Dükkan Açmak

Basit Usulde Vergi Ödemek İçin Alım Satım Sınırları

Basit Usulde Vergi Ödemek İçin Alım Satım Sınırları

Esnaf ve sanatkarlar yıl içerisinde elde etmiş olduğu gelirler dahilinde vergiler vermektedir. Vergileri basit usul üzerinden ödemek isteyen esnaf ve sanatkarlar alım satımlarını buna göre yapmaktadır. Alım satımlarında dikkatli davranmayan esnaf ve sanatkarlar yüksek usuller üzerindne vergi ödemekte ve daha az kazanmaktadır.

Basit usul vergisi daha az vergiye tabii olduğundan dolayı esnaf ve sanatkarlar tarafından dikkat edilen bir konudur. Peki basit usulde vergi ödemek için alım satım sınırları nedir? Basit usuldü vergi ödemesi yapmak isteyen esnaf ve sanatkarların ne yapması gerekmektedir? Basit usulde vergi ödemek için alım satım sınırları nedir? Bu makalemizz aracılığı ile basit usul üzerinden vergi ödemek isteyen esnaf, sanatkar ve işletme sahiplerini konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.Yıllık kira bedeli ne kadar olmalıdır?

Basit usulde vergi ödemek isteyen esnaf ve sanatkarların tutmuş oldukları dükkanın yıllık kira bedeli oldukça önemlidir. Yıllık kira bedeli belirlenmiş orandan fazla olursa esnaf basit usulde vergi ödeyemez. Buna göre basit usulde vergi ödemek isteyen esnaf ve sanatkar büyük şehirlerde tutacağı dükkanın yıllık kira bedelinin maksimum 6.500 TL olması gerekmektedir. Bu tutarı geçerse esnaf basit usul üzerinden vergi ödeyemez. Küçük şehirlerde yaşayan esnaf ve sanatkarların ise tuttukları dükkanın yıllık kira bedelinin 4.300 TL’yi aşmamış olması gerekmektedir. Eğer bu tutarı aşarsa esnaf basit usulde ödeme yapamaz.

Basit usul vergisi ödemek için alım satım sınırları

Basit usul üzerinden vergi ödemek isteyen esnaf ve sanatkarlar, satın almış olduğu malları olduğu gibi ( yıllık alım tutarına göre) ya da işledikten sonra (yıllık satış tutarı) satmaması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilmiş olan önemli başlıklardan hariç olarak işletmesinden gelir elde ettiği gibi yine başka işlerden de esnafın gayrisafi bir gelirinin olmaması gerekmektedir. Aksi halde basit usulden vergi ödenemez.

Yine yukarıda verilen ilk iki maddenin bir arada yapılıyor olması da esnaf ve sanatkarın basit usul üzerinden vergi ödemesine engel durumlar arasında yer almaktadır. 2017 yılında esnaf basit usul üzerinden vergi ödemek için bu gibi sınırlıklar içerisinde satışlarını yapmalıdır. 2018 yılında maddeler sayısal rakamlar ile değiştirilecektir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ