Dükkan Açmak

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? Covid-19 Sürecinde Şartlar!

08.01.2021
Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? Covid-19 Sürecinde Şartlar!

İşyeri açacaksınız veya işinizi büyütmek istiyorsunuz. Herhangi bir yerden finansman temin ederek, işleri biraz daha yoluna koyma çabası içerisindesiniz. Kosgeb ve hibeleri yüzlerce yazı okudunuz ancak kafanızdaki soru işaretlerine bir türlü yanıt bulamadınız. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda aklınızdaki soru işaretlerinin yerine hibesinin ne anlama geldiğini, hibe desteğinin nasıl alınacağını, kosgeb’in hangi sektörlere ne kadar hibe verdiğini, Kredi almak için gerekli şartların neler olduğunu, kosgeb girişimcilik kursları hakkında detaylı bilgilere öğrenerek birçok soruya yanıt bulacaksınız.  Kosgeb kredisi ve hibe desteği hakkında bu sorulara ve buna benzer soruların hepsine yazımızda cevap vereceğiz. Bunun için hibe desteklerinin kimlere verildiğini ve Kosgeb desteklerinin neler olduğu ile ilgili tüm sorulara yanıt vermek için yazımıza başlayalım.

Eğer işyeri açmak isteyen bir girişimci iseniz, KOSGEB isimli Devlet Kuruluşuna mutlaka başvurmalı ve girişiminiz ile ilgili size özel teşvik ve desteklerden faydalanmalısınız. Bunun için Kosgeb kredisi nedir? Nasıl alınır tanımlarını yapalım.

KOSGEB Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KOSGEB KREDİSİ; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kosgeb Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlınca verilen Kredilerdir. Kosgeb tarafından verilen hibe destekleri artırılmış olup yeni girişimci destek programı olarak verilen hibeler İleri ve Geleneksel girişimciler için 60 bin lira ve 370 bin lira olarak verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu rakam 50 bin lira hibe ve  100 bin lira faizsiz kredi şeklindeydi. Bu rakamlarda yapılan yeni güncelleme ile artık girişimcilere 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği sağlanarak daha geniş kapsamda desteklenecektir.

 Kosgeb Destekler Listesi

KOSGEB tarafından sunulan destek programları;

Konumuz gereği öncelikle Kosgeb girişimciliği geliştirme destek programı kapsamındaki desteklerden başlayalım.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı;

Kosgeb Destekleri Girişimcilik destekleri olarak; Yeni Girişimci programı olarak güncellenmiştir ve Geleneksel girişimci ve İleri girişimci destek programı olmak üzere iki alt programdan oluşmaktadır.

Kosgeb Destekler Listesi

Kosgeb resmi web sitesinde girişimcilik destek programlarından yararlanmak isteyen girişimciler için konuyu detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.  Öncelikle Geleneksel girişimcilik destek programı nedir? Hibe desteği ne kadar? Programın amacı hakkında bilgilere yer verelim.

Kosgeb geleneksel girişimcilik destek programı; Girişimcilerin kurdukları işletmelerin en kırılgan oldukları dönemdeki hayatta kalma oranının artırılmasını ve ulusal plan ve programlar doğrultusunda yeni işletmelerin kurulmasını ve sürdürülmesini amaçlamaktadır. Geleneksel girişimcilik destek programı; girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin ayakta kalabilmesi ve hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlanması amacıyla devreye alınmıştır. Geleneksel girişimci programı işletmeleri kuruluş yıllarında desteklemeyi ve bu işletmelerde istihdamı teşvik etmeyi hedefliyor. Destek ve istihdamı sağlamayı dukkanacmak.com  amaçlayan bu program ile işletmeler kuruldukları ilk yıllarda aradığı her türlü desteği devlet tarafından karşılayabiliyor. Geleneksel girişimcilik programına; Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olan girişimcilerin kurduğu işletmeler başvurabilmektedir.

DUYURULUR:  Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Uzaktan Online olarak Kosgeb resmi web sitesi üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 

Kosgeb tarafından elektronik ortamda düzenlenen uzaktan eğitim sisteminde geleneksel ve İleri girişimcilik eğitimi, kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin bir iş modeline dayalı olarak kuracağı işletmelerin başarı düzeylerini artırmak amacıyla düzenlenen eğitim programıdır. Hangi destekten yararlanacaksanız o desteğe ait olan eğitimi tamamladıktan sonra adınıza düzenlenen elektronik sertifikaya sahip olabilirsiniz.

İleri Girişimci Programı ise ülkemizin küresel  piyasalarda rekabet edebilmesine olanak sağlayacak, ülkeler arasında ihracat yapabilecek ve daha fazla istihdam oluşturabilecek ve marka olabilecek yenilikçi ve teknoloji alt yapısına sahip sektörlerde yer alan işletmelerin sayısının artırılması hedeflenmektedir.

Kosgeb Yeni Girişimci programından faydalanabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Öncelikle iş fikrinize yönelik nace kodunu tespit ederek sürece başlamalısınız. Yani kuracağınız iş Kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasında yer alıyor mu, destekleniyor mu öncelikli bunu öğrenmeniz gerekiyor.

Kosgeb tarafından desteklenen sektörlerin nace kodlarını kurumsal web sayfasından aşağıdaki görselde ki link üzerinden öğrenebilirsiniz.

İşletmenizi kurmadan önce Kosgeb girişimcilik eğitim katılım belgesini almış olmanız gerekmektedir. Yani başvuru yapmak istediğiniz programa yönelik olarak geleneksel girişimci eğitimini veya ileri girişimci eğitimini tamamlamış olmanız gerekiyor.  Eğitim türünü doğru tespit etmek yapacağınız başvuru açısından büyük önem taşıyor. Kuracağınız işe yönelik nace kodunu tespit ettikten sonra bu kodun girişimciliği geliştirme destek programına ileri girişimci faaliyet konuları tablosunda yer alıp almadığına bakmalısınız.  Faaliyet konuları tablosu için tıklayınız.

Örneğin kuracağınız iş elektrik motoru, jeneratör ve transformatörlerin aksam ve parçalarının imalatı 27.11.03 nace koduna sahip ise;

Bu kod ileri girişimci faaliyet konuları tablosunda yer aldığı için tamamlamanız gereken eğitim İleri girişimci eğitim olmalıdır. Kuracağınız işe yönelik tespit ettiğiniz nace kodu eğer ileri girişimci faaliyet konuları tablosunda yer almıyorsa Geleneksel girişimci eğitimini tamamlamanız yeterli olacaktır.

Girişimcilik eğitimlerine e-devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Bu eğitimler herkesin katılımına açık ve tamamen ücretsizdir. Üstelik eğitimler elektronik ortamlarda gerçekleştiğinden günün her saatinde eğitime kolaylıkla katılabilirsiniz.  İleri ve Geleneksel girişimcilik eğitimlerine başvuru için Kosgeb’ e veya başka bir kuruma gitmenize gerek yoktur. Bununla birlikte daha önceden  Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan girişimcilerde diğer başvuru şartlarını taşımaları kaydıyla 01.01.2021 tarihine kadar Geleneksel girişimci programına veya ileri girişimci programına başvuru yapabilir.

Tekrar hatırlatmak istiyoruz.! İlgili eğitimi tamamlamadan İşletme kurmanız durumunda Yeni girişimci programına başvuru yapamazsınız. Bununla birlikte  Kosgeb tarafından desteklenmeyen sektörlerde iş kuracaksanız Kosgeb Yeni girişimci programına başvuramazsınız. Ancak eğitimi tamamlamanız sizin faydanıza olacaktır.

Girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra sıra işletme kuruluşuna geldi. Yeni girişimci programı altında iki başlıkta verilen Geleneksel ve ileri girişimci destek programlarına başvuru yapacak kişilerin işletme kurarken dikkat edeceği bazı hususlar bulunuyor. Başvuruda bulunacağınız işletmenin  Türk Ticaret Kanunun’ da tanımlı gerçek kişi veya sermaye şirketi statüsünde örneğin Limited veya Anonim şirketi olarak kurulmuş olması gerekiyor.  Adi ortaklıklar ise Türk Ticaret Kanunun’ da yer almadığından Kosgeb tarafından desteklenmiyor.

Eğitimi tamamlamış girişimcinin program başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payının en az % 50 olması ve işletmeyi münferiden temsile yetkili olması gerekiyor. Yine program süresi boyunca bu ortaklık payının % 50′ nin altına düşmemesi gerekiyor. Diğer önemli konu yine bu süre içinde girişimcinin kendi işinin başında olması, başka herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyor olmaması gerekiyor. Yani başka bir işletme, kurum ve kuruluşta SGK kaydının olmaması gerekiyor.

Kosgeb iş planı örnekleri üzerinden hazırlayacağınız iş projesi ile hibe desteklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

KOSGEB Girişimci Hibe Desteği Ne Kadardır?

Geleneksel Girişimcilik Destekleri Ne Kadar?

Kosgeb tarafından verilen hibe desteklerinde güncelleme yapılarak miktar yükseltilmiştir. Geleneksel girişimcilik programı kapsamında  Kuruluş desteği, Performans desteği ve sertifika desteği olarak toplamda 60 bin lira geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir. Destek miktarlarının ne kadar olduğu görselde ki gibidir.

Geleneksel girişimciler işletmelerini kurduktan sonra eğitim işletme kuruluş giderleri olarak;

 • Eğer şahıs şirketi kurulduysa 5.000 TL ,
 • İşletme sermaye şirketi olarak kurulduysa 10.000 TL hibe kuruluş desteği verilecektir.

İşletme kuruluşunun ilk 12 ayı zarfında birinci performans dönemi olarak çalışan personellere ait ödenmiş prim gün sayıları 1080 ve üstü bir güne yıl sonu 20.000 TL hibe, ikinci performans dönemi 1440 gün üzerinde ise 20 bin lira verilir.
İşletme sertifika desteği olarak 5 bin lira olarak toplamda 60 bin lira hibe desteği verilir.

İleri Girişimci Destekleri Ne Kadar?

Kosgeb ileri ve orta düzey teknolojiye sahip işletmelerin kurulması amacıyla verdiği İleri girişimci destekleri olarak kuruluş desteği, Makine teçhizat ve yazılım desteği, mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği, performans desteği ve sertifika desteği olarak toplamda 370 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir. Destek miktarları görselde ki gibidir.

İleri girişimciler işletmelerini kurduktan sonra eğitim işletme kuruluş giderleri olarak;

 • Eğer şahıs şirketi kurulduysa 5.000 TL ,
 • İşletme sermaye şirketi olarak kurulduysa 10.000 TL hibe kuruluş desteği verilecektir.

Makine teçhizat ve yazılım desteği olarak;

 • Düşük orta- düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmeler 100.000 TL,
 • Orta- yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 200.000 TL,
 • Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 300.000 TL

Performans desteği kapsamında; İşletme kuruluşunun ilk 12 ayı zarfında birinci performans dönemi olarak çalışan personellere ait ödenmiş prim gün sayıları 1080 ve üstü bir güne yıl sonu 20.000 TL hibe, ikinci performans dönemi 1440 gün üzerinde ise 20 bin lira verilir.

Mentörlük, danışmanlık İşletme koçluğu desteği olarak 10 bin lira olarak

Sertifika desteği olarak 5 bin lira olmak üzere toplamda 370 bin lira hibe desteği verilir.

Yeni Girişimci Programı Başvuru Değerlendirme

Yeni girişimci programı başvuru şartlarına da bir göz atalım.

 • Girişimcinin kurduğu işletme  Kosgeb’ e başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kurulmuş olmalı,
 • Girişimcinin işletmesini kuruluş tarihinden 3 yıl öncesinden programa başvurduğu tarihe kadar, hem gerçek kişi statüsünde bir firması olmamalı hem de tüzel kişi kurulmuş herhangi bir firmada % 30 üzeri ortaklığı olmamalı,
 • Girişimci bu programdan daha önceden yararlanmış olmamalıdır.
 • Eğer bu şartları taşıyorsanız Yeni Girişimci Programına başvuru yapabilirsiniz demektir.
 • İleri Girişimci Programına yalnızca  İleri Girişimci Programı Faaliyet konuları tablosunda yer alan işletmeler başvurabiliyor.

İleri Girişimci programına başvuru yapabilecekler tercih etmeleri durumunda bu program yerine Geleneksel girişimci programına da başvuru yapabilirler.

 • Başvurular elektronik ortamda Kobi Bilgi Sistemi üzerinden yapılıyor. Başvuru için tıklayınız.
 • Başvuru ve sonrasında tüm aşamalar Kobi bilgi sistemi üzerinden yapıldığından, hak kaybı olmaması için sistem üzerinden yapılacak bildirimleri titizlikle takip etmeniz gerekiyor.

Başvurularda bulunmak isteyen girişimciler Kosgeb E-hizmetler bölümünden öncelikle Kosgeb’e ilk kayıt olmaları gereklidir. Bunun için Kosgeb e-hizmetlerdeki ilk başvuru butonunu tıklayarak başvuru sahibinin TC. kimlik numarası veya işyerinin vergi levhasında yer alan işe başlama tarihini yazılmalıdır. Bu bilgiler yazılarak Kosgeb’ e ilk kayıt işlemi gerçekleştirilir. İşletmenin kaydının yapılmasının ardından KOBİ Beyannamesi Doldurulması Güncellenmesi işlemi de e-hizmetler den yapılabilir.

Bunun için e-hizmetlere giriş yaparak Kobi beyannamesi vermek ve güncelleme yapılabilir.

Kobi beyannamesi için e-hizmetlere e-devlet şifresi ile giriş yaparak Kullanıcı Tipi menüsünde vergi numarası ve kullanıcı tipini  işletme olarak seçerek Giriş butonuna tıklayıp yıl olarak  seçimi yapılmalıdır. Ekran üzerinden ileri linkine tıklayıp işletmenin başlangıç bilgilerinin işletmenin yeni kurulduğunu beyan ederek işletmenin yapısını ve ortaklık bilgilerini, Ticari Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi bölümünü de ekleme yaparak güncelleme yapılmalıdır. En son ekrandaki Onayla butonuna tıklayıp işlem onaylandıktan sonra tüm güncelleme işlemi tamamlanır. Bu işlemlerden sonra Kosgeb Beyanname Kontrolü yapılacaktır. Sistem üzerinden güncellenen ve verilen Kobi beyannamesinin mevzuata uygunluğu Kosgeb uzmanı tarafından kontrol edildikten sonra desteklere başvuru yapılacaktır.  İşyeri açılışından sonra Kosgeb’ in hangi desteğine müracaat edecekseniz planladığınız desteklere uzman ile görüştükten sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru Değerlendirme Aşaması

Peki başvurular nasıl değerlendiriliyor?

Geleneksel girişimci programına yapılan başvurular Kosgeb Müdürlüğü tarafından değerlendirilmektedir.

İleri Girişimci Programı başvuruları ise ilk olarak ön değerlendirmeye tabi tutuluyor. Ön değerlendirme aşaması tamamlandıktan sonra başvuru kurul tarafından değerlendiriliyor.

Başvuru Değerlendirme sonucu ‘‘Kobi Bilgi Sistemi” üzerinden işletmeye bildiriliyor.

Başvuru değerlendirme aşamasında Kosgeb’in dikkat ettiği hususlar nelerdir?

Kosgeb için en önemli kriter girişimcinin bilgi ve tecrübesinin işi yürütmek açısından uygun ve yeterli olup olmadığıdır. Bununla birlikte destekten yararlanmak amacıyla mevcut başka bir işin devamı genişletilmesi gibi muvazaalı bir şekilde işletme kurulup kurulmadığı da ayrı bir değerlendirme kriteridir. Başvuruda sunulan iş modelinin işin yürütülmesine uygun olup olmadığı İleri girişimci destek programında destek talep edilen makine teçhizat ve yazılımın işletmenin faaliyet konusu ile doğrudan ilgili olması değerlendirilir.  Talep edilen destek kalemleri gereklimi? Maliyetleri uygun mu? Talep edilen destek kalemleri ile ilgili işletmenin sağlaması gereken öz kaynak ve diğer kaynaklar yeterli mi? gibi parametreler de değerlendirme de göz önünde bulundurulur.

Başvurunun kabul edilmesinden sonra kabul edilen başvurular için Taahhütname ile destek programı başlıyor. Program süresi bu tarihten sonra iki yılı kapsayacaktır. Başvuru kabul edilip taahhütname onaylandıktan hemen sonra kuruluş desteği talep edilebilir. Destek ödeme talepleri de elektronik ortamda yapılmaktadır.

Geleneksel girişimci destek başvurusu,İleri girişimci destek programı başvurusu ve destek ödeme başvurularının alınması ( Tüm destek programlarının) talepleri  Kosgeb e-hizmetler linki üzerinden yapılmaktadır. Bunun için kosgeb e-hizmetler üzerinden işlemlerini yapabilmek için tıklayınız.

Başvurusu kabul edilenler için kuruluş desteği, performans desteği gibi tüm desteklerin nasıl verildiğini açıklayacak olursak;

Yeni Girişimci Programı Destek Miktarları

Kuruluş Desteği Kapsamında;

Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmelere 5.000 TL,

Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmelere ise 10.00 TL geri ödemesiz destek sağlanıyor.

Performans desteği kapsamında ise işletmelerin çalıştırdıkları personel için Sosyal Güvenlik Kurumuna ödedikleri prim gün sayısına bağlı olarak geri ödemesiz destek sağlanıyor. Performans dönemi taahhütname tarihinden sonraki bir yıl ve bunu takip eden diğer yıl olmak üzere iki dönemden oluşuyor.

Birinci performans dönemi;

Birinci performans döneminde toplamda;

 • 180 ile 539  arası prim günü sağlayan işletmelere 5.000 TL,
 • 540 ile 1079 arası prim günü sağlayan işletmelere 10.000 TL,
 • 1080 ve üzeri arası prim günü sağlayan işletmelere 20.000 TL, destek sağlanıyor.

İkinci performans dönemi;

 • 360 ile 1079 arası prim günü sağlayan işletmelere 5.000 TL,
 • 1080 ile 1439 arası prim günü sağlayan işletmelere 15.000 TL,
 • 1440 ve üzeri arası prim günü sağlayan işletmelere 20.000 TL, destek sağlanıyor.

Sayılan bu asgari prim gün sayısına ulaşan işletme sahibi girişimci eğer;

 • Kadın;
 • 30 yaşın altındaki genç,
 • Engel oranı % 40 ve üzeri çalışabilir durumdaki engelli;
 • Birinci derece şehit yakını ve gazi ise her bir performans değerinde belirlenen tutarlara 5.000 TL ilave ediliyor.

İleri girişimci programı başvurusu kabul edilen işletme için kuruluş ve performans desteğine ilave olarak Makine, teçhizat ve yazılım desteği ile Mentörlük ve İşletme Koçluğu Danışmanlık desteği sağlanıyor. Makine, teçhizat ve yazılım desteği işletmenin teknolojik seviyesine göre değişiklik gösteriyor.

İşletme;

 • Düşük orta- düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmeler 100.000 TL,
 • Orta- yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 200.000 TL,
 • Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 300.000 TL geri ödemesiz Makine, teçhizat ve yazılım desteği sağlanabiliyor.

Orta yüksek ve yüksek teknolojilerde işletmeler için 10.000 TL’ ye kadar geri ödemesiz Mentörlük ve İşletme Koçluğu Danışmanlık desteği sağlanabiliyor.

Makine, teçhizat ve yazılım desteği ve Mentörlük ve İşletme Koçluğu Danışmanlık desteği için destek oranı % 75 olarak uygulanıyor. Destekler KDV hariç tutar üzerinden hesaplanıyor.

Örneğin bir işletme kurul kararında KDV hariç 120 bin lira tutarında bir makinenin desteklenmesinin uygun olduğunu varsayalım. Bu durumda işletmenin alacağı destek tutarını 120 bin liranın % 75’i hesaplandığında ortaya çıkan rakam olan 90 bin liradır.

Eğer bu makine yerli malı belgesine sahip ise destek oranı %90 oranında hesaplanmaktadır. Hesaplanan destek tutarı işletmenin teknoloji durumuna göre belirlenen üst limitleri geçemeyecektir. Kurul tarafından kabl edilen gider kalemlerine  destek ödemesi yapılabilmesi için gerekli harcamaların öncelikle işletme tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Destek kapsamındaki Makine, teçhizat ve yazılımın işletme kuruluşundan itibaren programın birinci yılı sonuna kadar satın alınması gereklidir.

Tüm ödeme talepleri işletme tarafından elektronik ortamdan Kobi bilgi sistemi üzerinden yapılmaktadır. Programdan faydalanan işletmeler dönemsel olarak elektronik ortamda veya yerinde ziyaret edilerek izleniyor. Kosgeb Girişimciliği destekleme programında yer alan Yeni girişimci programı ile ilgili daha kapsamlı bilgiye Kosgeb kurumsal web sitesi üzerinden ve ya 444 1 567 numaralı Kosgeb çağrı merkezinden ulaşabilirsiniz.

COVİD-19 Kosgeb Destekleri Nelerdir?

Kosgeb koronavirüs salgını sürecinde ihtiyaç duyulan sağlık ekipmanlarının üretimi, imalatı vb. kamu destekleri vermektedir.  Bu destekler ise;

 • Kosgeb Destekleri
 • Tübitak Destekleri
 • İşkur Destekleri (Kısa Çalışma Ödeneği)
 • Ticaret Bakanlığı (Gümrük Vergisi Desteği)
 • Halkbank (Esnaf Destek Paketi)
 • Vakıfbank (İşe Devam Kredisi Desteği)
 • Ziraat bankası (KGF Teminatlı İşe Devam Kredisi ve Çek Ödeme Destek Paketi)
 • GİB
 • SGK
 • KGF (Kredi Kefalet Paketleri)
 • Kalkınma ajansları (KOVİD-19’la Mücadelede 3 Aşamalı Plan)
 • Vakıf Katılım (İşe Devam Destek Finansmanı, KGF İşe Devam Destek Finansmanı ve Çek Ödeme Destek Finansmanı) olarak destekler veriyor.

Covid-19 Kapsamında verilen Kosgeb desteklerini görüntülemek için tıklayınız.

Kosgeb Destekleri Hakkında Merak Edilen Soru- Cevaplar

Kosgeb kredisi hakkında okurlarımızdan yüzlerce soru alıyoruz. Girişimciler tarafından en çok araştırılan ve merak edilen ve cevapları aranan soruları kısaca özetleyecek olursak;

Kosgeb Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kosgeb’ den girişimcilik kredisi alabilmek için tek şart KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılmış olmak gereklidir. 202 yılından itibaren online olarak elektronik ortamda yapılacak olan geleneksel ve  ileri girişimcilik eğitim sonunda girişimcilere online olarak sertifika düzenlenmektedir. Eğitimi tamamladıktan sonra bu sertifikaya sahip olanlar  Kosgeb desteklerine başvurular kabul edilecektir.

Diğer Kurumlardan Alınan Girişimcilik Belgeleri Geçerli Midir?

Halk Eğitim Merkezlerinden veya başka birimlerden alınan Girişimcilik belgeleri ile Kosgeb hibe kredisi alınamaz.  Geleneksel ve İleri Girişimci girişimcilik eğitiminin Kosgeb tarafından verilmesi şarttır.

Kosgeb Destekleri Kaç Yıldır Ve Destek Alan Girişimci Bir Daha Başvurabilir mi?

Programın süresi 2yılı kapsayacaktır demiştik. Kosgeb hibe krediler ve diğer destekler 2 yıl sürelidir. Bu destekler 2 yılda bir revize edilmektedir. 2 yıl sonunda girişimci tekrardan Kosgeb’e müraacat edebilir.

Kosgeb’ in Maksimum Ödeyebileceği Kredi Ne Kadardır?

Kosgeb tarafından artık 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi verilmemektedir. Bunun yerine Girişimciliği Geliştirme Destek Programına başvurular başlamıştır. Kosgeb bu program kapsamında 60.000 TL geri ödemesiz, hibe ve 370.000 TL Geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. Bu krediler haricinde, ileri düzeyde, halkın yararı için yeni bir makine veya yeni bir icat geliştirilmiş ise, bu ürün insanoğlu için çok değerli bir nitelikte ise, Kosgeb tarafından bu miktarların üzerinde kredi imkanı sağlanabilmektedir. Tabi diğer kredilerde olduğu gibi bu krediyi alabilmek için iş planınızın Kosgeb tarafından onaylanması şarttır.

 Kosgeb Ne Kadar Hibe Kredi Verir?

Kosgeb tarafından desteklenen sektörlerde Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL’ye kadar İleri Girişimcilere ise 360 bin TL’ye kadar destek vermektedir. Bu Girişimciliği Geliştirme Desteği programına ilişkin bir destek olup, bunun haricinde 10’dan fazla farklı programlarda destek sağlanmaktadır.

Kosgeb Kredisi Bankadan mı Alınır?

Kosgeb kredilerinin herhangi bir banka ile ilgisi bulunmamaktadır. Bankaların iş kurmak için vermiş oldukları desteklerin Kosgeb ile ilgisi yoktur. Kosgeb Devlet Kurumudur. Sadece programlardan destek almaya hak kazanan vatandaşlar, sonradan anlaşmalı bankalarda protokolde geçen kredilere başvuru yapabilmektedir.

Kosgeb’ den Arıcılık Büyükbaş veya Küçükbaş Hayvancılık İçin Kredi Alınabilir mi?

Hayvancılık kredileri Tarım Bakanlığı ile ilgili olduğundan genelde bu tür krediler Tarım Bakanlığı destekli olarak Ziraat Bankasından alınabilmektedir. Bu sebeple inek, koyun, keçi, arı, hayvan alımı için kosgeb kredisi verilmez. Ancak hayvancılık yapmak amacıyla alınacak araç ve ekipman desteği KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Örneğin süt sağma makinesi, süt muhafaza tankı, mandıra malzemeleri gibi işler için kosgeb kredisi alınabilir.

Hibe İle İş Kurmak Mümkün mü?

Kosgeb tarafından hiçbir girişimciye işini kurması için böyle bir para verilmemektedir. Kosgeb hibe krediler bir işyeri kuruluş sermayesi değildir. Kosgeb hibe krediler girişimcileri destekleme amaçlıdır.

Hiç Parası Olmayanlar Kosgeb’den Para Alabilir mi?

Kosgeb; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi, Kosgeb tarafından hiçbir müşteriye, işyeri açmak için para verilmez. KOSGEB’in amacı, işyeri açan girişimcileri DESTEKLEMEKTİR.

KOSGEB Tarafından Denetleme Yapılır mı?

Kosgeb tarafından yapılan destekler sonrasında, destek alan girişimciler KOSGEB yetkileri tarafından program süresi boyunca 2 yıl boyunca denetlenir. 2 yıl boyunca normal şartlarda işletmenizi kapatamazsınız. İflas vb. olağanüstü durumlar hariçtir. Girişimci tarafından, yasal olmayan bir şekilde kosgebden alınan kredi ile satın alınan malzemelerin satılması, kötüye kullanılması veya benzeri bir kötü niyetli davranış tespit edildiğinde, Kosgeb tarafından verilen tüm hibe tutarı, faizi ile birlikte girişimciden geri alınmaktadır. Bu paranın geri ödenememesi durumunda, icra yoluna başvurulmaktadır.

Bankalar Tarafından Kosgeb Kredisine İcra Gönderilebilir mi?

Girişimcinin borçları için, bankalar tarafından kosgeb’ den alınan destekler veya kurulan iş yerleri için icra vasıtasıyla icra emri gönderilebilir.

Esnaflar KOSGEB Kredisi Alabilir mi?

Kosgeb tarafından mevcut işletmesi olan, halen çalışmakta olan girişimciler için Kosgeb tarafından verilen destekler bulunmaktadır. Bu destekleri Kosgeb internet sitesinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Ancak KOSGEB’ in asıl amacı, yeni iş kurmak isteyen girişimcileri desteklemektir. Bu nedenle faal durumda işyeri olan girişimciler, işyerini kapatarak, yeni bir işyeri açmayı, bu işyeri için iş planı hazırlayarak Kosgeb’e başvurmayı düşünebilirler.

Şahıs firması olan girişimciler firmalarını şirkete dönüştürerek, Kosgeb’e başvuruda bulunabilirler. Firmanın statüsü değiştiğinden ve yeni bir vergi numarası olacağından, yeni bir işletme vasfı taşıyacağından şirket kurarak Kosgeb’e başvuruda bulunulabilir.

Kosgeb’in Hibe Desteği Vermediği Sektörler

Kosgeb’in hibe kredi verdiği  desteklenen sektörleri internet sitesinde incelemeniz mümkün. Ancak sık sorulan sorulardan bazılarına yanıt vermek gerekirse, KOSGEB hayvancılık yapmak isteyenlere büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımı için, rentecar açmak isteyenler için araç alım kredisi, otobüs firması kurmak isteyenler için otobüs kredisi, aracılık hizmetleri yapan işyerleri, emlakçılık, muhasebecilik, alkollü içecek hizmetleri sunan sektörlere kosgeb hibe kredi verilmemektedir.

Kosgeb Ticari Araç İçin Kredi Verir mi?

Kosgeb ticari araç için kredi vermemektedir. Ayrıca rent a carlar için araç alımı kredisi verilmez. Ancak rent a carların diğer giderleri (ofis, büro giderleri vb.) için destek sağlanmaktadır. Kosgeb iş makinesi kredisi vermektedir.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


 1. Agit dedi ki:

  Kosgeb destekli bankadan nasıl faizsiz kredi alabilirim

 2. girişimci adayı dedi ki:

  kosgeb sertifika desteği ne demektir?

 3. Korona virüs mağduru dedi ki:

  KOSGEB 2020 yılında korona virüs için kaç para hibe veriyor? KOSGEB hibesi nasıl almak için başvuru şartlarını sizden öğrendim. Tek kullanımlık maske almak için hibe alınabilir mi? Sonuçta oda üretim sektöründe yer alıyor.

 4. Murat dedi ki:

  Galeri dükkanı açmak istiyorum yardım sağlaniyomu
  Kosgeb den destek ala biliyomuyum

  1. girişimci adayı dedi ki:

   aldığımız eğitimlere göre cevap veriyorum,
   Hayır

 5. Kredi dedi ki:

  KOSGEB, e-ticaret teşviki veriyor mu?
  He veriyor.

 6. Ertuğrul hançer dedi ki:

  Biz üniversite okuyan 5 arkadaşız okuduğumuz ilde mantar üretmek için sera kurmak istiyoruz tahmini 50 60 bin TL kadar masrafımiz olacaktir.50 bin tl hibe almak istiyoruzz Basvuru yapıp şayet kabul edilirse KOSGEB bu miktari tahsil edecekmidir (faturalar dahilinde)

 7. ZEYNEP dedi ki:

  Merhaba ahşap lazer kesim makinesi alıp iş kurmayı planlıyorum makinenin ortalama fiyatı 30.000 TL + KDV tabi bunun yanında kullanılacak malzemeler ve tesisatın masrafı da var. Ortaklı olarak kurmak istiyorum firmayı nasıl yararlanabilirim ? Neler yapmam gerekiyor ?

 8. Filiz dedi ki:

  Merhabalar bende iş kurmak istiyorum.henüz kosgebin kursuna başvurmadım.iş yeri açmadan desteği vermiyolarmı

 9. Ayse arslan dedi ki:

  Aklı olan bu işe girmesin oyuncak ediyorlar dalgageciyorlar rencide ediyorlar sanki dilenmeye gidiyormuşsun gibi davranıyorlar 70 bin liralık faturam vardı kredi şansı vermedi güya uzmanım şimdide 100 bin tl lik fatura diyorlar kuruldan cihazlarımın 3te1i g3cti ondada bir yığın kesinti yaptılar

 10. semra dedi ki:

  kafe açmak istiyorum ve param yok ne yapmam gerek ev hanımıyım cevap verirseniz sevinirim.

 11. Serkan aydın dedi ki:

  Aynı işi yapan 2.derece akraba varsa(dayı) destek alınabilirmi?

 12. Konyalı dedi ki:

  70 bin sermayem var ama yetmiyor KOSGEB e basvursam restorant için kredi verirmiş hibe de istemiyorum sadece faizsiz kredi için yardımcı olursanız sevinirim

 13. Büşra dedi ki:

  Sertifikamı aldım KOSGEB destekli iş yeri açtıktan sonra ailemden birine devredebilir miyim ?

 14. Barış dedi ki:

  50 bin tl hibeli destek almak için 70 bin tl fatura şartı getiriliyor ya bnm 70 bin tl param oksa zaten size gerekkalmıyor nasıl bir sistem dir anlamış değilim ????

 15. selami akan dedi ki:

  ticari taksi projesi sunsam kosgeb hibe ve faizsiz krediden yararlanabilirmiyim

 16. murat dedi ki:

  Erdek te 30 adet bungola odası olan Otel kiralamak istiyorum.bana kosgeb kredisi çıkarmış? Teşekkür ederim

 17. dilek dedi ki:

  internet üzerinden ürün satışı yapmaktayım . işimi geliştirip daha iyi bir internet sitesi kurmak, dısarda bir ofis acmak istiyorum 20 bin koskeb geri ödemeli kredi kullandım. tekrar basvursam geri ödemesiz kredi kullanabilir miyim?

 18. İzzet dedi ki:

  Gıda sektöründe çalışıyorum piliç çevirme açsam kosgeb destekler mi yardimci olur musunuz?

 19. rukiye dedi ki:

  bayan kuaför salonu açmak istiyorum bu konuda destek olur musunuz

 20. dursun dedi ki:

  Kobi destek kredisi icin bir numarayi aradim ev almak icin 150 bin teleye bas vurdum 1hafta sonra onaylandi evraklariniz kargoda diye meaj geldi 793 tl odeyip evraklari alabilirsiniz diye ne yapmaliyim yardimci olun

  1. Hakan dedi ki:

   Büyük ihtimal dolandırıcıdırlar.

 21. KOSGEB işyeri açma kredisi dedi ki:

  KOSGEB’den kredi aldım. Kendi işimi kurdum. Bankalardan da işyeri açma kredisi çektim. teşekkür ederim.

  1. Ayse dedi ki:

   Merhaba benim dükkanım var kursu bitirdim sertifika aldım başvuru yapsam ne kadar sürede alırım hibeyi

  2. Ömer dedi ki:

   Kardeş dükkanı açmadan krediyi alıp yada hibeyi o oarayla dükkanı açabiliyormuyuz ?

  3. Ramazan keskin dedi ki:

   Selamun aleykum Ne kisi kurdun az bilgi verebilirmisin

  4. Ayse arslan dedi ki:

   Ben aralıktan beri uğraşıyorum resmen vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar sürekli yönetmelik değişiyor isterki acalı dört ay oldu daha kosgeple birşey halledemedim

 22. Aslan polat dedi ki:

  On dönüm arazim var ama param yok çiftlik kurmayı düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim

 23. őzlem zal dedi ki:

  Ben 38 yasinda bayanim su tesisati dogalgaz elektrik tesisati uzerine dukkan acmak istiyorum meslek lisesi elektrik bolumu mezunuyum bunun icin ne yapmam gerekir yardimci olabilirmisiniz saygilar

 24. Fazlı dedi ki:

  Kosgeb hibe desteğiyle dükkan açsam daha sonra dükkanı kapatmadan sigortalı başka bir işte çalışa bilirmiyim yani hem dükkanı çalışırsam hemde sigortalı işte çalışsam olurmu

 25. Yasin dedi ki:

  10 yıllık deneyimimle psikolojik danışmalık yapmaktayım. Kocaeli – Çayırova’da ikamet ediyorum.

 26. Kocaeli karamürsel dedi ki:

  Daha önce tersanade gemi üzerine montaj ustasıyım ve işimden cıkartılldım ve bir tütün malzemesi nargile üzeri dükkan açacağım devir edecek 15 bin istiyor ve ben talip oldum bana kıredi verirmi saygılar bana 20 bin verirmi
  Saygılar

 27. DİYARBAKIR/MERKEZ dedi ki:

  mimarım. 3dmax, archicad, autocad ,lumion, photoshop ve revit programlarını kullanıyorum.

 28. SAKARYA dedi ki:

  Ben yaz ve kışlık olarak sıbyan kursu açmak istiyorum 6 yıllık hocalık tecrübem var belgenizi ve desteğinizi almam için yardımcı olabilirmisiniz?

 29. ankara dedi ki:

  ben elktrik teknisyeniyim şirket kurup işyapmak istiyorum KOSGEB nasıl yararlana bilirim

 30. İzmir karşıyaka dedi ki:

  İzmir Alsancak ne var Salih İşgören turizm otelcilik lisesi mezunuyum seyahat acenta ve tur operatörü bölümü mezunuyum bu alanda stajlar yaptım turlar ve tatiller sattim.daha sonra kendi işimi kurdum oto yıkama bayiliği aldım oto temizlik hizmetleri ve oto alım satım işiyle uğraştım.arabardan iyi anlarim.Fakat su an dükkanimi kapattım ve issizim.insan ilişkilerim çok iyidir

 31. ATAŞEHİR/ İSTANBUL-ATAŞEHİR dedi ki:

  Yaklaşık otuz yıla yakın kozmetik ürünleri ve parfümeri üzerine üretim satis pazarlama ve depocu olarak calisdim 1977 tarihinde başlayıp 1996 yılına kadar uzun sure kendı isim yani aile işi idi 1996 dan sonra da başkalarının yanında calisdim bu yıllar arasında eğitim amaçlı kısa süreli iş sonları olup yaz tatillerinde ve aralarda aynı ise devem etmissin. Fakat ilk defa kendime ait bir mağaza açmak ve tic aret yapmak istiyorum.konsept değişiklikleri yapıp kuru gıdalar üzerine dusuncem var çünkü kozmetikte lux tüketim olduğundan çok kazanç olmadı.ama gıda sektörü dahada iyi gelir sağlıyor üreticiden tüketiciye kuru bakliyat dükkanı … koskep e nasıl başvurmak gerekir ve koskep bu nla ilgilendirmiyor.

 32. Büyükçekme dedi ki:

  Lojistik firmamız kurmak istiyorum

 33. GAZİANTEP dedi ki:

  daha önceden otomotiv tamircisiydim.şimdi otomotiv yedek parça üzerine iş yerim var.ben ÖZEL OTOMOTİV SERVİSİ AÇMAK İSİTİYORUM (TAMİR.ELEKTRİK KAPAORTA BOYA DÖŞEME VE YOLYARDIMI) KÖSGEB DESTEĞİ ALABİLRİMİYİM. şu anda da şahsi vergi mukelefiyim . yardımlarınız içi şlimdiden teşekkür ederim

  1. Uşak/Sivaslı dedi ki:

   İlk okul çağımdan bu güne kadar bütün tatillerimde ve okul sürecinden sonrasında süreklice baba mesleğim olan inşaat yapıcılığında çalışarak çıraklı kalfalık ve ustalık sürecimi tamamladım. Yaşım 23 kendi işimi kurdum bütün kalıp malzeme vede techizatlarımı aldım faturalandırdım.Girişimcilik kursuna giderek belgemi aldım.Sadece proje hazırlama kısmım kaldı bu konuda teknik yardım almak istiyorum.

 34. Tekirdag suleymanpasa dedi ki:

  Gida uzerine calistim. Market sektorunde vegiyim satis elemanligi yaptim.

 35. KAYSERİ dedi ki:

  Daha önce düğün salonunda çalıştım ve kendime ait isyeri acmak istiyorum yasim 19 mali sıkıntım var kendi paramı kazanmak istiyorum sizce yardım edilebilirmi par averirmisiniz

 36. Yüreğir dedi ki:

  Çalışan bir marketi devir almayı düşünuyorum kosgebin bana nasıl bir faydası olabilir

 37. MANİSA KIRKAĞAÇ dedi ki:

  Sanayi de traktör tamirci sinde çalıştım maden de çalıştım

 38. Ankara dedi ki:

  selam ben ekmek arasi kofte ve cikogte salonu acmak istiyorum aceba kosgeb kiredi verirmi cok istiyorun cocuklarim ve gelecegim icin insallah olumlu olur saygilar.

 39. Patnos dedi ki:

  Öğretmen türk dili ve edebiyatı . 4 yıllık tercübe

 40. İstanbul gaziosmanpas dedi ki:

  Ben magazaciyim yaklasik 10 yilidr perkande sektrndym yaptgm isler magaza danismanlgnla basldi daha sonra magaza mudurlugne kadar devam etti

 41. LÜLEBURGAZ dedi ki:

  Marangoz çelik kapi montajı laminant parke mobtajimutfak dolabı üretimi amerikan kapi uretimi

 42. Ankara mamak dedi ki:

  Temizlik Ürünleri plastik ürünleri satmak icin dukkan acmak istiyorum bunun icin destek alabilirmiyim

 43. ERZURUM MERKEZ dedi ki:

  DAHA ÖNCE 3 YILLIK BİR İŞ YERİNDE AŞÇILIK YAPTIM
  EV YEMEKLERİ SU BÖREĞİ, MANTI, KETE İŞİNDE UZMANIM KÜÇÜK BİR İŞ YERİ AÇMAK İSTİYORUM
  BANADA DESTEK VERİRMİSİNİZ
  YELİZ KARACA

 44. Selcuklu dedi ki:

  Bayan kuaför dükkanı açmak istiyorum kosgeb destek verir mi eşim icin

  1. Büyükçekme dedi ki:

   Kırk senedir LOJİSTİK işi yapıyorum şimdi ise kendi şirketimiz kurmak istiyorum

 45. Selcuklu dedi ki:

  Demir dograma dükkanı açmak istiyorum kosgeb destek verirmi

 46. Luleburgaz dedi ki:

  Pantolona etiket takma ve otamatik makina arka cep takma ve arka cep pres utu

 47. karsu dedi ki:

  Oto yıkama da çalıştım iki yıl

 48. Soma dedi ki:

  Hurdacılık yaptım dükkan açmak istiyorum kredi çeke bilirmiyim

 49. aksaray merkez dedi ki:

  slm bir ufak dekor dukkani actim ama mazeme alamadim icine buna kosgeb yardim ci olurmu!

 50. Eskisehir odunpazari 71 evler mahallesi dedi ki:

  Ben bi market açmak istiyorum daha önce organize de montaj üzerinde çalıştım 5 sene

 51. Adana sarıçam karşıyaka mahallesi dedi ki:

  Selamun aleyküm ben nakliyeci dükkanı açıp bir tır la başlayıp kendi lojistik şirketimi kurmak istiyorum ve bana bu çıktığım bu yolda yardım edersiniz TÜRKİYE yeni bir GENÇ İŞADAMI kazanmış olacak şimdiden teşekkür ederim…

 52. akıncılar mah kuş şok no 37 dedi ki:

  oncelikle boyle imkan verdiginiz icin sogolun ben tesisatciyim showrom magazasi acmak istiyorum kalorifer kazan daireleri fankoil hatları tesisatla ilgili hersey

 53. akıncılar mah dedi ki:

  su tesisat katkaloriferi kazan daireleri fankoil hatları diranaj boruları sovrom mazasi

 54. Vinç operatör dedi ki:

  Merhaba sepetli platform vinç almak istiyorum Kosgeb destek verirmi

 55. Büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum kedi işimi kurmak istiyorum yardımcı olmanızı istiyorum dedi ki:

  Yasin

 56. Büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum kedi işimi kurmak istiyorum yardımcı olmanızı istiyorum dedi ki:

  Yardım edermisiniz

 57. Butik açmak istiyorum dedi ki:

  Bayan Giyim üzerine bütün açmak istiyorum

 58. ercan dedi ki:

  sayin kosgeb yoneticeleri ben holandada kalmaktayim konyanin kulu koyunde 40 donumluk tarlami 25 donumunu badem agaci 5 donumunu bodur elma diktim etrafinada cit ve cam agaci diktim agaclar neredeyse ucuncu yasina girecek coban evim suyum ve hayvan barinagi hepsi var ama devletten hic bir yardim alamadim bana birazda olsa hibe veya ufak bir kredi imkani verirseniz sevinirim bu poreje koye ornek oldu elektirigim yok jeneretorle idare ediyorum yardimci olursaniz temeli turkiyeye donecegim vatanima hizmet edecegim bir kac kisiyede is imkani verecegim on donum bos orayada salma yumurta tavukculugunu yapmak istiyorum veya sut isletmesini yapamayi dusunuyorum bu isi gercek yapanlara yardimci olamiyorsaniz oda sizin vicdaniniza birakiyorum bir de ciftligi yerinde gorurseniz memnun olurum cunku holandanin teknigine esinlenerek yaptim artik takatim kalmadi karari siz dusunurlere birakiyorum saygilarimla

 59. Büyük baş hayvancılık dedi ki:

  Yardımcı olursanız iyi olur bizde bi iş sahibi oluruz bir iş kurarız

 60. Büyük baş hayvancılık dedi ki:

  Ciflik kurmak istiyorum

 61. Büyük baş hayvancılık dedi ki:

  Büyük baş hayvancılık işini yapmak istiyorum

 62. Toplu taşıma dedi ki:

  Öğrenci servisi almak istiyorum

 63. serviscilik dedi ki:

  işci taşımak için araba alacağız

 64. Hayvancilik dedi ki:

  Hayvancılık yapacam

 65. isguvenligi malzemeleri satış firmasi dedi ki:

  İsguvenligi malzemeleri satış firması kurmak istiyorum. Kosgeb 50 binlik destek verirmi acaba.

 66. Organik tavuk çiftliği dedi ki:

  Organik tavuk çiftliği yetiştirme k istiyorum bunun için kurs süresi ne kadar sürer

 67. Ayşegül dedi ki:

  Girisimcilik sertifikası ni afyonda alıp istanbulda kullanabiliyor muyuz

  1. Mustafa Sarıkaya dedi ki:

   tabi ki ayşegül hanım sertifika 81 ilde geçerli

   1. Maden dedi ki:

    merhaba madencilik üzerine bir şirkette çalışıyorum. Şirket Kosgebin sağlamış olduğu hangi desteklerden faydalanabilir ?

 68. İp halat üretimi dedi ki:

  Merhaba,

  Yurtdışında ip,halat üretimi kurmak istiyorum.Makinalari Türkiye’den tedarik edeceğim.Kosgebten yararlanabilir miyim?

 69. ekojojik sertifikalı antibakteriyel kovan üretimi dedi ki:

  diğer bir projemiz

  ero antibakteriyel sertifikalı palet üretimi

 70. Çiğ kofte dükkanı dedi ki:

  Yeni çiğköftem bayili alıp çiğ köfteci açmak istiyorum .girisimcilik kursuna başvurdum koskep desteklerini bekliyorum

 71. elektrik dedi ki:

  ben elektrik teknik seris açmak istiyorum. dükkana aldığım malzemeler (müşteriye satılmak üzere olan malzemeler avize priz vs) bunları kosgeb karşılar mı

 72. Kendi erkek giyim mağazammı acmak dedi ki:

  Kendime ait erkek giyim mağazamı acmak istiyorum hiç bir bankayla calışmam olmadı ama yapmak isteğim işi cocukluğumdan bu yana yapıyorum şimdi kendim yapmak istiyorum ve kosgebden nasıl bir destek alabilirim

 73. Pansiyon işletmeciliği dedi ki:

  Emekli işçiyim. Kosgebin şartlarını yerine getirdiğimde kosgepten yararlanabilirmiyim.

 74. Pansiyon işletmeciliği dedi ki:

  Pansiyon işletmeciliği

 75. Pansiyon işletmeciliği dedi ki:

  Emekli işçiyim.Kosgepten yararlanabilirmiyim.

 76. Onur dedi ki:

  İş yeri açmak için 100bin kredi almak istiyorum veriyolarmı

  1. Merhaba Dikiş ve nakış üzerine dükkan açmak istiyorum dedi ki:

   Ben kosgepten sertifikamı alalı iki sene oldu fakat Önce dükkanı açmak gerektiği için bir işe yaramadı Benim dükkanı açma gücüm olsa niye kosgebe başvuruyumki kosgeb yeni girişimciler kazanmak için vermiyormu bu krediyi

   1. Kosgeb Kredisi 2017 dedi ki:

    Kursa katılınca bu soruyu görevlilere sordunuz mu? 2 yıl sonra şimdi mi aklınıza geldi?

 77. Catering dedi ki:

  Merhaba catering işletmesi yapıyoruz aktif olarak çalışıyoruz KOSGEB’den destek alabiliyor muyum bu durumda

 78. wellnes sağlıklı yaşam merkezi dedi ki:

  diyetisyenm kendi iş yerimı açmak istiyorum . Hem spor hemde diyet merkezi şeklinde bir sağlıklı yaşam merkezi açmak istiyorum. Kredi alabilir mıyım acaba

 79. Restoran dedi ki:

  Biryerde sigortalı çalışanım dolayısıyla sigortam sürekli yatıyor. Kosgeb den destek almak için sigortalı işin olmaması gerekiyor diyor arkadaşlar öyle bir durum varmı ?

  1. Yok dedi ki:

   Başka yerde sigortası olana ödeme yapılmaz Bağkur un olacak ve hazır sigortalı olarak göründüğün yer sigortanı durdurmalı aksi halde alamazsın

 80. bilgi dedi ki:

  kredi alabilmemiz için iş yerimizin olması isteniyor mu?

 81. ev hanimiyim ve çalışmak istiyorum bir birikimim yok cafe açıp ev yemekleri yapmak istiyorum köstepen destek alabilirmiyim dedi ki:

  Bilgilendirirmisiniz

 82. Dondurma dedi ki:

  Dondurma ? dükkanı açmak istiyorum. İki yıllık üni mezunuyum sezonluk olduğu için açabilir miyim acaba cevap teşekkürler şimdiden

 83. Ps dedi ki:

  Arkadaslar zaten parayi direkt veriyor olsa kim almaz ki? Herkesin hibe alarak is yaptığını düşünürseniz kim başarılı olabilir ki? Sen cesaret edeceksin, girisimciligin birinci kuralıdır. Sen cesaret edemeyip kosgeb parasıyla is kurarasan senin girisimciligin nerede kaldi? Herkes o zaman kosgebden para alır şansını dener. Çünkü risk yok.

 84. mobilya dedi ki:

  Sizin verdiginiz destegi ben o destek bana acarken cok lazim actiktan sonra bi sekilde buyur zaten en lazim oldugu zaman verme isler yolunda gidece zaman ver ne anladik bu isten zengini zengin etme destegi veriyor resmen.

 85. Ceyda dedi ki:

  Kirsal kesimde kendin pisir kendin ye tarzında yerel işletme kurmak istiyorum acaba kosgeb desteği alabilirmiyim,.

 86. su kaçağı tespit ve onarım servisi dedi ki:

  slm
  ben su tesisatı ve su kaçakları pimaş logar tıkanıklıkları işleri yapıyorum ayrıca ferforje ve çelik çatı işleri yapıyorum iş yerimi yeni açtım işimi büyütmek istiyorum kosgeb den nasıl kredi alabilirim bana yardımcı olurmusunuz 3 adet araç ve içini donaltmak için araç başı da ayrıca 45 000 tl ihtiyacım var toplamda 250 000 tl ihtiyacım var beni bilgilendirirseniz memnun olurum saygılar

 87. seyhmus aydin dedi ki:

  Kosgeb kursunu bitirdik dikten sonra iş yeri açtım 50.000 tl hibeyi aldım başka bir şirkette ssk çalışmaya devam edebilirmiyim

 88. Danışmanık dedi ki:

  yeni iş kurmak isteyenlere yazıyor ama iş kurduktan sonra veriyor

 89. malatya dedi ki:

  Adim mesut sakici malatyada cigkofte salonu acicam ama para yok

  1. Anonim dedi ki:

   isterim var ama düzenli değil sizden yardım bekliyorum ugur güngör adana

 90. Tecrübesiz dedi ki:

  Arkadaşlar, kosgebden alınacak destek için muhakkak desteğin 2 katı gibi paya ihtiyacınız vardır. Yoksa, malesef destekte yok…

 91. Yozgat sorgun dedi ki:

  İş makınası almayı dusunuyorum yardımcı olursanız sevınırım napmam gerktıyı hakında bılgı almak istıyorum

 92. mersin dedi ki:

  bayan kuaförü yüm işimi büyütmek istiyorum basit usülden kayıtlıyım kosgep den destekle işimi büyütüresm gerçek usulemi dönerim

 93. Anonim dedi ki:

  Bende işmakinasi almak istiyorum nasıl ala bilirim

 94. nalan akgun dedi ki:

  ıncı hanım ıyı gunler emeklı olan kısılerde dukkan actıgı zaman bu hıbe kredı ve faızssız kredıden faydalana bılıyormu

 95. Anonim dedi ki:

  Devir dükkan alacam ama krediye ihtiyacım yardimci olursaniz sevinirim

 96. Burak dedi ki:

  Üniverste okurken kosgepden kredi alabilirmiyim iş kurmak için.

 97. Ahmet ali guvenen dedi ki:

  Ben erdek te yaşıyorum yeni bir dondurma ve pastahane acmak istiyorum bana yardımcı olursaniz sevinirim

 98. Anonim dedi ki:

  ben eyfal fırın unlu mamüller kurmak istiyorum ne yapmam gerekiyo inci hanım

 99. Mahmut Rençber dedi ki:

  İş makinesi almak istiyorum bunun için kredi veriyormusunuz vergi levham ve adıma kayıtlı bitane makinem var j

  1. orhan dedi ki:

   Bende merakettim bilgin olursa ararmısın

 100. hasan mera dedi ki:

  ABİ oncelıkle herkese günaydın bi Allahını seve bana yardım etsin ben bu kredilerden faydalanmak istiyorum ısı yalıtım ve söve uygulaması için 2 tane makina almam gerekiyo bana yaklasık 30.000 tl para lazım bunu nasıl cvekeriz bana bi yardım edin

 101. mustafa dedi ki:

  dilek hanım normalde kredi veriyormusunuz

 102. Alpay dedi ki:

  İş yeri kurmadan maliye kaydı yapmadan oncemi iş planı hazırlanıp sunulacak yoksa önce işi kurup sonrası plan hazırlayıp sunulacak

  1. Kosgeb hibe krediler dedi ki:

   İster önce yaptırın ister sonra yaptırın. ancak kosgeb size para vermek için öncelikle kosgebe beyan ettiğiniz ürünleri malzemeleri satın almanız ve faturalarını sunmanız gerekmektedir. Eğer siz alacağınız makine ve techizatlar için vergi gideri gösterecek iseniz, elbet önce maliye kaydı yaptırmalısınız. İşyerinin mali kayıtları vs. ayrı konu, kosgeb desteği ayrı konu.

 103. Alpay dedi ki:

  30.000 tllik hibe kendisinden bir makine alarak yararlanmak istiyorum bu makinayı almak için KDV dahil tamamını mı ödemek gerekli yoksa KDV ve girişimciye düşen %30unu ödeyerek makine alabilirmiyim.
  makina ile ilgili iş planını hazırlayarak kosgeb’ e onaya sunuyorsunuz. eğer talebiniz onaylanırsa, makineyi alıp, 30.000 TL. yi kosgeb e faturalandırıyorsunuz. (Kdv dahil.) isterseniz firma ile anlaşın faturayı kessinler, parayı alınca ödersiniz.

  Ama şunu unutmayın, kosgeb e iş planınızı onaylatmanız şarttır.