Tarımsal Krediler

Devlet Mantar İşine Hibe Veriyor mu?

Devlet tarafından birçok alana hibe ve düşük faizli kredi desteği verildiği gibi mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlere de destek veriliyor. Eğer bu konuda deneyiminiz yok ise Kosgeb tarafından verilen mantar yetiştiriciliği kursuna katılım yapabilirsiniz. Daha sonra da Kosgeb’in verdiği mantar üretimi destek programından yararlanabilirsiniz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun verdiği mantar yetiştiriciliği desteklerinden de yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle Ziraat Bankası mantar kredisini, mantar yetiştiriciliği için TKDK ve Kosgeb tarafından verilen destekleri, kültür mantarı yetiştiriciliği için proje örneklerini ve mantar üretimi tesisi projelerini inceledik. Kültür mantarının yanı sıra hiera mantarı kurulum maliyetlerini de verilen içerikten inceleyebilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe

Mantar yetiştiriciliği yapmak için öncelikli olarak hangi mantar türünü yetiştirmek istediğinize karar vermeniz gerekecektir. Daha sonra yetiştireceğiniz bu mantarın özelliklerini ve hangi koşullarda yetiştiğini bilmeli ve bu yönde bir kurulum yapmanız gerekecektir. Mantar yetiştiriciliğine devlet tarafından destek verilmektedir. Tarım Kredi tarafından verilen destek, teşvik ve krediler belirli programlar dahilinde sağlanabilmektedir. Verilen desteklerden yararlanabilmek için mantar yetiştiriciliği yapan kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olmaları gereklidir. Daha sonra başvuru ilanlarının yayımlandığı tarihi takiben son güne kadar başvuru yapmaları zorunludur.

https://www.youtube.com/watch?v=KN5ZRJYkdXE

Mantar yetiştiriciliği yapmak için orta seviyede bir tesis kurmak istiyorsanız size yeterli olacak sermaye 45- 50 bin TL civarını bulacaktır. Mantar tesisi için ortalama 100 metre kare alana sahip olmanız yeterli seviyede olabilecektir. Mantarlar için önemli olan husus nem dengesidir. Bu dengenin en uygun seviyede ayarlanmış olması gereklidir. Nem oranının ayarlanması için birtakım aletler bulunmaktadır. İşletmenize nem sistemi makineleri alabilirsiniz. İşletmeniz için harcayacağınız giderlerin bir kısmını da bu aletler ve makineler oluşturacaktır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği 30 bin TL Hibe

Mantar yetiştiriciliği günümüzde çok yaygın olan bir meslektir. Beyaz şapkalı mantar yani kültür mantarları da gerek pazarlarda gerekse marketlere fazlası ile rağbet gören bir besin olması sebebi ile bu mantarın yetiştiriciliğini yaparak büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak mantar dukkanacmak.com yetiştiriciliğinin fazlası ile meşakkatli ve uğraştırıcı bir iş olduğunu bilmenizi isteriz. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlere devletin verdiği desteklerin haricinde bir de bankaların verdiği uygun faizli krediler bulunmaktadır. Mantar yetiştiriciliği için gerek kamu bankaları gerekse özel bankalar tarafından kredi alabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliğine verilen 30 bin TL hibe hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliğine kredi desteği sağlayan bankalar şunlardır;

 • Albaraka Türk,
 • Türkiye Ekonomi Bankası, 
 • İş Bankası,
 • Ziraat Bankası, 
 • Garanti Bankası, 
 • Şekerbank 
 • Akbank 

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Proje Örnekleri

Mantar yetiştiriciliğini keyfi ve zevk olarak değil de para kazanmak için yapmak istiyorsanız işinize sıkı sıkı sarılmanız gerekecektir. Öncelikli olarak bu işi sevmeli ve sürekli bir araştırma içinde olmalı, mantarlar ve yetiştiricilikleri ile ilgili tüm detaylardan tamamen haberdar olmanız gerekmektedir. Bu işlem için hazır kurulum ve anahtar teslim mantar yetiştiriciliği tesisi ile anlaşmanız sizi bu işe bir sıfır önde başlatacaktır. Bu işi yapan tanıdıklarınız var ise öncelikle onlara akıl danışmanızı öneririz. Mantar tesisi kurarken aşağıdaki adımları inceleyerek başarılı olabilirsiniz;

 • İlk olarak kurulacak olan üretim tesisinin mekanını belirleyerek gerekli izinleri almanız gerekecektir. Bağlı bulunulan belediyeye giderek ruhsat konusunda bilgi alabilirsiniz.
 • İkinci olarak ise kurulum yapacağınız tesisin bulunduğu yerde su ve elektrik olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde bir elektrik trafosu yaptırmak ya da su çektirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da size hayal ettiğinizden daha pahalıya mâl olabilir.
 • işletmeye olabildiğince yakın olmaya çalışın. Çünkü üretimini yapacağınız mantarları sürekli olarak kontrol altında tutmanız gerekebilir. Kültür mantarları güneş ışığına çok ihtiyaç duymamaktadır. Bu sebeple bodrumda bile üretimleri yapılabilmektedir. Ancak bu işten para kazanmak istiyorsanız bir işletme kurmanız şart olacaktır. Mantar yetiştiriciliği ile ilgili daha fazla bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.
Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Proje Örnekleri
Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Proje Örnekleri

Bir işletme kurulumu için iki çeşit yol deneyebilirsiniz. Ya hali hazırda faaliyet gösteren bir işletmeyi satın alarak oradan devam edebilirsiniz, ya da sahibinden.com gibi sitelerden hazır kurulum, anahtar teslim tesislerden satın alabilirsiniz.

Belediyeye giderek gerekli izinler ve ruhsat işlemlerini hallettikten sonra Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne müracaat ederek mantar üretim tesisi kuracağınızı sözlü olarak beyan edin ve almanız gereken belgeler hakkında fikir edinin. Daha sonra ise vergi dairesine giderek işletmenin açılışını yaptırın. İşletmenizin adına kayıtlı Vergi Levhası alın ve işyeri açılış bildiriminde bulunun.

Ziraat Bankası Mantar Kredisi

Ziraat Bankası; büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık da çiftçiye destek verdiği gibi tarımsal alanda bitkisel üretim için de birçok destek vermektedir. Verilen kredi kapsamında bitkisel üretimde;

 1. Çok yıllık yem bitkisi üretimi, 
 2. Sera modernizasyonu, 
 3. Yaygın bitkisel üretim, 
 4. Süs bitkisi üretimi, 
 5. Kontrollü örtü altı tarımı, 
 6. Yurtiçi sertifikası bulunan tohum, fidan ve fide üretimi ve kullanımında, 
 7. Stratejik bitkisel üretim 
 8. Yurtiçi sertifikası bulunan fidan kullanımı için işletme ve yatırım dönemi kredileri vermektedir.
Ziraat Bankası Mantar Kredisi 
Ziraat Bankası Mantar Kredisi

Kontrollü örtü altı tarımı mantar kredisini kapsamaktadır. Bu kredi kapsamında işletmelere verilen kredinin en üst limiti 10 milyon olarak belirlenmiştir. Üst limiti 10 milyon olan bu krediye başvuru işlemi gerçekleştirenlere 750 bin TL‘ye kadar kredi kullandırılacak ve bu kredi yatırım döneminde yüzde 75  faiz indirimi ile, işletme döneminde ise yüzde 50 faiz indirimi uygulaması yapılacaktır. Ziraat Bankası tarafından verilen kontrollü örtü altı tarım kredisine başvuru yapmak için;

 • Başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı, 
 • Çiftçi Kayıt Belgesi ve Çiftçi Belgesi,
 • Çekilecek olan krediye güvence olarak gösterilebilecek olan taşınır veya taşınmazların ipotek ya da kefile ait belgeler, 
 • Bilanço esasına göre çalışan işletmelerden talep edilecek olan gelir belgesi ve son üç seneye ait güncel bilanço tablosu, 

İşletmenin kurulacağı yeri teşvik edici belgeler (tesisin kurulacağı yer satılık ise tapu senedi, kiralık ise kira sözleşmesi) belgelerinin tamamlanması gereklidir. Uygun görülmesi halinde şubeden farklı belgeler de talep edilebilir. Bu krediden yararlanmak için şahsen şubelere müracaat etmeniz gerekecektir.  Mantar yetiştiriciliği için ne kadar sermaye gerekli? İnceleyebilirsiniz.

TKDK Mantar Yetiştiriciliği Hibe Destekleri

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2017 yılı öncesine kadar mantar üretimi için destek vermiyordu. Bu yıl başlatılan bir destekleme kapsamında IPARD 2 programına istiridye veya mantar üretimi yapmak adına destekleme vermeye karar vermiştir. Kurum tarafından yalnızca desteklenen illere mantar üretim tesisi için destek verilmektedir. Bu desteklerden hali hazırda işletmesi bulunan ve geliştirmek isteyenler de yararlanabilmektedir. Yapılması gereken tek şey Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen çağrı ilanlarını takip etmek ve ilan tarihlerini takiben başvuru yapmak olacaktır. TKDK tarafından desteklenen iller aşağıdaki tablodaki gibidir;

TKDK mantar üretimine destek verilen iller
TKDK mantar üretimine destek verilen iller

TKDK mantar yetiştiriciliği konusunda IPARD  programları kapsamında  mantar yetiştirmek isteyenlere destek olmaya devam edecektir.

Kosgeb Mantar Yetiştiriciliği

Kosgeb sermayesi olmayan ama iş kurmak isteyen birçok girişimciye destek sağlamaktadır. Mantar yetiştiriciliği işi ile uğraşmak isteyen kişiler de Kosgeb tarafından destek verilip verilmediği hususunu merak etmektedir. Kosgeb tarafından hibe ve kredi desteği almak için kurulacak olan işletmenin Kosgeb nace kodları arasında yer alması gereklidir. Verilen nace kodları arasında mantar ile ilgili bir kod vardır. Ancak bunun yetiştiricilik ile alakası bulunmamaktadır. Kosgeb nace kodları arasında aşağıdaki kod bulunmaktadır.

mantar yetiştiriciliği nace kodu

mantar yetiştiriciliği nace kodu

Bu kapsamda ağaç ve mantar ürünlerine göre mantar ağaç çeşitlerinin bir örneğidir. Kosgeb mantar üretimi Kosgeb’de desteklenen sektörler arasındadır ama yetiştiricilik ile alakası bulunmadığından dolayı Kurum tarafından mantar yetiştiriciliğine destek verilmemektedir. Bu sebeple bunun için de mantar yetiştiriciliği ile alakalı herhangi bir kur verilmemektedir. 

Kosgeb tarımsal amaçlı mantar yetiştiriciliği ve üretimi için destek sağlamamaktadır. Yalnızca mantar sektöründe aşağıdaki nace kodlarına yer vermektedir. Bu kodlar;

 • 46.31.06 nace kodu ile Kültür mantarı toptan ticareti ve 47.21.01 nace kodu ile Belirli bir mala tahsis edilen mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahildir.) 

Bir cevap yazın

Önemli mi?*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu