Dükkan Açmak

Ücret Ödemeden Bayilik Nasıl Alınır?

Ücret Ödemeden Bayilik Nasıl Alınır?

Ne iş yapacağınıza henüz karar vermediniz ancak, sıfırdan bir işyeri açarak reklam vb. giderler ile uğramak yerine, bayilik alarak kısa sürede para kazanmayı hedefliyorsunuz. O zaman doğru yoldasınız. Bu yazıda parası olmayanlar için sermayesiz ve ücret almadan bayilik/franchising veren firmalar hakkında örnekler vereceğiz.

Piyasada yeni açılan veya yıllardan hizmet vermekte olan birçok firma, ücretsiz bayilik vermektedir. Firmaların amacı, pazar alanlarını genişletmek ve daha çok müşteriye hizmet sunabilmek iken, ücretsiz bayilik veren firmalar hakkında bilgiler arayanlar ise, bayilik ücreti ödemeden iyi gelir sağlayan bir işyerine sahip olabilmektir. Ancak bu arayış sonucunda, işyeri açmak isteyenler iyi bir firma seçimi yapmazlar ise, sonuç hüsrana dönüşebilmektedir.

Bayilik Almak Mantıklı mı?

Öncelikle işyeri açmak istediğiniz sektör hakkında detaylı bir araştırma yapmış olmanız gereklidir. Sırf firma ücretsiz bayilik veriyor diye, işyeri açmanız mantıksızdır. Eğer mağaza dükkan veya işyeri açmak istediğiniz bölgede girmeyi düşündüğünüz sektör iyi para dukkanacmak.com kazandırıyor ise, bu konuda iyi bir araştırma yapmış iseniz, ücretsiz bayilik veren firmaları araştırabilirsiniz. Örneğin; A marka su firması para almadan bayilik imkanı sunuyor diye, su satışlarının çok düşük olduğu bir bölgede veya çok rakip olan bir yerde su işine girmek mantıksızdır. Bu sebeple daha önce de söylediğim gibi girmeyi düşündüğünüz sektör hakkında çok iyi bir araştırma yapmalısınız. Ben ne satabilirim? İşyerini açmayı düşündüğüm bölgede ne dükkanı ne mağazası iş yapar? Ücretsiz bayilik veren firmalar hangileri? Müşteriler benim hangi hizmetim için para öderler? Ne daha çok tutulur? Burada hangi işyeri eksik? Gibi sorular sonucunda doğru yolu bulabilirsiniz.

bayilik

Bayilik Almak İstermisiniz?

Sermayesi Olmayanlara İşyeri Açma İmkanı

Ücretsiz bayilik veren firmalar ile anlaşmadan önce iyi bir iş planı yapmalısınız. Belki bayilik için para ödemeyeceksiniz ancak, işyerinin açılışı, ürün alımı, dekorasyon, evrak giderleri, reklam giderleri gibi bir çok kalem hakkında araştırma yapmalısınız. Bu araştırma sonucunu evrak üzerinde inceleyerek ihtiyacınız olan finansmanı tespit edebilirsiniz. Size tavsiyemiz iş planınız içerisinde bulunan finansman bölümü için fazlaca vakit ayırmanızdır. Çünkü kapanan işyerlerinin büyük bölümü maddi imkansızlıklardan dolayı kapanmaktadır. Bir kere işyerinizin ilk aylarda ciddi miktarlarda gelir elde etmeyeceğini hesap etmelisiniz. Sermayesiz bayilik veren firmalar için yapmış oldukları sözleşme sonucunda sizin işyerinizi kapatmanız açısından çokta bir sıkıntı oluşmamaktadır.

Bayilik Bedeli İstemeyen Firmalar

Genelde ücretsiz bayilik veren veya düşük meblağlarda bayilik imkanı sunan firmalar, yapacağınız iş sonucunda kazancı çok yüksek olmayan işlerdir. Bu firmaların bir çoğunun müşteri potansiyeli oluşmamış, yeterli seviyede reklamı yapılmamış, bilinmeyen veya sektöre yeni adım atan firmalardır. Şüphesiz ki iş hayatına atılmak isteyen birçok iş adamı bayilik karşılığında para alınmadığını öğrendiğinde sermayesiz bayilik almak konusunda tereddütte düşecektir. Ancak bir iş yapmak, işyeri açmak için illaki bayilik ücreti ödemek zorunda da değilsiniz. Genelde sermayesiz veya düşük ücretle bayilik veren firmalar mısır, fast food ürünleri, inşaat dukkanacmak.com malzemeleri, çiğköfte firmaları, sektöre yeni girmiş su firmaları vb. firmalardır. Bu firmalar arasında seçim yaparken sunmuş oldukları imkanları ve bayilik sözleşmesini ayrıntılı olarak incelemeli hatta bir bilirkişi ile birlikte incelemenizi tavsiye ederiz. Eğer bu söylediklerimizi yapmazsanız, işler yolunda gitmediğinde her şeyin sorumlusu siz olursunuz.

Ücretsiz Bayiliklerin Şartları Neler?

 • Firma: Bayilik alacağınızın firmanın sunduğu şartlar, piyasadaki yeri, pazar alanları, satış oranları, net kârı, cirosu vb. Konular
 • Sektörün Durum: Bayilik almak istediğiniz sektörün, işyerinin bulunacağı bölgedeki genel durumu, kâr oranları, talep ve ihtiyaç durumu.
 • Firma Desteği: Bayilik aldığınız zaman firmanın size sağlayacağı avantajlar ve dezavantajlar.
 • Müşteri Potansiyeli: Müşterilerin bayilik almak istediğiniz firmanın ürünlerine karşı ilgisi, satış oranları, talep edilme durumu.
 • Bölgesel Etkenler: İş yeriniz de satacağınız ürünlerin, bölgede ki genel durumu. (örneğin bir tarımsal ilaç firmasının ulaşabileceği tarım alanları.)
 • Rakipler ve Piyasa: Ücretsiz, sermayesiz bayilik veren firmalar ile anlaşarak bayilik almanız durumunda, aynı sektörde hizmet veren rakipleriniz. Bu rakiplerinizin iş yerinize olan mesafesinden tutunda, sizin işyeri açmanız durumunda, müşterilerin sizi tercih etmesi için ortaya koyabileceğiniz farklar.
bayilik-şartları

Bayilik Almak İçin Bazı Şartların Yerine Getirilmesi Gereklidir.

Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar Şunlardır

 • Çiğköfte bayilikleri
 • Su bayilikleri
 • Ayakkabı franchising,
 • Oyun kartları satışı,
 • Cips ve gıda ürünleri bayilikleri,
 • Oto temizlik ürünleri bayiliği
 • Parfüm bayiliği
 • Pizza bayiliği
 • Dönerci bayilik
 • Hamburgerci bayilikleri

Yukarıda saydığımız maddeler genişletilebilir. Makalemizde anlatmak istediğimiz asıl konu, iyi bir plan yapmadan, sırf ücretsiz diye, bayilik almamanızdır. İşyeri açmak çok kolay ancak, “battı” damgasını yiyerek iş yerinizi kapatmak hayatınız boyunca ödemeniz gereken kötü sonuçlara neden olabilir. Ticaret elbet risktir ancak, akıllı oynamaz iseniz, belki de elinizde ki bir atımlık barutunuzu, sermayesiz bayilik veren firmalar yüzünden bitirebilirsiniz.

Ülkemizde özellikle çifğ köfteci bayiliklerine çok sık rastlanmaktadır. Çiğ köfte bayilikleri sadece kurulum ücreti almakta ve isim bedeli talep etmemektedir. Sadece bir dükkan belirlemeniz ve firmaya bu yeri göstermeniz gerekmektedir. Gerekli olan tadilat yapıldıktan sonra kurumsal renk ve dekor ile dükkanınız faaliyete hazırlanmaktadır.

Allah çalışana, emek verene verir elbet ama siz yine de dikkatli olun, iş planını atlamayın, analiz edin, gözlemleyin, karar vermeden önce birkaç defa daha düşünün. Bilen birine sorun. Hayırlı kazançlar dileğiyle.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


 1. Eğitim Sofrası dedi ki:

  Eğitim alanında iş kurmak isteyen yatırımcı aranıyor!!!
  *Yeni nesil online eğitim sistemi
  *Yüksek kazanç (aylık 50-100 bin TL)
  *Türkiye geneli sistemli bir projedir.
  Detaylı Bilgi için
  adreslerinden ulaşabilirsiniz.

 2. Rabil dedi ki:

  Merhaba yurtdışına bayilik veriyor musunuz ?

 3. Enes dedi ki:

  Merhaba diyarbakırda su bayisi acmak istiyorum diyarbakırda lokanta ve büfe tanıdıklarım çok var

 4. hakan dedi ki:

  İSTANBUL ESENYURT DÖNERÇİ BAYİLİGİ ALMAK İSTİYORUM BANA ULAŞIRSANIZ HEMEN AÇMAK İSTİYORUM DÜKKANIM İŞLEK YERDE HAZIR 0543

  1. Havva dedi ki:

   Merhaba yurtiçi ve yurtdışına bayilikler vermekteyiz. İletişime geçebiliriz. Ücretsiz franchise için görüşebiliriz.

   1. Berkay dedi ki:

    İletişim gece biliriz 0

   2. Pınar dedi ki:

    Merhaba! Biz nasıl iletişim kurabiliriz!

    1. Pinar dedi ki:

     Ben isveç’in Malmö şehrinden yazıyorum yurtdışı bayilik vermek isteyenler benimle iletişime geçebilirler mi?

   3. Durmuş dedi ki:

    Romanya da yaşıyorum 25 yıldır Ticaret le uğraşıyorum Detaylı Bİlgi Lütfen

   4. Funda dedi ki:

    Merhaba bayılık ıcın gorusebılırmıyız

 5. Meherrem dedi ki:

  Bende kozmetik yada parfum bir dukkan acmak istiyorum dusuk sermaye ile bayilik veren varsa iletisime gece vilirmi lutfen.mail adresim

  1. Havva dedi ki:

   Merhaba yurtiçi ve yurtdışına bayiliklerini vermekteyiz. İletişime geçebiliriz. Ücretsiz franchise için görüşebiliriz.

   1. Burcu dedi ki:

    Ücretsiz diyorsunuz bu doğru değil mi

 6. mustafa kardaş dedi ki:

  “”0″” koskoca sıfır sermayem var.Ne iş olsa yaparım.Ücretsiz bayilik veren varsa buyursun alırım yok demem.

 7. Ömer faruk akdeniz dedi ki:

  Bende isterim genç bir kardeşinizim bitlis tatvan nufus 100 bin üstü sermayem yok kentimi iyi bilirim beni bayiyi ve toplumu sıkmayacak hatta sürümden kar ettirebikecek bayiliklere talibim işçilik köleliğe döndürülmüş ulaşmak isteyen ınstagram hesabımdan ulaşabilir giremiyorum saygılar .

  1. Aydın savaşçı dedi ki:

   Çiğ köfte veya döner bayiliği açmak istiyorum sermayem yok yardımcı ola bilecek kimse varmı acaba bu işlerde tecrübeliyim olursa çok sevinirim saygılar

   1. Şaban yılmaz dedi ki:

    Merhabalar ben van şaban yılmaz işlet muduruyum kendı işimi lurmak ıstıyorum

 8. Rahmi dedi ki:

  Merhabalar 35 yılımı İstanbul’da geçirdim yaklaşık 17 yıl ticaret le uğraştım kale kilit Asaş alm gibi kurumsal firmaların bayiliklerıni yaptım PVC Aks ve profil konusunda tecrübem var pazarda yurt genelinde çoğunu tanıtım ve tanırlar bazı yanlış yatırım veya yanlış ticaret anlayışı adına ne derse iz olumsuzluklar yaşadım ve bütün sermayem gitti yaklaşık 2 yıldır Kocaeli’ye taşındım ve burada yaşamaya çalışıyorum her konuda teklife açığım yapamayacağım iş yoktur Allah’ın izniyle azimli ve kararlı biriyim doğru birilerini bulutsam ciddi işler başarıcağıma inanıyorum saygı ve sevgilerimlei

 9. Rahmi dedi ki:

  Merhabalar 35 yılımı İstanbul’da geçirdim yaklaşık 17 yıl ticaret le uğraştım kale kilit Asaş alm gibi kurumsal firmaların bayiliklerıni yaptım PVC Aks ve profil konusunda tecrübem var pazarda yurt genelinde çoğunu tanıtım ve tanırlar bazı yanlış yatırım veya yanlış ticaret anlayışı adına ne derse iz olumsuzluklar yaşadım ve bütün sermayem gitti yaklaşık 2 yıldır Kocaeli’ye taşındım ve burada yaşamaya çalışıyorum her konuda teklife açığım yapamayacağım iş yoktur Allah’ın izniyle azimli ve kararlı biriyim doğru birilerini bulutsam ciddi işler başarıcağıma inanıyorum saygı ve sevgilerimle

 10. Barış dedi ki:

  Merhaba istanbul kucukcekmece bolgesinde Aktar Baharatci acmak istiyorum bir miktar sermayemde mevcut bayilik yada bu konu hakkinda yardimci olabilecekler yazarsa sevinirim tesekkurler

  1. Havva dedi ki:

   Merhaba yurtiçi ve yurtdışına bayilikler vermekteyiz. İletişime geçebiliriz. Ücretsiz franchise için görüşebiliriz.

   1. Yusuf dedi ki:

    Slm adıyaman da 200 m2 konumu güzel cad.üzeri is yrim var kiraci çıktı kendim bir iş yapmak istiyorum fakat sermayem yok nasıl yardım cı olursunuz karşılıklı menfaat ve iş kanım olsun istiyorum fikir arıyorum

 11. Kamuran canbakış dedi ki:

  Vanda bir bayilik açmak istiyorum bana yardımcı

 12. kamil dedi ki:

  ayakkabı ve canta sermayem cok az yüzden cesaretim yok yardımcı olursanız sewinirimm

 13. Cem dedi ki:

  Cebinizdeki Para Kadar Düşük Sermaye Karşılıgında Akıllı Korniş Bayiliği (Distitörlüğü) veriyoruz. Günde 240₺ lira yada yılda 225.000₺ Net kazan sunuyor girişimcilerimizede 50binlira geri ödemesiz hibe desteginden yararlandırıyoruz.Tüm İşlemler Resmii dir Hemen Arayınız

  1. İs dedi ki:

   En az sermaye ne kadar olmali ki gunde 240 tl olsun

  2. Faruk dedi ki:

   Merhaba cem bey.antalya merkezden yazıyorum.detayları konuşmak için lütfen arayabilirmisiniz cep numaram
   055

 14. Murat Gökçe ŞENER dedi ki:

  Samsun İlkadım veya Atakum Lokasyonlarında sermayesiz veya düşük serma ile bir iş yeri açmak istiyorum

 15. Derya dedi ki:

  Aydın Nazillide acil iş kurmak istiyorum sermayem yok bana yardımcı olabilecek insanlara ihtiyacım var

 16. altan dedi ki:

  ücretsiz bayilik veriyorum ilk ürünler ücretsiz ve limitli olarak gönderilir tedaylı bilgi : w hatsap gıda oto aksesuarı ve oda kokuları

  1. Zühtü dedi ki:

   Size nasil ulaşabilirim

  2. Oner acar dedi ki:

   Iletisim bilgisi alabilirmiyim

  3. Galipcan dedi ki:

   whatsap YAZARSANİZ sevinirim

  4. serkan dedi ki:

   Merhabalar: Konu hakkında detaylı bilgi alabilirmiyim … serkan adresinden bilgi atabilirmisiniz

  5. Ramis dedi ki:

   Görüşelim müdür

  6. Abdulaziz dedi ki:

   Ürün ve fiyatları

 17. Selçuk dedi ki:

  İstanbul anadolu ve avrupa yakasında uzun yıllardır gıda içecek pastane fırın toptancılığı yapmaktayım pazarlama konusunda oldukça iyiyim analizlerim ve ikili ilişkilerim iyidir pastane fırın cafe restaurant çay bahçesi kısacası her geçen gün büyüyen ev dışı tüketim konusunda oldukça tecrübeliyim sermayem yok özgüvenim oldukça yüksek ortaklık veya tekliflerinizi bekliyorum.

 18. Selda dedi ki:

  Edirnede yasiyorum evde is imkani varsa cok memnun olurum…ALLAH ilgilenenlerden razi olsun…

 19. ali sert dedi ki:

  14 sendır turızimle ugraşıyorum meselim servis person yanın restoran şefiyim ama sezoluk calışmaktan bıktım için kendi iş kurmak istiyorum ama amdı durum pek ıyı sayılmaz mesle ilgi bir iş kurmak ıstıyorum

 20. Tugba dedi ki:

  Merhaba
  Sakarya hendekte bir dükkan açmak istiyorum . SermayeM suan sıfır bu konuda bana yardımcı olacak olan var mi

  1. Taner dedi ki:

   Sermayesiz işyeri açmak istemişsiniz bu konuda bana ulasirmisiniz

   1. Fulya dedi ki:

    İyi günler bende iş kurmak istiyorum bilgi alabilir miyim

 21. halil dedi ki:

  kocaelinde yaşıyorum evde yapabilecegim iş arıyorum 2 kişiyiz.

 22. Naz'miye dedi ki:

  Merhaba ben Denizli buldan ilçesinden yazmaktayım. Ambar mağazası açmak istiyorum buldana çok iyi bir potansiyel var beni bilgilendirir misiniz ?

  1. Selcuk dedi ki:

   Açtıniz mi ambar mağazasını ?

 23. Servet dedi ki:

  Eşarp ve şal vr pardesü üzerine VAN merkezde iş yeri açmak istiyorum iş deneyimim var 12 yıl kendim abiye satışı üzerine iş yerim vardı farklı nedenlerden dolayı kapattım sermayem yok ama piyasa araştırması yaptım iyi kazançlı çünkü bilindiği üzere tesettür ve giyimi şuan çok revaşta maddi imkanları sunacak girişimci arıyorum ben sürekli işin başında bizzat durabilirim yer konusundada şuan için iki farklı yer var merkezi. Ve iş potansiyeli yüksek hayırlısı

 24. İsmail DOĞAN dedi ki:

  Yurt dışında yaşıyorum. Avrupa Balkanlar ve Ukrayna bölgelerini iyi bilirim. Bu bölgelere ihracat yapmak isteyen veya buralarda depo açıp toptan satış yapmak isteyen firmaları birebir firmaları gezdirerek satış yapmalarını konusunda yardımcı olabilirim. veya sizin fikirleriniz doğrultusunda da buralarda satış ağı oluşturabilir.
  Özellikle her türlü temizlik ürünleri (deterjan sıvı sabun oto köpük antifiriz vs vs.) ve tekstil konusunda ihracat bilgim ve müşterim vardır. Bunlarla ilgili müşteri bulmak konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğimi söyleyebilirim. Kendiniz müşteriyi de ziyaret edebilir ödeme konularınıda kendiniz görüşebilirsiniz.
  Saygılar

  1. şahin karakoyun dedi ki:

   merhaba ismail bey ilanınız üzerine sizinle çalışmak isteriz
   şahin karakoyun

  2. Muharrem dedi ki:

   Bende dünyanın 4 kitasini gezen ve iyi bilen biriyim bu degerlendirmeyi yapabiliriz

 25. Sandikli dedi ki:

  Ben yaklaşık 7 yıldır beyaz esya şirketlerinde çalışıyorum bana bayilik almak istiyorum

 26. Adiyaman merkez dedi ki:

  Daha önce bujiteri. Toptancı dükkanı gıda üzerine ama burada yapmak istediğim kurmak istediğim iş eşarp dunyaşı burda çok iyi satışlar yapıyorlar takip ediyorum bu sebeple bu ise baş vurmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum

 27. istanbul /ümraniye dedi ki:

  4 sene istanbul anadolu yakası toptan kontur satısı yaptım gunluk olarak hat kontur elektironik cep telefon bayilere toptan satısda cok buyuk deneyimim var toptan alım yapıp toplu kota sisdemi halan kendi capımda satıs yapmaktayım sermaye veya toptan buyuk capda disbiretor fabrika urun alma opsiyon sisdemi calısmaktayım urun ve sermaye sıkıntım var urun satmak ve pazarlamada kendime profosyonel guvenim var saygılarımla

 28. manisa kula dedi ki:

  Hijyene cok onem veririm ve asciligim %50 temizliktir pide pizza hamurlari ni taze ve kendim yaparim aparatif yiyecekler yapabilirim ayrica ayakabi imalat yapabilirim satis da yapabilirim sermayem veya bir belgem yok ama kendime guveniyorum bana yardimci olursaniz sevinirim

 29. konya dedi ki:

  bayilik istiyorum

  1. Cem dedi ki:

   Bayilik İçin lütfen iletişime geçiniz.

 30. İstanbul dedi ki:

  Selamlar Cep Telefon Pc Tablet ve Elektronik tamiri yapmak istiyorum.
  Ama hiç sermayem yok.Bana nasıl yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkürler.

 31. İstanbul - Kartal dedi ki:

  Selamlar Cep Telefon Pc Tablet ve Elektronik tamiri yapmak istiyorum.
  Ama hiç sermayem yok. Bana nasıl yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkürler.
  Bana Mecit buradan da ulaşabilirsiniz.

 32. Gelibolu dedi ki:

  Damacana su ve meşrubat çeşitleri Çanakkale Gelibolu da yapmak isteğim cevremin genişliği isimin rahatlığını gosterir yardımcı olursanız sevimirim

  1. Gelibolu dedi ki:

   Gelibolu nun güneyli köyünde yazlık bölgesinde su dagitmaktaydim işçi olarak işten ayrıldım ve şimdi kendim yapmak istiyorum toptan perakende ve şu tüp satışı yapmaktayım

 33. gazi antep şehit kamil dedi ki:

  Mehmet çelik özel bir şirkete pazarlama vesatış gercekleştiriyorum gazi antepte pazarlama alanı geniş olan bir şehrimizde oturmaktayım gıda üzerin den hertürlü bayiliğin pazarlamasını istiyorum

 34. HEMER dedi ki:

  TURKIYEDE 1995 YILDA ACMIS OLDUGUM LIMITET SIRKETIM VARDI SU AN DONDURULMUSTUR VE BEN ALMANYADA YASIYORUM TURKIYEDEN UCRETSIZ BAYILIK VERMEK ISTEYEN FIRMALARLA CALISMAK ISTIYORUM HERTURLU URUN UZERINDE

 35. Küçükçekmece dedi ki:

  Saygılar sunarım

 36. Bahçelievler dedi ki:

  Daha önce Market işlettim.yardimci olursanız sevinirim

 37. Ankara dedi ki:

  ERYAMAN ANKARA
  GIYIM YADA CAFE

 38. İstanbul sultangazi esentepe mahhallesi şehit Eyüp Gönen caddesi dedi ki:

  12 senden beri yapmış olduğum baba mesleği terziliktir ve bunun dışında da kısa süreli mağazada çalıştım ve bu konuda da biraz olsun tecrübeliyim

 39. Kahvalti lik malzeme dedi ki:

  Kuruyemis

 40. Börek vb dedi ki:

  Ben Adana İmamoğlu nda ikamet ediyorum bayilik istiyorum. Her iş konusunda olabilir…

 41. KONFEKSİYON dedi ki:

  KONFEKSİYON ÜRÜNÜ SATMAK İSTİYORUM

 42. KONFEKSİYON dedi ki:

  ANTALYADA İKAMET ETMEKTEYİM GİYSİ ÜZEİNE ÇALIŞMAK İSTİYORUM

 43. Mısır bayilik istiyorum dedi ki:

  Mahallemde bir çok okul var mısır satabilirim bu konuda bayilik vermek isteyen olursa lütfen iletişime geçelim
  Ben adana büyük otogar yaninda oturuyorum

 44. Hülya.. dedi ki:

  Bayilik istiyoruz eşim ve ben

 45. Ankarada bayilik almak istiyorum şartlarınızı iletirmisiniz dedi ki:

  bayilik şartlarınızı öğrenmek istiyorum

 46. oto galeri dedi ki:

  her türlü araç sata bilme potasiyeli var

 47. Evde tütün sarma dedi ki:

  Bende evde sarabilirim acil ihtiyacım var

  1. Paraya ihtiyacım var lutfen dedi ki:

   Ben sarabilirim

 48. tutun sarma dedi ki:

  Bem evde tutun sarmak istyorum ve acil ihtiyacim var evde tutun sarma isi
  yapmak istiyorum gunde 200 paketi sarabilirim ilgilenen varsa acil donsun afyon karahisar cibari ben bolvadinde oturuyorum ilgilemem varsa acil donsun

Önemli mi?*