Dükkan Açmak

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KOSGEB KREDİSİ NEDİR? NASIL ALINIR?

KOSGEB KREDİSİ; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kosgeb Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlınca verilen Kredilerdir. 2017 yılı içerisinde de daha önce ki yıllarda verildiği miktarları ile (50 bin hibe + 100 bin geri ödemesiz) verilmeye devam etmektedir. 2018 yılında da aynı bütçe ile verileceği ve 70 bin hibe ve 150 bin lira faizsiz krediye çıkarılmayacağı değerlendirilmektedir.

Eğer işyeri açmak isteyen bir girişimci iseniz, KOSGEB isimli Devlet Kuruluşuna mutlaka başvurmalı ve girişiminiz ile ilgili size özel teşvik ve desteklerden faydalanabilirsiniz. İşyeri açacaksınız veya işinizi büyütmek istiyorsunuz. Herhangi bir yerden finansman temin ederek, işleri biraz daha yoluna koyma çabası içerisindesiniz. Kosgeb ve hibeleri yüzlerce yazı okudunuz ancak kafanızdaki soru işaretlerine bir türlü yanıt bulamadınız.

DUYURULUR: 2016 yılı itibariyle 30 bin lira olan hibe kredi 50 bin liraya, 70 bin lira olan faizsiz kredi ise 100 bin liraya yükseltilmiş ayrıca 70 saatlik eğitim 32 saate düşürülmüştür. Faizsiz Krediye Hak Kazananlar hemen protokol ile anlaşma yapan bankalara başvuru yapabilir.

Kosgeb’in hibe kredi vermediği sektörler

Kosgebin hibe kredi verdiği sektörleri internet sitesinde incelemeniz mümkün. Ancak sık sorulan sorulardan bazılarına yanıt vermek gerekirse, KOSGEB hayvancılık yapmak isteyenlere büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımı için, rentecar açmak isteyenler için araç alım kredisi, otobüs firması kurmak isteyenler için otobüs kredisi, aracılık hizmetleri yapan işyerleri, emlakçılık, muhasebecilik, alkollü içecek hizmetleri sunan sektörlere kosgeb hibe kredi verilmemektedir.

1- Kosgeb ne kadar hibe kredi verir?

Kosgeb tarafından desteklenen sektörlere 50.000 TL. karşılıksız geri ödemesiz, 100.000 TL. sıfır faizli (faizsiz geri ödemeli) hibe kredi verilmektedir. Bu yeni girişimci desteği programına ilişkin bir destek olup, bunun haricinde 10’dan fazla farklı programlarda destek sağlanmaktadır.

2- Kosgeb kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir?

Kosgeb’ den girişimcilik kredisi alabilmek için tek şart KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılmış olmak gereklidir. 32 saat süren bu eğitim sonunda girişimcilere sertifika verilmektedir. (2016 yılında eğitim süresi 70′ den, 32’ye düşürülmüştür.)

kosgeb-kredisi-şartları

Kosgeb kredisi şartları

3- Hiç parası olmayanlar Kosgeb’den para alabilir mi?

Kosgeb Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı  anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi, kosgeb tarafından hiçbir müşteriye, işyeri açmak için para verilmez. KOSGEB’in amacı, işyeri açan girişimcileri DESTEKLEMEKTİR.

4- Hibe ile iş kurmak mümkün mü?

Kosgeb tarafından hiçbir girişimciye işini kurması için böyle bir para verilmemektedir. Kosgeb hibe krediler bir işyeri kuruluş sermayesi değildir. Kosgeb hibe krediler girişimcileri destekleme amaçlıdır. Kosgeb’in mantığı;

İşini kur, tüm harcamaları faturalandır ve yaptığın tüm masrafların %70′ ini KOSGEB’ den geri al. (Bu oran cinsiyete ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir.)

5- Kosgeb destekleri kişiye göre değişir mi?

Kosgeb erkeklerde %70, bayanlarda %90 oranında destek sağlamaktadır. (Bölgelere göre değişiklik gösterir) Bu bölgeleri http://www.kosgebkredisi.com/ sitesinden inceleyebilirsiniz.

6- Kosgeb verdiği parayı nakit olarak verir mi?

Kosgeb tarafından verilen para iş planı kabul gören girişimcinin, faturalandırdığı giderler içindir. Verilecek para para, istenildiği takdirde girişimciye hizmet sağlayan firmanın hesabına da aktarılabilir. Veya girişimciye ödenir.

7- Banka borcu olanlar hibe kredi alabilir mi?

Kosgeb’ in herhangi bir banka ile bağlantısı bulunmamaktadır. Ancak KOSGEB’ den alınacak 100.000 TL. geri ödemeli kredi için, Devlet tarafından teminat mektubu istenmektedir. Bu teminat mektubu bankadan veya kredi garanti fonundan alınabilmektedir. Bankaya kredi borcunuz var ise, banka tarafından başvurunuza yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza teminat mektubu verilmeyebilir. Bu durumda kredi borcunuzun olması size engel olabilir. Ancak banka kosgeb tarafından verilen 50.000 TL. hibe krediye karışmaz.

Teminat mektubu alamayan girişimcilere destek olmak amacıyla kurulmuş olan kredi garanti fonuna başvuruda bulunabilirler. Kosgeb’ de bu fonun ortağıdır. Bu fonun başvurunuzu uygun görmesi durumunda teminat mektubu alabilirsiniz.

Teminat mektubu aldıktan sonra, fatura ve teminat mektubu ile birlikte kosgebe başvurmanız durumunda, kosgeb tarafından 70.000 TL. ye kadar olan 0 faizli geri ödemeli krediniz tarafınıza ödenebilmektedir. 2017 yılında KGF’ye ilaveten TESKOMB ile de anlaşma yapılmış olup, teminat için bu kuruluşa da başvuru yapılabilmektedir.

8- KOSGEB tarafından denetleme yapılır mı?

Kosgeb tarafından yapılan destekler sonrasında, destek alan girişimciler KOSGEB yetkileri tarafından 3 yıl boyunca denetlenir. 3 yıl boyunca normal şartlarda işletmenizi kapatamazsınız. İflas vb. olağanüstü durumlar hariçtir. Girişimci tarafından, yasal olmayan bir şekilde kosgebden alınan kredi ile satın alınan malzemelerin satılması, kötüye kullanılması veya benzeri bir kötü niyetli davranış tespit edildiğinde, Kosgeb tarafından verilen tüm kredi tutarı, faizi ile birlikte girişimciden geri alınmaktadır. Bu paranın geri ödenememesi durumunda, icra yoluna başvurulmaktadır.

9- Esnaflar KOSGEB Kredisi alabilir mi?

Kosgeb tarafından mevcut işletmesi olan, halen çalışmakta olan girişimciler için kosgeb tarafından verilen destekler bulunmaktadır. Bu destekleri kosgeb internet sitesinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Ancak KOSGEB’ in asıl amacı, yeni iş kurmak isteyen girişimcileri desteklemektir. Bu nedenle faal durumda işyeri olan girişimciler, işyerini kapatarak, yeni bir işyeri açmayı, bu işyeri için iş planı hazırlayarak kosgeb’e başvurmayı düşünebilirler.

Şahıs firması olan girişimciler firmalarını şirkete dönüştürerek, kosgebe başvuruda bulunabilirler. Firmanın statüsü değiştiğinden ve yeni bir vergi numarası olacağından, yeni bir işletme vasfı taşıyacağından şirket kurarak kosgebe başvuruda bulunulabilir.

10- Kosgeb kursu hangi illerde verilmektedir? Sertifikalar Tüm Türkiye’ de geçerli midir?

Kosgeb tarafından düzenlenen girişimcilik kursu Ülkemizin, tüm illerinde verilmektedir.  İstanbul’da alınan bir KOSGEB girişimcilik kursu sertifikası ile Ağrı’ da kosgeb hibe kredi başvurusu yapılabilir.kosgeb-kursları

Kosgeb kursları

11- Kosgeb’ den arıcılık büyükbaş veya küçükbaş hayvancılık için kredi alınabilir mi?

Hayvancılık kredileri Tarım Bakanlığı ile ilgili olduğundan genelde bu tür krediler Tarım Bakanlığı destekli olarak Ziraat Bankasından alınabilmektedir. Bu sebeple inek, koyun, keçi, arı, hayvan alımı için kosgeb kredisi verilmez. Ancak hayvancılık yapmak amacıyla alınacak araç ve ekipman desteği KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Örneğin süt sağma makinesi, süt muhafaza tankı, mandıra malzemeleri gibi işler için kosgeb kredisi alınabilir.

12- Kosgeb kredisi bankadan mı alınır?

Kosgeb kredilerinin herhangi bir banka ile ilgisi bulunmamaktadır. Bankaların iş kurmak için vermiş oldukları desteklerin Kosgeb ile ilgisi yoktur. Kosgeb Devlet Kurumudur. Sadece programlardan destek almaya hak kazanan vatandaşlar, sonradan anlaşmalı bankalarda protokolde geçen kredilere başvuru yapabilmektedir.

13- Bankalar tarafından kosgeb kredisine icra gönderilebilir mi?

Girişimcinin borçları için, bankalar tarafından kosgeb‘ den alınan destekler veya kurulan iş yerleri için icra vasıtasıyla icra emri gönderilebilir.

14- Kosgeb’ in maksimum ödeyebileceği kredi ne kadardır?

Kosgeb 50.000 TL. geri ödemesiz, hibe kredi 100.000 Geri ödemeli 0 faizli kredi Toplamda maksimum 150.000 TL. kredi vermektedir. Ancak kosgeb erkekler için %70, bayanlar için %90 oranında destek sağlamaktadır. Bu sebeple ;

50.000 TL. hibe kredi alabilmek için, 70.000 TL. civarında bir fatura,

100.000 TL. alabilmek için ise, 130.000 TL. civarında bir faturanızın olması gereklidir.

Bu krediler haricinde, ileri düzeyde, halkın yararı için yeni bir makine veya yeni bir icat geliştirilmiş ise, bu ürün insanoğlu için çok değerli bir nitelikte ise, Kosgeb tarafından bu miktarların üzerinde kredi imkanı sağlanabilmektedir. Tabi diğer kredilerde olduğu gibi bu krediyi alabilmek için iş planınızın kosgeb tarafından onaylanması şarttır.

15- Kosgeb ticari araç için kredi verir mi?

Kosgeb ticari araç için kredi vermemektedir. Ayrıca rentacarlar için araç alımı kredisi verilmez. Ancak rentacarların diğer giderleri (ofis, büro giderleri vb.) için destek sağlanmaktadır. Kosgeb iş makinesi kredisi vermektedir.

16- Faal durumda olan bir işyeri için hibe kredi alınabilir mi?

Faal durumda olan bir işyeri için ( devir ) destek vermemektedir. Ancak ve ancak işyeri sahibi kapanış verirse, girişimci tarafından işyeri yeniden açılırsa kredi alınabilir. Kapanış verilen iş yerinin içinde bulunan makine ve gerekli teçhizatlar 3 yaşından küçükse, yani 3 yıldan daha yeni ekipmanlar ise, bu ekipmanların parası kosgeb’den alınabilir. Ancak cihazlar veya makineler 3 yıldan daha fazla kullanılmış ise bu ekipmanlar kosgeb kredi ödemez.

hibe-kredi

Kosgeb hibe kredi

17- Diğer kurumlardan alınan girişimcilik belgeleri geçerli midir?

Halk Eğitim Merkezlerinden veya başka birimlerden alınan Girişimcilik belgeleri ile kosgeb hibe kredisi alınamaz. Uygulamalı girişimcilik kursunun kosgeb tarafından verilmesi şarttır.

18- Kosgeb başka hangi giderleri öder?

Kosgeb yurtdışı gezileri, fuar araştırmaları gibi giderlerin, %50 sini, Reklam giderlerinin %50′ sini,

İşyerinde çalışan 4 yıllık üniversite mezunu personelin maaşının %50′ sini 20 ay boyunca karşılar. (1000 TL. ye kadar)

19- Kosgeb destekleri kaç yıldır ve destek alan girişimci bir daha başvurabilir mi?

Kosgeb hibe krediler ve diğer destekler 3 yıl sürelidir. Bu destekler 3 yılda bir revize edilmektedir. 3 yıl sonunda girişimci tekrardan kosgeb’e müracat edebilir.

20- KOSGEB tarafından verilen sıfır faizli kredi ne zaman geri ödenmeye başlar?

Kosgeb’ den alınan 100.000 TL. kredi 2 yıl sonra geri ödenmeye başlar ve 8 eşit taksitle 3 ayda bir geri ödenir. 

Sizde işyeri açmak ve iş kurmak için kosgeb başvurusu yapabilirsiniz. Eğer uğraşmak istemez iseniz, size en uygun banka kredilerini tavsiye edebiliriz. Başka bir tercih hakkınız kalmıyor. Hayırlı işler, bol güneşler dileriz.

2016 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB üzerinden KOBİ’lere 50  bin lira faizsiz kredi verdi. Bu destek 2017 yılında tekrar verilecek. Bunun için esnaflarımızın KOSGEB veri tabanına kayıt işlemini şimdiden gerçekleştirmeleri ve beyannamelerini güncellemeleri gerekiyor. Faizsiz esnaf kredisi çekmek isteyen KOBİ’lerin faizsiz kredileri bankalar tarafından ödenecek ve ilk 12 ay ödemesiz dönem ve daha sonra 8 taksitle 3 ayda bir ödenecek.

06 ŞUBAT 2017 ÖNEMLİ GÜNCELLEME

Kosgeb Başkanı Sayın Recep Biçer artık girişimcilik destek programı kapsamında işyeri açmak isteyen kişilerin sertifika aldıktan sonra işyeri açmadan önce KOSGEB’e hibe kredi başvurusu yapabileceklerini anlattı. Bu değişiklik ile artık 50 bin hibe ve 100 bin faizsiz krediden yararlanmak isteyenlerin önce işyeri açma mecburiyetleri kaldırıldı. Uygulama ile;

 1. İş kurmak isteyen girişimci önce sertifikasını alacak.
 2. Sertifika aldıktan sonra KOSGEB’e başvuru yapıp form dolduracak.
 3. Başvuru formunun doldurulmasından sonra KOSGEB kişinin işletmesini sektör, kar oranları ve benzeri kriterlere göre değerlendirecek ve RED veya KABUL onayı verecek.
 4. Talebi kabul edilen girişimci 90 gün içerisinde Kosgeb veritabanı kaydı yapacak.
 5. Veritabanı kaydından sonra taahhütname imzalayacak.
 6. 90 gün içinde bu işlemleri tamamlamayan girişimcilerin talepleri reddedilecek.
 7. Her girişimci iş projesi ile en fazla 3 kez destek başvurusu yapabilecek ve 1 defa girişimcilik destek programından yararlanabilecek.
kosgeb-faizsiz-kredi

Kosgeb faizsiz kredi veriyor

2017 YILI SIFIR FAİZLİ 50 BİN LİRA KREDİ DESTEĞİ PROGRAMI

2017 Yılında Esnafımız için yeni bir sıfır faizli işletme desteği kredisi başlatıldı. Bu kapsamda KOSGEB 460 bin 167 esnafın başvurusunu onayladı ve bazı esnaflarımıza 20 bin, bazılarına ise 50 bin lira faizsiz kredi kullanmaya hak kazandınız şeklinde SMS gönderdi. Krediye hak kazanan esnaflarımız, anlaşma yapılan 9 banka şubesine (Ziraat Bankası, Vakıf, Halkbank, Qnb Finansbank, Denizbank, İş Bankası, Garanti,  Yapı Kredi ve Akbank) başvuruda bulunarak öncelikle ÖN ONAY almaktalar.

Ön onay aşaması sonrasında eğer işletmenin KOSGEB KOBİ kaydı yoksa, faizsiz krediden yararlanamıyor. Bu sebeple bankadan ön onay alanlar veri tabanı kaydı ve beyanname güncelleme işlemlerini gerçekleştiriyor.

Kosgeb’in ve bankanın onay verdiği işletmelere 28 ŞUBAT 2017 tarihinden itibaren KOSGEB kredisi dağıtılmaya başlandı. Yukarıda ki görselde KOSGEB Merkezince yayımlanan kredi alma sürecine dair safhalar görüntülenmektedir.

2017 Yılında iş kurmak için veya hali hazırla hizmet veren işletmesi için başvuru yapmak isteyen esnaflarımıza özel olarak 2017 Yılı Başvuru Kılavuzu yayınlandı.

Bu yıl içerisinde sigorta acenteleri de, KOSGEB Desteklenen sektörler içerisine dahile edildi. Artık bu acentelerde Nace kodları arasında yer aldıklarından destek için başvuru yapabiliyorlar.

Tarım ve hayvancılık yatırımı yapmak istiyorsanız, KOSGEB bu alana destek vermiyor. Bunun için hayvan kredisi veren bankalara başvurmanız gerekiyor.

İşletmeniz için bu desteğin başvuru süresi dolmuş olsa da, diğer Devlet destekleri ve KOSGEB kredilerine istediğiniz zaman başvuruda bulunabilir, Kobi yatırımınıza finansman sağlayabilirsiniz.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 113 YORUM
 1. Alpay dedi ki:

  30.000 tllik hibe kendisinden bir makine alarak yararlanmak istiyorum bu makinayı almak için KDV dahil tamamını mı ödemek gerekli yoksa KDV ve girişimciye düşen %30unu ödeyerek makine alabilirmiyim.
  makina ile ilgili iş planını hazırlayarak kosgeb’ e onaya sunuyorsunuz. eğer talebiniz onaylanırsa, makineyi alıp, 30.000 TL. yi kosgeb e faturalandırıyorsunuz. (Kdv dahil.) isterseniz firma ile anlaşın faturayı kessinler, parayı alınca ödersiniz.

  Ama şunu unutmayın, kosgeb e iş planınızı onaylatmanız şarttır.

 2. Alpay dedi ki:

  İş yeri kurmadan maliye kaydı yapmadan oncemi iş planı hazırlanıp sunulacak yoksa önce işi kurup sonrası plan hazırlayıp sunulacak

  1. Kosgeb hibe krediler dedi ki:

   İster önce yaptırın ister sonra yaptırın. ancak kosgeb size para vermek için öncelikle kosgebe beyan ettiğiniz ürünleri malzemeleri satın almanız ve faturalarını sunmanız gerekmektedir. Eğer siz alacağınız makine ve techizatlar için vergi gideri gösterecek iseniz, elbet önce maliye kaydı yaptırmalısınız. İşyerinin mali kayıtları vs. ayrı konu, kosgeb desteği ayrı konu.

 3. mustafa dedi ki:

  dilek hanım normalde kredi veriyormusunuz

 4. hasan mera dedi ki:

  ABİ oncelıkle herkese günaydın bi Allahını seve bana yardım etsin ben bu kredilerden faydalanmak istiyorum ısı yalıtım ve söve uygulaması için 2 tane makina almam gerekiyo bana yaklasık 30.000 tl para lazım bunu nasıl cvekeriz bana bi yardım edin

 5. Mahmut Rençber dedi ki:

  İş makinesi almak istiyorum bunun için kredi veriyormusunuz vergi levham ve adıma kayıtlı bitane makinem var j

  1. orhan dedi ki:

   Bende merakettim bilgin olursa ararmısın

 6. Anonim dedi ki:

  ben eyfal fırın unlu mamüller kurmak istiyorum ne yapmam gerekiyo inci hanım

 7. Ahmet ali guvenen dedi ki:

  Ben erdek te yaşıyorum yeni bir dondurma ve pastahane acmak istiyorum bana yardımcı olursaniz sevinirim

 8. Burak dedi ki:

  Üniverste okurken kosgepden kredi alabilirmiyim iş kurmak için.

 9. Anonim dedi ki:

  Devir dükkan alacam ama krediye ihtiyacım yardimci olursaniz sevinirim

 10. nalan akgun dedi ki:

  ıncı hanım ıyı gunler emeklı olan kısılerde dukkan actıgı zaman bu hıbe kredı ve faızssız kredıden faydalana bılıyormu

 11. Anonim dedi ki:

  Bende işmakinasi almak istiyorum nasıl ala bilirim

 12. mersin dedi ki:

  bayan kuaförü yüm işimi büyütmek istiyorum basit usülden kayıtlıyım kosgep den destekle işimi büyütüresm gerçek usulemi dönerim

 13. Yozgat sorgun dedi ki:

  İş makınası almayı dusunuyorum yardımcı olursanız sevınırım napmam gerktıyı hakında bılgı almak istıyorum

 14. Tecrübesiz dedi ki:

  Arkadaşlar, kosgebden alınacak destek için muhakkak desteğin 2 katı gibi paya ihtiyacınız vardır. Yoksa, malesef destekte yok…

 15. malatya dedi ki:

  Adim mesut sakici malatyada cigkofte salonu acicam ama para yok

  1. Anonim dedi ki:

   isterim var ama düzenli değil sizden yardım bekliyorum ugur güngör adana

 16. Danışmanık dedi ki:

  yeni iş kurmak isteyenlere yazıyor ama iş kurduktan sonra veriyor

 17. seyhmus aydin dedi ki:

  Kosgeb kursunu bitirdik dikten sonra iş yeri açtım 50.000 tl hibeyi aldım başka bir şirkette ssk çalışmaya devam edebilirmiyim

 18. su kaçağı tespit ve onarım servisi dedi ki:

  slm
  ben su tesisatı ve su kaçakları pimaş logar tıkanıklıkları işleri yapıyorum ayrıca ferforje ve çelik çatı işleri yapıyorum iş yerimi yeni açtım işimi büyütmek istiyorum kosgeb den nasıl kredi alabilirim bana yardımcı olurmusunuz 3 adet araç ve içini donaltmak için araç başı da ayrıca 45 000 tl ihtiyacım var toplamda 250 000 tl ihtiyacım var beni bilgilendirirseniz memnun olurum saygılar

 19. Ceyda dedi ki:

  Kirsal kesimde kendin pisir kendin ye tarzında yerel işletme kurmak istiyorum acaba kosgeb desteği alabilirmiyim,.

 20. mobilya dedi ki:

  Sizin verdiginiz destegi ben o destek bana acarken cok lazim actiktan sonra bi sekilde buyur zaten en lazim oldugu zaman verme isler yolunda gidece zaman ver ne anladik bu isten zengini zengin etme destegi veriyor resmen.

 21. Ps dedi ki:

  Arkadaslar zaten parayi direkt veriyor olsa kim almaz ki? Herkesin hibe alarak is yaptığını düşünürseniz kim başarılı olabilir ki? Sen cesaret edeceksin, girisimciligin birinci kuralıdır. Sen cesaret edemeyip kosgeb parasıyla is kurarasan senin girisimciligin nerede kaldi? Herkes o zaman kosgebden para alır şansını dener. Çünkü risk yok.

 22. Dondurma dedi ki:

  Dondurma ? dükkanı açmak istiyorum. İki yıllık üni mezunuyum sezonluk olduğu için açabilir miyim acaba cevap teşekkürler şimdiden

 23. ev hanimiyim ve çalışmak istiyorum bir birikimim yok cafe açıp ev yemekleri yapmak istiyorum köstepen destek alabilirmiyim dedi ki:

  Bilgilendirirmisiniz

 24. bilgi dedi ki:

  kredi alabilmemiz için iş yerimizin olması isteniyor mu?

 25. Restoran dedi ki:

  Biryerde sigortalı çalışanım dolayısıyla sigortam sürekli yatıyor. Kosgeb den destek almak için sigortalı işin olmaması gerekiyor diyor arkadaşlar öyle bir durum varmı ?

  1. Yok dedi ki:

   Başka yerde sigortası olana ödeme yapılmaz Bağkur un olacak ve hazır sigortalı olarak göründüğün yer sigortanı durdurmalı aksi halde alamazsın

 26. wellnes sağlıklı yaşam merkezi dedi ki:

  diyetisyenm kendi iş yerimı açmak istiyorum . Hem spor hemde diyet merkezi şeklinde bir sağlıklı yaşam merkezi açmak istiyorum. Kredi alabilir mıyım acaba

 27. Catering dedi ki:

  Merhaba catering işletmesi yapıyoruz aktif olarak çalışıyoruz KOSGEB’den destek alabiliyor muyum bu durumda

 28. Onur dedi ki:

  İş yeri açmak için 100bin kredi almak istiyorum veriyolarmı

  1. Merhaba Dikiş ve nakış üzerine dükkan açmak istiyorum dedi ki:

   Ben kosgepten sertifikamı alalı iki sene oldu fakat Önce dükkanı açmak gerektiği için bir işe yaramadı Benim dükkanı açma gücüm olsa niye kosgebe başvuruyumki kosgeb yeni girişimciler kazanmak için vermiyormu bu krediyi

   1. Kosgeb Kredisi 2017 dedi ki:

    Kursa katılınca bu soruyu görevlilere sordunuz mu? 2 yıl sonra şimdi mi aklınıza geldi?

 29. Pansiyon işletmeciliği dedi ki:

  Emekli işçiyim.Kosgepten yararlanabilirmiyim.

 30. Pansiyon işletmeciliği dedi ki:

  Pansiyon işletmeciliği

 31. Pansiyon işletmeciliği dedi ki:

  Emekli işçiyim. Kosgebin şartlarını yerine getirdiğimde kosgepten yararlanabilirmiyim.

 32. Kendi erkek giyim mağazammı acmak dedi ki:

  Kendime ait erkek giyim mağazamı acmak istiyorum hiç bir bankayla calışmam olmadı ama yapmak isteğim işi cocukluğumdan bu yana yapıyorum şimdi kendim yapmak istiyorum ve kosgebden nasıl bir destek alabilirim

 33. elektrik dedi ki:

  ben elektrik teknik seris açmak istiyorum. dükkana aldığım malzemeler (müşteriye satılmak üzere olan malzemeler avize priz vs) bunları kosgeb karşılar mı

 34. Çiğ kofte dükkanı dedi ki:

  Yeni çiğköftem bayili alıp çiğ köfteci açmak istiyorum .girisimcilik kursuna başvurdum koskep desteklerini bekliyorum

 35. ekojojik sertifikalı antibakteriyel kovan üretimi dedi ki:

  diğer bir projemiz

  ero antibakteriyel sertifikalı palet üretimi

 36. İp halat üretimi dedi ki:

  Merhaba,

  Yurtdışında ip,halat üretimi kurmak istiyorum.Makinalari Türkiye’den tedarik edeceğim.Kosgebten yararlanabilir miyim?

 37. Ayşegül dedi ki:

  Girisimcilik sertifikası ni afyonda alıp istanbulda kullanabiliyor muyuz

  1. Mustafa Sarıkaya dedi ki:

   tabi ki ayşegül hanım sertifika 81 ilde geçerli

   1. Maden dedi ki:

    merhaba madencilik üzerine bir şirkette çalışıyorum. Şirket Kosgebin sağlamış olduğu hangi desteklerden faydalanabilir ?

 38. Organik tavuk çiftliği dedi ki:

  Organik tavuk çiftliği yetiştirme k istiyorum bunun için kurs süresi ne kadar sürer

 39. isguvenligi malzemeleri satış firmasi dedi ki:

  İsguvenligi malzemeleri satış firması kurmak istiyorum. Kosgeb 50 binlik destek verirmi acaba.

 40. Hayvancilik dedi ki:

  Hayvancılık yapacam

 41. serviscilik dedi ki:

  işci taşımak için araba alacağız

 42. Toplu taşıma dedi ki:

  Öğrenci servisi almak istiyorum

 43. Büyük baş hayvancılık dedi ki:

  Büyük baş hayvancılık işini yapmak istiyorum

 44. Büyük baş hayvancılık dedi ki:

  Ciflik kurmak istiyorum

 45. Büyük baş hayvancılık dedi ki:

  Yardımcı olursanız iyi olur bizde bi iş sahibi oluruz bir iş kurarız

 46. ercan dedi ki:

  sayin kosgeb yoneticeleri ben holandada kalmaktayim konyanin kulu koyunde 40 donumluk tarlami 25 donumunu badem agaci 5 donumunu bodur elma diktim etrafinada cit ve cam agaci diktim agaclar neredeyse ucuncu yasina girecek coban evim suyum ve hayvan barinagi hepsi var ama devletten hic bir yardim alamadim bana birazda olsa hibe veya ufak bir kredi imkani verirseniz sevinirim bu poreje koye ornek oldu elektirigim yok jeneretorle idare ediyorum yardimci olursaniz temeli turkiyeye donecegim vatanima hizmet edecegim bir kac kisiyede is imkani verecegim on donum bos orayada salma yumurta tavukculugunu yapmak istiyorum veya sut isletmesini yapamayi dusunuyorum bu isi gercek yapanlara yardimci olamiyorsaniz oda sizin vicdaniniza birakiyorum bir de ciftligi yerinde gorurseniz memnun olurum cunku holandanin teknigine esinlenerek yaptim artik takatim kalmadi karari siz dusunurlere birakiyorum saygilarimla

 47. Butik açmak istiyorum dedi ki:

  Bayan Giyim üzerine bütün açmak istiyorum

 48. Büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum kedi işimi kurmak istiyorum yardımcı olmanızı istiyorum dedi ki:

  Yardım edermisiniz

 49. Büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum kedi işimi kurmak istiyorum yardımcı olmanızı istiyorum dedi ki:

  Yasin

 50. Vinç operatör dedi ki:

  Merhaba sepetli platform vinç almak istiyorum Kosgeb destek verirmi

 51. akıncılar mah dedi ki:

  su tesisat katkaloriferi kazan daireleri fankoil hatları diranaj boruları sovrom mazasi

 52. akıncılar mah kuş şok no 37 dedi ki:

  oncelikle boyle imkan verdiginiz icin sogolun ben tesisatciyim showrom magazasi acmak istiyorum kalorifer kazan daireleri fankoil hatları tesisatla ilgili hersey

 53. Adana sarıçam karşıyaka mahallesi dedi ki:

  Selamun aleyküm ben nakliyeci dükkanı açıp bir tır la başlayıp kendi lojistik şirketimi kurmak istiyorum ve bana bu çıktığım bu yolda yardım edersiniz TÜRKİYE yeni bir GENÇ İŞADAMI kazanmış olacak şimdiden teşekkür ederim…

 54. Eskisehir odunpazari 71 evler mahallesi dedi ki:

  Ben bi market açmak istiyorum daha önce organize de montaj üzerinde çalıştım 5 sene

 55. aksaray merkez dedi ki:

  slm bir ufak dekor dukkani actim ama mazeme alamadim icine buna kosgeb yardim ci olurmu!

 56. Soma dedi ki:

  Hurdacılık yaptım dükkan açmak istiyorum kredi çeke bilirmiyim

 57. karsu dedi ki:

  Oto yıkama da çalıştım iki yıl

 58. Luleburgaz dedi ki:

  Pantolona etiket takma ve otamatik makina arka cep takma ve arka cep pres utu

 59. Selcuklu dedi ki:

  Demir dograma dükkanı açmak istiyorum kosgeb destek verirmi

 60. Selcuklu dedi ki:

  Bayan kuaför dükkanı açmak istiyorum kosgeb destek verir mi eşim icin

  1. Büyükçekme dedi ki:

   Kırk senedir LOJİSTİK işi yapıyorum şimdi ise kendi şirketimiz kurmak istiyorum

 61. ERZURUM MERKEZ dedi ki:

  DAHA ÖNCE 3 YILLIK BİR İŞ YERİNDE AŞÇILIK YAPTIM
  EV YEMEKLERİ SU BÖREĞİ, MANTI, KETE İŞİNDE UZMANIM KÜÇÜK BİR İŞ YERİ AÇMAK İSTİYORUM
  BANADA DESTEK VERİRMİSİNİZ
  YELİZ KARACA

 62. Ankara mamak dedi ki:

  Temizlik Ürünleri plastik ürünleri satmak icin dukkan acmak istiyorum bunun icin destek alabilirmiyim

 63. LÜLEBURGAZ dedi ki:

  Marangoz çelik kapi montajı laminant parke mobtajimutfak dolabı üretimi amerikan kapi uretimi

 64. İstanbul gaziosmanpas dedi ki:

  Ben magazaciyim yaklasik 10 yilidr perkande sektrndym yaptgm isler magaza danismanlgnla basldi daha sonra magaza mudurlugne kadar devam etti

 65. Patnos dedi ki:

  Öğretmen türk dili ve edebiyatı . 4 yıllık tercübe

 66. Ankara dedi ki:

  selam ben ekmek arasi kofte ve cikogte salonu acmak istiyorum aceba kosgeb kiredi verirmi cok istiyorun cocuklarim ve gelecegim icin insallah olumlu olur saygilar.

 67. MANİSA KIRKAĞAÇ dedi ki:

  Sanayi de traktör tamirci sinde çalıştım maden de çalıştım

 68. Yüreğir dedi ki:

  Çalışan bir marketi devir almayı düşünuyorum kosgebin bana nasıl bir faydası olabilir

 69. KAYSERİ dedi ki:

  Daha önce düğün salonunda çalıştım ve kendime ait isyeri acmak istiyorum yasim 19 mali sıkıntım var kendi paramı kazanmak istiyorum sizce yardım edilebilirmi par averirmisiniz

 70. Tekirdag suleymanpasa dedi ki:

  Gida uzerine calistim. Market sektorunde vegiyim satis elemanligi yaptim.

 71. GAZİANTEP dedi ki:

  daha önceden otomotiv tamircisiydim.şimdi otomotiv yedek parça üzerine iş yerim var.ben ÖZEL OTOMOTİV SERVİSİ AÇMAK İSİTİYORUM (TAMİR.ELEKTRİK KAPAORTA BOYA DÖŞEME VE YOLYARDIMI) KÖSGEB DESTEĞİ ALABİLRİMİYİM. şu anda da şahsi vergi mukelefiyim . yardımlarınız içi şlimdiden teşekkür ederim

  1. Uşak/Sivaslı dedi ki:

   İlk okul çağımdan bu güne kadar bütün tatillerimde ve okul sürecinden sonrasında süreklice baba mesleğim olan inşaat yapıcılığında çalışarak çıraklı kalfalık ve ustalık sürecimi tamamladım. Yaşım 23 kendi işimi kurdum bütün kalıp malzeme vede techizatlarımı aldım faturalandırdım.Girişimcilik kursuna giderek belgemi aldım.Sadece proje hazırlama kısmım kaldı bu konuda teknik yardım almak istiyorum.

 72. Büyükçekme dedi ki:

  Lojistik firmamız kurmak istiyorum

 73. ATAŞEHİR/ İSTANBUL-ATAŞEHİR dedi ki:

  Yaklaşık otuz yıla yakın kozmetik ürünleri ve parfümeri üzerine üretim satis pazarlama ve depocu olarak calisdim 1977 tarihinde başlayıp 1996 yılına kadar uzun sure kendı isim yani aile işi idi 1996 dan sonra da başkalarının yanında calisdim bu yıllar arasında eğitim amaçlı kısa süreli iş sonları olup yaz tatillerinde ve aralarda aynı ise devem etmissin. Fakat ilk defa kendime ait bir mağaza açmak ve tic aret yapmak istiyorum.konsept değişiklikleri yapıp kuru gıdalar üzerine dusuncem var çünkü kozmetikte lux tüketim olduğundan çok kazanç olmadı.ama gıda sektörü dahada iyi gelir sağlıyor üreticiden tüketiciye kuru bakliyat dükkanı … koskep e nasıl başvurmak gerekir ve koskep bu nla ilgilendirmiyor.

 74. İzmir karşıyaka dedi ki:

  İzmir Alsancak ne var Salih İşgören turizm otelcilik lisesi mezunuyum seyahat acenta ve tur operatörü bölümü mezunuyum bu alanda stajlar yaptım turlar ve tatiller sattim.daha sonra kendi işimi kurdum oto yıkama bayiliği aldım oto temizlik hizmetleri ve oto alım satım işiyle uğraştım.arabardan iyi anlarim.Fakat su an dükkanimi kapattım ve issizim.insan ilişkilerim çok iyidir

 75. ankara dedi ki:

  ben elktrik teknisyeniyim şirket kurup işyapmak istiyorum KOSGEB nasıl yararlana bilirim

 76. SAKARYA dedi ki:

  Ben yaz ve kışlık olarak sıbyan kursu açmak istiyorum 6 yıllık hocalık tecrübem var belgenizi ve desteğinizi almam için yardımcı olabilirmisiniz?

 77. DİYARBAKIR/MERKEZ dedi ki:

  mimarım. 3dmax, archicad, autocad ,lumion, photoshop ve revit programlarını kullanıyorum.

 78. Kocaeli karamürsel dedi ki:

  Daha önce tersanade gemi üzerine montaj ustasıyım ve işimden cıkartılldım ve bir tütün malzemesi nargile üzeri dükkan açacağım devir edecek 15 bin istiyor ve ben talip oldum bana kıredi verirmi saygılar bana 20 bin verirmi
  Saygılar

 79. Yasin dedi ki:

  10 yıllık deneyimimle psikolojik danışmalık yapmaktayım. Kocaeli – Çayırova’da ikamet ediyorum.

 80. Fazlı dedi ki:

  Kosgeb hibe desteğiyle dükkan açsam daha sonra dükkanı kapatmadan sigortalı başka bir işte çalışa bilirmiyim yani hem dükkanı çalışırsam hemde sigortalı işte çalışsam olurmu

 81. őzlem zal dedi ki:

  Ben 38 yasinda bayanim su tesisati dogalgaz elektrik tesisati uzerine dukkan acmak istiyorum meslek lisesi elektrik bolumu mezunuyum bunun icin ne yapmam gerekir yardimci olabilirmisiniz saygilar

 82. Aslan polat dedi ki:

  On dönüm arazim var ama param yok çiftlik kurmayı düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim

 83. KOSGEB işyeri açma kredisi dedi ki:

  KOSGEB’den kredi aldım. Kendi işimi kurdum. Bankalardan da işyeri açma kredisi çektim. teşekkür ederim.

  1. Ayse dedi ki:

   Merhaba benim dükkanım var kursu bitirdim sertifika aldım başvuru yapsam ne kadar sürede alırım hibeyi

  2. Ömer dedi ki:

   Kardeş dükkanı açmadan krediyi alıp yada hibeyi o oarayla dükkanı açabiliyormuyuz ?

  3. Ramazan keskin dedi ki:

   Selamun aleykum Ne kisi kurdun az bilgi verebilirmisin

  4. Ayse arslan dedi ki:

   Ben aralıktan beri uğraşıyorum resmen vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar sürekli yönetmelik değişiyor isterki acalı dört ay oldu daha kosgeple birşey halledemedim

 84. dursun dedi ki:

  Kobi destek kredisi icin bir numarayi aradim ev almak icin 150 bin teleye bas vurdum 1hafta sonra onaylandi evraklariniz kargoda diye meaj geldi 793 tl odeyip evraklari alabilirsiniz diye ne yapmaliyim yardimci olun

  1. Hakan dedi ki:

   Büyük ihtimal dolandırıcıdırlar.

 85. rukiye dedi ki:

  bayan kuaför salonu açmak istiyorum bu konuda destek olur musunuz

 86. İzzet dedi ki:

  Gıda sektöründe çalışıyorum piliç çevirme açsam kosgeb destekler mi yardimci olur musunuz?

 87. dilek dedi ki:

  internet üzerinden ürün satışı yapmaktayım . işimi geliştirip daha iyi bir internet sitesi kurmak, dısarda bir ofis acmak istiyorum 20 bin koskeb geri ödemeli kredi kullandım. tekrar basvursam geri ödemesiz kredi kullanabilir miyim?

 88. murat dedi ki:

  Erdek te 30 adet bungola odası olan Otel kiralamak istiyorum.bana kosgeb kredisi çıkarmış? Teşekkür ederim

 89. selami akan dedi ki:

  ticari taksi projesi sunsam kosgeb hibe ve faizsiz krediden yararlanabilirmiyim

 90. Barış dedi ki:

  50 bin tl hibeli destek almak için 70 bin tl fatura şartı getiriliyor ya bnm 70 bin tl param oksa zaten size gerekkalmıyor nasıl bir sistem dir anlamış değilim 😳😳🤔🤔

 91. Büşra dedi ki:

  Sertifikamı aldım KOSGEB destekli iş yeri açtıktan sonra ailemden birine devredebilir miyim ?

 92. Konyalı dedi ki:

  70 bin sermayem var ama yetmiyor KOSGEB e basvursam restorant için kredi verirmiş hibe de istemiyorum sadece faizsiz kredi için yardımcı olursanız sevinirim

 93. Serkan aydın dedi ki:

  Aynı işi yapan 2.derece akraba varsa(dayı) destek alınabilirmi?

 94. semra dedi ki:

  kafe açmak istiyorum ve param yok ne yapmam gerek ev hanımıyım cevap verirseniz sevinirim.

 95. Ayse arslan dedi ki:

  Aklı olan bu işe girmesin oyuncak ediyorlar dalgageciyorlar rencide ediyorlar sanki dilenmeye gidiyormuşsun gibi davranıyorlar 70 bin liralık faturam vardı kredi şansı vermedi güya uzmanım şimdide 100 bin tl lik fatura diyorlar kuruldan cihazlarımın 3te1i g3cti ondada bir yığın kesinti yaptılar

 96. Filiz dedi ki:

  Merhabalar bende iş kurmak istiyorum.henüz kosgebin kursuna başvurmadım.iş yeri açmadan desteği vermiyolarmı

 97. ZEYNEP dedi ki:

  Merhaba ahşap lazer kesim makinesi alıp iş kurmayı planlıyorum makinenin ortalama fiyatı 30.000 TL + KDV tabi bunun yanında kullanılacak malzemeler ve tesisatın masrafı da var. Ortaklı olarak kurmak istiyorum firmayı nasıl yararlanabilirim ? Neler yapmam gerekiyor ?

 98. Ertuğrul hançer dedi ki:

  Biz üniversite okuyan 5 arkadaşız okuduğumuz ilde mantar üretmek için sera kurmak istiyoruz tahmini 50 60 bin TL kadar masrafımiz olacaktir.50 bin tl hibe almak istiyoruzz Basvuru yapıp şayet kabul edilirse KOSGEB bu miktari tahsil edecekmidir (faturalar dahilinde)

BİR YORUM YAZ