Dükkan Açmak

Market Açmak İçin KOSGEB Kredi Veriyor mu?

Market Açmak İçin KOSGEB Kredi Veriyor mu?

Süpermarket, mega market, bakkal ve şarküteri açmak yüzlerce girişimci var. Kosgeb KOBİ’lere destek veriyor ancak büfe veya bakkaliye açmak isteyenlere destek yok mu?

Günümüzün en popüler işlerinden biri olan bu işten, mahalle arasına bir market açarak para kazanabileceğiniz, bayilik veren marketlerden bayilik alarak da açabilirsiniz. Tabi dükkan açmadan önce yapılması gereken bir çok iş var. Öncelikle iyi bir iş planı ve finansman desteği konularına değinmek istiyoruz. Ekomini şartlarına bakabilirsiniz.

İster küçük bir büfe açın, ister bir bakkal, ne iş yaparsanız yapın mutlaka öncesinde iyi bir iş planı hazırlamalısınız. Bu iş planında, dükkan açmak için dükkanın belirlenmesinden, müşteri potansiyelinin tespiti, rakip analizi, gelir gider hesabına kadar birçok noktayı incelemeniz gerekmektedir.

Birçok banka işyeri kredisi vermektedir. Bankaların bir çoğunun vermiş olduğu işyeri kredisi ile market açmak mümkündür. Ancak birçok kişi, kosgeb hibe kredisi, devlet destekli krediler, 0 faizli iş yeri kredisi, geri ödemesiz teşvik kredisi ile dükkan açmayı hedeflemektedir. Bakkaliye açmak için kosgeb hibe kredi fırsatlarından yararlanmak istiyor iseniz, öncelikle elinizde mutlaka bir miktar sermayeniz olması gerekmektedir. Kosgeb tarafından verilen kredi  işyeri açılışı için değil, iş yerinin büyütülmesi, yeni ürünler ve makineler satın alınması, modernizasyonu için verilmektedir. Elinde hiç sermayesi olmadan KOSGEB’ e iş yeri kredi için başvuran kimse Kosgeb hibe kredisi alamaz. Ancak dükkan açmak isteyen kişiler, işyerini açmadan önce, dükkan sahibi, toptancı, mobilyacı ve diğer gider sahipleri ile görüşüp anlaşarak ödemeyi kosgeb’ in ödeme yapmasından sonra tahsil edilmesi yönünde anlaşabilmektedir. KOSGEB’den market desteği almanın tek yöntemi budur.Kosgeb her ne kadar iş kuranlara destek verse de, hiç paranız yoksa, ihtiyaç kredilerine yönelebilirsiniz. Çünkü kosgeb, harcamalarınızı faturalandırdıktan sonra para vermektedir.

Bakkal dükkanı açmak ne kadara mal olur?

Dükkanın açılacağı yere göre ortalama 50.000 TL. ile 300.000 TL. arasında değişmektedir. Ara sokaklarda küçük ölçekli bir dükkan ile çarşı merkezinde ki, bir dükkan arasında çok fark bulunmaktadır.

Kosgeb Market iş planı örneği sizin için başlangıç aşamasında faydalı olacaktır.

Ustalık belgesi gerekir mi?

Bu iş için sermaye ile birlikte Mesleki Eğitim Merkezlerinden verilebilen İşyeri Açma Belgesi alınması gerekmektedir. İşyeri açmak için gerekli olan belgeleri işyeri açmak için gerekli belgeler isimli makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca işyerinde çalışan kişilere hijyen belgesi alınması mecburidir. Bu belge Halk Eğitim Merkezlerince açılan kurslarda verilmektedir.

KOSGEB;

Kosgeb tarafından 50 bin lira dükkan açma kredisi ve yüz bin lira da 0 faizli 24 ay vadeli 2 yıl sonra geri ödenmeye başlayan krediler alınabilmektedir. İşyeri açmak isteyenler bu kredilerden yararlanmak için öncelikle, kosgeb iş kurma kredisi alabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimi ne katılmak zorundadır. Bu eğitim sonunda katılımcılara sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile işyerini açmak isteyen girişimci, faizsiz ve geri ödemesiz kredi başvurusu yapabilir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. market dedi ki:

  Bu KOSGEB kredilerine başvurular Nerede yapılacak ben market acmak istiyorum ama bilemiyorum hangi yere basvuru yapım yardımcı olmak için lütfen beni arayın

 2. bakkal açmak istiyorum dedi ki:

  enngelliyim % 46 raporum var iş bulamıyorum rahatsızlıgım dolayısıyla bu yüzden kendi işimi yapma kararı aldım

 3. Market dedi ki:

  Ben istanbul gaziosmanpasa tarafina market acmak istiyorum biraz birikimim var ben nasil kosgeb kredisi alabilirim ltfen yardimci olabilirmisiniz

 4. Engelliyim yüzde 59bana göre okullarda olsun malatya dogansehir kapidere ilk ogretim okulunda olabilir govdeli sağlık ocagindada ilk ogretim okulunda olur saygılarımla dedi ki:

  Acil is istiyorum engelliyim yuzde 59

 5. İznuk dedi ki:

  merhabalar suanda mevcut küçük ölçekli marketim var fakat ben cadde üzerine daha geniş kapsamli büyük bir market açmak istiyorum bunun icin ne yapmaliyim?

 6. İZNİK dedi ki:

  merhabalar suanda mevcut küçük ölçekli marketim var fakat ben cadde üzerine daha geniş kapsamli büyük bir market açmak istiyorum bunun icin ne yapmaliyim?

BİR YORUM YAZ