Gerekli Evraklar

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? 2023 (Fakirlik Belgesi Başvuru Formu)

Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara devlet tarafından yapılan yardımlar bir hayli fazla. Ancak bu yardımlardan faydalanabilmek için ilk şart fakirlik belgesi alınmış olmasıdır. Bu yüzden yardıma muhtaç kişiler, fakirlik belgesi nasıl alınır öğrenmek istemektedir. Alınan fakirlik belgesi ile bağlanan fakirlik maaşı 2023 yılında ne kadar oldu sizler için araştırdık. İçeriğimizde buna ek olarak, okul dondurma işlemleri için gerekli öğrenci fakirlik belgesi hakkında da detaylı bilgilere yer verdik.

Fakirlik Belgesi Nedir?

Sosyal devlet anlayışının hüküm sürdüğü ülkemizde, maddi yardıma ihtiyacı olan yoksul vatandaşlara kamu kurum ve kuruluşları aracılığı ile gerekli yardımların yapılabilmesi için verilen resmi belgeye fakirlik belgesi denir. Halk arasında fakirlik kâğıdı olarak da bilinen belge ile birçok farklı alanda destek almak mümkündür.

Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

Fakirlik belgesi için başvuru yapmadan önce kimler bu belgeyi alabilir öğrenmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki şartlardan en az birini sağlayan kişiler fakirlik belgesi almak için başvuru yapabilirler. İşte o şartlar:

 • 18 yaş ve üzerinde olmak
 • Aylık gelirin belirlenmiş sınırın altında kalması
 • Kişinin üzerine kayıtlı araç olmaması
 • Herhangi bir gayrimenkul sahibi olmamak (ev, arsa, tarla vb.)
 • Kişinin sosyal güvencesinin olamaması (SSK, emekli sandığı, Bağ-Kur)

18 yaş şartının koyulma sebebi, yasalar çerçevesinde 18 yaşından küçük olan bireylerin çocuk sayılması ve çocukların bakımlarının anne-baba ya da bir vasi sorumluluğunda olmasıdır. Bu şartlardan “sosyal güvence” için istisna olan bir durum söz konusudur. Çok çocuklu kalabalık ailelerde başvuru sahibinin sigortası olsa bile fakirlik belgesi alabilmektedir.

Fakirlik Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Belirlenmiş şartları taşıyan kişiler, fakirlik belgesi almak için mahalle muhtarlıklarına şahsen başvurmalıdır. Aileden tek bir kişi bu belge için başvuru yapabilmektedir.  Yoksulluk belgesi için yapılan başvurularda ücret alınmaz. Bazı muhtarlar başvuru sırasında ücret talep ederler, ancak kanuni olarak böyle bir hakları yoktur. Bu nedenle ücret ödemeyi reddetme hakkınız mevcuttur. Normalde fakirlik belgesi başvurularında herhangi bir belge talep edilmemektedir. T.C kimlik kartlarını yanlarında getirmeleri yeterlidir. Muhtarlıkta fakirlik belgesi başvuru formu doldurulur. Ve onay için gereken süreç başlatılmış olur. Ancak bazı büyük mahallelerin muhtarlıklarında başvuruyu yapan kişinin düzgün bir geliri ya da sigortalı işi olmadığının teyidi için SGK’dan bir belge alınması istenir.

Fakirlik Belgesi İle Ne Yapılır?

Fakirlik belgesi aldığınızda maddi durumunuzun iyi olmadığını kanıtlamış olursunuz. Bu sebeple, yapılan sosyal yardımlar için başvuruda bulunma hakkı kazanırsınız. Fakirlik belgesi, kamu kurum ve kuruluşları için resmi belge statüsü taşır. Fakirlik belgesi yardıma muhtaç kişilere birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Bu belge ile;

 • Fakirlik maaşı için başvuru yapılabilir,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün yaptığı yardımlar için başvuru hakkı kazanılır,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği aracılığıyla verilen birçok yardımdan faydalanılabilir,
 • Belediyelerin kira, yakacak, gıda yardımları alınabilir.

Fakirlik Belgesi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Fakirlik belgesinin kullanıldığı alanlar şunlardır:

 • Eğitim
 • Sağlık
 • Giyim
 • Kömür yardımları
 • Gıda yardımları
 • Nakit para ihtiyacı
 • Fakirlik maaşı
 • Boşanma davalarında nafaka belirlenmesi
 • Çocuk bakımı

Öğrenci Fakirlik Belgesi

Öğrenciliğine aktif olarak devam eden gençler burslardan ve diğer maddi yardımlardan faydalanmak için fakirlik belgesi almak zorundadır. Öğrenci belgeleri ya da öğrenci kimlik kartları ile birlikte ikametlerinin bulunduğu muhtarlıklardan bu belgeyi temin edebilirler.

Şehir dışında okuyan öğrenciler fakirlik belgesini almak için ikamet adreslerini okullarının bulunduğu şehre aldırmalıdır.

Üniversitede öğrenimine devam eden gençler, çalışmak okullarını dondurmak istediklerinde fakirlik belgesi alarak işlemlerini tamamlayabilirler. Başvuru yapacakları yer yine muhtarlıklardır.

Öğrenci Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Öğrenciler tarafından alınan fakirlik belgesinin kullanılabileceği alanlar şunlardır:

 • Kaymakamlık burslarına yapılan başvurularda sağlık raporu ve fakirlik belgesi talep edilmektedir. Öğrenciler, yılda bir kez verilen kaymakamlık bursuna bu belge ile başvurabilirler.
 • Belediyelerin verdiği öğrenci bursları için fakirlik belgesi istenir.
 • Çalışma mecburiyeti ile okul dondurmak isteyen gençler, fakirlik belgesi ile durumlarını ispatlayabilir ve okullarını dondurabilirler.
 • Bazı üniversitelerce verilen yemek bursları için fakirlik belgesi temin edilmelidir.

Fakirlik Belgesi Başvuru Formu

Fakirlik belgesi başvuru formunu muhtarlıktan temin edebilirsiniz. Başvuru formunda yer alan bazı kişisel bilgileri eksiksiz şekilde doldurmanız istenir.

Bazı muhtarlıklar farklı düzende fakirlik belgesi formu hazırlamaktadır.

Standart bir fakirlik belgesi formu aşağıdaki gibidir.

Fakirlik Belgesi E-Devlet Üzerinden Alınır Mı?

E-devlet üzerinden direk başvuru yapmanız ya da fakirlik belgesini almanız mümkün değildir. Belge verilmeden önce gereken şartların sağlanıp sağlanmadığının tespit edilmesi gerektiğinden e-devlet üzerinden fakirlik belgesi verilmez.

Muhtarlıklara giderek yaptığınız başvurularda doldurmanız için verilen başvuru formunu e-devlet sisteminden indirmeniz mümkündür. Çıktısını alıp doldurduğunuz başvuru formunu yine muhtarlıklara teslim etmeniz gerekir.

E-Devlet üzerinden fakirlik belgesi başvuru formu indirmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle e-devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra hizmet arama kısmına “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazın.
 • Başvuru ve formlar bölümünden “Fakirlik belgesi talep formu” kısmına tıklayın.
 • Formu indirip çıktısını alın. İstenilen bilgileri doldurduktan sonra muhtarlığa teslim edebilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Geçerlilik Süresi

Fakirlik belgesi için tanınmış olan geçerlilik süresi belli kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Bunun için ilk olarak belge üzerinde yazan süreye bakmalısınız. Üzerinde geçerlilik süresi yazmıyorsa, resmi belgeler için geçerlilik süresi olan 6 ay kabul edilir.

Öğrencilere verilmiş olan fakirlik belgelerinin süresi eğitim sonuna kadar geçerli olacaktır.

Fakirlik belgesinin geçerliliğini yitirdiği nedenler şunlardır:

 • Belgenin adına düzenlendiği kişinin sigortalı bir işe başlaması
 • Fakirlik belgesinin sahte imza ya eksik koşullar altında düzenlenmiş olduğunun tespit edilmesi durumu
 • Öğrenci fakirlik belgelerinde, eğitimin sona ermesi
 • Belgeyi alan vatandaşın, yapılan maddi destekleri kötüye kullandığının tespit edilmesi durumu

Fakirlik belgesinin geçerlilik süresinin bittiği durumlarda, ikamet ettiğiniz mahalle muhtarına giderek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru sonunda maddi durumunuz ve şartlarınız yeniden değerlendirilir, uygun bulunan durumlarda fakirlik belgesi yenilenir.

Fakirlik Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

2023 yılı için muhtaç aylığı 2.088 TL olarak belirlenmiştir. Gerekli belge ve formları bulundukları ile bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne e-posta yoluyla ya da şahsen ileten kişiler, onay verilmesi durumunda muhtaç aylığı alabilirler.

Muhtar Fakirlik Belgesi Vermiyor Ne Yapabilirim?

Fakirlik belgesinin alınması için gerekli olan şartları yukarıda belirtmiştik. Gerekli incelemeler sonucunda bu şartları sağlamadığı tespit edilen kişilere fakirlik belgesi verilmeyecektir. Muhtar, bu araştırmayı yapmakla yükümlüdür.

Şartları sağladığınızdan emin olduğunuz halde ikamet ettiğiniz mahallenin muhtarından fakirlik belgesini temin edemiyorsanız Kaymakamlığa şikâyetinizi iletebilirsiniz. Şikâyetiniz sonrasında gerekli incelemeler yapılır, istenen şartların sağlandığı tespit edilirse; fakirlik belgeniz temin edilir. Size belge vermemekte ısrar eden muhtar hakkında cezai işlem uygulanır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu