Dükkan Açmak

Kosgeb İş Planı Örnekleri (27 ADET HİBE ALAN)

08.01.2021
Kosgeb İş Planı Örnekleri (27 ADET HİBE ALAN)

Kosgeb Hizmet Merkezlerinde görmüş olduğunuz 32 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitiminde Kosgeb iş planının nasıl hazırlanacağı, Kosgeb veritabanına nasıl kayıt olunacağı, iş planında bulunması gereken konular, Kosgeb iş planında mutlaka doldurulması gerekenler, Kosgeb iş planı örnekleri ile sizlere anlatılacaktır. Bu kapsamda kursa katılmadan önce herhangi bir danışmanlık firmasına para vermeniz yersizdir. Kosgeb boş iş planı örnekleri linkinden, Kosgeb tarafından hazırlanmış Word formatında boş iş planı örneğini bilgisayarınıza indirebilir ve istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Hazır İş Planı Örnekleri

Aşağıda bulunan Kosgeb iş planı örneklerini bilgisayarınıza indirerek, hazırlamış olduğunuz iş planı ile karşılaştırabilirsiniz. Kurum tarafından verilen hibe ve desteklerin, gerek mevzuata gerekse piyasa koşullarına göre uğrayabileceği değişim nedeniyle, iş planının en doğru şekilde hazırlanması için Kosgeb Hizmet Merkezlerine başvurmanız en doğrusu olacaktır. Daha önce Kosgeb için hazırlanmış olan iş planı ve projeleri indirebilir veya danışmanlık hizmeti veren firmalara internet üzerinden başvurabilirsiniz.

iş-planı-örnekleri

İş Planı Örnekleri

 • Bakkal, büfe, şarküteri, market belirli bir mal için hazırlanan mağazalarda perakende ticaret için iş planı örneği (HAZIRLANIYOR)
 • Fotokopi ve kırtasiye iş planı, (kırtasiyeler)
 • Ev yemekleri Lokantası,
 • Güvenlik sistemleri iş planı, (güvenlik kamerası)
 • Oto yıkama iş planı
 • Cafe iş planı
 • Bayan giyim mağazası iş planı
 • Spor mağazası projesi
 • Bilgisayar teknik servis (teknik servis)
 • Toptan Kültür Mantarı Satışı
 • Kahve ve Çayın İşlenmesi
 • Tekstil sektöründe toptancılar için iş planı örneği, (toptancılar)
 • Tişört üretim iş planı, (giyim sektörü)
 • Toptan kumaş iş planı, (kumaş satıcıları)
 • Tekel bayi iş planı
 • Triko satış mağazası iş planı, (trikocular)
 • Çay bahçesi iş planı
 • Oto yedek parça iş planı
 • Halı yıkama iş planı
 • Waffel iş planı örnekleri, (avm’ de stand açmak için)
 • Yapı denetim iş planı, (yapı denetimciler)
 • İnternet kafe
 • Lokanta iş planı (Yöresel yemekler olabilir)
 • Pastahane iş planı
 • Yumurta ticareti iş planı, (yumurta alıp satmak)
 • Aile çay bahçesi iş planı örneği  (çay bahçesi, kafeterya, çay salonu)
 • Bayan ya da erkek kuaförü iş planı


Kosgeb’ e sunmak istediğiniz iş planı örneğinizi, sitemizden indirmiş olduğunuz örneklere göre hazırlayabilir, gerektiğinde Kosgeb Hizmet Merkezlerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ancak iş planı hazırlamaya ayırabilecek zamanınız yok ise veya iş planı hazırlamayı bilmiyor iseniz, bu konuda hizmet veren Kosgeb hibe kredi danışmanlık firmalarına başvuruda bulunabilirsiniz. Destek veren firmalar, sizlere belirli tutarlar karşılığında iş planı hazırlayacaktır.

İş Planında Bulunması Gerekenler

İş planı hazırlarken dikkatli olmalısınız. Çünkü örneğin Kosgeb’ e başvurduğunuzda bu iş planına göre destek alacaksınız. Bu sebeple iş planını internetten indirerek işe başlamayın. Çünkü iş planınız size özgü olmalıdır. Kendi cümleleriniz ile hazırlanmış ve sizin işletmenizin bilgilerini içermesi gerekmektedir. İşletmenizi kurmadan önce ilk aşamada kendinize bazı sorular sormanız ve bunlara cevap aramanız gerekiyor. İlk olarak faaliyet alanınızı dukkanacmak.com  belirlemek durumundasınız. Bu alana karakter olarak uygun olduğunuzu ve çalışma koşullarına uyum sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, faaliyete başlayın. İzin almanız gereken resmi kurumlar hakkında bilgi edinin. Size lazım olan araç ve gereçlerin listesini çıkarın. Personel ve kira giderlerini hesaplayın. Yer tespitinde bulunun. Fiyat politikası belirleyin. Kısacası ilk aşamada kendinize kabataslak bir maliyet hesaplaması yapın. Elinizdeki sermaye ile bu işi yapıp yapamayacağınızı tahlil edin. Şayet yeterli değilse, finansal kaynak elde edebileceğiniz alanlara yönelin. Banka kredileri ya da Kosgeb kredilerinden faydalanabilirsiniz.

İş planınızda bulunması gereken başlıklar vardır. Bu başlıklar;

İşinizin Tanımı: İlk aşama olan işin tanımında, yapmayı planladığınız iş ile alakalı kısa bir giriş yapın. İşletmenizin yaptığı iş, hedef kitlesi, müşteri politikası, misyon ve vizyonu bu kısımda özet şeklinde ifade edilmelidir.

Girişimci Bilgileri: İkinci aşamada girişimci bilgilerine yer vermeniz gerekmektedir. Girişimci bilgilerinde kendi kişisel özelliklerinizden, deneyimlerinizden, sertifika ve belgelerinizden bahsetmeniz gerekmektedir. Bu sektöre uyumunuz açısından önemli bir detaydır. Karakter özelliklerinizden de bahsetmelisiniz. Yoğun iş temposuna ayak uydurabileceğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Pazarlama ve Satış Kuralları: Bu aşamada işletme kuralları belirtmelisiniz. Vereceğiniz hizmet ya da pazarlayacağınız ürün ile alakalı kısa, orta ve uzun vadede hedefler belirlemeniz gerekiyor. Pazarlama kurallarını bildiğinizi ve sektöre hakim olduğunuzu bu aşamada iyi ifade edin.

Finansal Tablolar: Ticaret ile ilgileniyorsanız iktisat konularına az da olsa hakim olmanız gerekiyor. Kendinize bir fiyat politikası belirleyin. Gelir ve gider tabloları oluşturun. Aylık harcama çizelgeleri hazırlayın.

Rekabet Gücü: Rekabet gücünüzü sektörde var olabilmek için en yüksek seviyede tutmanız gerekiyor. İşletmenizi kurduğunuz mekan çok önemli. Çevresel olarak bunu iyi tahlil etmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz çevrede aynı sektörde köklü bir firma da olabilir.

Organizasyon Şeması: Yönetici olarak bir organizasyon şeması hazırlayın. Kaç kişi çalıştıracağınızı belirleyin ve çalışanların görev dağılımlarına da bu şemada yer verin.

İnternet üzerinden bulabileceğiniz örnek iş planlarını da inceleyin. Ancak bu planlara çok da itibar etmeyin. Her işletme aynı standartta olacak diye bir kaide yoktur. Bunlar sadece size yol gösterici olabilir. Sizi doğru yola iletmesi mümkün olmayabilir.

Ancak hangi sektörde faaliyet gösterecek olursanız olun, kesinlikle yola bir iş planı hazırlayarak başlayın. Kosgeb’ in destek verdiği sektörleri inceleyin ve destek verilen sektörler ile ilgili hazırlayacağınız iş planını kuruma sunun.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


 1. filiz dedi ki:

  merhaba ben iş planı hazırlamak istiyorum ödevim var yardımcı olabilir misiniz

  1. vipot danışmanlık dedi ki:

   merhaba filiz hanım iş planı hazırlamanıza yardımcı olabiliriz

 2. muhammet dedi ki:

  tekel bayilik destek veriyormu hinbe olarak

 3. Mustafa Acar dedi ki:

  İLGİLİLERİN DİKKATİNE OTOMOTİV SEKTÖRÜNE KALİFİYE ELEMANLAR YETİŞTİRMEK İSTİYORUM BUNUN İÇİN GÜÇLÜ DESTEĞE İHTİYAÇ DUYDUĞUMDAN YARDIMCI OLMANIZI VE BU İŞ İÇİN GEREKLİ İMKANLARIN TARAFIMA SAĞLANMASINI ARZ EDERİM ŞİMDİDEN İLGİLENEN KİŞİLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…

 4. Pervin Atılmış dedi ki:

  Tuhafiye açmak istiyorum KOSGEB kredilerine başvurularım kabul olur mu tam bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum

 5. Esenyurt dedi ki:

  Internet kafe ve Playstation kafe tarzi gibi acmak istiyorum ve bunun hakkinda yapmam gereken nelerdir kosgeb den yararlanmak istiyorum benim icin cok güzel fırsat olur herseyi sifirdan almak istiyorum

  1. Zafer dedi ki:

   Bu tarz bir yer bende açmak istiyorum nasıl yapılabilir ki ? küçük bir şehirde yaşıyorum 40 bin kadar nüfuslu Side makinalarla güzel bir eğlence mekanına olabilor. Fikirlerinizi alabilirim

 6. Tekirdağ Çorlu dedi ki:

  Şarküteri açmak Istiyorum bana bilgi verirmisiniz

 7. Elazığ merkez dedi ki:

  Dekorasyon boya. Parke Kartonpiyer yağlı boya kaynak işleri yapiyorum bu işler üstüne işyeri açmak istiyorum sentetik boya uzmanlığı sertifika mevcuttur

 8. Elazığ merkez dedi ki:

  İç ve dış cephe boya laminat parke Kartonpiyer ve kaynak işleri yaptım ustalığın bunlar ustune

 9. Elazığ merkez dedi ki:

  Dekorasyon boya. Parke Kartonpiyer yağlı boya kaynak işleri yapiyorum

 10. halı yıkma üzerine dedi ki:

  kosgeb hakında tam bilgi verilemsni istiyorum

 11. Kiyap okuma cafesi dedi ki:

  Os plani hazirlamak istiyorm proje odevim yardm eder misiniz bana

 12. Çilek fidesi yetiştiriciliği dedi ki:

  Tarıma destek verir mi

 13. Cafe dedi ki:

  Girişimcilik kursu için mülakatta ne oluyor

 14. Hali yikama dedi ki:

  Hali yikama firmasi acmayi dusunuyorum bana arabada lazim araba icin destek veriyor mu

 15. halı saha işletmeciliğine kredi veriyormu. dedi ki:

  halı saha işletmeciliğine kredi veriyor mu.

 16. Öznur dedi ki:

  Proje hazırlamak için kime gitmemiz gerekiyor kendim girisimcilik kursuna katıldıktan sonra hazirlayamaz mıyım? Sonuçta işi kuracağım yer bir dükkan olucak ve içerisine neler yapmam gerektiği konusunda her şey aklımda

 17. Büyük baş hayvancilık dedi ki:

  Hakan bey alacağımız hibe veya destek kredilerinin kullanırken faturalandırmak zorundamıyız mesela ben büyük baş hayvancılık düşünüyorum şartlar çok kolay gibi gelmedi bana

 18. Züccaciye hediyelik eşya dedi ki:

  iş planı hazırlamak istiyorum

  1. proje hazırlama dedi ki:

   proje dosyanızı hazırlamak ıcın yardımcı olabılırım.

   1. Perde magazasi dedi ki:

    Proje hazirlamam lazim yardimci olurmusunuz

   2. oto yedek parça dedi ki:

    bende proje hzrliyacam yardmcı olmak istiyenler

   3. M.emin dedi ki:

    Market açmayı düşünüyorum proje için yardımcı olurmusunuz.

 19. Cafe dedi ki:

  Kosgep kursuna katılım olmak için çalışmıyor olmak yani sigortası olmaması gbi bi şey söz konusu mu acaba

 20. Bakliyat-pazarlama dedi ki:

  Bakliyat işine destek veriliyor mu acaba ?

 21. ısı Yalıtım mantolama sistemleri dedi ki:

  Hakan bey ben kursa katıldım iş duzenim kurulu acaba kosgep isi yalıtım sistemleri Dış Cephe mantolama ya destek veriyomu ?

 22. Turism dedi ki:

  Tourism icin destek varmı?

 23. kuruyemişçi dedi ki:

  bende kuruyemişçilik üzeri başvuru yaptım 70 bin tl ye kadar kredi onaylandı adresime gelen kargo 240 tl karşılıgında egitim paketi vermek istedi ben almadım madem devlet durumumuzun olmadıgını bilip kredi veriyorsa o zaman bu 240 tl ne oluyor acaba

 24. Trabzon of dedi ki:

  Ben indernet play sidedio kafe açmak isdiyom buna verirmi acaba

  1. Anonim dedi ki:

   Kafe tarzına veriyor bnde giriyom kursa

 25. spor malzemeleri mağazası dedi ki:

  spor malzemeleri satışı

 26. şahinbey g.antep dedi ki:

  Ben sertifikalı yeni aldım ama iş planı yazmayı bilmiyorum ama işim de çok iddialıyım bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. proje hazırlama dedi ki:

   dosya hazırlamaada yardımcı olabılırım

 27. mustafa dedi ki:

  Konya ticaret odasinin Kosgeb kursundan iki yil once sertifika almistim. Kosgeb ten girişimcilik ve yeni iş kurma fikirleri konusunda pek araştırma imkanım olmadı. Aklımda olan fikir kültür mantarı yetiştiriciliği . Maliyeti ve piyasası bakımından akla yatkın geliyor. Bu konuda kosgeb in bir desteği varmı yararlanabilecegimiz bilgilere ihtiyacımız var.

  1. Anonim dedi ki:

   sertifika alalı 2 yıl olduysa sıkıntı olabilir. galiba 1 yıl içinde iş kurman gerekiyor.

   1. Birol dedi ki:

    Anonim, herhangi bir süresi yok bu desteğin. Sertifikayı al istersen 10 yıl sonra kur.

  2. Anonim dedi ki:

   bende belgemi yeni aldım. fakat en son güncellemeden sonra tarım konusunda kosgeb destek vermiyor. ama belgenizi istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. zaman sınırlaması yok

  3. Anonim dedi ki:

   Mantar yetiştiriciliği tarım bakanlığının faaliyet alanı olduğu için kosgeb destek vermiyor.

  4. Koskep kredisi dedi ki:

   sertifika aldıktan sonra iş yerinizi açmadıysanız süre sınırınız yok,işyeri açtıktan sonra 2 yıl içerisinde projenizi ve iş planınızı hazırlayarak müracaat etmelisiniz.

  5. proje hazırlama dedi ki:

   mantar yetıştırıcılıği ile ilgili yrd.olabılırız .

 28. Hakan Kaya dedi ki:

  KOSGEB iş planı hazırlama konusunda gerçekten çok değerli bilgiler. İster imalat ister hizmet bazlı olsun kuracağınız yeni işletme için destek almanız için ilm şartın uygulamalı girişimcilik eğitimi almak olduğunu unutmayın.

  1. KONYA dedi ki:

   Hakan bey projeyi nasıl hazırlamam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz

 29. kaplan nakliyat mehmet kaplan dedi ki:

  araç filoma bir araç eklemek istiyorum

  1. Hakan Kaya dedi ki:

   Mehmet Bey maalesef KOSGEB,hiç bir şekilde araç, taşıt, bina, hammadde için destek sağlamamaktadır.

 30. nedim ilker oğuz dedi ki:

  ikamet ettiğim ilçede kitap okuma kafesi açmak ve işletmek istiyorum.plan ve projem bile hazır ancak kosgeb süreci konusunda bilgim yok.yardımcı olabilirmisiniz

  1. melike dedi ki:

   kosgebin sitesine girin kurs tarihlerini bulun şehir şehir çıkar tarihleri ve nereye başvurcağınız yazar..mülakata çağırılacaksınız.mülakatı geçerseniz girişimcilik kursu alacaksınız..iş planı nasıl yazılır öğreniceksiniz..başarılar…

   1. Cafe dedi ki:

    Peki mülakat nasl

Önemli mi?*