KOSGEB

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar ve Devlet Kurumları 2023 (GÜNCEL)

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar tarafından girişimci ve yeni bir iş fikri olan herkes finansman desteklerinden yararlanabilir. Kendi işinin patronu olmak her insanın hayalidir. İş yeri sahibi olan insanların çoğu bu yargıyı tabii ki de onaylamamaktadır. İş yeri sahiplerinin çoğu kendi işinin patronu olmanın daha zor olduğunu iddia ederler. Sorumluluğun arttığını söylerler. Ancak çoğu kesim tarafından da kendi işinin patronu olmak her zaman daha cazip olduğu düşünülür. Ama birçok insanın sermaye yetersizliğinden dolayı iş yeri kuramadığı aşikardır. Çoğu insan bu durumdan şikayet etmektedir. Devlet kurumları ve bazı bankalar insanların sitemlerine karşılık olarak bu duruma bir çözüm getirmek için çeşitli kredi ürünlerini hayata geçirmektedir.

Ziraat Bankası, Halkbank, Finansbank gibi birçok banka Kendi işini kurmak isteyen kişilere hayallerinde ki işini kurma fırsatı vermektedir. Şahıslara bankaların haricinde bir de devlet tarafından sağlanan iş yeri açma kredisi verilmektedir. Devlet tarafından verilen kredinin geri ödemesi faizsiz olmaktadır. Bu da iş yeri açmak da ve geri ödeme de şahıslara devlet tarafından sağlanan çok güzel bir imkandır. Peki iş yeri açma kredisi bankalar ve devlet tarafından nasıl alınır, Başvurular nasıl yapılır, Gerekli şartlar ve evraklar nelerdir, Soruların hepsini ve daha fazlasını detaylıca haberimizde inceleyelim.

Devlet Tarafından Sağlanan İş Yeri Açma Kredisi

İş yeri açmak ve kendi işinin patronu olmak isteyenlere müjde! Devlet harekete geçti ve iş yeri açmak isteyen girişimcilere destek projesi geliştirdi. KOSGEB desteği ile devlet tarafından sağlanan iş yeri açma kredisi, işsiz ve işini kurmak isteyenlere umut ışığı oldu. Şimdi iş yeri açma hayallerinizi hayata geçirmenin tam vakti. Devlet destekli KOSGEB kredisi girişimcilere 60 bin TL geri ödemesiz hibe 370 bin TL’de geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. KOSGEB kredisinden almaya hak kazanmak için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. İlk adım olarak yapmanız gereken KOSGEB resmi internet sitesine girerek online olarak verilen ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri kursuna katılmış olmanız gerekmektedir. Online uzaktan eğitim formatında sağlanan bu eğitim sonunda girişimcilik sertifikası ve belgesi almadan KOSGEB’den iş yeri açma kredisi almanız maalesef ki mümkün değildir. Kurstan belge aldıktan sonra kuracağınız işletme için bir iş planı hazırlamalısınız. İş yerinizi açmak için KOSGEB kredisinden yararlanmak istiyorsanız iş planınızı fazlasıyla başarılı bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. En ince detayına kadar düzenli bir planlama yapmalısınız. Girişimcilik desteği başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz. 5 Adımda Kosgeb kredisi almak için gerekli koşullar hakkında detaylı bilgi edinerek devlet tarafından iş yeri açma desteğinden yararlanarak kendi işinizi kurabilirsiniz.

Devlet Tarafından Sağlanan İş Yeri Açma Kredisi
KOSGEB Tarafından Sağlanan Destek Kredisi ile İş Yeri Açabilirsiniz.

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar

Bankalar girişimcilere kredi faizli veya faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Bankaların zaman zaman yaptığı kampanyaları takibe alarak hangi banka ne kadar oranla faiz veriyor bunları araştırabilirsiniz. İş yeri açma döneminde bankalara başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Tek bir bankaya bağlı kalmadan bütün bankaların faiz oranlarını öğrenip, hepsini birbiriyle karşılaştırdıktan sonra en uygun kararı vermeniz gerekmektedir. Bazı katılım bankaları girişimciler için faiz işlemi uygulamadan kredi fırsatı sunmaktadır. Bu bankalar ile iletişim halinde olabilir, başvurularınızı ona göre yapabilirsiniz

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar 2023

İş kurma kredisi veren bankalar 2023 yılı listesi:

 • İş Bankası İş Yeri Kredisi
 • Ziraat Bankası Bireysel İş Yeri Kredisi
 • Halkbank Sıfır Faizli Esnaf Kredisi
 • Teb Taksitli Ticari Kredi
 • ING Kobi Hızlı Kredi
 • Finans Bank İş Yeri Açma Kredisi
 • Vakıfbank Bireysel İş Yeri Kredisi
 • Esnaf ve Kefalet Kredisi

Ziraat Bankası İş Kuracaklara Özel Kredi İmkanları

Ziraat Bankası daha çok tarıma ve çiftçiye destek vermektedir. Aynı zamanda emekli, öğretmen, memur gibi birçok sektöre destek kredisi vermektedir. Bunların dışında konut kredisi, taşıt kredisi, arsa kredisi, bireysel ihtiyaç kredileri gibi imkanlar da sağlamaktadır. Ziraat Bankası birçok işleme dukkanacmak.com destek kredisi verdiği gibi girişimci arkadaşlarımızı da unutmamış ve onlara da uygun faiz oranları ile kredi vermeyi kabul etmiş bir bankadır. Ziraat Bankası girişimcilerin iş yeri açma ihtiyaçları için birçok kredi imkanı sunmaktadır;

 • Açacağınız işletmenin nakdi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla banka size Rotatif Kredi vermektedir. Vade imkanlarını 12 aya kadar ayarlama imkanı sunan Ziraat Bankası ödeme planınızı uygun faiz oranları ile gerçekleştirmenizi sağlar. Siz de bankanın size sunduğu Borçlu Cari Hesap kredisine başvurabilir, işletmenizin nakit olarak gerçekleştirilmesi gereken işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • İşletmenizin her türlü giderini karşılamak amacı ile Taksitli Kredi alarak uygun faiz oranları ve esnek ödeme seçenekleri ile kredi çekebilirsiniz. Kredinizi taksitler halinde ve işletmeye uygun ödeme planları ile geri ödemeniz mümkündür. Üstelik vadenizin devam ettiği sürede faiz oranlarında bir değişiklik olmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Ziraat Bankası Kredi Garanti Fonu

 • İşletme kurmak için krediye ihtiyacınız var ve temin edebileceğiniz bir yer yok ise Ziraat Bankası şubelerinden Kredi Garanti Fonu’ndan yararlanabilirsiniz. Bankaya yapacağınız kredi başvurusu sonrasında Kredi Garanti Fonu desteği sağlanacak ve bankanın diğer kredi imkanlarından da faydalanabileceksiniz. Kredi Garanti Fonundan;
 • KOBİ alanında sayılan; Serbest Meslek Üyeleri, Tarımsal İşletmeler, Esnaf ve Çiftçiler
 • KOBİ alanı sayılmayan; Seyahat acenteleri, gemi inşa ve sanayi işletmeleri, havayolu işletmeleri, ihracatçılar ve diğer işletmeler yararlanabilir.

Kredi Garanti Fonu uygulamasından faydalanmak isteyen işletmelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna daha öncelerden sabit vergi borcu bulunmaması gerekmektedir. Banka sicili temiz olmayan şahıslar da Kredi Garanti Fonundan kesinlikle yararlanamazlar.

Kredi Garanti Fonunun Sunduğu İmkanlar ve Özellikleri,

 • KOBİ alanı içerisindeki işletmeler için maximum 12,000,000 TL ve KOBİ alanının dışında kalan işletmeler için maximum 200,000,000 TL verilmektedir. Fakat verile krediler, başvuru yapan kişilerin durumuna göre farklılık yaratabilir.
 • Banka size iş yeri açma kredilerinde ilk bir yıl ödeme yapmadığınız sürede dahil 5 yıla kadar vade imkanı sunmaktadır.
 • Kredi Garanti Fonundan yararlanabileceğiniz veya yararlanamayacağınızın sonucu banka ve Kredi Garanti Fonunun yapacağı değerlemeler sonucunda karar verilecektir.

Halk Bankası İş Kuracak Girişimcilere Kredi İmkanı

Halk Bankasının girişimciler için sağladığı dört çeşit faizsiz kredi şekli bulunmaktadır;

 • Genç Girişimci Kredisi: Üniversiteden yeni mezun olmuş, hayata daha yeni atılmış, kendi işini kurmak isteyen gençler için 50 bin TL‘ye kadar kredi vermektedir.
 • Cesur Girişimci Kredisi: Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş ve okuduğu alanda iş yeri açmak isteyen girişimciler için 75 bin TL‘ye kadar kredi imkanı sunulmaktadır.
 • Usta Girişimci Kredisi: Meslek liselerinden veya meslek okullarından mezun olmuş sertifikaları ve belgeleri olan kendi alanında iş yeri açmak isteyen girişimciler için 30 bin TL‘ye kadar kredi desteği sunmaktadır.
 • Mucit Girişimci Kredisi: Birçok şekilde icatlar, yeni fikirler ve buluşlar üreterek, bu planlarını hayata geçirmek isteyen girişimciler için de Halk Bankası 75 bin TL’ye kadar girişimci desteği sunmakta, kredi vermektedir. 

Devlet kurumlarından geri ödemesiz kredi almaya hak kazanmış girişimciler de Halk bankasının sunduğu bu kredi fırsatlarından yararlanabilecektir. 48 aya kadar yapılan vade seçenekleri ile geri ödemelerde de kolaylık sağlanacak ve taksitler her ay eşit olarak ödenecektir. Halk Bankası girişimci destek kredisi için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Şahsın mezun olduğu okula ait diploma
 • Açılacak iş yerinin sahibine ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, ehliyet veya pasaport fotokopisi
 • Belediyeden açılacak iş yeri için vergi levhası alınması
 • İlgili bankadan alınacak başvuru belgesi
 • Bankanın isteyeceği diğer ek belgeler gereklidir. Bu saydıklarımız genel olarak istenebilecek belgelerdir. Halk Bankası şubelerinden detaylı evrak belgelerini öğrenebilirsiniz.

Vakıfbank İş Kurma Kredisi

Vakıfbank, bankaların arasında en çok memurların ilgi odağı olan banka olarak bilinmektedir. Hayalinizdeki iş yerine kavuşmak için Vakıfbank şubelerine giderek Bireysel İş yeri Kredisine başvuru yapabilirsiniz. Banka size kredi başvurusu yapıldıktan sonra Hayat Sigortası ve Ticari Paket Sigortası yaptırmaktadır. Krediye başvurunuzun kabul edilmesi için; aylık belirlenmiş düzenli bir geliriniz olmalıdır. Bireysel İşyeri Kredisi çekebilmek için var olan bir mülkünüzü bankaya ipotek ettirmeniz gerekmektedir. Çekeceğiniz kredinin limitini, ipotek ettiğiniz mülk belirleyecektir. Kredi limiti, ipotek edilen mülkün ekspertiz değerinin yüzde 75’i ile sınırlı olacaktır. Halkbankası Bireysel İş Kredisi faizlerine buradan ulaşabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bireysel İşyeri Kredisine başvuru yapabilmek için aşağıdaki evraklar gereklidir.

 • Kimlik kartı ya da ehliyet asılları ve fotokopileri,
 • Üzerinize bulunan mülk tapu fotokopisi,
 • Yapının kullanılabilir olduğuna dair izin belgesi,
 • Ekspertiz raporu,
 • Şahsın üzerine kayıtlı olan, oturduğu evin ikametgah belgesi veya güncel tarihli faturaların fotokopisi gereklidir.

Siz de kendi işinizi kurmak istiyorsanız, devlet destekli KOSGEB kredisi alarak ya da uygun faiz oranları ile kredi veren bankalara, nüfus cüzdanınız ile giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

İyi Bir Girişimci Olabilmek İçin Gerekli Bazı Koşullar

Girişimcilik ruhunda olan insanların lider ruha sahip olduklarından dolayı başka birinin emri altında çalışmak istemezler. İyi bir girişimci olabilmek için bazı özellikleri kendinizde taşımanız gerekmektedir. Liderlik ve risk almayı seven girişimci ruhuna sahip olmak ve bu ruhu kendi bünyenizde barındırmanız halinde kurduğunuz iş yerini verimli bir şekilde üst seviyelere çıkartabilirsiniz.

İyi bir girişimci olabilmek için;

 • Dışarıya ve kendinize karşı öz güvenli olmalı ve dik durmalısınız. İnsanları bu işi yapacağınıza inandırmalısınız. “Ben bu işi kesin yaparım” dediğiniz işlere yönelmelisiniz. En önemlisi de risk almayı bilmelisiniz. Bir işte risk almazsanız ilerleyemez, sürekli olarak yerinizde sayarsınız. Ne bir adım ileri, ne bir adım geri hiçbir ilerleme kaydedemezsiniz.
 • İşin ilerleyişini iyi takip edebileceğinize inanmalı ve ileri görüşlü olmasınız. Gündemi yakından takip etmeli ve o günlerde yaptığınız iş ile ilgili işleyiş ne ise siz de ona göre bir iş planı yapmalısınız. Yarın ne olacağını önceden takip etmeli ve ona göre yapacağınız işi gerçekleştirmelisiniz.
 • Bir iş yerinde iş veren nasılsa geride çalışanlar da onun yolundan gider. Hem kendinizin hem de çalışanlarınızın motivasyonunu en üst düzeyde tutmalısınız. Bu hem kurduğunuz işin işleyişini hem de alacağınız verimi güçlü tutacaktır. Motivasyon ne kadar yüksek olursa kazançta o kadar yüksek olur. Çalışanlarınıza işi sevdirin. 
 • Bir iş yerini ayakta tutan en önemli etken finanstır. İş yeri sahibi olarak finansal bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Hangi ürün ne kadara alınıyor? Satışı ne kadar oluyor? Bu üründen ne kadar kar, ne kadar zarar ediyorum? Ürünün piyasa değeri nedir? gibi birçok sorunun yanıtını bilmeniz gerekmektedir. Eğer büyük bir işletme kurmayı düşünüyorsanız bu konuda uzman kişilerle çalışabilir işin işleyişini daha düzenli bir şekilde takip edebilirsiniz. 
 • İş yerini düzenli ve disiplinli yürütmek için iyi bir yönetim beceriniz olmalıdır. İş yerinin temeli işin asıl sahibidir. Çalışanlar, başlarında iyi bir lider olmasını isterler. Lider ne kadar disiplinli olursa iş de o kadar güzel bir işleyiş temposu yakalar. Çalışanlarınız için işin ciddiyetini bozmayacak şekilde motive edici şeyler yapabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz sektördeki veya farklı sektördeki iş verenlere ve dukkanacmak.com işlere karşı kulağınızı açık tutmalısınız. İşiniz konusunda pasif kalmamalı tamamen hırslı bir yönetici olmalısınız. Hırslı olmak sizin işinizi ciddiye aldığınızı gösterir ve genellikle büyümeye götürür. Hırs bazı durumlarda kötü anlamlar içerir. Fakat iş hayatında hırslı olunmazsa geride kalınır.
 • Kendinizi işinize göre ayarlamalı, zaman yönetimi hakkında planlamalar yapmalısınız. Verimli çalışmak için zamanınızı iyi ayarlamanız gerekmektedir. Girişimcilerin iş yerini ilk açtıklarında bol bol zamanları olmaktadır. Bu süre zarfında kendinizi değerlendirmeli ve ne kadar zaman içinde ne kadar verim alabildiğinizi test etmelisiniz. 
 • Değişebilecek hayat koşullarına ve durum farklılıklarına göre esnek olmayı bilmelisiniz. İşler her zaman düzgün ve yolunda gitmeyebilir. Böyle durumlarda yapabileceğiniz iki seçenek vardır. Ya iş için bitti buraya kadar deyip pes edeceksiniz ya da bu koşullara ayak uydurarak durum kurtarma yolları aramaya başlayacaksınız. Bir işe başlarken bunların da olabileceğini hesap etmeli ve pes etmeyecek bir ruhla işe başlamalısınız. Sorunları dimdik ayakta karşılamayı bilmelisiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir Yorum

 1. Şu anda uygun oranlarda kredi var ancak sonucu nasıl olacak bilmiyoruz. Şurada oranın uygun olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × one =

Başa dön tuşu