İşyeri Açılış Bildirgesi Nedir? Hangi Kuruma Verilir?

İşyeri Açılış Bildirgesi Nedir? Hangi Kuruma Verilir?
7.653 kez okundu.

İşyeri açılış bildirgesi hakkında bilgiler

İşyeri açma bildirgesi vermek sosyal güvenlik hukukunun işverenlere getirdiği temel yükümlülüklerden birini oluşturmaktadır.

İşyeri bildirgesi temel olarak sigortalı çalıştırmaya başlamadan önce yerine getirilmesi gereken bir zorunluluk olsa da, bazı hallerde faal işyerleri için de yeniden  vermek gerekebilir.

İşverenler, SGK’ca belirlenmiş bulunan işyeri açma bildirgesini en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte, SGK’ya vermekle yükümlüdür.

SGK’nın birçok bildirgesi elektronik ortama alınmış, e-sigorta sistemi üzerinden veriliyor olsa da işyeri açma bildirgeleri halen kağıt ortamında elden SGK’ya verilmektedir.

Yasal zorunluluk süresinden sonra verilen işyeri bildirgeleri için işverene idari para cezası verilir.

İşyeri açılışı için gerekli evraklar

– 2 adet ikametgah ilmühaberi

-2 adet nüfus cüzdan sureti ve fotokopisi

-2 adet açılışı düşünülen tarih başlangıçlı kira kontratı

-S.M.M.M Meslek sözleşmesi

-S.M.M.M işleri için noterden 2 adet vekaletname

-Vergi dairesinden alınacak olan işyeri açılış bildirimi formuİşyeri açılış bildirimin de yapılan işlemler

İşyeri açılışı için gerekli evraklar ile birlikte vergi dairesine müracaat edilir. Kira kontratı ve S.M.M.M meslek sözleşmesine göre damga vergisi beyanı verilir ve tahakkuk eden tutar ödenir. Daha sonra Sicil servisine bütün evraklar teslim edilir. Açılış müracaatı tamamlanmış olur.

Bu işlemlerden sonra Vergi dairesi görevlileri işyerinize gelip gerçekten işyeri açıp açmak istemediğinize bakar ve size bir adet yoklama fişi verir. Bu yoklama memuru vergi dairesine gittiğiniz günden bir ya da iki gün sonra gelmektedir. Yoklama memurunun size bırakcağı yoklama fişi ile birlikte ertesi gün vergi dairesinin sicil servisinden kayıt işlemi tamamlanıp mükellefiyetiniz tescil edilir. Vergi levhası internet üzerinden veya vergi dairesinden alınır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra 4/b sigortalılığı için SGK’na kayıt olmak. 4/b’li olmanız halinde her ay SGK’ya prim ödersiniz.

Yazar kasa işlemleri

Eğer perakende ile ilgili bir yer düşünüyorsanız yazar kasa işlemleri gerekmektedir.

Öncelikle vergi dairesinden yazar kasa alımına ilişkin yazar kasa izin dilekçesini doldurup vergi dairesinden bu izni almalısınız. Daha sonra yazar kasa bayisine gidip gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Yazar kasanın fatura fotokopisi, yazar kasa izin belgesinin fotokopisi, yazar kasanın ilk fişi (bunu satıcı ayarlar), yazar kasanın ruhsatının ilk 3 sayfasının fotokopisi, bu evraklar ile vergi dairesine gidip ödeme kaydedici cihazlara ait yazar kasa kullanım belgesini onaylatabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git