KOSGEB Nace Kodları ve Sınıflandırma

KOSGEB Nace Kodları ve Sınıflandırma
4.217 kez okundu.

KOSGEB Nace Kodları

Kosgeb hibe ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanmak isteyen kobi statüsündeki işletmelerin Nace kodları ile sınıflandırma yapılan sektörlerden birinde faaliyet göstermeniz gereklidir. Faaliyet gösterilecek alan uygun olmadığı zaman yani Nace Kodu bulunmuyorsa Kobi beyannameleri onaylanmayacağından bu işletmelerin Kosgeb desteklerinden yararlanmaları söz konusu değildir. KOSGEB desteklenmeyen sektörler bu kodların dışında yer alan sektörlerdir.

İşletmelerin faaliyetlerinin sınıflandırılmasında kullanılan Nace kodları 4 veya 6 haneli kodlardır. Avrupa Birliğine uyum sağlanması amacıyla birçok konuda standartlar getirilmiş işletmelerinde ekonomik faaliyetlerinin uluslararası standart sınıflamasının yapılması amacıyla işletmelere faaliyet alanlarıyla ilişkili olarak Nace kodları verilemektedir. İşletmelerin Nace kodlarını muhasebecilerinden ve müşteri yetkililerinden öğrenmeleri mümkündür.

Kosgeb desteklerinden yararlanmak için proje oluşturan girişimcilerin destek verilen sektörlerde proje hazırlamaları gereklidir. Destek verilen sektörler ise Nace kodları verilerek ve kodları sınıflandırarak liste halinde girişimcilerin görebilecekleri şekilde düzenlenmiştir. İşletmelerin faaliyet gösterecekleri alanları sınıflandırmak için 6′ lı sınıflandırma sistemi Nace kodları kullanılmaktadır. Kosgeb resmi internet sitesi üzerinde yer alan yalnızca ilk dört hanenin yer aldığı sektörler listesine bakarak işletmenizin Kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasında yer alıp almadığını görebilirsiniz.

Kosgeb 2009 yılından itibaren girişimcileri desteklemekte ve halen desteklerine devam etmektedir. Kosgebin vereceği hibe ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanabileceği sektörleri oluşturmuş olduğu NACE formu ile halka duyurmaktadır. Desteklerden yararlanmak isteyenlerin kurmuş oldukları işyerlerinde faaliyet göstermek istedikleri sektörler NACE kodları arasında yer alıyorsa bu sektörlere sağlanan desteklere başvuruda bulunarak işletmeniz kuruluşunda gerekli ihtiyaçlarınızı bu desteklerden karşılayabilirsiniz.http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/179/desteklenen-sektorler-nelerdir linkinden kuruluşa ait tüm sektörleri inceleyebilirsiniz.

Kobi olarak desteklenen sektörlere başvuruda bulunmanız için; Kobi statüsünde olmanız gereklidir yani 3 farklı herhangi bir kobi statüsünde (mikro, küçük, orta ölçekli işletme) faaliyet göstermeniz gerekmektedir. Kobilerin yani işletmelerin KOSGEB veri tabanına kayıt edilmesi gereklidir. Kobilerin destek programlarından yararlanabilmesi için mutlaka bağlı oldukları meslek odasına kayıtlı olması gereklidir. Sonrasında Kosgeb veri tabanına kayıt olduktan sonra kobi beyanname formu doldurmanız gerekmektedir Kobi bilgi dokümanı doldurularak kobi beyannamesi formunun çıktısını almalısınız. En önemlisi kobilerin iş planı projesi hazırlanması gereklidir. Kosgeb kobilere destek programlarında girişimcilerden yenilikçi, yenilik getiren ve farklı iş planı projesinin onayına karşılık destekleri vermektedir.

Girişimcilerin Kobi destek programından yararlanabilmeleri için mutlaka iş planı oluşturmasını bilmeli ve desteklenen sektörlerdeki iş faaliyet alanlarına göre iş projesi geliştirmesi gereklidir. İş planı oluşturan girişimcilere hibe, faizsiz kredi destekleri sağlamaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde yer alan bilgilere göre ve yönergelere uygun olarak  hazırlamak zorunda oldukları iş planı formu KOSGEB yetkilileri ve uzmanları tarafından kurulan kurul tarafından kabul görmediği taktirde başvuru yaptığınız destekler onaylanmayacaktır. Bu yüzden iş planı hazırlamada dikkat edilmesi gereken ve kurulun dikkat ettiği büyüme hedeflerini iş planında açıkça belirtmeniz aylık yıllık hedeflerin belirlenerek mali bilanço ve şirketin kar payının belirtilmesi oldukça önemlidir. Bu konulara dikkat ederek hazırlanacak olan iş planı projelerini büyük ihtimalle kuruldan onaylatarak işletme kuruluşunda yapacağınız harcamaları devlet desteği alarak karşılayabilmeniz mümkün olacaktır.KOSGEB Nace Kodları ve Sınıflandırma Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Makale editörlüğü dedi ki:

    Makale editörlüğü.

Sayfa başına git