü  bir şekilde büyümesini sağlamalısınız. Bulunduğunuz ilin hava koşullarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kontrollü bir şekilde büyütülmesi gereken bir bitkidir. Ne çok sıcak ne çok soğuk arası bulunmalıdır. Mantarların üretimini yapacağınız ağaç diplerinin nemli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sulama işlemini aksatmamalı düzenli bir şekilde çalışmalısınız. Hasat zamanı olarak kışı tercih etmelisiniz. Çünkü bu mevsimde basitçe toplanabilecek bir üründür.

trüf-mantarı
Muhteşem Tadıyla Trüf Mantarı

Guava Meyvesini Deneyin! Elmadan çok kazandırır!

Guava meyvesi günümüzde üretimi yaygınlaşan bir mahsul haline gelmiştir. Besin olarak kullanılabilen guava kişisel bakım(kozmetik) ürünlerinde de katkı sağlamıştır. Birçok insan uygun koşulları oluşturduğunda guava meyvesi yetiştiriciliğine başlamak istiyor. Doğru koşullar derken bakımı konusunda bilinmesi gereken bazı hususlardan bahsediyorum. Bu meyvenin yetiştirileceği alanların toprağını, zeminini dikkatle seçmeli, kontrolü elden bırakmamalısınız. Çünkü bulaşıcı hastalıklardan çok çabuk etkilenebilirler. Dikkat etmezseniz gelir elde etmeden harcadığınız emek ve yatırdığınız sermaye ile kalabilirsiniz. Bu işe başlamadan önce, guava meyvesi yetiştiriciliği ile ilgili fikirler almalı, bilgiler edinmelisiniz.

Bu iş ile ilgili, nasıl yapılacağına ve nasıl pazarlayacağınıza ilişkin araştırmalar yapmalısınız.  Eğer doğru bir şekilde kazanç elde etmek istiyorsanız,  bulunduğunuz ilin iklim ve çevre koşullarını kontrol etmelisiniz. Eğer bu işte başarı sağlamak istiyorsanız tek yapmanız gereken, konu hakkında fazlası ile bilgi sahibi olmak ve araştırmaktır. Guava yetiştiriciliğini peş peşe 3 yıl, 6 yıl ve 10 yıl olarak yapabilirsiniz. Süreyi ne kadar uzun tutarsanız kazancınız ve muvaffakiyetiniz de o kadar yüksek olur. Sadece tat olarak değil şifa da olabilecek bu meyve son zamanlarda çok rağbet görmektedir. Dikkatli ve kontrollü davrandığınız takdirde yapabileceğiniz ve kar elde edebileceğiniz en mantıklı işlerden biri olabilir.

guava-meyvesi
Guava Meyvesi Gelir Kaynağınız Olabilir.

Zengin Eden Altın Çilek

Hem şifa olarak hem bayanların kilo problemine yardımcı olan çok fonksiyonlu bir besindir. Altın çileğin temeli Amerika ve Afrika’dır. Sağlık açısından önemli bir yer taşıyan bu meyve diyabet hastaları içinde çok yararlıdır. Tek başına da kullanılabilecek bir yiyecek olduğu gibi normal çilek ile yapılan birçok yiyecek altın çilekle de gerçekleştirilebilir.

Altın çilek, birçok şeye fayda sağladığı için satış gücü yüksek bir meyvedir. Yetiştirilmesi esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Örneğin; bu meyvenin gelişme esnasında normal meyvelere ve sebzelere göre daha fazla su ihtiyacı vardır. Fazlasıyla hassas bir yapısı vardır. Soğuk hava şartlarına uygun değildir. Altın çilek, birden fazla toprak çeşidinde yetişebilir. Organik olmayan gübreden çok haz etmeyen bir bitkidir. Bahçeye toprak ekiminin haricinde sera yetiştiriciliği de yapılabilir. Serada yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız fide dikimlerinizi daha evvel hazırlamanız gerekmektedir. Daha sonra fideler gerçek yapraklara ulaştığında asıl dikim gerçekleştirilmelidir. Dikim yaptıktan sonra kesinlikle su verilmelidir. Fideler belirli bir boya geldiğinde bir ip yardımıyla bağlanmalıdır.

altın-çilek
Altın Çilek Yüksek Gelirler Sağlıyor

Para kazandırabilecek yüksek gelirli tarım ürünlerinin birkaçını yukarıda sizlerle paylaştık. Siz de bu bilgilerden faydalanarak tarım hayatında yerinizi alarak isterseniz ek gelir, isterseniz de gerçek kazancınızı bu işe bağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda çiftçiler için kazancı ve getirisi en yüksek olan en Karlı tarım ürünleri ve tarlaya ne ekmeli hangi üründe para var bunu anlatmaya çalıştık.

Ayrıca; En çok para kazandiran meyve ve sebzeler, Susuz yetişen tarla bitkileri, Kilosu en pahalı bitkiler, Sermayesiz Tarım Yatırımları, En Karlı Tarımsal iş Fikirleri ve para kazandıran tarım ürünlerini anlatmaya çalıştık.

Değerli çiftçilerimiz, lütfen sizlerde aşağıda ki YORUM bölümüne iyi para kazandıran meyve ve sebzeleri ekleyin. Fikirlerimizi paylaşalım ve bölgesel koşulları da göz önünde bulundurarak iyi para kazandıran tarımsal ürünleri birlikte bulalım.

EDİTÖR TAVSİYESİ

2 Yorum

 1. Bilgileriniz ve paylaşımınız faydalı fakat eksik lütfen dikim zamanı ve ürün alınması hakkında daha fazla bilgi verin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − four =

Başa dön tuşu