KOSGEB

Market Açmak İçin KOSGEB Kredi Veriyor mu?

Süpermarket, mega market, bakkal ve şarküteri açmak yüzlerce girişimci var. Kosgeb KOBİ’lere destek veriyor ancak büfe veya bakkaliye açmak isteyenlere destek yok mu?

Günümüzün en popüler işlerinden biri olan bu işten, mahalle arasına bir market açarak para kazanabileceğiniz, bayilik veren marketlerden bayilik alarak da açabilirsiniz. Tabi dükkan açmadan önce yapılması gereken bir çok iş var. Öncelikle iyi bir iş planı ve finansman desteği konularına değinmek istiyoruz. Ekomini şartlarına bakabilirsiniz.

İster küçük bir büfe açın, ister bir bakkal, ne iş yaparsanız yapın mutlaka öncesinde iyi bir iş planı hazırlamalısınız. Bu iş planında, dükkan açmak için dükkanın belirlenmesinden, müşteri potansiyelinin tespiti, rakip analizi, gelir gider hesabına kadar birçok noktayı incelemeniz gerekmektedir.

Birçok banka işyeri kredisi vermektedir. Bankaların bir çoğunun vermiş olduğu işyeri kredisi ile market açmak mümkündür. Ancak birçok kişi, kosgeb hibe kredisi, devlet destekli krediler, 0 faizli iş yeri kredisi, geri ödemesiz teşvik kredisi ile dükkan açmayı hedeflemektedir. Bakkaliye açmak için kosgeb hibe kredi fırsatlarından yararlanmak istiyor iseniz, öncelikle elinizde mutlaka bir miktar sermayeniz olması gerekmektedir. Kurum tarafından verilen kredi  işyeri açılışı için değil, iş yerinin büyütülmesi, yeni ürünler ve makineler satın alınması, modernizasyonu için verilmektedir. Elinde hiç sermayesi olmadan KOSGEB’ e iş yeri kredi için başvuran kimse hibe alamaz. Ancak dükkan açmak isteyen kişiler, işyerini açmadan önce, dükkan sahibi, toptancı, mobilyacı ve diğer gider sahipleri ile görüşüp anlaşarak ödemeyi kosgeb’ in ödeme yapmasından sonra tahsil edilmesi yönünde anlaşabilmektedir. KOSGEB’den market desteği almanın tek yöntemi budur.

Kosgeb her ne kadar iş kuranlara destek verse de, hiç paranız yoksa, ihtiyaç kredilerine yönelebilirsiniz. Çünkü kuruluş, harcamalarınızı faturalandırdıktan sonra para vermektedir.

kosgeb-destekli-market-açmak
Kosgeb Destekli Market Açmak

Bakkal Dükkanı Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Dükkanın açılacağı yere göre ortalama 50.000 TL. ile 300.000 TL. arasında değişmektedir. Ara sokaklarda küçük ölçekli bir dükkan ile çarşı merkezinde ki, bir dükkan arasında çok fark bulunmaktadır. Kosgeb Market iş planı örneği sizin için başlangıç aşamasında faydalı olacaktır.

Ustalık Belgesi Gerekir mi?

Bakkaliye açabilmek için sermaye ile birlikte Mesleki Eğitim Merkezlerinden verilebilen İşyeri Açma Belgesi alınması gerekmektedir. Ayrıca işyerinde çalışan kişilere hijyen belgesi alınması mecburidir. Bu belge Halk Eğitim Merkezlerince açılan kurslarda verilmektedir.

Vergi Dairesine Verilecek Olan Evraklar

İlk olarak işyeri açtığınızı bildiren bir form doldurmanız gerekmektedir. T.C. kimlik belgenizin fotokopisini, adres belgesini, dükkan için yaptığınız kira kontratını ve işe başlama formunu da dosyaya eklemelisiniz. Bu evrakları vergi dairesine verdiğinizde yapılan incelemeler sonrası, evraklarda herhangi bir eksik ya da hata görülmezse size vergi levhası verilecektir. Çünkü artık vergi mükellefisiniz.

Belediyeden Ruhsat Alın

Belediyeden ruhsat almak için de teslim etmeniz gereken evraklar vardır. Ancak bu evraklar bağlı bulunulan belediyeye göre farklılık göstermektedir. Bu belediyelerin internet sayfalarından ruhsat almak için gerekli olan evrakların listesine ulaşabilirsiniz.

İlgili Esnaf ve Sanatkarlar Odasına Kayıt Olun

Bu aşamalardan sonra ise sıra Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olmaktır. Bulunduğunuz sektör ile ilgili odaya kayıt olmanız gerekiyor. Buraya da teslim etmeniz gereken evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar;

 • Ustalık belgesi (Gereken sektörler için)
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi gerekmektedir.
market-açmak-için-izinler
Market Açmak İçin Alınacak Olan İzinler

KOSGEB

Kosgeb tarafından 50 bin lira dükkan açma kredisi ve yüz bin lira da 0 faizli 24 ay vadeli 2 yıl sonra geri ödenmeye başlayan krediler alınabilmektedir. İşyeri açmak isteyenler bu kredilerden yararlanmak için öncelikle, kosgeb iş kurma kredisi alabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimi ne katılmak zorundadır. Bu eğitim sonunda katılımcılara sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile işyerini açmak isteyen girişimci, faizsiz ve geri ödemesiz kredi başvurusu yapabilir.

Kurslar 32 saatten oluşmaktadır. Herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Kurs sonrasında katılımcılar sertifika almaktadır. Kursta, iş planının nasıl hazırlanacağı ile ilgili bilgiler verilmektedir. Bu çerçevede kurs sonrasında kendi işletmesini kurmak isteyen kişiler öncelikle iş planlarını oluşturmalıdır. Bu iş planını kendiniz oluşturabileceğiniz gibi, danışmanlık hizmeti veren firmalardan da destek alabilirsiniz.

Kosgeb, girişimcilere yeni girişimci desteği adı altında 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi vermektedir. Kredilerin kullanılacağı alanlar Kosgeb tarafından sınırlı tutulmuştur. Hibe olarak verilen 50 bin TL;

 • İşletmenin kuruluş aşaması için 2 bin TL
 • Kuruluş döneminde alınacak olan makine teçhizat ve yazılık desteği için 18 bin TL
 • İşletme giderleri için ise 30 bin TL’ dir.  Destekler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
 • Yani Kosgeb girişimcileri toplamda 150 bin TL ile desteklemektedir. Hemen iş planınızı hazırlayarak Kosgeb’ e başvurun.

Kosgeb Bakkal Market Nace Kodu

Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret) 47.11.01 nace kodu listesinde yer almaktadır. İş planı hazırlamak isteyenler bu kod ile başvurmalıdır.

Kosgeb tarafından verilen 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi 2021 yılı itibari ile verilmemektedir. Yerini Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na bırakmıştır. Destek kapsamında Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, İleri Girişimcilere ise 360 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Destek hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

7 Yorum

 1. merhabalar suanda mevcut küçük ölçekli marketim var fakat ben cadde üzerine daha geniş kapsamli büyük bir market açmak istiyorum bunun icin ne yapmaliyim?

 2. merhabalar suanda mevcut küçük ölçekli marketim var fakat ben cadde üzerine daha geniş kapsamli büyük bir market açmak istiyorum bunun icin ne yapmaliyim?

 3. Engelliyim yüzde 59bana göre okullarda olsun malatya dogansehir kapidere ilk ogretim okulunda olabilir govdeli sağlık ocagindada ilk ogretim okulunda olur saygılarımla dedi ki:

  Acil is istiyorum engelliyim yuzde 59

 4. Ben istanbul gaziosmanpasa tarafina market acmak istiyorum biraz birikimim var ben nasil kosgeb kredisi alabilirim ltfen yardimci olabilirmisiniz

 5. enngelliyim % 46 raporum var iş bulamıyorum rahatsızlıgım dolayısıyla bu yüzden kendi işimi yapma kararı aldım

 6. Bu KOSGEB kredilerine başvurular Nerede yapılacak ben market acmak istiyorum ama bilemiyorum hangi yere basvuru yapım yardımcı olmak için lütfen beni arayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün