Yeni İş Fikirleri

Evde Kına Paketleme İşi Nasıl Yapılır? 2023

Kına işi evde yapılabilecek en karlı işlerden biridir. Şimdi sizde evinizi iş alanına çevirebilir, paranızı en kolay şekilde kazanabilir, evinizde kendi çalışma saatlerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ilinizde bulunan kına paketleme firmalarını araştırmak veya kendi imkanlarınız ve sermayeniz ile kendi firmanızı kurmak. peki Evde Kına Paketleme İşi Nasıl Yapılır? Şimdi tüm merak edilen sorulan yanıtlarını vereceğiz.

En Popüler Ek İş Fikri: Evde Kına Paketleme İşi

Kına gecesi önü arkası kesilmeyen, düğünlerin değişmez parçasıdır. Evlenme düğünlerinde gelinlere ve damatlara, sünnet çocuklarına, askere gidecek olan gençlere kına yakılarak kutlanır. Bu bir Türk geleneğidir. Kınasız gelin, damat, asker olurmu hiç? Geleneklerimiz arasında vazgeçilmez bir kutlama olan Kına, her zaman kullanılan bir malzeme de olduğu için bunun işini yapmanın da getirisi elbette ki yüksek olacaktır. Evde yapabileceğiniz işler arasında hem zevkli hem kazançlı bir iş sayılabilir kına paketleme işi. Özellikle çalışmayan bayanlar için evde oturduklarında sıkılmamaları ve kendi paralarını kazanabilmeleri için gayet mantıklı bir iştir.

Hem evinizde rahat rahat işinizi yapabileceğiniz hem de diğer işlerine vakit ayırabileceğiniz avantajlı bir meslek. Peki malzemeleri nerelerden tedarik edebilirim, Hangi malzemeler kullanılmalıdır, İç malzemesini ne kadar koymalıyım, Yaptığımız paketli kınaları insanlara nasıl ulaştırabiliriz, Kına paketleme işi bana ne kadar para kazandırır, Harcadığımdan fazlasını kazanabilir miyim, Hadi gelin bunların hepsinin cevabına birlikte bakalım.

Kına Paketleme İşi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu işin nasıl yapıldığını öğrenmeli, bu konular hakkında bilgi edinmeli, hem uygun hem de kaliteli malzemeleri tedarik etmelisiniz. Bunlar ile ilgili videolar izleyebilir ya da bu işi yapan birilerinden bilgi alabilirsiniz. Tabi yeterli bilgiyi verirler ise. Çünkü kimse rakiplerinin çoğalmasını istemez. 🙂 Ama ben bu konuda sizin bilgi edinmenize yardımcı olabilirim. Çünkü ben bu işi yapmadığım için sizlere rakip değilim. 🙂 Öncelikle kına paketleme için gerekli olabilecek malzemeleri nerelerden tedarik edebileceğimize bakalım ;

evde-kına-paketleme
Evde Kına paketleme

Evde Kına paketleme İşi Veren Firmalar

Hemen hemen çoğu ilde ve ilçede kına paketleme işi için imkan sunan firmalar vardır. Bu işe başladığınızda firmanın sağladığı koşullara göre maaş sahibi olursunuz. Bu firmalar size kınayı ve diğer malzemeleri paketli ve bütün olarak gönderirler. Sizden istenilen boyutlarda ve kınayı adet haline getirmeniz istenir. İçine koyacağınız kınadan dışındaki malzemenin boyuna kadar firma karar verir. Mesela kına gramına 30 gr deniyorsa onu o şekilde yapmak zorundasınızdır. Bunun için de bir teraziye ihtiyacınız vardır. Bazı firmalar bunu da kendisi tedarik ederken bazıları sizden tedarik etmenizi ister. Adet olarak ne kadar eksiksiz ve hızlı bir şekilde yaparsanız çalıştığınız firma sizden o kadar memnun kalır ve işinizin devamlılığı artar. Evden çalışacağınız için firmanın hiçbir koşulu olmamakla beraber yapabileceğini düşünen her yaş grubu bu işte çalışabilir. Bir kına paketine konulması gereken miktar firmalarca belirlenir. Her firma için aynı olmamakla beraber kına boyutuna ve şekline göre de farklılık gösterebilir.

 • Sosyal medya üzerinden ( facebook ) firma olarak değil fason üretim (Üretim yapan bir firmanın üretim yapmak isteyen başka bir firmaya şahsi istekleri doğrultusunda ürün üretimi yaptırması ) adı altında çalışan şahsi firmalara başvurabilirsiniz. Her il veya ilçeye iş imkanı sunabiliyorlar. Alta vereceğim linkden ulaşabilirsiniz.
 • 2- Ya da internet siteleri aracılığı ile bulunduğunuz il neresi ise bu işi yapan firmaları bularak oralara başvurabilirsiniz.
 • Hiçbirini yapmayacağım malzemelerini kendim alarak kendi işimi kendim dukkanacmak.com  kurmak istiyorum diyorsanız onun için de gerekli malzemeleri şuraya bırakacağım. Fakat bir firma ile çalışmanız her zaman için size kolaylık sağlar ve gelirinizi daha yüksek tutmanıza yardımcı olur. Bir firmaya bağlı çalışmanın size sağlayacağı bir sürü avantaj vardır. İçine koyulacak kınadan, dışını paketleyeceğiniz süse, dışını paketleyeceğiniz süsten tutun silikonuna kadar firma malzemeleri sizin için tedarik eder. Paranızı kazanırken atıyorum, kazandım ama zaten 200 300 lirası malzemeye gidecek derdi olmaz. Yapabileceğiniz kadar kına alırsınız ve aldığınız adet kadar size fiyat biçerler. Yaptığınız ürün kadar kazancınız olur. Bu sizin elinizin becerisine ve hızına kalmıştır.

Evde Kına paketleme İşi İçin Gerekli Malzemeler

Evde kına paketleme işi için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Kına,
 • Paketleme için kutu,
 • Farklı renklerde ve şekillerde tül,
 • Tüllerle yaptıysanız bunları bağlamak için ip,
 • Hepsini aynı ölçüde yapmak için hassas terazi,
 • Silikon,
 • Daha farklı şekillerde yapmak isterseniz keçe kağıtları,
 • Hazır olarak alabileceğiniz görsel içerikli malzemeler,
 • Yazılar yazabileceğiniz renkli kartonlar,
 • Süslemek için renkli tüyler,
 • Kınanın boyutuna göre ince veya kalın kurdela,
 • Kadife kumaş,
 • Yapıştırıcı,
 • Süslemek için boncuklar veya renkli çiçekler gereklidir.

Kına paketleri zevkinize ve düğün konseptine göre farklılık gösterebilir. Genel anlamda evde kendiniz bir firmaya başvurmadan bu işi yapmak istiyorsanız gerekli genel malzemeler bunlardır. Eğer bir firmaya başvurarak firmaya bağlı çalışırsanız konsepte göre onlar size nasıl yapmanız gerektiğini anlatacaklar ve gerekli malzemeleri kargo yoluyla göndereceklerdir. Bunları kendiniz yapmak isterseniz bulunduğunuz şehirdeki tuhafiyelerden, kırtasiyelerden, organizasyon dükkanlarından veya bütün malzemeleri internet üzerinden online alabilirsiniz. Ürünleri toplu olarak tedarik etmek size her zaman daha ucuza gelecektir. Belirli bir yerle anlaşmanız durumunda toptan fiyatına alacağınız için dukkanacmak.com  kampanyalı fiyattan almanız mümkün olacaktır.

Tabi ki bir firmaya bağlı olarak çalışıyorsanız bunların hiçbirine gerek kalmayacaktır. Firma size insiyatifine göre 1 ya da 2 ay deneme süreci verecektir. Bu süreç sonunda sizinle devam etmek veya etmemek konusunda karar verilecektir. Bu iş için maaşınızı kendiniz belirlersiniz 600 TL’den başlayıp 2.500 TL’ye kadar yükseltebilirsiniz. O ay ne kadar çalışırsanız onu alırsınız. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte mantığıyla çalışılır. 🙂

kına-için-gerekli-malzemeler
Kına İçin Gerekli Malzemeler

Kına Paketi Nasıl ve Hangi Yollar İle Satılır?

Eğer bu işi evimizde yapmayı planlıyor isek gerekli malzemeleri tedarik ettikten sonra işlemlere başlayabilirsiniz. Bu işi tek başınıza üstesinden gelemeyebilirsiniz akrabalarınızdan, arkadaşlarınızdan veya aile bireylerinden yardım alabilirsiniz. Yani kendinize bir ortak seçebilirsiniz. Ürünlerinizi hazırlayarak resimlerini, fiyatlarını sosyal medya aracılığıyla veya internet aracılığıyla insanlarla  paylaşabilir kazanç sağlayabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak ise yaptığınız örneklerden pazara stant tarzı bir yer kurarak orada sergileyebilir veya insanların aktif olarak gittiği yerlerden ricada bulunarak oralara birkaç örnek bırakabilirsiniz. Arkadaşlarınızdan ricalarda bulunarak kendilerine örnek resimler vererek veya örnek kına paketleri hazırlayarak gittikleri yerlerde birileri ile paylaşmalarını isteyerek, adınızı ve işinizi kulaktan kulağa duyurabilir bu şekilde satışını sağlayabilirsiniz.

Düğün Konseptine Göre Örnek Kına Paketi Çeşitleri

Bir evlenme düğünü için hazırlanan kına paketi ile diğer konseptler birbirinden çok farklıdır. Evlenme kınaları bazen kişilerin isteklerine göre çeşitlilik gösterebilir. Kişinin kafasında tasarladığı kına paketini de yapmak zorunda kalabilirsiniz. Örnek evlilik kına paketi resimlerine şöyle bakabiliriz;

kına-paketi-3
Kese Şeklinde Kına Modeli

En kolay kına modellerinden biridir. Yeterli kumaşı alarak eşit parçalara böldükten sonra içine yeterli kınayı koyarak kapatabilirsiniz. Daha sonra üzerine kumaşın renginin üzerine çok sırıtmayacak benzer kumaşlardan parçalarla yaparak bağlayabilirsiniz. En son olarak da keçe kağıtlarından küçük kalpler keserek kına paketinize renk katıp model yapabilirsiniz.

kına-paketi1
Karton kutulardan renkli gelin damat kınası

Bu modelde karton kutuları hazır alabilirsiniz. Karton kutular muhtemelen katlanmamış ve düz karton şeklinde gelir. Siz bu kartonları belirli katlama çizgilerinden katlayarak bu haline getirebilir daha sonra içine kınayı yerleştirebilirsiniz. Yapımı kolay görüntüsü çok hoş bir modeldir.

kına-paketi2
Kına Elbisesi Modelinde Kına Paketi

Bu modeli ister kalın karton ile ister keçe kağıdıyla yapabilirsiniz. Tabi bunun için bir kalıp edinmelisiniz. Kalıbın üstünden bu modeli kesip çıkartmalı ve resimde görülen tarzda çiçekler ve boncuklar ile süsleyebilirsiniz.

kına-pakedi4
Gelin Damat Kınası

Bu modelde de diğer gelin damat modelimiz gibi hazır kartonlar alabilir, bunları katlama yerlerinden katlayabilirsiniz. Bu kartonları kendiniz yapmanız pek mümkün değildir çünkü. Bir gelinin hoşuna gidebilecek modeller arasında olmaya hak kazanabilecek kına modellerinden biridir. Yapımı zor değil fakat uğraştırıcı bir model olabilir.

kaftan-kına
Kaftan Şeklinde Kına

Hazır şekilde alınan bu kına kesmeniz gereken şekilde olabilir veya olduğu gibi gelebilir. Sizin tek yapmanız gereken içine belirlediğiniz miktarda kına koymak olabilir. Kına gecelerinin çok tercih edilen bir modelidir.

Bunların haricinde bir de sünnet düğünleri için hazırlanan kına modelleri vardır; 

Sünnet kınaları evlilik kınalarına göre biraz daha az seçeneklidir. Model olarak diğer konseptlere göre daha azdır.  Ancak sünnet anneleri hevesli ve özenci yüksek olursa kendileri araştırıp kafalarında tasarlayıp gelirlerse öyle seçenekler çoğaltılabilir. Daha çok nazar boncuklu model çok tercih edilir. Sünnet kınası modelleri şu şekilde olabilir;

sünnet-kınası
Sünnet Kınası

Bu model düğünlerde en çok kullanılan modeldir. Kutusu hazır alınması gereken kınalardandır. Siz katlama yerlerinden katlar içine kınayı koyar hazır hale getirirsiniz.

sünnetime-hoşgeldiniz
Kese Şeklinde Kına

Dış malzemesini hazır almanız gerekmektedir. Çünkü baskıyı kendiniz yapmanız zor olabilir. Baskı makinesi ile veya üstüne dikiş işlenerek yapılabilecek bir modeldir. Yine düğünlerin standart kına paketlerinden biridir.

masallah-sünnet-kınası
Nazar Boncuklu Kına

Biraz yukarıdaki yazımda da bahsettiğim gibi çoğu sünnet kınası modelinde nazar boncuğu olmazsa olmazdır. Bu modelimiz de her zaman kullanılan kına paketi modelleri arasındadır. Yapımı oldukça kolay olan bu modelin de kutusunu hazır alabilir içine kınayı koyarak zımbalayabilirsiniz.

kaftan-sünnet-kınası
Sünnet Kınası Kaftan Modeli

Evlilik düğünleri için örnek gösterdiğimiz kaftan modelinin sünnet düğünleri için uyarlanan bir modelidir. Biraz zor bir model olmasından dolayı firma ile çalışanların bu modeli yapmasını daha uygun buluyorum. Çünkü tedarik edilmesi maliyetli bir ürün olmasından dolayı karınız diğerlerine göre daha az olabilir.

Asker için kına paketi modelleri bu saydıklarımız arasındaki en az seçenekli olanıdır. Çünkü asker için yapılan düğünler çoğu yerlerde erkekler arası yapıldığından kına dağıtma işlemine pek gerek duyulmaz. Bu yüzden de asker kınalarına kına paketi çok nadir yaptırılır. Seçenek azlığından dolayı asker kınası için yalnızca birkaç model bakabiliriz;

asker-kınası
Asker Kınası İçin Ay Yıldızlı Paket

Asker kınası için çok bir seçenek yoktur. Askerlere de kına yakılır fakat davete gelen insanlara kına paketi yerine çerez, yemek vb. şeyler dağıtılır.

135 Yorum

 1. Diyarbakır da oturuyorum evde iş imkanı varsa yapmak istiyorum 10 yıldır evde el işi yapıyorum

 2. Ev hanimiyim çocuklarıma bakmam lazım gerçekten bu işe çok ihtiyacım var kayapinarda oturuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu