Yeni İş Fikirleri

İş Kurmak İçin 50 Bin TL Kredi Veren Bankalar 2022

İş kurmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilere devlet tarafından verilen hibelerin haricinde bankalar nezdinden Kobi’lere özel krediler sunulmaktadır. İş kurma kredisini almak için belli başlı bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların karşılanması halinde bankaların verdiği işyeri kurma kredilerinden yararlanabilirsiniz. İş kurmak için verilen kredi ev hanımları için de geçerli olmaktadır. Halkbank, Ziraat Bankası gibi bankaların verdiği iş kurma kredilerine başvuru yapabilirsiniz. İş kurmak için verilen devlet desteklerini ve kredi veren bankaları sizler için araştırdık. Detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

İş Kurma Kredisi

Yeni iş kurmak isteyenlerin en büyük sıkıntısı olan sermaye için bankalar ve devlet harekete geçmiş ve girişimcilere destek sağlamaya başlamışlardır. Birçok alana farklı farklı destek sağlanarak gerek hibe desteği gerekse düşük faizli kredi imkanları sağlayarak iş kurmalarına olanak sağlamaktadırlar. İşyeri açmak için birçok bankadan kredi almanız mümkün olacaktır. Tabii ki bunun için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekecektir. Bankalara kredi başvurusunda bulunmanız halinde başvuru sürecini takiben hakkınızda bir tahkikat süreci başlatılır. Bu süreçte kredi vermek için geçmiş kredi sicilini ve kredi notunu incelenir. Eğer sürecin sonunda olumlu karar verilir ise kredi dukkanacmak.com almaya hak kazanırsınız. Eğer yeterli sermayeniz yok ise hemen bankalara başvuru yapmayın. Bankaların faiz oranları yüksek olması sebebi ile işletmeyi kurmadan zarara uğratabilirsiniz. İlk olarak diğer alternatifleri değerlendirin. Örneğin;

 • Devlet tarafından sağlanan Kosgeb desteklerinden yararlanabilirsiniz.  Yılbaşından itibaren ise Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile karşımıza gelecektir. Bu destekten hemen faydalanamayabilirsiniz. Kesin faydalanacaksınız diye de bir söz etmiyoruz. Ancak, Kosgeb tarafından farklı illerde her 2 ya da 3 ayda bir programlar düzenleniyor. Bu programlara başvuru yapabilirsiniz.
 • Eşinizden dostunuzdan borç isteyebilirsiniz. Bu yöntem günümüzde imkanı yüksek olan bir seçenek olmayacaktır. Yüklü bir meblağ için kimse elini cebine atmaz. Ancak gerekli olan parayı iki farklı kişiden isteyerek meblağı düşürebilir ve imkanları bir nebze olsun iyileştirebilirsiniz. Örneğin 50 bin TL sermaye ihtiyacınız var ise 25 bin bir kişiden 25 bin diğer kişiden borç alabilirsiniz. İş kurmak isteyenlere verilen destekler hakkında bilgi alabilirsiniz.
İş Kurma Kredisi
İş Kurma Kredisi

İş Kurmak İçin Devlet Destekleri

İş kurmak isteyenlere devlet tarafından birçok destek sağlanmaktadır. Bunun için ilk başvuru yapacağınız yer Kosgeb Kurumları olmalıdır. Kosgeb yeni girişimcilere ve Kobi’lere hibe ve sıfır faizli kredi desteği sağlamaktadır.

KOSGEB tarafından verilen destek kapsamında bu yıl 50 bin TL geri ödemesiz hibe desteği 100 bin TL’de geri ödemeli faizsiz kredi desteği sağlanmakta idi. Ancak artık bu program yerini Girişimciliği Geliştirme Destek Programına bıraktı. Program kapsamında verilen destek miktarları artacaktır. Yeni program ile destekler verilmeye devam edecektir. Kosgeb desteklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Kosgeb haricinde tarımsal alanda da Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından da desteklemeler verilmektedir. Bu desteklemelerin içeriğine, diğer devlet hibe destekleri ve kredilerine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İşyeri Kurma Kredisi Veren Bankalar

Eğer devlet tarafından verilen desteklerden faydalanmak için yeterli koşulları sağlayamıyor ve sermayenizi oralardan karşılayamıyor iseniz son çare bankalara başvuru yapabilirsiniz. Ama üzülmeyin bankalar da girişimcilere özel kampanyalar hazırlıyorlar. Bu kampanyaları biz sizin için araştırdık. Aşağıda vereceğimiz bankalara müracaat edebilir ve işyerinizi kurmak için gerekli krediyi oradan karşılayabilirsiniz. Yeni açılan işyerine KOBİ Kredisi hakkında bilginiz var mı?

Halkbank İşyeri Açma Kredisi

Halkbank kendi işyerini kurmak isteyenlere 4 farklı program ile destek sağlıyor. Banka tarafından verilen kredi desteği için uygun vade, faiz ve ödemesiz dönemli geri ödeme fırsatı vermektedir. Banka tarafından verilen girişimci desteklerinin kategorileri aşağıdaki gibi olmaktadır;

Genç Girişimciler: Üniversiteden mezun olmuş, kendi bölümü ile ilgili işini devam ettirmek isteyen ve kendi işini kurmak isteyen deneyimsiz kişilere 50 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.

Usta Girişimciler: Bazı mesleki kuruluşlar sertifika ve belge vermektedir. Bu eğitim sertifikalarına sahip olan ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilere banka tarafından 30 bin TL‘ye kadar kredi verilebiliyor.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Cesur Girişimciler: Üniversiteden mezun olmuş, okuduğu bölüm ile ilgili deneyim kazanmış ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 75 bin TL kredi desteği verilmektedir.

Mucit Girişimciler: Bu kategoride ise her türlü yeni icatlar ve buluşlar yapan teknokentlerde faaliyet gösteren yeni buluşlarını ve fikirlerini hayata geçirmek isteyenler de bankanın verdiği 75 bin TL krediden yararlanabiliyor.

Halkbank İşyeri Açma Kredisi
Halkbank İşyeri Açma Kredisi

Girişimcilere kategoriler halinde sağlanan bu kredilerin vadesi 48 ay olup geri ödemeleri de aylık eşit taksitli olarak yapılabiliyor. Verilen kredilerden başvuru tarihini takiben 1 yılı geçmemek üzere ticari faaliyet gösteren ya da ne olduğu fark etmeksizin bir faaliyeti veya şahsına ait bir işyeri olmayıp kendi işini kurmak isteyen vatandaşlar yararlanabilecektir. Girişimci kredilerinden yararlanmak için işletmenin kurulumunun tamamlanmış olması gereklidir. İşletme kuruluşu tamamlanmış ise aşağıdaki belgeler ile başvuru yapılabilecektir.

 • Mevcut girişimci kredileri için eksiksiz doldurulmuş başvuru formu,
 • İşletme sahibinin ve ortaklarının nüfus cüzdanı ya da ehliyet fotokopileri,
 • İşletmenin adına kayıtlı Vergi Levhası, 
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicili Gazetesi ya da Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Başvuru yapacak kişinin öğrenim durumu belgesi ve eğitim sertifikaları,
 • Başvuru yapacak kişinin gelir ve mal varlıklarının durumunu gösteren tapu, araç ruhsatı vb belgeler,
 • Daha evvel çalışılan işyerlerini gösteren belgeler,
 • Temsile yetkili kişilerin Noter Onaylı İmza Sirküleri belgeleri gereklidir.

Verilen kredilere başvuru yapmak için şubeleri ziyaret edebilirsiniz. Ya da linke tıklayarak “Tıklayın Biz Sizi Arayalım” bölümünden çağrı merkezi ile iletişim kurabilir, kampanya hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi

Daha çok çiftçilere ve tarıma destek veren banka bunun yanı sıra memura, emekliye, işçiye yani kısacası her kesim insana uygun faiz oranları ve vadeler ile kredi imkanı sağlıyor. Gerek faiz oranlarının düşüklüğü, gerekse de mazisi yıllara dayanan bir banka olması ve her kesime kolay ödeme seçenekleri ile destek olması sebebi ile herkes tarafından çok tercih edilen bir banka olmaktadır. Banka yeni bir işyeri açacak olanlara da kredi imkanı sağlamaktadır. Sağlanan kredi kapsamında;

 • Nakdi destekler,
 • Dış ticaret işi ile uğraşanlara özel destekler, 
 • Sigortacılık ve teminat hizmeti,
 • Banka üyesi olan işyerlerine POS cihazı hizmeti, 
 • Banka kartlarına özel KOBİ avantajları, 
Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi 
Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi

Eğer açılacak işyeri henüz vergi dairesine kayıt ettirilmemiş ve Vergi Levhası alınmamış ise Bankanın bireysel finans kaynaklarına başvuru yapılabilecektir. Ancak işletme kurulmuş ise tüm Kobi ihtiyaçlarını banka ile çalışarak karşılayabilir ve avantajlar dünyasından siz de faydalanabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunmak için;

 • İşletme sahibinin nüfus cüzdanı ve bir adet fotokopisi, 
 • Eğer alınmış ise işletme adına kayıtlı Vergi Levhası, 
 • İşletme bireysel olarak açılmış ise maaş bordrosu veya gelir belgesi,
 • Kredi tutarına göre talep edilecek teminatlar gerekli belgeler arasındadır.

Girişimci kredilerine başvuru yapmak ve daha detaylı bilgi almak için en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Vakıfbank İşyeri Açma Kredisi

Hayallerinizdeki işyerine Vakıfbank kredileri ile kavuşmaya hazır mısınız? Kafanızda tasarladığınız işyeri için hemen Vakfıbank kredilerine başvurun. Kredinin özelikleri aşağıdaki gibidir;

 • Başvuru yapacak olan kişinin düzenli bir geliri olması gereklidir.
 • Kişi başvuru yaptığında hakkında tahkikat süreci başlatılır. Bu süreç olumsuz sonuçlanır ise kredi kullanımına izin verilmez.
 • Sağlanacak olan kredi limiti, bankaya ipotek olarak gösterilebilecek gayrimenkulün belirlenecek olan ekspertiz değerinin %75’i kadar verilmektedir.
 • Kredi kullanacak olan kişiye Hayat Sigortası yapılacaktır.
 • Kredi kullanacak kişiye Ticari Paket Sigortası yapılmaktadır.
Vakıfbank İşyeri Açma Kredisi 
Vakıfbank İşyeri Açma Kredisi

Başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • İşletme sahibine ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya ehliyetin aslı ve fotokopisi, 
 • Kat mülkiyeti ve kat irtifakı tapusunun fotokopisi,
 • İşletmeye ait ekspertiz raporu,
 • İşletmenin ikametgah belgesi ya da kredi çekecek kişi adına kaydı bulunan güncel tarihli su, doğalgaz ya da elektrik faturalarından herhangi birinin fotokopisi, 
 • Yapının kullanılabilir olduğuna dair izin belgesi gereklidir.

İşyeri açmak için verilen devlet destekleri ve bankaların kredileri bu şekildedir. İş planınız hazır ise sermaye bulmak için yola koyulabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu