KOSGEB

5 Adımda Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? E-Devlet Başvuru 2023

5 Adımda Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? anlatıyoruz. İşyeri açacaksınız veya işinizi büyütmek istiyorsunuz. Herhangi bir yerden finansman temin ederek, işleri biraz daha yoluna koyma çabası içerisindesiniz. Kosgeb ve hibeleri yüzlerce yazı okudunuz ancak kafanızdaki soru işaretlerine bir türlü yanıt bulamadınız. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda aklınızdaki soru işaretlerinin yerine hibesinin ne anlama geldiğini, hibe desteğinin nasıl alınacağını, kosgeb’in hangi sektörlere ne kadar hibe verdiğini, Kredi almak için gerekli şartların neler olduğunu, kosgeb girişimcilik kursları hakkında detaylı bilgilere öğrenerek birçok soruya yanıt bulacaksınız. 

Kosgeb kredisi ve hibe desteği hakkında bu sorulara ve buna benzer soruların hepsine yazımızda cevap vereceğiz. Bunun için hibe desteklerinin kimlere verildiğini ve Kosgeb desteklerinin neler olduğu ile ilgili tüm sorulara yanıt vermek için yazımıza başlayalım.

Eğer işyeri açmak isteyen bir girişimci iseniz, KOSGEB isimli Devlet Kuruluşuna mutlaka başvurmalı ve girişiminiz ile ilgili size özel teşvik ve desteklerden faydalanmalısınız. Bunun için Kosgeb kredisi nedir? Nasıl alınır tanımlarını yapalım.

KOSGEB Kredisini Kimler Alabilir?

Kosgeb Kredisini gerekli şartları taşıyan tüm girişimciler alabilirler. Kosgeb tarafından verilen hibe destekleri artırılmış olup yeni girişimci destek programı olarak verilen hibeler İleri ve Geleneksel girişimciler için 60 bin lira ve 370 bin lira olarak verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu rakam 50 bin lira hibe ve  100 bin lira faizsiz kredi şeklindeydi. Bu rakamlarda yapılan yeni güncelleme ile artık girişimcilere 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği sağlanarak daha geniş kapsamda desteklenecektir. Kosgeb kredisi gerekli başvuru şartlarını taşıyarak, proje karşılığında alınır. Her projenin destek miktarı ve hibe tutarı birbirinden farklıdır.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır adım adım kredi alma sürecine geçecek olursak;

Adım Adım KOSGEB Kredi Alma Süreci

1-Eğitim

KOSGEB hibe veya girişimcilik kredisinden yararlanabilmek için mutlaka Kosgeb sitesi üzerinden online olarak verilen uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gereklidir. Kosgeb tarafından sağlanan 2 destek programından yararlanmanın ön şartı Online Girişimcilik Eğitimini tamamlamaktır. Bunun için herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak sağlanan Online Girişimcilik Eğitimini, evinizden iş yerinizden, 7/24 internete bağlanabileceğiniz her yerden e-devlet üzerinden lms.kosgeb.gov.tr linkinden videolu modülleri tamamlamalısınız. Kosgeb bu eğitimde iş yeri projesi hazırlama, iş yeri yönetimi ve işletmeciliği hakkında bilgi sahibi yapacak ve eğitim sonunda KOSGEB Girişimcilik Sertifikası alacaksınız. Sertifika aldıktan sonra Girişimcilik Eğitimi’ne sertifikanızı alarak başvuruda bulunabilirsiniz. Eğitim tamamladıktan sonra işyerinizin açılışını yapmış olmanız gerektiğinden aklınızda Kosgeb desteği ile iş kurmak geçiyorsa ilk yapmanız gereken eğitim adımını tamamlamanız olmalıdır. İlgili eğitimi tamamlayıp işletmenizi kurduktan sonra gerekli koşulları sağlayarak Kosgeb destek programlarına başvuru yapabilirsiniz. İşletme kuruluş tarihi Girişimcilik eğitimi katılım belgesinin alındığı tarihten sonra olmalıdır. Kurulacak işin Kosgeb desteklenen sektörler arasında yer alması da bir diğer önemli gerekliliklerden biridir. İşletmenizi Kosgeb veri tabanına kaydetmeniz ve Kobi bilgi beyannamenizi doldurmanız sonrasında Kosgeb desek programlarına başvuru yapabilirsiniz. Bu işlemler online olarak yapılmaktadır.

2- Veritabanına Kayıt

Kurul tarafından hibe desteğine başvuru yapabilmeniz ve başvurunuzun değerlendirilebilmesi için öncelikle işletmenin Kosgeb veri tabına kayıtlı olması gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıt işlemini KBS-KOSGEB Bilgi Sistemi üzerinden ve e-devlet üzerinden İşletme kaydınızı vergi numarası ve İşe Başlama Tarihini girerek giriş yapmalısınız. Kayıt olduktan sonra KOBİ Bilgi Dokümanı ve diğer ekleri yine KOSGEB sitesinden online olarak sisteme yüklemelisiniz. Veri tabanına kayıt olup Kobi Beyannamesi verdikten sonra e-hizmetler bölümünden giriş yapılarak Geleneksel girişimcilik destek programına başvuru formu doldurulur. Yeni sistemde destek başvuruları online olarak yapıldığından bu adımların öncelikli tamamlanması gerekiyor. Sonrasında başvuru formunda ki gerekli bilgileri dolduranların başvuruları Kosgeb tarafından değerlendirilmeye alınıyor. Yapılan değerlendirmelerden sonra olumlu olan iş planlarına hibe desteği veriliyor. İş planına iş başvuru formu içindeki ikinci bölümde ulaşılıyor. Yani yeni nesil iş planı artık iş modeli formuna dönüştürüldüğünden başvuru formunda ki tüm bilgiler kosgeb kuruluna sistem üzerinden başvuru yapılarak yapılıyor.

3-İş Planı

EDİTÖR TAVSİYESİ

Üçüncü adım da yapmanız gereken sadece İşletmeniz için iş planınızı hazırlamanızdır. 2023 yılında İş planı yeni adıyla İş modeli Formu olmuştur. Yeni nesil iş modeli formunuzu bilgisayarınıza indirerek word formatında doldurulması gerekli alanları gösterildiği gibi gerekli bilgiler ile eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurarak işletmenizin faaliyetleriyle ve girişimci ve ortak ile ilgili detaylı bilgi vererek başvuru yapabileceksiniz. Geleneksel girişimcilik destek programı başvuru formu üzerinde ki 3 bölümden oluşan girişimci ortak, işletme faaliyetleri ve İş planı ( İŞ modeli formunu) online sistem üzerinden doldurarak müracaatınız Kosgeb kurulu tarafından onaylandığında takdirde başvurduğunuz destek programı kapsamında sağlanan desteklerden yaralanabileceksiniz. Etkili bir iş planı için İş planı örneklerini ve iş planı doldurma adımlarını içeren yazımızı bağlantıya tıklayarak öğrenebilir ayrıca KOSGEB’in anlaşmalı olduğu ve ücretsiz hizmet veren KOSGEB Danışmanlık Ajansı’na da başvurabilirsiniz.

<<İŞTE YENİ NESİL İŞ MODELİ FORMU>>

4-Destek Başvuru Süreci

İş planınızı doldurup, destek başvurunuzu, iş planı ve gerekli diğer belgelerle birlikte ilgili KOSGEB birimine sistem üzerinden yapmanız gerekir. Destek başvuruları Başvuru Formu üzerinden yapıldığını söylemiştik. Başvuru formunda ki 2. bölümde yer alan İş modeli Formunu (iş planı) gerekli bilgiler ile eksiksiz doldurarak, 3 bölümde ki tüm girişimciden istenen bilgileri doldurup hazırladıktan sonra KBS-KOSGEB Bilgi Sistemine yüklenmelidir.

Başvurular 2022 yılında internet üzerinden yapılmaktadır. KOSGEB e-devlet E-Hizmetler- tüm hizmetler internet sayfasından “Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvuru” sayfasına girerek kullanıcı adı ve şifresi alarak kayıt olup, Kayıt olduktan sonra Kosgeb’ kayıt olduğunuz TC numarası veya Vergi numarasını girerek GİRİŞ yaparak bir sonraki başvuru formunu açık ve anlaşılır şekilde doldurmanız gerekir. Sonrasında başvuru formunun çıktısı ve diğer belgelerle (İmza beyannamesi destek kapsamında satın alınacak veya alınan makine teçhizat, yazılım, ofis donanımı için proforma faturalar/fiyat teklifleri, faturalar vb belgeler) birlikte KOSGEB Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Başvurunuz eksiksiz ise değerlendirilmek üzere Kurul’a sevk edilecektir.

5-Kendi İşinizin Patron Olmaya Hazırlanın!

Girişimcilik Eğitimi, Veritabanına Kayıt işlemini, İş Planı, Başvuru Sürecini ve onay sonrası gerçekleştirdiyseniz kredi veya hibe kazanmaya hak kazanmışsınız demektir. Bu süreci oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifresi ile takip edebilirsiniz.

Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB’e başvuru yapmak ve kredi almak için öncelikli yapmamız gereken adım KOSGEB’den onaylı girişimcilik sertifikası almaktır. Alacağınız bu sertifika ile KOSGEB’in e-devlet sayfası üzerinden başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru öncesinde açmış olduğunuz işletmenizi KOSGEB veri tabanına kayıt oluşturma şartını yerine getirdikten sonra Başvuru formunda doldurduğunuz iş planınız onaylandığı andan itibaren kredi alabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra KOSGEB kredileri veren bankalardan birine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Gerekli koşulları tamamladığınız zaman e-devlet üzerinden KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Desteklerinden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Kosgeb aşağıda ki başlıklar ile Girişimcilere ve Kobilere destek veriyor.

 • Girişimcilik destekleri
 • Ar- Ge teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri
 • İşletme, geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri
 • Kobi finansman destekleri
 • Laboratuvar hizmetleri
 • İşgem/ Tekmer programı başlıkları altında destekler verilmeye devam edilmektedir.

Kosgeb tarafından Girişimcilere sağlanan hibe desteklerinden nasıl yararlanabileceğinizi videodan izleyerek öğrenebileceğiniz gibi yazımızdan da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Konumuz gereği öncelikle Kosgeb girişimciliği geliştirme destek programı kapsamındaki desteklerden başlayalım.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Kosgeb Destekleri Girişimcilik destekleri olarak; Yeni Girişimci programı olarak güncellenmiştir ve Geleneksel girişimci ve İleri girişimci destek programı olmak üzere iki alt programdan oluşmaktadır.

Kosgeb Destekler Listesi

Kosgeb resmi web sitesinde girişimcilik destek programlarından yararlanmak isteyen girişimciler için konuyu detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Öncelikle Geleneksel girişimcilik destek programı nedir? Hibe desteği ne kadar? Programın amacı hakkında bilgilere yer verelim.

Kosgeb geleneksel girişimcilik destek programı; Girişimcilerin kurdukları işletmelerin en kırılgan oldukları dönemdeki hayatta kalma oranının artırılmasını ve ulusal plan ve programlar doğrultusunda yeni işletmelerin kurulmasını ve sürdürülmesini amaçlamaktadır. Geleneksel girişimcilik destek programı; girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin ayakta kalabilmesi ve hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlanması amacıyla devreye alınmıştır. Geleneksel girişimci programı işletmeleri kuruluş yıllarında desteklemeyi ve bu işletmelerde istihdamı teşvik etmeyi hedefliyor. Destek ve istihdamı sağlamayı dukkanacmak.com  amaçlayan bu program ile işletmeler kuruldukları ilk yıllarda aradığı her türlü desteği devlet tarafından karşılayabiliyor. Geleneksel girişimcilik programına; Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamış olan girişimcilerin kurduğu işletmeler başvurabilmektedir.

DUYURULUR:  Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Uzaktan Online olarak Kosgeb resmi web sitesi üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 

Kosgeb tarafından elektronik ortamda düzenlenen uzaktan eğitim sisteminde geleneksel ve İleri girişimcilik eğitimi, kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin bir iş modeline dayalı olarak kuracağı işletmelerin başarı düzeylerini artırmak amacıyla düzenlenen eğitim programıdır. Hangi destekten yararlanacaksanız o desteğe ait olan eğitimi tamamladıktan sonra adınıza düzenlenen elektronik sertifikaya sahip olabilirsiniz.

İleri Girişimci Programı ise ülkemizin küresel  piyasalarda rekabet edebilmesine olanak sağlayacak, ülkeler arasında ihracat yapabilecek ve daha fazla istihdam oluşturabilecek ve marka olabilecek yenilikçi ve teknoloji alt yapısına sahip sektörlerde yer alan işletmelerin sayısının artırılması hedeflenmektedir.

Kosgeb Yeni Girişimci programından faydalanabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Öncelikle iş fikrinize yönelik nace kodunu tespit ederek sürece başlamalısınız. Yani kuracağınız iş Kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasında yer alıyor mu, destekleniyor mu öncelikli bunu öğrenmeniz gerekiyor.

Kosgeb tarafından desteklenen sektörlerin nace kodlarını kurumsal web sayfasından aşağıdaki görselde ki link üzerinden öğrenebilirsiniz.

İşletmenizi kurmadan önce Kosgeb girişimcilik eğitim katılım belgesini almış olmanız gerekmektedir. Yani başvuru yapmak istediğiniz programa yönelik olarak geleneksel girişimci eğitimini veya ileri girişimci eğitimini tamamlamış olmanız gerekiyor.  Eğitim türünü doğru tespit etmek yapacağınız başvuru açısından büyük önem taşıyor. Kuracağınız işe yönelik nace kodunu tespit ettikten sonra bu kodun girişimciliği geliştirme destek programına ileri girişimci faaliyet konuları tablosunda yer alıp almadığına bakmalısınız.  Faaliyet konuları tablosu için tıklayınız.

Örneğin kuracağınız iş elektrik motoru, jeneratör ve transformatörlerin aksam ve parçalarının imalatı 27.11.03 nace koduna sahip ise;

Bu kod ileri girişimci faaliyet konuları tablosunda yer aldığı için tamamlamanız gereken eğitim İleri girişimci eğitim olmalıdır. Kuracağınız işe yönelik tespit ettiğiniz nace kodu eğer ileri girişimci faaliyet konuları tablosunda yer almıyorsa Geleneksel girişimci eğitimini tamamlamanız yeterli olacaktır.

Girişimcilik eğitimlerine e-devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Bu eğitimler herkesin katılımına açık ve tamamen ücretsizdir. Üstelik eğitimler elektronik ortamlarda gerçekleştiğinden günün her saatinde eğitime kolaylıkla katılabilirsiniz.  İleri ve Geleneksel girişimcilik eğitimlerine başvuru için Kosgeb’ e veya başka bir kuruma gitmenize gerek yoktur.

Tekrar hatırlatmak istiyoruz.! İlgili eğitimi tamamlamadan İşletme kurmanız durumunda Yeni girişimci programına başvuru yapamazsınız. Bununla birlikte  Kosgeb tarafından desteklenmeyen sektörlerde iş kuracaksanız Kosgeb Yeni girişimci programına başvuramazsınız. Ancak eğitimi tamamlamanız sizin faydanıza olacaktır.

Girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra sıra işletme kuruluşuna geldi. Yeni girişimci programı altında iki başlıkta verilen Geleneksel ve ileri girişimci destek programlarına başvuru yapacak kişilerin işletme kurarken dikkat edeceği bazı hususlar bulunuyor. Başvuruda bulunacağınız işletmenin  Türk Ticaret Kanunun’ da tanımlı gerçek kişi veya sermaye şirketi statüsünde örneğin Limited veya Anonim şirketi olarak kurulmuş olması gerekiyor.  Adi ortaklıklar ise Türk Ticaret Kanunun’ da yer almadığından Kosgeb tarafından desteklenmiyor.

Eğitimi tamamlamış girişimcinin program başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payının en az % 50 olması ve işletmeyi münferiden temsile yetkili olması gerekiyor. Yine program süresi boyunca bu ortaklık payının % 50′ nin altına düşmemesi gerekiyor. Diğer önemli konu yine bu süre içinde girişimcinin kendi işinin başında olması, başka herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyor olmaması gerekiyor. Yani başka bir işletme, kurum ve kuruluşta SGK kaydının olmaması gerekiyor.

Kosgeb iş planı örnekleri üzerinden hazırlayacağınız iş projesi ile hibe desteklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

KOSGEB Girişimci Hibe Desteği Ne Kadardır?

Geleneksel Girişimcilik Destekleri Ne Kadar?

Kosgeb tarafından verilen hibe desteklerinde güncelleme yapılarak miktar yükseltilmiştir. Geleneksel girişimcilik programı kapsamında  Kuruluş desteği, Performans desteği ve sertifika desteği olarak toplamda 60 bin lira geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir. Destek miktarlarının ne kadar olduğu görselde ki gibidir.

Geleneksel girişimciler işletmelerini kurduktan sonra eğitim işletme kuruluş giderleri olarak;

 • Eğer şahıs şirketi kurulduysa 5.000 TL ,
 • İşletme sermaye şirketi olarak kurulduysa 10.000 TL hibe kuruluş desteği verilecektir.

İşletme kuruluşunun ilk 12 ayı zarfında birinci performans dönemi olarak çalışan personellere ait ödenmiş prim gün sayıları 1080 ve üstü bir güne yıl sonu 20.000 TL hibe, ikinci performans dönemi 1440 gün üzerinde ise 20 bin lira verilir.
İşletme sertifika desteği olarak 5 bin lira olarak toplamda 60 bin lira hibe desteği verilir.

İleri Girişimci Destekleri Ne Kadar?

Kosgeb ileri ve orta düzey teknolojiye sahip işletmelerin kurulması amacıyla verdiği İleri girişimci destekleri olarak kuruluş desteği, Makine teçhizat ve yazılım desteği, mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği, performans desteği ve sertifika desteği olarak toplamda 370 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir. Destek miktarları görselde ki gibidir.

İleri girişimciler işletmelerini kurduktan sonra eğitim işletme kuruluş giderleri olarak;

 • Eğer şahıs şirketi kurulduysa 5.000 TL ,
 • İşletme sermaye şirketi olarak kurulduysa 10.000 TL hibe kuruluş desteği verilecektir.

Makine teçhizat ve yazılım desteği olarak;

 • Düşük orta- düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmeler 100.000 TL,
 • Orta- yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 200.000 TL,
 • Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 300.000 TL

Performans desteği kapsamında; İşletme kuruluşunun ilk 12 ayı zarfında birinci performans dönemi olarak çalışan personellere ait ödenmiş prim gün sayıları 1080 ve üstü bir güne yıl sonu 20.000 TL hibe, ikinci performans dönemi 1440 gün üzerinde ise 20 bin lira verilir.

Mentörlük, danışmanlık İşletme koçluğu desteği olarak 10 bin lira olarak

Sertifika desteği olarak 5 bin lira olmak üzere toplamda 370 bin lira hibe desteği verilir.

Yeni Girişimci Programı Başvuru Değerlendirme

Yeni girişimci programı başvuru şartlarına da bir göz atalım.

 • Girişimcinin kurduğu işletme  Kosgeb’ e başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kurulmuş olmalı,
 • Girişimcinin işletmesini kuruluş tarihinden 3 yıl öncesinden programa başvurduğu tarihe kadar, hem gerçek kişi statüsünde bir firması olmamalı hem de tüzel kişi kurulmuş herhangi bir firmada % 30 üzeri ortaklığı olmamalı,
 • Girişimci bu programdan daha önceden yararlanmış olmamalıdır.
 • Eğer bu şartları taşıyorsanız Yeni Girişimci Programına başvuru yapabilirsiniz demektir.
 • İleri Girişimci Programına yalnızca  İleri Girişimci Programı Faaliyet konuları tablosunda yer alan işletmeler başvurabiliyor.

İleri Girişimci programına başvuru yapabilecekler tercih etmeleri durumunda bu program yerine Geleneksel girişimci programına da başvuru yapabilirler.

 • Başvurular elektronik ortamda Kobi Bilgi Sistemi üzerinden yapılıyor. Başvuru için tıklayınız.
 • Başvuru ve sonrasında tüm aşamalar Kobi bilgi sistemi üzerinden yapıldığından, hak kaybı olmaması için sistem üzerinden yapılacak bildirimleri titizlikle takip etmeniz gerekiyor.

Başvurularda bulunmak isteyen girişimciler Kosgeb E-hizmetler bölümünden öncelikle Kosgeb’e ilk kayıt olmaları gereklidir. Bunun için Kosgeb e-hizmetlerdeki ilk başvuru butonunu tıklayarak başvuru sahibinin TC. kimlik numarası veya işyerinin vergi levhasında yer alan işe başlama tarihini yazılmalıdır. Bu bilgiler yazılarak Kosgeb’ e ilk kayıt işlemi gerçekleştirilir. İşletmenin kaydının yapılmasının ardından KOBİ Beyannamesi Doldurulması Güncellenmesi işlemi de e-hizmetler den yapılabilir.

Bunun için e-hizmetlere giriş yaparak Kobi beyannamesi vermek ve güncelleme yapılabilir.

Kobi beyannamesi için e-hizmetlere e-devlet şifresi ile giriş yaparak Kullanıcı Tipi menüsünde vergi numarası ve kullanıcı tipini  işletme olarak seçerek Giriş butonuna tıklayıp yıl olarak  seçimi yapılmalıdır. Ekran üzerinden ileri linkine tıklayıp işletmenin başlangıç bilgilerinin işletmenin yeni kurulduğunu beyan ederek işletmenin yapısını ve ortaklık bilgilerini, Ticari Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi bölümünü de ekleme yaparak güncelleme yapılmalıdır. En son ekrandaki Onayla butonuna tıklayıp işlem onaylandıktan sonra tüm güncelleme işlemi tamamlanır. Bu işlemlerden sonra Kosgeb Beyanname Kontrolü yapılacaktır. Sistem üzerinden güncellenen ve verilen Kobi beyannamesinin mevzuata uygunluğu Kosgeb uzmanı tarafından kontrol edildikten sonra desteklere başvuru yapılacaktır.  İşyeri açılışından sonra Kosgeb’ in hangi desteğine müracaat edecekseniz planladığınız desteklere uzman ile görüştükten sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru Değerlendirme Aşaması

Peki başvurular nasıl değerlendiriliyor? Geleneksel girişimci programına yapılan başvurular Kosgeb Müdürlüğü tarafından değerlendirilmektedir. İleri Girişimci Programı başvuruları ise ilk olarak ön değerlendirmeye tabi tutuluyor. Ön değerlendirme aşaması tamamlandıktan sonra başvuru kurul tarafından değerlendiriliyor. Başvuru Değerlendirme sonucu ‘‘Kobi Bilgi Sistemi” üzerinden işletmeye bildiriliyor.

Başvuru değerlendirme aşamasında Kosgeb’in dikkat ettiği hususlar nelerdir?

Kosgeb için en önemli kriter girişimcinin bilgi ve tecrübesinin işi yürütmek açısından uygun ve yeterli olup olmadığıdır. Bununla birlikte destekten yararlanmak amacıyla mevcut başka bir işin devamı genişletilmesi gibi muvazaalı bir şekilde işletme kurulup kurulmadığı da ayrı bir değerlendirme kriteridir. Başvuruda sunulan iş modelinin işin yürütülmesine uygun olup olmadığı İleri girişimci destek programında destek talep edilen makine teçhizat ve yazılımın işletmenin faaliyet konusu ile doğrudan ilgili olması değerlendirilir.  Talep edilen destek kalemleri gereklimi? Maliyetleri uygun mu? Talep edilen destek kalemleri ile ilgili işletmenin sağlaması gereken öz kaynak ve diğer kaynaklar yeterli mi? gibi parametreler de değerlendirme de göz önünde bulundurulur.

Başvurunun kabul edilmesinden sonra kabul edilen başvurular için Taahhütname ile destek programı başlıyor. Program süresi bu tarihten sonra iki yılı kapsayacaktır. Başvuru kabul edilip taahhütname onaylandıktan hemen sonra kuruluş desteği talep edilebilir. Destek ödeme talepleri de elektronik ortamda yapılmaktadır.

Geleneksel girişimci destek başvurusu,İleri girişimci destek programı başvurusu ve destek ödeme başvurularının alınması ( Tüm destek programlarının) talepleri  Kosgeb e-hizmetler linki üzerinden yapılmaktadır. Bunun için kosgeb e-hizmetler üzerinden işlemlerini yapabilmek için tıklayınız.

Başvurusu kabul edilenler için kuruluş desteği, performans desteği gibi tüm desteklerin nasıl verildiğini açıklayacak olursak;

Yeni Girişimci Programı Destek Miktarları

Kuruluş Desteği Kapsamında yeni Girişimci destek miktarları:

 • Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmelere 5.000 TL,
 • Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmelere ise 10.00 TL geri ödemesiz destek sağlanıyor.

Performans desteği kapsamında ise işletmelerin çalıştırdıkları personel için Sosyal Güvenlik Kurumuna ödedikleri prim gün sayısına bağlı olarak geri ödemesiz destek sağlanıyor. Performans dönemi taahhütname tarihinden sonraki bir yıl ve bunu takip eden diğer yıl olmak üzere iki dönemden oluşuyor.

Birinci performans dönemi;

Birinci performans döneminde toplamda;

 • 180 ile 539  arası prim günü sağlayan işletmelere 5.000 TL,
 • 540 ile 1079 arası prim günü sağlayan işletmelere 10.000 TL,
 • 1080 ve üzeri arası prim günü sağlayan işletmelere 20.000 TL, destek sağlanıyor.

İkinci performans dönemi;

 • 360 ile 1079 arası prim günü sağlayan işletmelere 5.000 TL,
 • 1080 ile 1439 arası prim günü sağlayan işletmelere 15.000 TL,
 • 1440 ve üzeri arası prim günü sağlayan işletmelere 20.000 TL, destek sağlanıyor.

Sayılan bu asgari prim gün sayısına ulaşan işletme sahibi girişimci eğer;

 • Kadın;
 • 30 yaşın altındaki genç,
 • Engel oranı % 40 ve üzeri çalışabilir durumdaki engelli;
 • Birinci derece şehit yakını ve gazi ise her bir performans değerinde belirlenen tutarlara +5.000 TL ilave ediliyor. Böylece genç, kadın ve engelli girişimcilere 10 bin lira kuruluş desteği verilmiş oluyor.

İleri girişimci programı başvurusu kabul edilen işletme için kuruluş ve performans desteğine ilave olarak Makine, teçhizat ve yazılım desteği ile Mentörlük ve İşletme Koçluğu Danışmanlık desteği sağlanıyor. Makine, teçhizat ve yazılım desteği işletmenin teknolojik seviyesine göre değişiklik gösteriyor.

İşletme;

 • Düşük orta- düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmeler 100.000 TL,
 • Orta- yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 200.000 TL,
 • Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 300.000 TL geri ödemesiz Makine, teçhizat ve yazılım desteği sağlanabiliyor.

Orta yüksek ve yüksek teknolojilerde işletmeler için 10.000 TL’ ye kadar geri ödemesiz Mentörlük ve İşletme Koçluğu Danışmanlık desteği sağlanabiliyor.

Makine, teçhizat ve yazılım desteği ve Mentörlük ve İşletme Koçluğu Danışmanlık desteği için destek oranı % 75 olarak uygulanıyor. Destekler KDV hariç tutar üzerinden hesaplanıyor.

Örneğin bir işletme kurul kararında KDV hariç 120 bin lira tutarında bir makinenin desteklenmesinin uygun olduğunu varsayalım. Bu durumda işletmenin alacağı destek tutarını 120 bin liranın % 75’i hesaplandığında ortaya çıkan rakam olan 90 bin liradır.

Eğer bu makine yerli malı belgesine sahip ise destek oranı %90 oranında hesaplanmaktadır. Hesaplanan destek tutarı işletmenin teknoloji durumuna göre belirlenen üst limitleri geçemeyecektir. Kurul tarafından kabl edilen gider kalemlerine  destek ödemesi yapılabilmesi için gerekli harcamaların öncelikle işletme tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Destek kapsamındaki Makine, teçhizat ve yazılımın işletme kuruluşundan itibaren programın birinci yılı sonuna kadar satın alınması gereklidir.

Tüm ödeme talepleri işletme tarafından elektronik ortamdan Kobi bilgi sistemi üzerinden yapılmaktadır. Programdan faydalanan işletmeler dönemsel olarak elektronik ortamda veya yerinde ziyaret edilerek izleniyor. Kosgeb Girişimciliği destekleme programında yer alan Yeni girişimci programı ile ilgili daha kapsamlı bilgiye Kosgeb kurumsal web sitesi üzerinden ve ya 444 1 567 numaralı Kosgeb çağrı merkezinden ulaşabilirsiniz.

Kosgeb Destekleri Hakkında Merak Edilen Soru- Cevaplar

Kosgeb kredisi hakkında okurlarımızdan yüzlerce soru alıyoruz. Girişimciler tarafından en çok araştırılan ve merak edilen ve cevapları aranan soruları kısaca özetleyecek olursak;

Kosgeb Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kosgeb’ den girişimcilik kredisi alabilmek için tek şart KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılmış olmak gereklidir. 2022 yılından itibaren online olarak elektronik ortamda yapılacak olan geleneksel ve  ileri girişimcilik eğitim sonunda girişimcilere online olarak sertifika düzenlenmektedir. Eğitimi tamamladıktan sonra bu sertifikaya sahip olanlar  Kosgeb desteklerine başvurular kabul edilecektir.

Diğer Kurumlardan Alınan Girişimcilik Belgeleri Geçerli Midir?

Halk Eğitim Merkezlerinden veya başka birimlerden alınan Girişimcilik belgeleri ile Kosgeb hibe kredisi alınamaz.  Geleneksel ve İleri Girişimci girişimcilik eğitiminin Kosgeb tarafından verilmesi şarttır.

Kosgeb Destekleri Kaç Yıldır Ve Destek Alan Girişimci Bir Daha Başvurabilir mi?

Programın süresi 2yılı kapsayacaktır demiştik. Kosgeb hibe krediler ve diğer destekler 2 yıl sürelidir. Bu destekler 2 yılda bir revize edilmektedir. 2 yıl sonunda girişimci tekrardan Kosgeb’e müraacat edebilir.

Kosgeb’ in Maksimum Ödeyebileceği Kredi Ne Kadardır?

Kosgeb tarafından artık 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi verilmemektedir. Bunun yerine Girişimciliği Geliştirme Destek Programına başvurular başlamıştır. Kosgeb bu program kapsamında 60.000 TL geri ödemesiz, hibe ve 370.000 TL Geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. Bu krediler haricinde, ileri düzeyde, halkın yararı için yeni bir makine veya yeni bir icat geliştirilmiş ise, bu ürün insanoğlu için çok değerli bir nitelikte ise, Kosgeb tarafından bu miktarların üzerinde kredi imkanı sağlanabilmektedir. Tabi diğer kredilerde olduğu gibi bu krediyi alabilmek için iş planınızın Kosgeb tarafından onaylanması şarttır.

 Kosgeb Ne Kadar Hibe Kredi Verir?

Kosgeb tarafından desteklenen sektörlerde Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL’ye kadar İleri Girişimcilere ise 360 bin TL’ye kadar destek vermektedir. Bu Girişimciliği Geliştirme Desteği programına ilişkin bir destek olup, bunun haricinde 10’dan fazla farklı programlarda destek sağlanmaktadır.

Kosgeb Kredisi Bankadan mı Alınır?

Kosgeb kredilerinin herhangi bir banka ile ilgisi bulunmamaktadır. Bankaların iş kurmak için vermiş oldukları desteklerin Kosgeb ile ilgisi yoktur. Kosgeb Devlet Kurumudur. Sadece programlardan destek almaya hak kazanan vatandaşlar, sonradan anlaşmalı bankalarda protokolde geçen kredilere başvuru yapabilmektedir.

Kosgeb’ den Arıcılık Büyükbaş veya Küçükbaş Hayvancılık İçin Kredi Alınabilir mi?

Hayvancılık kredileri Tarım Bakanlığı ile ilgili olduğundan genelde bu tür krediler Tarım Bakanlığı destekli olarak Ziraat Bankasından alınabilmektedir. Bu sebeple inek, koyun, keçi, arı, hayvan alımı için kosgeb kredisi verilmez. Ancak hayvancılık yapmak amacıyla alınacak araç ve ekipman desteği KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Örneğin süt sağma makinesi, süt muhafaza tankı, mandıra malzemeleri gibi işler için kosgeb kredisi alınabilir.

Hibe İle İş Kurmak Mümkün mü?

Kosgeb tarafından hiçbir girişimciye işini kurması için böyle bir para verilmemektedir. Kosgeb hibe krediler bir işyeri kuruluş sermayesi değildir. Kosgeb hibe krediler girişimcileri destekleme amaçlıdır.

Hiç Parası Olmayanlar Kosgeb’den Para Alabilir mi?

Kosgeb; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi, Kosgeb tarafından hiçbir müşteriye, işyeri açmak için para verilmez. KOSGEB’in amacı, işyeri açan girişimcileri DESTEKLEMEKTİR.

KOSGEB Tarafından Denetleme Yapılır mı?

Kosgeb tarafından yapılan destekler sonrasında, destek alan girişimciler KOSGEB yetkileri tarafından program süresi boyunca 2 yıl boyunca denetlenir. 2 yıl boyunca normal şartlarda işletmenizi kapatamazsınız. İflas vb. olağanüstü durumlar hariçtir. Girişimci tarafından, yasal olmayan bir şekilde kosgebden alınan kredi ile satın alınan malzemelerin satılması, kötüye kullanılması veya benzeri bir kötü niyetli davranış tespit edildiğinde, Kosgeb tarafından verilen tüm hibe tutarı, faizi ile birlikte girişimciden geri alınmaktadır. Bu paranın geri ödenememesi durumunda, icra yoluna başvurulmaktadır.

Bankalar Tarafından Kosgeb Kredisine İcra Gönderilebilir mi?

Girişimcinin borçları için, bankalar tarafından kosgeb’ den alınan destekler veya kurulan iş yerleri için icra vasıtasıyla icra emri gönderilebilir.

Esnaflar KOSGEB Kredisi Alabilir mi?

Kosgeb tarafından mevcut işletmesi olan, halen çalışmakta olan girişimciler için Kosgeb tarafından verilen destekler bulunmaktadır. Bu destekleri Kosgeb internet sitesinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Ancak KOSGEB’ in asıl amacı, yeni iş kurmak isteyen girişimcileri desteklemektir. Bu nedenle faal durumda işyeri olan girişimciler, işyerini kapatarak, yeni bir işyeri açmayı, bu işyeri için iş planı hazırlayarak Kosgeb’e başvurmayı düşünebilirler.

Şahıs firması olan girişimciler firmalarını şirkete dönüştürerek, Kosgeb’e başvuruda bulunabilirler. Firmanın statüsü değiştiğinden ve yeni bir vergi numarası olacağından, yeni bir işletme vasfı taşıyacağından şirket kurarak Kosgeb’e başvuruda bulunulabilir.

Kosgeb’in Hibe Desteği Vermediği Sektörler

Kosgeb’in hibe kredi verdiği  desteklenen sektörleri internet sitesinde incelemeniz mümkün. Ancak sık sorulan sorulardan bazılarına yanıt vermek gerekirse, KOSGEB hayvancılık yapmak isteyenlere büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımı için, rentecar açmak isteyenler için araç alım kredisi, otobüs firması kurmak isteyenler için otobüs kredisi, aracılık hizmetleri yapan işyerleri, emlakçılık, muhasebecilik, alkollü içecek hizmetleri sunan sektörlere kosgeb hibe kredi verilmemektedir.

Kosgeb Ticari Araç İçin Kredi Verir mi?

Kosgeb ticari araç için kredi vermemektedir. Ayrıca rent a carlar için araç alımı kredisi verilmez. Ancak rent a carların diğer giderleri (ofis, büro giderleri vb.) için destek sağlanmaktadır. Kosgeb iş makinesi kredisi vermektedir.

Hayallerinize ulaşmanız dileğiyle…

Hakan DENİZ

Dükkan açmak sitesinde 6 yıldır gündeme dair güncel haberler paylaşmaktayım.

EDİTÖR TAVSİYESİ

5 Yorum

 1. KOSGEB 2020 yılında korona virüs için kaç para hibe veriyor? KOSGEB hibesi nasıl almak için başvuru şartlarını sizden öğrendim. Tek kullanımlık maske almak için hibe alınabilir mi? Sonuçta oda üretim sektöründe yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu