Kaymakamlık Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Veriyor!

Kaymakamlık Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Veriyor!
4.463 kez okundu.

İlçelerde bulunan Kaymakamlıklara görevli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yeni iş kurmak isteyenlere yaş gözetilmeksizin işyeri açma kredisi verilmektedir. Bu kredi sayesinde faizsiz kredi ile kendi işini kuran girişimciler, 1 yıl boyunca ödeme yapmadan ilk yıl nefes alabilmekte ve sonraki yıllarda sıfır faizli olarak kredisini geri ödeyebilmektedir.

kaymakamlik işyeri açma kredisi

Kaymakamlıkların bünyesinde görev yapmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları birbirinden bağımsızdır. Yani Edirne’de görev yapan vakıf ile, Sincan’da görev yapan SYDV birbiriyle aynı hizmeti vermezler. Vakfın yaptığı yardımlar ve destekler Devlet tarafından ayrılan bütçe ile karşılandığından, her ilin ve ilçenin yardım sayısı ile ayrılan bütçe ayrı değildir. İşte bu sebeple, bütçe ayırabilen vakıflar, yeni iş kurmak isteyen, kendi işini açmak isteyen kişilere 15 bin lira sıfır faizli işyeri açma kredisi veriyor. Krediden yararlanmak içinse zor şartlar aranmıyor.

ŞARTLAR

  • İlk şart olarak kaymakamlık SYDV’na başvurmak isteyen gencin 18 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.
  • İş kuracak olan vatandaş, bu başvuruyu Vakıf kaleminde dilekçe ve form doldurarak yapıyor.
  • Başvuru yapmak isteyen kişinin daha önceden bu krediden faydalanmamış olması,
  • Vakıfda dosyanızın bulunması,
  • Vakıf bütçesinin o an itibariyle 15 bin lira faizsiz kredi vermeye  yeterli olması,
  • Başvuru sahibinin proje hazırlaması ve hazırladığı projesiyle başvurması,

şartlar arasında yer alıyor. Bu şartları yerine getiren girişimciler projeleri ile en yakın SYDV’na başvuru yapabiliyor.

 

KAYMAKAMLIK PROJESİ NASIL HAZIRLANIR?

Proje içerinde kişinin kurmak istediği iş ve sektör ile ilgili dokümanlar ve belgelerin yer alacak. Hangi sebeple bu işin yapıldığı, müşteri potansiyeli, dükkanın özellikleri, satış portföyü gibi maddeler de yer alacak. En önemlisi kişinin talep etmiş olduğu kredi miktarı ile hazırlanan iş projesinin bir birine uyum olması lazım.  15 bin lira sermaye ile küçük bir çay ocağı açmayı düşünüyorsanız bu paranın tamamını nerede nasıl kullanacağınızı belirtmeniz gerekiyor.İşyeri açma kredisinin onaylanabilmesi için, projenin talep edilen kredi miktarı ile uyumlu olması şartı aranıyor. Örneğin küçük bir çay ocağı açacak olan kişinin kaç adet masa ve sandalye alacağını belirttiği gibi, bu masa ve sandalyelerin fiyatlarının tespiti için en az 3 firmadan fiyat teklifleri alması ve bu teklifleri de proje içeriğinde Kaymakamlığa sunması gerekiyor.

işyeri açma kredisi

Kredi Nasıl Veriliyor?

Başvuru sahibi esnaf veya girişimci adayının dosyası, Vakıf bünyesinde bulunmakta olan mütevelli heyeti tarafından inceleniyor. Bu inceleme sonucunda iş kurma kredisi almak isteyen vatandaşın dosyasına onay veya red veriliyor. Red verilmesi durumunda sebebiyle birlikte kişiye tebliğ ediliyor ve diğer başvuru sahiplerine geçiliyor.

kaymakmlık iş kurma kredisi

Başvuru sahibinin işyeri açma projesi mütevelli heyetince uygun görülürse, dosya içeriği Mütevelli Heyetince düzenlenerek Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğüne gönderiliyor. Genel Müdürlük tarafından hazırlanan proje inceleniyor. Bu inceleme belirli bir süre sürebiliyor. Genel Müdürlük projeyi uygun görürse başvuru sahibine 15.000 TL. faizsiz kredisi veriliyor.

Geri Ödeme Nasıl Yapılır?

Çekilen kredi için 12 ay boyunca geri ödemesiz dönem bulunuyor. Bu süre içerisinde kredi veya taksitleri geriye ödenmiyor. Girişimci işyerini açıyor ve 1 yıl boyunca hizmet sağlıyor. 1 yıl sonunda çekilen 15 bin liralık iş kurma kredisinin ödemeleri başlıyor.  Ödemeler Vakfında uygun görüşü ile toplamda 4 yıl içerisinde ödeniyor.

15.000 / 48 ay = 312 TL. 50 Kuruş aylık ödeme yapılacak iken ilk 1 yılı geri ödemesiz olduğundan,

15.000 TL. / 36 ay = 416 lira 60 kuruş aylık ödeme yapılıyor.Kaymakamlık Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Veriyor! Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. riza.gok dedi ki:

    Hazır mekan kiralamak için 100.tl ihtiyacım var nasıl yaralanabilirim

Sayfa başına git