Gerekli Evraklar

İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekir mi? 2023 (GÜNCEL)

İşyeri açılışında açma belgesi alım süreci, Ustalık belgesi olan lise diploması yerine geçer mi,  Dükkan açmak için ustalık belgesi şart mı gibi sorularının cevaplarını anlatacağım.

İşyeri açmak için mezun olduğunuz okula ve açmak istediğiniz işyerinin çeşidine göre ustalık belgesi almanız gereklidir. Bu belge Ülkemizde Mesleki Eğitim Merkezleri (çıraklık meslek) tarafından düzenlenerek verilmektedir. Belediyelere yapmış olduğunuz başvurularda ustalık belgesi istenmektedir.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık belgesi almak için Mesleki Meslek Eğitim Merkezlerine (eski adıyla çıraklık) başvuruda bulunmak zorundasınız. Başvurunuz üzerine Mesleki Eğitim Merkezleri eğitim durumunuza daha önce o işte sigortalı olarak çalışıp çalışmadığınıza ve açmak istediğiniz dükkanın çeşidine göre durumunuzu değerlendirerek  sizi yönlendirmektedir.

ustalık-belgesi
Girişimci Olmak İsteyenlerden Özellikle Bazı Sektörlerde Ustalık Belgesi istenmektedir.

İlkokul ve Ortaokul Mezunları İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Alabilir Mi?

İlkokul veya ortaokul mezunlarının işyeri açabilmeleri için gerekenleri aşağıda maddeler halinde inceleyeceğiz. Öncelikle ilkokul veya ortaokul mezunlarının ustalık belgesi almadan önce kalfalık belgesi almaları gereklidir. Kuru Temizlemeci Açmak İsteyenler için hazırlamış olduğunuz tavsiyeleri inceleyebilirsiniz.

İlkokul veya Ortaokul Mezunları Ustalık Belgesi Nasıl Alır?

İlkokul veya ortaokul mezunu olupta işyeri açmak isteyenler, açacakları işyerinin sektöründe daha önce çalışmışlıkları var ise; 

Kalfalık belgesi almak için 6 yıl, ustalık belgesi almak için dukkanacmak.com ise 5 yıl sigortalı olarak çalışmış olması gereklidir. İlkokul veya orta okul mezunlarından aynı meslek üzerine toplamda 11 yıllık sigorta pirimi ödenmiş olması şartı aranmaktadır. Bu şartlara uyan vatandaşlar 1 kalfalık ve 1 ustalık sınavına girerek ustalık belgesi alabilirler.

Daha önce işyeri açmak istedikleri sektörde 11 yıllık sigortalı olarak çalışmışlıkları yok ise ;

 • YÖNTEM: Meslek eğitim merkezlerine haftanın bir günü eğitime katılmak şartıyla, 3 yıl eğitim almak zorundadır. Bu üç yıl sonunda sınava girerek kalfalık belgesi   Ustalık belgesi almak için ise 2 yıl daha eğitim görmeli ve sınava girmelidir. İşyeri dukkanacmak.com açmak isteyen kişi 2 yıllık ustalık eğitiminde en az 2 ay kurs görmek zorundadır. Toplamda lise veya ortaokul mezunu işyeri açmak isteyen şahıs, 5 yıllık eğitim sonunda ustalık belgesi sahibi olarak işyerini açabilir.
 • YÖNTEM: Ustalık veya işyeri açma belgesi olmayanlar işyeri açmak için bahse konu sektörde ustalık veya işyeri açma belgesine sahip bir kişiyi yanında çalıştırmak zorundadır.

Meslek Lisesi Mezunları ustalık Belgesi Nasıl Alır?

Meslek Lisesi 1985-1986 sonrası mezunları diplomalarında yazılı meslek dalından direk ustalık sınavına girme hakkına sahiptir. Sınavlarda başarılı olanlar Ustalık Belgesi almaya hak kazanırlar. Başvurular Mesleki Eğitim Merkezlerine yapılmaktadır.

(Örnek; Torna tesviye mezunu makine üzerine tüm ustalık belgeleri sınavlarına katılabilir.)

Meslek Lisesi 1985-1986 öncesi mezun olanlar diplomalarında yazılı meslek dalından sınavsız Ustalık Belgesi alma hakkına sahiptir. Başvurular Mesleki Eğitim Merkezlerine yapılmaktadır.

meslek-lisesi-ustalık-belgesi
Meslek Lisesi ;Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

2 Yıllık Üniversite (Önlisans) Mezunları Ustalık Belgesi Nasıl Alır?

 • Kendi üzerine işyeri açmak isteyen önlisans mezunları, açmak istedikleri işyerinin sektörüne ait üniversiteyi ve liseyi bitirmişler ise, hiçbir sınava girmeden direk işyeri açma belgesi alabilirler.  (İşyeri açma belgesi ile ustalık belgesi aynı şeydir. İşyeri açmak için belediyelere yapılan başvurularda her ikisi de geçerlidir.)
 • Eğer işyeri açmak isteyen kişinin mezun olduğu ön lisans bölümü veya lise birbirinden farklı ise dükkan açacağı sektörde 1 yıllık çalışmış olmak şartı vardır. 1 yıllık çalışmışlığı bulunan kişi direk olarak işyeri açma belgesi alabilir.

3308 sayılı Kanun kapsamında bulunan meslek dallarından birinden mezun olan 2 yıllık Yüksekokul mezunları Meslek Lisesi aynı bölümden mezun olmuşlarsa sınavsız İşyeri Açma Belgesi alabilirler. Meslek Lisesi farklı bölüm mezunu ise yada genel liselerin dukkanacmak.com birinden mezunsa Ön lisans Diplomasını aldığı tarihten sonra mesleklerinde 1 yıl SSK´lı çalışma belgelendirdikten sonra sınavsız İşyeri Açma Belgesi alabilirler. (İşyeri Açma Belgesi Ustalık belgesi ile aynı işi görmektedir.)

Ustalık belgesi almak için istenen belgeler: (Mesleki eğitim merkezinden)

 • Okul diplomalarının aslı ve fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık ve fiziki durumunun mesleğinin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olduğunu gösterir doktor raporu
 • Başvuru dilekçesi

4 Yıllık Üniversite Mezunları Ustalık Belgesini Nasıl Alabilir?

İşyeri açmak isteyen kişi, 4 yıllık fakülte mezunu ise, lise de ne okuduğuna bakılmaksızın üniversite deki meslek branşı ile açacağı işyerinin branşı aynı ise, hiçbir şart aranmaksızın işyeri açma belgesi alabilir.

İlgili esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptıranların ustalık belgesi almaları zorunludur. Ancak ticaret odasına kayıt gerçekleştirilirse herhangi bir belge almaya gerek olmayacaktır. Üstelik sahip olunan ustalık belgesinden bile farklı alanlarda iş yeri açılabilmektedir. Bazı sektörler var ki, ustalık belgesi almadan bu işi yapmanız mümkün olmuyor. Örneğin lokanta ve kuaför açmak isteyenlerin iş yeri açarken kesinlikle ustalık belgesi olması gerekiyor. Ancak, örneğin ayakkabı satışının yapılacağı dükkanlar, mobilya, inşaat malzemesi, market, kıyafet, kitapçı gibi dükkanlar açacakların herhangi bir belgelerinin olmasına gerek yoktur. Ustalık belgesine gerek duyulmadan ruhsat almak koşulu ile iş yerlerini açabilirler.

Ayrıca işyerlerinde stajyer veya çırak çalıştırmak isteniyorsa usta öğretici belgesi aranır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

7 Yorum

 1. Endüstriyel bakım onarımdan mezun olup elektrikçi dükkanı açabilir miyim?

 2. Spa üzerine güzellik merkezi açmaya yarayacak ustalık belgesi olan var mı varsa adresimden ulaşırsa sevinirim

 3. Merhaba, elektronik teknikerliği ve elektronik ustalık ve işyeri açma belgemi kiralamak istiyorum. Kayseri, Sivas, Ankara, Nevşehir, Aksaray il ve ilçelerine kiraya verebilirim. Lütfen öncelikli olarak üzerinden iletişime geçerseniz sevinirim. Uygun fiyata kiralayacağım. Acil…!

 4. Elektrik üzerine iş yeri açma belgem ve ustalık belgem var isteyene kiralanır not sadece istanbul içi

 5. Elektronik üzerine iş yeri açma belgem vardır. Kiralıktır ilgilenenler yoruma belirtsinler lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 11 =

Başa dön tuşu