Dükkan Açmak

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır? KOSGEB Desteği Nasıl Olmalı?

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır? KOSGEB Desteği Nasıl Olmalı?

Sanayi’de bu işi açmak için 20 bin lira sermaye ile başlangıç yapılabilir. Daha sonra bir iş planı hazırlanıp, KOSGEB desteğine başvurabilirsiniz. Bu içeriğimiz de oto yıkama dükkanlarının hibe alabilmesi için KOSGEB iş planı bulunmaktadır.

Oto yıkama işi yapabilmek için uygun bir dükkan bulmanız birinci önceliktir. Dükkanın yeri öyle önemlidir ki, müşteri potansiyeliniz buna bağlıdır. Genel itibariyle oto yıkamacıların verdikleri hizmet aşağı yukarı aynıdır. İç yıkama, dış yıkama, motor yıkama, araç altı yıkama vb. Bu sebeple her ne kadar tanıdığınız devamlı müşterileriniz olsa da, sizi tanımayan ancak yakın olması, alışveriş merkezinde olması, zamanı değerlendirme amacıyla dükkanınıza ilk kez gelen bir çok müşterinizin olması dükkanın yerine bağlıdır.

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Bazı alışveriş merkezlerinde ücretsiz otopark hizmeti verildiği gibi, bu hizmetin yanı sıra, ücretli oto yıkama hizmeti de verilmektedir. Bilindiği üzere bu tür işletmelerin oto yıkama hizmeti ihale usulü ile firmalara verilmektedir. İşyerinizi açmadan ikamet ettiğiniz bölgeyi araştırarak, böyle bir imkan olup olmadığını incelemenizde fayda var. Ayrıca çevrede zaten bir oto yıkamacı varsa, daha evvelden müşterileri olacağı için bu ortamda şansınız düşük olacaktır. Çevrede işletme olup olmadığına özen gösterin. Şayet varsa, farklı alanlara yönelin.

Sanayi bölgelerinde bulunan oto yıkama dükkanlarının kiraları, sanayinin durumuna ve bölgeye göre değişmektedir. Örneğin çok müşterisi olan büyük şehirlerdeki sanayilerde dükkan kiraları 10.000 TL den başlamasına rağmen, küçük yerlerde 300, 500 TL civarında dükkan kiralayabilirsiniz. Tabi dükkanın büyüklüğü, aynı anda kaç araç yıkanabileceği de, kiraya etki eden faktörlerdendir. Ayrıca bu oto yıkama dükkanlarını açmak için belediyelerden izin alınacağından , usulüne uygun mekan tercihi yapılmalı ve belirtilen süre zarfında gerekli evraklar teslim edilmelidir.

Oto Yıkama Dükkanında Kullanılan Malzemeler

Oto yıkama köpük tabancaları,kompresör cihazı, süpürgeler, sabunlar, parlatıcılar, parfümler, motor temizleme spreyleri, bol miktarda mikrofiber temizlik bezleri, reklam ürünleri genel itibariyle kullanılan malzemeler arasındadır. Oto yıkama dükkanı açmak; Ortalama olarak olmazsa olmaz ihtiyacınız olan;

oto-yıkama-makinesi

Oto Yıkama Makinesi

Basınçlı yıkama makinesi : 5000 – 10.000 TL

Köpük makinesi : 1500 TL

Süpürge : 2000 TL civarındadır. Marka ve kaliteye göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. 

Oto Yıkama Açarken Dikkat Edilecek Hususlar

1. Dükkanınızı çok iyi seçin. Ucuz diye kimsenin uğramadığı saçma sapan bir yerde dükkan açmayın. Yakınında 1 TL karşılığında yıkama yapılabilen benzin istasyonu bulunan bölgelerde ki dükkanları seçmemeniz yararınızadır.

2. İş yerinizde kullanacağınız yıkama ve köpük tabancaları kompresör ve benzeri aletlerin en iyilerini alın, haftada bir defa yıkama yapanlar için satılan 150 TL. lik yıkama tabancalarını tercih etmeyin. Ürünlerinizin kalitesine önem verin. Yoksa sürekli olarak arızalarla ya da yeni ürün almakla uğraşırsınız. Kar edeyim derken zarara düşmeyin.

3. Yıkama sonrası paspas üzerine konulan reklamlı kurutma kağıdı, aynaya asılan reklamlı parfüm, temizleme bezi vb. reklamlı ürünleri mutlaka yaptırın. Reklam her zaman önemlidir. Reklam müşteri potansiyelini artıran en önemli unsurdur. Ayrıca işyerinize müşteri çekmek istiyorsanız dukkanacmak.com bazen kampanyalar düzenleyebilirsiniz. İç temizlik yaptırana ücretsiz dış temizlik gibi kampanyalar ile müşteri çevrenizi genişletebilirsiniz.

4. Dükkanınızda araç dolu dahi olsa, yıkama için gelen müşterinizi kibar bir şekilde karşılayın ve kendisine bekleme süresi hakkında bilgiler verin. Güler yüz önemli ve hiç kimse vazgeçilmez değildir. Bu sebeple müşterileriniz için bekleme alanları oluşturun. Burada çay ikramında bulunarak müşterilerinizin sıkılmamasını sağlayın. Sanayinin en popüler mesleği oto yıkama isimli yazımızı okudunuz mu?

oto-yıkama-açmak

Oto Yıkama Açmak

5. İş planı yaparken, Genel olarak ~ 1 kişinin ortalama iç dış bir arabayı 20-25 dakikada yıkadığını, oto yıkama işyerlerinin ortalama saat 10:00 11:00 arası açıldığını, daha erken saatlerde az müşteri geldiğini, ortalama ilk altı ay müşterilerinizin az olabileceğini, dükkan giderlerinin ortalama aylık 3000 TL. civarında olabileceğini, bu durumda günlük en az 20 araba yıkamanız gerektiğini, hafta sonları da çalışmak zorunda olduğunuz unutmayın. Ayrıca uzun çalışma saatlerini de göz önünde bulundurun.

6. İşinde uzman personel çalıştırın. Eğer personeliniz ilk defa bu işi yapıyor ise, eğitin. Özellikle motor yıkamak riskli bir iştir. İşinde uzman olmayan personelinize her aracın motorunu yıkatmayın. Pahalı araçların yıkanması esnasında oluşabilecek hasarları göz önüne alarak gerekli tedbirleri alın.

Oto Yıkama Resmi İşlemler

Oto yıkama açmak bazı yasal prosedürleri beraberinde getirmektedir. Diğer işletmelerde olduğu gibi, resmi kurumları ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu kurumlar;

Belediyeye giderek iş yeri bildiriminde bulunmak gerekmektedir. Belediye görevlileri ilk bir hafta içerisinde işyerinizde fiziksel denetim yaparak ruhsat verilip verilmeyeceğine karar verecektir. Vergi dairesine evraklar teslim edilecek ve vergi levhası alınacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu‘na giderek işyeri bildirgesi teslim edilecektir. İlgili esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptırılacaktır.

Vergi Dairesi:

Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek, burada işe başladığınıza dair formu doldurmanız gerekmektedir. Doldurduktan sonra imzalamalısınız. Ayrıca vergi dairesine T.C. kimlik fotokopisi, ikametgah, dükkan kira ise kira sözleşmesi, size aitse tapusunun fotokopisi gerekmektedir. Bu evrakların kurum görevlileri tarafından teslim alınması ile birlikte vergi levhanız verilir.

Vergi Dairesi

Vergi Dairesi

Belediye:

Her belediyede gerekli olan evraklar farklılık göstermektedir. Bu sebeple belediyeye gitmeden evvel bu evraklar hakkında net bilgi, belediyelerin internet sayfalarından alınmalıdır. Ancak genel olarak teslim edilmesi istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir;

 • T.C. kimlik belgesi
 • Kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi
 • Vergi levhasının iki adet kopyası
 • İmar müdürlüğünden alınacak olan belge
 • Yangın söndürme tüpünün dolu olduğunu gösteren belge
 • İlgili esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt belgesi
 • Bazı işletmeler için ustalık belgesi gerekmektedir.

Oto yıkamaların alan olarak geniş olmaları gerekmektedir. 300 metre bir oto yıkama için kafi olacaktır. Kapalı alanlar daha pahalıdır. Bu sebeple, açık bir alan kiralamanız daha maliyetsiz olacaktır. Yıkama alanında çok sıra olabilir. Bu sebeple müşterilerinizin rahat etmesi adına bir bekleme salonu oluşturmanız gerekiyor. Bekleme esnasında daha iyi hizmet sunduğunuzu kanıtlamak ve müşterilerinizin sıkılmaması adına çay ikramı yapabilirsiniz. Alınacak olan ürünler için bir toptancı ile anlaşmak gerekiyor. Bu sebeple ürünleri daha uygun fiyatlara temin edebilir ve kar marjınızı artırabilirsiniz. Oto yıkama açmak için gerekli olan finansmanı Kosgeb aracılığı ile sağlayabilirsiniz.

KOSGEB’den oto yıkama dükkanı açmak için bir iş planı hazırlayıp, bu proje ile başvuru yapabilirsiniz. Kosgeb kobilere genel destek programı ile ve diğer 13 program dahilinde destek sunmaktadır. Destekleme ödemesi başvurusunda bulunmak için ilk olarak Kosgeb’in uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarına katılmanız gerekmektedir. Bu kurslar 32 saatten oluşmaktadır ve katılım zorunludur. Ayrıca kurslar ücretsizdir ve isteyen herkes katılabilmektedir.

kosgeb-oto-yıkama

Oto yıkama kurmak isteyenlere Kosgeb finansal destek sağlamaktadır.

Kurs sonrası katılımcılara sertifika verilmektedir. Destek başvurusunda bulunacak olan kişilerin bu sertifikayı almaları zorunludur. Daha sonra işletmenizi kurarak bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. İş planında işletmeniz ile ilgili bütün detaylara yer vermeniz gerekmektedir. Burada fiyat politikası, kısa ve uzun vadede planlarınız, girişimci bilgileri, işletmenin nasıl bir alanda kurulduğu, gerekli olan ürünler gibi konular tek tek ifade edilmelidir. Kosgeb İş Planı Örnekleri (27 ADET HİBE ALAN) ni inceleyebilirsiniz. Bu iş planları size ilham kaynağı olabilir.

İş planınızı, sunduğunuz komisyon inceleyecek ve bir karar verilecektir. Verilen karar sonrası destekleme ödemesi almaya hak kazandıysanız, Kosgeb veri tabanını kayıt olmanız ve taahhütnameyi imzalamanız gerekmektedir. 90 gün içerisinde onay işlemi gerçekleştirmezseniz yine bu hakkınızı kaybetmiş olacaksınız. Bu bağlamda yeni girişimci desteği adı altında girişimcilere 50 bin TL geri ödemesiz ve 100 bin TL geri ödemeli kredi verilecektir.

İş planınızı hazırlayarak Kosgeb’ e başvurun. İşyerinizi kurun ve gerekli ekipmanları temin edin. Resmi kurumlardan gerekli izinleri alarak hemen faaliyete başlayın. Hayırlı kazançlar dileğiyle..

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


 1. faruk dedi ki:

  Koskep icin ne evraklar gerekli ve odeme yapiyormu kosgep

 2. Osman aslan dedi ki:

  Adana da profesyonel işi ehli usta aranıyor çalışmak isteyen arkadaşlar irtibata geçsin yeni yer açmayı düşünüyoruz
  Osman Aslan

 3. EREN dedi ki:

  kendi kullandığım piyasası 60/65bin tl olan bi aracım var. bu sıralar oto yıkamaya kafa sardım bende. şu an mekan araştırıyorum. konumu güzel bir dükkan bulduğum zaman aracımı satılığa çıkarıp bu işe gireceğim. rabbim hayırlısını eğlesin herkez için

 4. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben Ankarada çankaya bölgesinde oto yıkama yeri açmak istiyorum. Veya ne iş yapabilirim öneriniz nedir. Kosgep basvurusu ve yer açmam icin ne kadar sermeyeye ihtiyacım olur. Teşekkürler.

 5. Baki dedi ki:

  Çok güzel bir konumda oto yıkamam var satmayı düşünüyorum ortalama 30 araç yıkanıyo artı seramik Uygulama iç kuwafor Uygulama hiç eksik olmiyor konum olarak mükemmel etrafta tek başkada olmaz hazır müşteri li. ulaşabilirsiniz

  1. Hüseyin Mert dedi ki:

   Yeriniz nerede? Arayin lutfen

  2. Özlem dedi ki:

   Yeriniz nerde acaba bilgi alabilirmiyim

  3. Mehmet dedi ki:

   Yeriniz nerede bilgi alabilirmiyim.

 6. Fatih dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar Fatih ben İstanbul Beylikdüzü’nde yim iyi bir yerde oto yıkama oto kuaför açmak istiyorum ortak arıyorum beraber çalışmak hem eleman açısında hemde Müşteri memnuniyeti açısından çok önemli.Bir arabanın detaylı temizlik ücreti enaz 150,200 ,400 TL arasında maliyeti 2 lira malzeme parası gerisi işçilik EMEK yani herşeyin hayırlısı olsun inşallah

  1. Ahmet dedi ki:

   Merhaba ortaklık için şartlar nelerdir

 7. Mehmet Demirel dedi ki:

  Bende bir yer buldum çok memnun kaldım. Acayip ilgileniyorlar Oto Kuru Temizleme. Hemde oto yıkama ruhsatı almanıza gerek yokmuş. Bende araştırıyorum. Su kullanmadan araç temizliyorlarmış.

  1. Fatih dedi ki:

   Bende ortak arıyorum işi bilen biriyim Herseyi konuşarak beraber karar verilecektir

   1. Murat dedi ki:

    Fatih bey bir ortak aradinizi yazmışsiniz. Uygunsa bir gorusmek isterim.545

 8. Sohret dedi ki:

  Eşim bu işi 15 senedir yapıyor ama şimdi kendi yerini açmak istiyor ne yapmamız lazım nereden baslamamiz lazım BURSA da oturuyoruz yer bulamadık birtürlü yıkamaya uygun kiralık yardımcı olursanız sevinirim

 9. Safi bolat dedi ki:

  Neden 10 yildir yapiyosun peki kazanç yoksa

 10. mahmut dedi ki:

  cevremdeki tüm oto yıkamacı arkadaslarımın altında hepsinde son model arabaları var cok iyi bir iş oto yıkama
  para yok diyenler her gece dısarda para yiyenlerdir bence

 11. Ysfasln dedi ki:

  Maliyet hakında bilgi alabilir miyim??

 12. Detailing dedi ki:

  Kosgeb kalem dahi vermiyo Oto yıkama için

 13. Ali buyuk dedi ki:

  Bende kahraman maras oto kuaforu acmak istigorum kosveb ve hic bilgim yok beni aydinlatirsaniz memnun okurum

 14. Adnan dedi ki:

  Ben bu işin profesyonel ustasiyim ama hala işçi olarak çalışıyorum.
  Kendi işimi kurmak istiyorum ama iş kurmak için elimde yeterince sermayem yok .
  Bu durumda ne yapabilirim. Teşekkürler. ..

  1. halil dedi ki:

   Selamün aleyküm.
   Nerede İstanbulmu semt neresi

 15. Cengiz dedi ki:

  İrtibata gecebilirmiyiz

 16. Cengiz dedi ki:

  Acmak istiyorum yardımcı olabilirmisin

  1. Demet dedi ki:

   Murat bey merhaba oto kuaforu acmak istiyorum bana bu konuda nasil yardimci olabilirsiniz

 17. MURAT BEY dedi ki:

  OTO KUAFÖR VE YIKAMA MERKEZİ AÇMAK İSTEYEN HERKESE UZMAN EKİBİMİZ TARAFINDAN YARDIMCI OLUNACAKTIR.

  1. gürkan dedi ki:

   nasıl iletişime gececegiz sizinle ?

  2. Bahar dedi ki:

   Murat bey bende sizden yardım alabilirim

  3. İLKER dedi ki:

   nasıl?
   biilgi verebilir misiniz ?
   20.000 sermayem var

   1. Fatih dedi ki:

    Merhaba İlker bey ben Fatih bende işi biliyorum ve beraber çalışacak ortak olacak güvenilir birini arıyorum 45 yaşındayım İstanbul Beylikdüzü’ndeyim isteyen arayabilir

 18. Çankırı dedi ki:

  Oto yıkama açmak istiyorum

 19. Kocasinan dedi ki:

  İnsaat

 20. Yıkamacı dedi ki:

  Bence hiç girmeyin 10 yildir bu işi yapiyorum fabrikada çalışsam daha iyi vergi bağkur elektrik su toptancı hep masraf ay sonu size hiç para kalmıyor

  1. Cemil dedi ki:

   Büyük paralara gerek yok

  2. oto kuaför dedi ki:

   düşündüğünüz şehir bölge neresi sizinle tanışmak isterim benim bu proje için muaazam lokasyonda potansiyel yer hazırlıyorum

   1. Ihsan dedi ki:

    Bizim boyle dusuncemiz var bi gorusebilirmiyiz

  3. Sema dedi ki:

   Mrb
   Ben yeni bi yer açmayı düşünüyorum.genel bi bilgi almak da istiyorum.
   Mümkünse tabiii

   1. Kdz eregli dedi ki:

    Öncelikle iyi bir elemanının olması gerekiyor elemanının yoksa yada siz işi bilmiyorsanız hiç girmeyin bence

   2. halil dedi ki:

    Oto yıkama yeri açtınızmı actıysanız hayırlı olsun.
    Bilgi almak istiyorum.

   3. halil dedi ki:

    Merhaba semt neresi

  4. berkay dedi ki:

   yerınız nerde pekı günlük araç gırıs sayınız nedır? anlıyorumkı halada devam edıyorsunuz sıze para kalmıyorsa neden devam edıyorsunuz?

  5. Safi bolat dedi ki:

   Merak etmeyin kimse kimsenin rizkini yiyemez

 21. ORHAN BEY dedi ki:

  beyler yıllardır bu işi yaptım bence hiç girmeyin müşteriler sizi çok yoracaktır. bazılarını öldürmek gelecektir içinizden 🙂

 22. Mehmet dedi ki:

  Melrb arkadaslar bi oto yimaka acmayi dusunuyorum bilgisi olan yardimci olabilir mi

  1. Cemil dedi ki:

   OTO YIKAMA DÜKKANI AÇILIR.

   1. Keciören dedi ki:

    Ne gerekiyo acmak icin

 23. murat dedi ki:

  Merhaba hocam ben bir oto yikamaci acmak istiyorum bana nekadara maal olur anlatirmisin

 24. Abit Gülistan dedi ki:

  oto yıkama açmak isteyenler bana ulasın üstelik kosgeb desteği de var

  1. Anonim dedi ki:

   açmak istiyorum

  2. levent dedi ki:

   selam bende oto yıkmaa açmak istiyorum KOSGEB detseğini açıklayabılırmısın .teşekkürler

  3. E&S dedi ki:

   Merhaba bende kapsamlı oto kuaförü tarzında bir işyeri açmayı düşünüyorum.
   KOSGEB desteği hakkında da bilgi verebilir misiniz?Tskler

   1. salih kaya dedi ki:

    Merhaba oto yıkama malzeme ve ekipmanların tamamı var elimde ayrıca demontaj şeklinde çelik konstrüsiyon yapısıda mevcut. uygun fiyata vericem. face carismaxvisnelik bu sayfadan bakabilirsiniz yapıya

    1. murat dedi ki:

     merhaba aşağıdaki mail adresine iletişim numaranızı yazarsanız iletişime geçeyim

  4. Mehmet dedi ki:

   Mrb ben acmayi dusunuyorum nasil yardimci olabilir siniz

  5. kerim dedi ki:

   Trabzonda oto yikama dukkani acmak iatiyorum. Bu bana neye maal olur zarar edermiyim

  6. mehmetali boyraz dedi ki:

   Ben açmak istiyorum kayseride

  7. Rize fındıklı dedi ki:

   Oto yıkama açmak istiyor um

   1. Yıkamacı dedi ki:

    Bence hiç girme 10 yildir bu işi yapiyorum bir dikili ağacım bile yok

  8. Anonim dedi ki:

   Kosgeb ile ilgili kredilerde yardımcı olacağını söyleyen 3. şahıslara inanmayın. Kurumdan bire bir bilgi alın bu alanda da son dönemde dolandırıcılar türedi.iş yapayım derken dolandırılmayın

  9. İyi yıkama dedi ki:

   Numaranızı atarmısınız aceba yada Çarı atabilirmisiniz ben size döniyim ihı hayırlı geceler

  10. oto yıkıma dedi ki:

   Oto yıkama koskep kredi veya projesi ile ilgili görüşmek isterim.

  11. Kocasinan dedi ki:

   Oto yıkama açmak istiyorum kaysrtide yardımcı olur musunuz

  12. altındağ dedi ki:

   Kolay gelsin bende oto yıkama acmak istiyorum bayan olarak bu işi yapabilirmiyim kosgeb sen 2012 belgemi aldım sadece iş planı hazirlamam gerekiyor

  13. Kdz eregli dedi ki:

   Slm ben yeni açacağım. Tam 13 yıldır işçilik yaptım artık kendime çalışacağım nasipse

  14. Denizli dedi ki:

   Ben acmak istiyorum

  15. Aksehir dedi ki:

   Merhaba ben 10 yildir sigortaciyim cevremin genis oldugunu düsunuyorum be bu isi yapmak istiyorum

  16. Kdz ereğli dedi ki:

   Hocam beni bir aydınlatırmısınız

  17. Artvin dedi ki:

   Usta yardımcı olma şansın varmı

  18. Mahir Aydın SARI dedi ki:

   Maliyet hakkında bilgi verebilir misiniz lütfen

  19. Nilüfer dedi ki:

   Merhaba ben oto yıkama için yeri buldum ama gerekli malzemeler ve koskep için yardımcı olursanız sevinirim

  20. Ilker dedi ki:

   Bilgi verebilir misiniz

Önemli mi?*