Yeni İş Fikirleri

Kuru Temizlemeci Açmak İsteyenlere Tavsiyeler 2022

Kuru temizlemeci dükkanları yıllardır varlığını devam ettirmekte olan iş kolları arasında yer almaktadır. Kuru temizlemeci işlerini yapanlar genel olarak emekli ya da az kazanca razı olan kişiler olarak görülebilmektedir. Kuru temizleme dükkanınız iyi yerdeyse güzel kazançlar getirebilir ancak çok iyi yerde değilse sizin için emekliyseniz güzel bir ek kazanç olabilir.

Kuru temizlemeci açmak isteyenlere tavsiyeler makalemiz aracılığı ile kuru temizleme dükkanı açmak isteyenlere neler yapması gerektiği, kuru temizleme dükkanlarının ne kadara mal olduğu, kuru temizleme dükkanlarının kazançları hakkında detaylar vereceğiz.

Kuru Temizleme Dükkanları Ne Kadara Açılır?

Kuru temizleme dükkanı açmak isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan bir tanesi kuru temizleme dükkanlarının ne kadar mal olduğudur? Peki kuru temizlemeci dükkanları ne kadara açılır? Kuru temizleme dükkanını sıfır bir dükkana açıyorsanız öncelikli olarak iç tasarımı gerçekleştirmeli, dükkanınızın tavan bölümüne boyu boyunca tüm dükkanı serecek şekilde demir taktırmalı (elbiseleri asmak için), kuru temizleme makinesi ve kurutma makinesi almanız gerekmektedir. Ortalama dükkan iç dekor ve masrafları dahilinde kuru temizleme dükkanları 25 bin TL’den başlayarak 150 – 200 bin TL’ye kadar masraf çıkabilmektedir. Bu masraflar iç dekor, tasarım, dizayn ve makinenizin kalitesine göre değişmektedir.

kuru-temizleme-açmak
Kuru Temizleme Açmak

Kuru Temizlemeci Dükkanı Ne Kadar Kazanır?

Kuru temizlemeci dükkanlarının ne kadar kazanacağı dükkanın konumu ve dükkan sahibinin girişkenliğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak elbiselerin 25 – 30 TL’den temizlendiği düşünülürse günde bir iş alan kişi ay da 900 TL kazanabileceği gibi günde 3 ve üzeri iş alanlar aylık 3 bin – 5 bin TL kazanabilmektedir.

Kuru Temizlemeci Dükkanı Açarken Bilinmesi Gerekenler

Kuru temizlemeci dükkanı açmadan önce bilmeniz gereken bazı durumlar vardır. Dükkanınıza gelecek olan müşteriyi iyi ağırlamalı ve elbisesini kesinlikle iyi temizlemeniz gerekmektedir. Elbisesi iyi temizlenmeyen müşteri tekrar yıkanmasını isteyebilir. Bazen çıkması zor lekeler dukkanacmak.com ile de karşılaşabilirsiniz. Sorunlara nasıl çözüm getireceğinizi bilmezseniz müşteri kaybedersiniz. Müşteri memnuniyetine önem verirseniz elinizde ki iş sayısı sürekli olarak artacak ve dükkanınıza daha çok iş gelecektir. İş yerinizi güzel bir konumda açarak insanların görebileceği bir yerde olmalı ve elbiselerin temizliğinden sonra elbise hijyenine de önem vermelisiniz. Aksi halde müşteri sayınız giderek azalacaktır. Tabi reklam da bu açıdan önemlidir. Küçük el broşürleri basarak reklamınızı yaparak daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca  ara ara düzenleyeceğiniz kampanyalar ile müşterilerinizin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Kuru Temizleme Açmak İçin Finansal Destek

Kuru temizlemeci açmak için gerekli tutarları yukarıda belirttik. Ancak bu noktada finansmana ihtiyacınız olduğunu duyar gibiyiz. İlk olarak imdadınıza banka kredileri yetişebilir. Bankalar iş yeri alımları için kredi vermektedir. Bunun yanı sıra ihtiyaç kredileri kampanyalarından da yararlanabilirsiniz. Tabi faiz oranlarını dikkate almalı ve bir ödeme planı hazırlamalısınız. İlk aylarda hangi sektör olursa olsun kar etmek bir yana dursun para kazanmak mümkün olmayabilir. Bu durumda büyük borçlar altına gireceğinizden ödeme güçlüğü çekebilirsiniz. Bankalardan kredi alabileceğiniz de tamamen sizinle alakalı bir durumdur. Kredi notunuz düşükse, siciliniz kötüyse banka hakkınızda yapmış olduğu tahkikatı olumsuz sonuçlandırmışsa kredi almanız oldukça zor olacaktır. Bu aşamada şayet bir taşınmaza sahipseniz ipotek yolu ile kredi çekme şansını da kullanabilirsiniz.

Girişimcilere destek veren kurum ise KOSGEB’ dir. Kosgeb nace kodları ile destekleyeceği sektörleri ilan etmiş ve belirli şartların sağlanması durumunda kredi vermektedir.

Tekstil ve kürk ürünlerinin yıkanması ve kuru temizlenmesi konusu 96.01 kodu ile desteklenmektedir.

kosgeb-destekli-kuru-temizleme
Kosgeb Destekli Kuru Temizleme

Kosgeb desteklerinden faydalanabilmeniz için yapmanız gereken ilk şey Kosgeb’ in uygulamalı girişimcilik eğitimleri kurslarına katılarak sertifika almanızdır. Bu aşamadan sonra bir iş planı hazırlamalı ve Kosgeb’ e başvuru yapmalısınız. İş planınız kurul tarafından değerlendirilecek ve yapılacak değerlendirme sonrası bütçe durumu göz önünde bulundurularak finansal destek sağlanacaktır. Kosgeb yeni girişimci desteği adı altında işini kurmak isteyenlere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL kredi vererek toplamda 150 bin TL finansal destek sağlamaktaydı. Ancak girişimciler

farklı bir program ile desteklenecektir. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında verilecek olan destekler ile girişimciler desteklenmeye devam edecektir.  KOSGEB destekli kuru temizleme açmak için izlemeniz gereken yollar kurumun resmi internet sayfasında anlatılmaktadır.

İşletmenizi kurduktan sonra resmi kurumlara iş yeri açtığınızı bildirmeli ve izin almalısınız.

Ayrıca işletmenizi kurduktan sonra mali müşavir, esnaf ve meslek odası üyelik ücretleri, gelir ve kurumlar vergisi, stopaj, katma değer vergisi, defter tasdiki için ödemeniz gereken ücretler de olacaktır.

Gerekli İzinlerin Alınması

Kuru temizleme açmak için belediyeden ruhsat ve vergi dairesinden vergi levhası alınmalıdır. Ayrıca ilgili esnaf ve sanatkarlar odasına da kayıt olmak gerekmektedir. Kuru temizleme açmak için belediyeden istenen bir dükkan büyüklüğü şartı bulunmamaktadır. Mesken olması durumunda ise muvafakatname alınmalıdır. Sekiz daireden oluşan apartmanlara ise bina yönetim karar defterine diğer şahıslar tarafından onay verildiğine dair imza atılmalı ve bu işlemin noter tarafından onaylanması gerekmektedir.

Gerekli Belgeler

 • 2 tane vesikalık fotoğraf
 •  Adli sicil kaydı
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt belgesi
 • Tapu fotokopisi ya da kira kontratı
 • SGK kayıt belgesi
 • İtfaiyeden alınacak olan uygunluk raporu
 • Ustalık belgesi
 • İşyeri krokisi gerekmektedir.

İzinleri aldıktan sonra faaliyete başlayabilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu