İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekir mi?

İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekir mi?
126.624 kez okundu.

İşyeri açılışında açma belgesi alım süreci, Ustalık belgesi olan lise diploması yerine geçer mi,  Dükkan açmak için ustalık belgesi şart mı gibi sorularının cevaplarını anlatacağım.

İşyeri açmak için mezun olduğunuz okula ve açmak istediğiniz işyerinin çeşidine göre ustalık belgesi almanız gereklidir. Bu belge Ülkemizde Mesleki Eğitim Merkezleri (çıraklık meslek) tarafından düzenlenerek verilmektedir. Belediyelere yapmış olduğunuz başvurularda ustalık belgesi istenmektedir.

USTALIK BELGESİ NASIL ALINIR?

Ustalık belgesi almak için Mesleki Meslek Eğitim Merkezlerine (eski adıyla çıraklık) başvuruda bulunmak zorundasınız. Başvurunuz üzerine Mesleki Eğitim Merkezleri eğitim durumunuza daha önce o işte sigortalı olarak çalışıp çalışmadığınıza ve açmak istediğiniz dükkanın çeşidine göre durumunuzu değerlendirerek  sizi yönlendirmektedir.

İLKOKUL VE ORTAOKUL MEZUNLARI İŞYERİ AÇMAK İÇİN USTALIK BELGESİ ALABİLİR Mİ?

İlkokul veya ortaokul mezunlarının işyeri açabilmeleri için gerekenleri aşağıda maddeler halinde inceleyeceğiz. Öncelikle ilkokul veya ortaokul mezunlarının ustalık belgesi almadan önce kalfalık belgesi almaları gereklidir.

İLKOKUL VEYA ORTAOKUL MEZUNLARI USTALIK BELGESİ NASIL ALIR?

İlkokul veya ortaokul mezunu olupta işyeri açmak isteyenler, açacakları işyerinin sektöründe daha önce çalışmışlıkları var ise; 

Kalfalık belgesi almak için 6 yıl, ustalık belgesi almak için ise 5 yıl sigortalı olarak çalışmış olması gereklidir. İlkokul veya orta okul mezunlarından aynı meslek üzerine toplamda 11 yıllık sigorta pirimi ödenmiş olması şartı aranmaktadır. Bu şartlara uyan vatandaşlar 1 kalfalık ve 1 ustalık sınavına girerek ustalık belgesi alabilirler.

Daha önce işyeri açmak istedikleri sektörde 11 yıllık sigortalı olarak çalışmışlıkları yok ise ;

 1. YÖNTEM : Meslek eğitim merkezlerine haftanın bir günü eğitime katılmak şartıyla, 3 yıl eğitim almak zorundadır. Bu üç yıl sonunda sınava girerek kalfalık belgesi   Ustalık belgesi almak için ise 2 yıl daha eğitim görmeli ve sınava girmelidir. İşyeri açmak isteyen kişi 2 yıllık ustalık eğitiminde en az 2 ay kurs görmek zorundadır. Toplamda lise veya ortaokul mezunu işyeri açmak isteyen şahıs, 5 yıllık eğitim sonunda ustalık belgesi sahibi olarak işyerini açabilir.
 1. YÖNTEM : Ustalık veya işyeri açma belgesi olmayanlar işyeri açmak için bahse konu sektörde ustalık veya işyeri açma belgesine sahip bir kişiyi yanında çalıştırmak zorundadır.


MESLEK LİSESİ MEZUNLARI USTALIK BELGESİ NASIL ALIR?

Meslek Lisesi 1985-1986 sonrası mezunları diplomalarında yazılı meslek dalından direk ustalık sınavına girme hakkına sahiptir. Sınavlarda başarılı olanlar Ustalık Belgesi almaya hak kazanırlar. Başvurular Mesleki Eğitim Merkezlerine yapılmaktadır.

(Örnek; Torna tesviye mezunu makine üzerine tüm ustalık belgeleri sınavlarına katılabilir.)

Meslek Lisesi 1985-1986 öncesi mezun olanlar diplomalarında yazılı meslek dalından sınavsız Ustalık Belgesi alma hakkına sahiptir. Başvurular Mesleki Eğitim Merkezlerine yapılmaktadır.

 

2 YILLIK ÜNİVERSİTE (ÖNLİSANS) MEZUNLARI USTALIK BELGESİ NASIL ALIR?

 1. Kendi üzerine işyeri açmak isteyen önlisans mezunları, açmak istedikleri işyerinin sektörüne ait üniversiteyi ve liseyi bitirmişler ise, hiçbir sınava girmeden direk işyeri açma belgesi alabilirler.  (İşyeri açma belgesi ile ustalık belgesi aynı şeydir. İşyeri açmak için belediyelere yapılan başvurularda her ikisi de geçerlidir.)
 2. Eğer işyeri açmak isteyen kişinin mezun olduğu önlisans bölümü veya lise birbirinden farklı ise dükkan açacağı sektörde 1 yıllık çalışmış olmak şartı vardır. 1 yıllık çalışmışlığı bulunan kişi direk olarak işyeri açma belgesi alabilir.

3308 sayılı Kanun kapsamında bulunan meslek dallarından birinden mezun olan 2 yıllık Yüksekokul mezunları Meslek Lisesi aynı bölümden mezun olmuşlarsa sınavsız İşyeri Açma Belgesi alabilirler. Meslek Lisesi farklı bölüm mezunu ise yada genel liselerin birinden mezunsa Ön lisans Diplomasını aldığı tarihten sonra mesleklerinde 1 yıl SSK´lı çalışma belgelendirdikten sonra sınavsız İşyeri Açma Belgesi alabilirler. (İşyeri Açma Belgesi Ustalık belgesi ile aynı işi görmektedir.)

Ustalık belgesi almak için istenen belgeler: (Mesleki eğitim merkezinden)

1-Okul diplomalarının aslı ve fotokopisi

2-Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi

3-4 adet vesikalık fotoğraf

4-Sağlık ve fiziki durumunun mesleğinin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olduğunu gösterir doktor raporu

5-Başvuru dilekçesi

FAKÜLTE (4 YILLIK ÜNİVERSİTE) MEZUNLARI USTALIK BELGESİ NASIL ALIR?

İşyeri açmak isteyen kişi, 4 yıllık fakülte mezunu ise, lise de ne okuduğuna bakılmaksızın üniversite deki meslek branşı ile açacağı işyerinin branşı aynı ise, hiçbir şart aranmaksızın işyeri açma belgesi alabilir.

Ayrıca işyerlerinde stajyer veya çırak çalıştırmak isteniyorsa usta öğretici belgesi aranır.

İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekir mi? Konusuna 69 Yorum Yapıldı
 1. Melih dedi ki:

  Market açmak istiyorum. Fakat 7 ay markette sigortalı olarak çalıştım. Ön lisans mezunuyum. İş yeri açma belgesi alabilir miyim?

 2. Tuğçe dedi ki:

  Biyomedikal cohaz teknolojileri işyeri açma belgem var uygun fiyata kiralanır!

  1. Mehmet dedi ki:

   Kardeş diploma kiraya verilebiliyormu ?

Sayfa başına git