Bayilik Veren Firmalar

Kargo Şirketi Nasıl Kurulur? 2023 (Ücretsiz Bayilik)

e-Ticaret ağının her geçen gün gelişmesi ile birlikte kargo şirketlerine olan ihtiyaç ve talep artmaktadır. Girişimciler tarafında yeni açılan kargo şirketleri veya kargo bayiliği veren firmalar, taşımacılık sektöründe olan bu ihtiyacı karşılayamamaktadır. Kargo şirketlerinin bu kadar yoğun olması nedeniyle birçok yeni girişimci sıfırdan kargo şirketi kurmak fikrini düşünmektedir. Bunun yanında sıfırdan kargo şirketi kurmak istemeyen girişimci adaylar ise kargo bayiliği veren firmalar hakkında çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Sizler için kargo şirketi nasıl kurulur, UPS, MNG, Yurtiçi, Aras kargo bayiliği veren firmalardan franchise nasıl alınır, şartları nelerdir, bayilik bedeli ne kadar? gibi kargo acentası açma sürecinde merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları içeriğimizde bulunmaktadır. İnceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sıfırdan Kargo Şirketi Nasıl Kurulur?

Sıfırdan kargo şirketi kurma fikri, fiziki mağazacılık sektörüne olan ilginin azalıp, alışverişlerin daha çok online şekilde yapılması ile hız kazanmıştır. Kargo şirketlerinin lojistik ağlarının ülkenin nerdeyse her ilinde ve ilçesinde bulunması büyüme ivmesini kanıtlar durumdadır. Bu büyüme ise kargo şirketlerinin gelecekteki değerlerini göstermekte olup sıfırdan kargo şirketi kurmak isteyenler için bir yol çizmektedir. Sıfırda kargo açmak isteyenler için kargo acantası açma adımlarını dikkate alarak firmalarını oluşturabilirler. Kargo şirketi açmak için:

 • Öncelikle 200.000 TL ile 300.000 TL aralığında bir sermayeye sahip olmalısınız.
 • Kargo şirketi için ihtiyaç duyacağız sermaye tutarı firmanızın büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir.
 • Bu maliyet tutarına bir de depo ve ana alan şubenin kurulum maliyeti eklenecektir.
 • Firmanızın işletilmesi için en az 2 adet personele ihtiyacınız olacaktır.
 • Personelin yanında araç desteği de en temel gereksinimlerinizden bir tanesidir.

Sıfırdan kargo şirketi kurma maliyeti, diğer sektörlere oranla biraz fazla olduğu için her girişimci tarafından kolaylıkla kurulamamaktadır. Sıraladığımız giderlerin yanında hizmet kalitesinin korunması için ekstra masraflar da eklenecektir. Fakat bu süreçte biraz sabırlı olduğunuzda yatırımlarınızı geri kazandığınızı görecek, kar elde etmeye başlayacaksınız.

Kargo Şubesi Açmak Karlı mı?

Kargo şubesi açmak için yüksek sermayeler harcansa da, taşımacılık firmanızdan zamanla yüksek oranlarda kar elde etmeye başlayacaksınız. Fakat tüm yatırımlarınızı geri kazanmanız ve kar elde etmeniz kısa sürede gerçekleşebileceği gibi uzun zaman da alabilir. Dağıtım ağınız ise bu süreçte her geçen gün artacak, aynı zamanda tecrübe ve deneyimleriniz de bu oranda gelişecektir.

Fakat yine de sıfırdan kargo firması açmak ve uzun süre kar elde etmeyi beklemek yerine, müşterisi hazır diğer firmalardan bayilik almak daha risksiz olacaktır. Kargoculuk sektörünü yakından takip eden ve risk almak istemeyen girişimcilere kargo bayiliği veren firmaların franchise fırsatları daha cazip gelecektir. Bunun kararınızı siz vereceksiniz.

Kargo Bayiliği Veren Firmalar 2023

Kargo bayiliği veren firmalardan, franchising almak için öncelikle kargo şirketleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Hangi bölgede kargo sektörüne ihtiyaç var, hangi marka hangi illerde daha fazla kazanıyor? gibi sorular üzerinden firmalar hakkında bilgiler elde etmelisiniz. İncelemeler sonucunda belirlediğiniz eksiklikler doğrultusunda, bayilik alacağınız kargo hizmetini belirleyebilirsiniz.

Türkiye’de etkili hizmet sunan ve kargo bayiliği veren ve ücretsiz bayilik veren firmalar:

 • Aras,
 • Yurtiçi,
 • Sürat,
 • MNG,
 • PTT,
 • UPS kargo bayiliği veren firmalardan franchise almak için bayilik başvurusu yapabilirsiniz.

Başvurunun onaylanmasının ardından minimum düzeyde kargo dağıtım aracına ihtiyacınız olacaktır. Firmanın dağıtım araç talebi, şirketinizin büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterecektir. Örneğin; açılacak bazı şubeler için en az 4 dağıtım aracı talep edilebilirken bazı şubeler için sadece 1 dağıtım aracı yeterli olmaktadır. Bayilik başvurusu yaptığınız firma şartlarına bağlı olarak franchising sürecinde değişiklikler olacaktır.

Kargo Bayiliği Ne Kadar Kazandırır? 2023

Kargo bayiliği aylık ortalama olarak 15.000 TL ile 20.000 TL aralığında kazanç sağlamaktadır. Kargo firmanızın bulunduğu yerine ve lokasyonuna bağlı olarak farklı kazanç oranları elde edeceksiniz. Her şirket için geçerli olmasa da kargo firmaları bayilikler ile açılan işletmeler için gelen gönderilerden %18, gönderilenlerden ise %13 oranında kar marjı elde edilmektedir. Bu kar marjı oranları üzerinden kargo bayiliği kazancı hesaplayacak olursak: 50 TL olan bir kargo şubeye geldiğinde 9 TL, şubeden gönderildiğinde ise 6,5 TL kar elde edeceksiniz. Günlük ortalama olarak 3.000 TL’lik sirkülasyon sağladığınızda ortalama olarak 400 TL kar elde edebilirken, daha işlek ve büyük alanlarda günlük 1.000 TL kar edebilirsiniz. Bu bir kargo bayisinin aylık kazancının yaklaşık olarak 10.000 TL olduğu anlamına gelmektedir.

Kargo bayiliği kazançları ortalama olarak hesaplanmıştır. Firmaların kar marjı oranları, günlük ve aylık kazançları değişiklik göstermektedir!

EDİTÖR TAVSİYESİ

Yurtiçi Kargo Bayilik Maliyeti

Yurtiçi kargo şubesi açmak için kargo şirketi tarafından belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Yurtiçi kargo şube açma maliyeti yaklaşık olarak 400.000 TL‘dir. Yurtiçi kargo şubesi açma şartları ise şu şekildedir:

 • En az 2 kargo dağıtım aracı,
 • Kargo müşterileri güçlü iletişim kurmalı ve müşterilere güler yüzle yaklaşmalı,
 • Kargo şirketinin gerekli prensiplerini uygun olmalı,
 • Sorumluluğunda bulunan kargoları dikkatli ve özenli olarak müşterilere sağlam ve hızlı bir şekilde teslim etmeli,
 • Kargo şirketinin ve kargo bayisinin başarısını göz önünde bulundurarak gerekli adımları sağlamalı,
 • Yöneticilerde bulunması gereken uygun liderlik özelliklerini taşımalı,
 • Kargo bayisi disiplinli çalışmalı ve kargo çalışma saatlerine uyum sağlamalıdır.

Yurtiçi Kargo bayilik kazancı aylık ortalama olarak 40.000 TL ile 50.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu kazancın en önemli etkenlerinden birisi kargo şubesinin bulunduğu bölgedir. Yurtiçi kargo bayilik başvurusu yapmak için, firma tarafından dönem dönem verilen bayilik ilanlarının takip edilmesi gerekmektedir. Ardından Yurtiçi Kargo’nun bayilik şartları doğrultusunda, internet sitesi üzerinde yer alan başvuru formunun doldurulması yeterli olacaktır. Ayrıca 0 212 365 23 65 iletişim numarasında yetkililere ulaşarak bayilik süreci ve aktif ilanlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aras Kargo Şubesi Açmak

Aras kargo bayilik açma şartları arasında, açılacak kargo bayisinin kargo şirketi tarafından belirlenen bayilik ölçülerine uygun olmalıdır. Kargo şubesi açmak isteyen yeni girişimcilerin Aras Kargo politikasına uygun, marka imajına zarar verebilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı tedbirli ve deneyimli olması istenmektedir. Aras kargo bayiliğinin açılacağı konum araç parkına uygun olup işlek bir bölgede olması gerekmektedir. Aras kargo bayilik alma maliyeti ortalama olarak:

 • Aras kargo bayilik isim hakkı için 30.000 TL–70.000 TL
 • Banka teminat mektubu için 40.000 TL–80.000 TL
 • Aras kargo yatırım maliyeti için 60.000 TL–155.000 TL
 • Bu maliyetlerin hepsi toplanınca ortalama olarak bir Aras Kargo bayilik alma maliyeti 300.000 TL civarında olmaktadır.

Aras Kargo bayilik kazançları ise günlük ortalama olarak 2.000 TL-4.000 TL, aylık ise 20.000 TL ile 40.000 TL arasında değişmektedir. Bu kazanç tutarında kargo şubesinin bulunduğu bölgeye bağlı olarak şekil alacaktır. Aras kargo bayilik başvurusunda bulunmak için firmanın resmi internet sitesinde yer alan Acente başvuru formunu doldurmalısınız.

Sürat Kargo Bayilik Kar Marjı

Sürat kargo bayilik almak için kargo şirketi tarafından belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Firma bayilik için isim hakkı bedeli talep etmemektedir. Sürat kargo bayilik fiyatları 70.000 TL ile 80.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Sürat Kargo bayilik kar marjı ise aylık ortalama olarak 20.000 TL-45.000 TL aralığındadır. Bu aylık kazanç firma bayisinin bulunduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Eğer çok işlek bir bölgede dağıtım yaparsanız bu aylık kazanç daha da yüksek olabilmektedir. Sürat Kargo bayilik başvurusu yapmak için, firmanın resmi internet sitesi üzerinde bir başvuru formu bulunmadığından 0 850 202 02 02 çağrı merkezi numarasından yetkili kişiler ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Bayilik için gerekli görüşmeyi sağlayarak randevu oluşturabilirsiniz.

MNG Kargo Şubesi Açmak

MNG kargo acentesi açmak için kargo şirketinin bayiliklerinden istediği şartlar bulunmaktadır. MNG kargo bayilik fiyatları için kesin bir ücret belirtilmemiştir. Fakat kargo bayiliği açmak için gerekli izinlerin alınması için yeterli bir sermayenizin bulunması gerekmektedir. Bu sermaye ise ortalama olarak 20.000 TL–40.000 TL arasında değişmektedir. MNG kargo bayilik açma şartları:

 • Mezuniyet durumu en az lise ve dengi okullardan mezun olmalı.
 • 25 yaşını tamamlamış olmak.
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak.
 • Bayilik yapısı MNG kargo tarafından belirlenen özelliklerde olmak.
 • 2 yıl yöneticilik tecrübesine sahip olmak.
 • Bayilik için gerekli olan teminat, banka teminat mektubu gibi koşulların sağlanmalıdır.

MNG Kargo acente kazançları yaklaşık olarak 40.000 TL ile 50.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu aylık kazanç kargo bayisinin bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Çok işlek bir bölgede dağıtım yapmanız ve müşteri memnuniyeti gibi faktörler ile MNG kargo bayilik kazancı günlük olarak 5.000 TL–8.000 TL arasında değişmektedir. MNG Kargo bayilik başvurusu için firmanın resmi internet sitesi üzerinden yer alan online bayi başvuru formu üzerinden talebinizi oluşturabilirsiniz. Bayilik süreci hakkında detaylı bilgi almak için 0 212 366 55 55 çağrı merkezini kullanabilirsiniz.

PTT Kargo Bayilik Açmak

PTT kargo bayilik açmak için PTT tarafından belirlenen gerekli şartların karşılanması gerekmektedir. PTT şubesi açma maliyeti açılacak şubenin konumuna bağlı olarak teminat bedeli değişiklik gösterebilmektedir. Şubenin işlem hacmi, açılan bölgenin nüfusu, aylık kazanç potansiyeli v.b unsurlara göre belirlenmektedir. PTT şubesi açma maliyeti ortalama olarak diğer kargo şirketleri baz alınarak hesaplandığında 300.000 TL–400.000 TL arasında değişebilmektedir. PTT bayilik açma şartları ise şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Her vatandaşa verilen kamu haklarını kullanmaktan mahkeme kararı ile yoksun bırakılmamış olmak.
 • Askerliğini yapmış olmak.
 • Mezuniyet durumu en az lise ve dengi olması.
 • Adli sicil kaydında herhangi bir sahtecilik, güveni kötüye kullanma, devlet güvenliğine karşı suç işleme gibi suç kaydının olmaması.
 • Bayiliğin güvenliğinin sağlanması.
 • Gerekli bayilik ölçülerine sahip olması.
 • Ulaşımın kolay olması.
 • PTT tarafından uygun bulunan il ve ilçelerde veya belediye ve köylerde açılması gerekir.

PTT bayilik kazancı şubenin bulunduğu bölgeye değişiklik gösterebileceği gibi ortalama olarak 20.000 TL-40.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. PTT Kargo bayilik başvurusu yapmak için franchising dilekçesi hazırlanması gerekmektedir. Hazırlanan dilekçe ile PTT Merkez Müdürlüğü’ne PTT kargo acentelik başvurusunda bulunulmalıdır. PTT kargo bayilik başvuru süreci hakkında detaylı bilgi almak için 444 1 788 çağrı merkezini arayarak 7 gün 24 saat destek alabilirsiniz.

UPS Kargo Bayilik Kar Marjı

UPS kargo bayilik başvurusu için belirlenmiş olan genel şartlar arasında: Ulaştırma Bakanlığı’ndan G3 yetki belgesi almak ve kurum kimliğine uygun iş yeri ve araç donanımına sahip olmak yer almaktadır. UPS kargo bayilik fiyatları faaliyet gösterecek olan sahaya bağlı olarak değişiklik gösterse de 50.000 TL ile 100.000 TL aralığından bir sermayeye, 10.000 TL ile 50.000 TL civarında da teminat mektubu masrafı bulunmaktadır. UPS Kargo bayilik başvurusu yapmak için firmanın web adresinde yer alan ”Yetkili Servis Sağlayıcı Acente Başvuru Formu” üzerinden bayilik için talep oluşturabilirsiniz. Franchising için daha ayrıntılı bilgi başvuruların değerlendirilmesinden sonra yapılacak olan görüşmeler esnasında verilecektir.

Devren Satılık Kargo Şirketi Almak

Devren satılık kargo şirketi almak, sıfırdan kargo şirketi kurma fikri ile kıyaslandığında daha az maliyetli olacaktır. Devren satılık kargo şirketleri çeşitli ilan sitelerinde yer almaktadır. Devren satılık kargo şirketi almadan önce geniş kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Örneğin; devralacağınız firmanın günlük ve aylık kazancı ne kadar, müşteri kapasitesi ne, ürünlerden kar marjı oranı yüzde kaç, dağıtım araçları kaç tane, personel sayısı nasıl? gibi pek çok soruyu firma için cevaplandırmanız gerekmektedir. Süreç içerisinde daha fazla kazanmak, yüksek oranlarda kar elde etmek için devren satılık olan firmayı her anlamda iyi analiz etmeniz önemlidir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × two =

Başa dön tuşu