Dükkan Açmak

2020 YILINDA İŞYERİ AÇMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER !

2020 YILINDA İŞYERİ AÇMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER !

Bu içeriğimiz de yeni girişimciler için dükkanın nasıl açılacağını adım  adım işyeri açmanın yollarını sizlere anlatacağım. Hem finansman, hemde iş fikirleri anlamında sitemizde, ihtiyacınız olan dükkan açma fikirlerini ve yapmanız gerekenleri bulacaksınız.

Eğer açacağınız işyerine karar verdiyseniz ve tek problem para ise, sermaye problemini halletmeye çalışıyor iseniz, işin büyük bölümünü hallettiğinizi söyleyebiliriz. Elbet para olmadan, iş kurmak çok zor ancak, günümüzde birçok banka Kobi desteği vermektedir. Ancak siz elinizde beş kuruş paranız yok iken 100.000 TL. sermaye gerektiren bir işi yapmayı düşünüyor iseniz ve iş kurmak için kredi veren bankalara gösterebileceğiniz bir garantiniz yok ise, başka bir iş fikri bulmak zorundasınız. Bir de iş kurmak için devlet desteği almayı düşünebilirsiniz. Kosgeb iş kurmak isteyen birçok yatırımcıya devlet destekli kredi sağlamaktır. İş kurmak istiyorum ama param yok diyenler için bir alternatif olabilir. İş yeri açmak için gerekli olan evraklar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İşyeri Açmak Ne Kadara Mal Olur?

İşyeri açmanın kaç paraya mal olacağı göreceli bir kavram olduğundan kesin olarak söylenemez. Örneğin mahalle arasında bir bakkal dükkanı açmak için ortalama 10.000 tl. sermaye yeterli olurken, aynı dükkanı çarşı merkezde açabilmek için, dükkan kirası, hava parası, vb. giderleri de eklerseniz 100.000 TL harcayabilirsiniz. İşyeri açmak için resmi makamlara yapılan başvurular ve giderler ise sanıldığı kadar yüksek meblağlarda değildir. Örneğin bir bakkal dükkanı için resmi evrak giderleri 300-500 TL. civarında tutabilmektedir. Tabi bu giderlerin içerisinde yazarkasa pos makinası vb. giderler yoktur. İşyerinizi açmadan önce sermaye hesaplamanızı iyi yapmanız tavsiyemizdir.

işyeri-açmak-için-yapılması-gerekenler

İş yeri açmak ne kadara mal olur?

Adım Adım İşyeri Açmak

 • Öncelikle bağlı bulunduğunuz Belediyeye gidin. Yapmak istediğiniz işi, bu iş için nasıl bir dükkan tutmanız gerektiğini sorarak öğrenin. Örneğin pastane açacaksınız, kriterler nelerdir? Kaç metre kare dükkan gerekir, dükkanın özellikleri neler olmalı (lavabo, hijyen vb.) ayrıca belediyeden hazırlamanız gereken evrakların listesini alın.
  • İşyeri açmak için belediyenin soracağı en önemli belge “yapı kullanma izin belgesidir ”  (İSKAN BELGESİ) bu belge olmadan belediye tarafından işyeri açmanıza izin verilmez.
  • İkinci olarak işyeri açmak için kat maliklerinin oy birliği ile muvafakat vermeleri gereklidir.
  • Belediyenin istemiş olduğu kriterler arasında Lokanta, cafe, bar ve pavyonlara özel kriterler;
   • Kapalı alan en az 60 metre kare olmalıdır.
   • Bay ve bayan olmak üzere 2 adet tuvalet bulunması gereklidir,
   • Mutfak en az 3 bölümden oluşmalıdır.
   • Personel için dinlenme ve soyunma odası bulunmalıdır.
   • İçkili tesislerin (lokanta, cafe ve pavyonlar) dini tesislere ve okullara en az 100 metre mesafe de olmalıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarına da en az 30 metre uzaklıkta olmalıdır.
Adım Adım İşyeri Açmak

Adım Adım İşyeri Açmak

 • Belediyeden ruhsat almak için istediği gerekli belgeler genel olarak;
  • Öncelikle belediyeye yapacağımız başvuru da işyerimizin içkili veya içkisiz olduğunuz dilekçemiz de belirtmeliyiz.
  • İlçe emniyet müdürülüğünden uygunluk yazısı,
  • Adli sicil belgesi (sabıka kaydı)
  • İtfaiye daire başkanlığından itfaiye raporu
  • Ticaret odasına kayıt belgesi
  • Aksine bir hüküm yok ise (kat maliklerinin noter onaylı muvafakatnamaleri


 • Eğer açacağınız işyeri belediye sınırları dışında ise Belediye yerine, İl Özel İdarelerine başvurmanız gereklidir.
 • Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gidin. Vergi dairesinden hazırlamanız gereken evrakların listesini ve işyeri açma bildirimini alın. Yapmanız gereken işlem hakkında bilgi edinin.
 • Dükkanınızı tutun. Dükkan için sözleşme imzalayın. Daha sonra dükkanınızı dizayn edin. Ürünlerinizi yerleştirin.
 • Vergi dairesine işyeri açma bildirimini yapın.
 • Bir muhasebeci ile anlaşın. İşyerinizde tutmanız gereken belgeler dokümanlar hakkında muhasebecinizden bilgi alın.
 • Vergi dairesi kısa bir süre içerisinde işyeri açılış levhanızı teslim eder. Daha sonra gidip bir yazar kasa dijital yazar kasa cihazı alın. Yeni nesil yazar kasalar genelde bankalar ile anlaşmalı olarak verilmekte. Vera ve Beko yazar kasalar oldukça popüler. Bankalar ile görüşerek size yeni nesil bir yazar kasa temin etmelerini sağlayabilirsiniz. VERA marka yazar kasanın Delta modelinde, aşağıdaki bankalar ile anlaşmalı olup, ortalama tüm bankalar tarafından yazar kasa için 9 taksit fırsatı uygulanmaktadır.
adım-adım-işyeri-açmak

Adım adım işyeri açmak

 • Yazarkasanızı teslim aldıktan sonra vergi dairesine başvuruda bulunarak yazar kasanızı vergi dairesi sistemine işletmeniz gerekmektedir. Bu işlem sonucunda tarafınıza bir yazar kasa ruhsatı verilmektedir.
 • Belediyeye giderek işyeri açma ve çalışma ruhsatı alma işlemlerini gerçekleştiriniz. Bu işlemler sırası ile şöyledir;
  • Ruhsat için müracaatta bulunan kişiler gerekli evrakları belediyeye teslim eder.
  • Umuma açık iş yerlerinde, ruhsat müracaatı alındıktan sonra, imar bakımından, itfaiye bakımından ve emniyet bakımından olumlu yazılar istenir.
  • Rapor teslim edildikten sonra 30 gün içerisinde, ruhsat komisyonu işyerini denetler ve eksikleri bildirir. Yapılan denetim sonrasında eksiklikler giderilir ve ruhsat verilir.
 • İçkili işyeri açanların belediyeden ruhsat almasında bir diğer önemli konu ise, açılacak işyerinin belediye tarafından belirlenen “içkili yer bölgesi” içerisinde yer almasıdır. Bu bölgede bulunan işyerleri ruhsat alabilirler. Bu bölgeler belediye meclislerince belirlenir. Belediye dışındaki bölgeler için ise, valilik ve kaymakamlık görüşü alınarak tespit edilen yerlerdir. Yine içkili işyeri açacaklar için, okul ve dini yapılara 100 metre, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına da 30 metre uzaklıkta olmalıdır.
 • Yine hazır belediyeye gitmişken, hafta sonu ve tatil günlerinde çalışma ruhsatı, reklam vergisi, çevre vergisi, çöp vergisi vb. konularda bilgi alarak yapmanız gereken başvuru var ise, gerekli başvuruları yapınız.
 • Esnaf ve sanatkârlar odasına kaydolmanız gereklidir. Esnaf ve sanatkarlar odasına giderek başvuruda bulununuz. Başvuru esnasında vergi levhanız istenecektir. Bu belgeler ile birlikte oda kaydınızı yaptırınız.
 • Bir süre sonra vergi dairesinden ve belediyeden görevliler gelerek iş yerinizi kontrol edeceklerdir. Belediye yapmış olduğu kontroller sonrasında işyeri açma ruhsatınızı teslim edecektir.
 • Muhasebeciniz ile görüşerek, her ay düzenli olarak ödemeniz gereken vergiler hakkında bilgi alınız. İş yeri açmak için ustalık belgesi gerekir mi? isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda iş yeri açmak isteyen girişimciler için, gerekli evrakları ve yapmaları gereken başvuruları sıraladık. Sizlerde bu sıralamaya göre başvuru yapabilirsiniz. Finansman için KOSGEB ve işyeri açma kredisi veren bankaları değerlendirebilirsiniz.

Yorumlar
 1. Summ dedi ki:

  Merhaba ben ceyiz dukkani acmak istiyorum neler yapmaliyim, nerden ve nasil bir toptanci bulabilirim?

 2. billiee£tasarım dedi ki:

  yaşı küçük (13-14yas) bir kızın kendi ofisini kurup markasıyla ilgilenmesi hakkında bilgi alabilir miyim ? yani sorum tam olarak şu maaliyet ne kadar olur? ve nası olmalı her şeyi ile tam bir ofis ve bir internet sitesi aynı zamanda. bilgi alabilir miyim bununla ilgili ?

  1. Bilge dedi ki:

   Bu konuda i yazısına göz atarsanız bu yazı size yardımcı olacaktır. Ayrıca anlık iletişime geçebilir sorularınızı doğrudan sorabilirsiniz.

 3. Eda dedi ki:

  Merhaba bayan kuaför salonu açmak istiyorum nasıl yapacağım neler yapmak gerekiyor

 4. Nevin dedi ki:

  Kuaför dükkanı acmak istiyorum koskepe başvuru yaptım ama bir yıldır bekliyorum daha nekadar bekleyecek vergi evham dondurdum param yok kira vs ödeyecek sermayem yok ev hanımıyım esimde çalışmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz

 5. Fadime dedi ki:

  Cadde üzerinde bir dükkan yerimiz var doğum günü süsleri plastik tabak bardak tabildot dükkanı açmak istiyorum neler yapmam gerekir getirisi olur mu dükkan kendimizin hiç tecrübem yok yine de zarar edilir mi

 6. Hülya şen dedi ki:

  İyi günler cade üzerin de pastane açmsk istiyorum sizce gider mi çevresin de okul ve durak mevcuttur

 7. osman atsız dedi ki:

  sıhhi tesisat dükkanı açmayı pilanlıyorum ne yapmam gerek bilmiyorum

 8. Aslı zengin dedi ki:

  Çiçekçi dükkanı açmak istiyorum dükkan açmak için tecrübem yok ne yapmalıyım

  1. müge çiçek evi dedi ki:

   bu işi için tecrübe olmasına gerek yok. Hayal dünyanız geniş ve sürekli bişeyler yapabilme yeni şeyler yaratabilmelisiniz. yoksa gül buketi normal buket çelenk vs yapmak çok kolay şeyler 1 günde ögrenebilirsiniz.

 9. sibel dedi ki:

  ceyiz dükkanı açmak istiyorum ama tecrübem yok

 10. Davut dedi ki:

  Merhabalar Ben Web tasarım yazılım işi ile ilgi bir iş yeri açmak istiyorum tahmini neler gerekli ?

 11. İslam baş dedi ki:

  Giyim mağazası açmak istiyorum yapmam gerekenler nelerdir

  1. Abdullah Kaya dedi ki:

   öncelikle düşük maliyetle ürün temin edip işlek bir cadde de dükkan bulmalısınız sonraki adım ise iyi bir muhasebeci halleder muhasebeciye ihtiyacınız olursa adresinden benimle iletişime geçerseniz size yardımcı olabilirim.

 12. Ibrahim oruc dedi ki:

  Ben bir playstation dukka i açmak istiyorum bunun hakkında bilgisi olan varsa nolu numarayı arayabilir mi ?

 13. Züleyha ağcan dedi ki:

  Merhaba ben turban tasarimi ve profesyonel makyaj dükkanı açmak istiyorum. Bunun için illa kuaför mu olmak lazım el becerim var ve egitimini aldım

 14. Sonnur dedi ki:

  Otyrdugum mmahallemde kapu susleri dogum hediyelukkeri. Satan bi dukkan açmak. İstiyorum. Dukkan. Kendi dukkanimiz fakat açtıktan sonra vergiler filan ilerletebikirmiyim aylik çok cergi ödemem gerekir. mi bunlar beni cok düşündürüyor

 15. Selen dedi ki:

  Merhabalar parti ve oyun evi açmak istiyorum bunun için belediyeyemi başvurmak gerekiyor prosedür hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olurmusunuz

  1. Sercan dedi ki:

   Bende açmak istiyor m ortak olalım organıze edelim birlikte

   1. Seyhan dedi ki:

    Beraber acalim 🙂

  2. derya dedi ki:

   merhaba parti ve oyun evini açtınız mı

 16. Ahmet dedi ki:

  Asansör dükkanı açmak istiyorum 10 yıllık bi tercübem var kendime güvenim sonsuz ama maddi durumum pek iyi denemez nasıl yapmam gerek

  1. Bilirkisi dedi ki:

   Dükkanı sen aç parasini ben wereyim oldu olacak bu nasil yeni model bir şekil engellendi bu lütfen

 17. Ünye dedi ki:

  Is tecrubem yok ama dukkan acmak istiyorum. Şal, incik boncuk v.s . Isi yapmak istiyorum bilgi verir misiniz?

  1. Yasemin BOZTOPRAK dedi ki:

   Düşündüğünüz dükkanı açtığınızda ya da dükkan açmasanız bile yapabileceğiniz bi iş var. firmasını duydunuz mu kurucusu doktor Tuna. Atatürk’ün yurt dışına burslu yolladığı 3 öğrenciden biri. Diğer ikisi Eczacıbaşı ve Abdi İbrahim. Bunlar ülke içine hizmet etmeyi benimsemişler dr. Cevdet Tuna ihracat yapmayı. 1950 de kurulan firma şuna 123 ülkeye ürün ihraç ediyor. Ürünler tamamen bitkisel ve hayvansal içeriklerle kimyasallar bulunmuyor, cilt hassasiyeti olanlar bile çok rahatlıkla kozmetik ürünlerini kullanabiliyor. Egzama Sedef hastalarının tedavisinde kullandığımız aynısefa serisi var. Antiseptik özelliği olan çay ağacı serimiz var. Bel boyun ağrıları varis ödem migren ağrılarında etkili at kestanesi balsamı var. 2000 çeşit ürün bulunuyor. Evinizde kullandığınız temizlik malzemesinden şampuanına gıda takviyesine kadar hepsi var. 500₺ lik satışla hediyeler primler ve ürün kârıyla beraber 200₺ ye kadar kazanç sağlayabiliyorsunuz. Düşünürseniz kayıt için yardımcı olabilirim. Ücretsiz kataloğumuzu kargo bana ait gönderebilirim isterseniz.

   1. Kamer dedi ki:

    Süper

   2. ferhat dedi ki:

    ilgileniyorum

 18. muratpaşa dedi ki:

  Merhaba; sizlerde artık internet üzerinden para kazanmak istemez misiniz bir dükkan acıp masraf versğiler eleman maaşları ile yapacağınız yatırımları internet üzerinden yatırım yaparak kesin kazanç ücretleri kazana bilirsiniz bilgi almak için bana ulaşın

  1. mihriban acar dedi ki:

   iş yeri açmak istiyorum bu konu ile ilgili bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 19. Vakfikebir dedi ki:

  Pvc imalat ve montaj

  1. Ahmet dedi ki:

   Açtınız mi ne kadar maliyet oldu

 20. GÖKSUN dedi ki:

  Daha önce petrol işletmeciliği yaptım ama bu sektör godaman adamların işi haline geldi paran varsa para kazanırsın haline geldi ama paran yoksa batmaya mahkumsun bende batmadan bu işe bir son vermek ihtiyacı duydum şuan aklımda güzel fikir oluştu buda şöyle elimde sıcak hazır bir müşteri potansiyelim var ve bu potansiyelimi tüketmeden bir iş yapayım fikrim oldu bu fikirden önce bu fikri otutturacak işyeri yerim var yani dükkan veya depo gibi geniş alanım ve ekibim var, işe gelince ev tüpü bayiliği ve demir çimento inşaat malzemeleri ve işlerin durma noktası kış mevsiminde buralarda doğal gaz olayı yok vede 50 yıla kadarda gelmez bu noktada odun kömür işi, kafamda böyle bir fikir oluştu ama keş lazım bunu nasıl temin ederim.

 21. Tokat erbaa dedi ki:

  Daha önce işyeri açmadım evliyim işyeri açmak istiyorum

  1. Harun dedi ki:

   S a sana bir tavsiye kardeşim bende evliyim ve çok iş yaptım ve çok hızlı girip hızlı terk ettim yani sabırsız oldum bir iş yerinin çalışmaması gibi bir durum söz konusu değil işini kaliteli yapmak ve en az 3 sene sabır delmek lazım tabi arkanda destek varsa allah yardım cin olsun

 22. Antalya varlik mah dedi ki:

  Antalya murat paşada ocak başı restorant açmak istiyorum alkol ruhsatlı kiredi puanım yüksek ama su an ssk 4 aylık olduğu için çekemiyorum vergiye kayıt esnaf kefalete kayıtlı olsam 50 bin cekebilirmiyim

 23. Antalya varlik mah dedi ki:

  Market açmak istiyorum tekel ruhsatlı

 24. Osmaniye merkez fatih mah. dedi ki:

  Daha önce kına paketleme ve davetiye katlama yaptım bu ise ihtiyacım var

 25. oto tamir dedi ki:

  Kosgeb den nasıl faydalanabilirim

 26. kaynakçılık dedi ki:

  kaynak işleri yapmam için dükkan açmak kolaymı yoksa zormu

 27. Playstation dedi ki:

  okula 100 150 200 metre cadde arasina Playstation acmak için neler yapmam lazım birisi yardım edebilir mi

 28. ızgaracı dedi ki:

  ufak bir ızgaracı dükkanı açmak istiyorum nasıl bir yol çizeceğim ilk nerelere başvurup hangi evrakları alacağım bilgi verirmisiniz

  1. Izgaraci dedi ki:

   Konu hakkinda bilgi alabildiniz mi?bende ayni işi yapmayi dusunuyorum…bilgi aldiysaniz paylasirmisiniz…

 29. Anonim dedi ki:

  Cadde üzeri lastikçi açılır mı ?Hem de binadan kimseden izin veya imza alınmadan ?

  1. işyeri açmak dedi ki:

   Belediye uygun görürse açılır. Kapatılması için ancak dava açabilirsiniz.