Yeni İş Fikirleri

İnternet Cafe Açmak Mantıklı mı? Maliyet ve Kazanç Oranı 2023

İnternet cafeler daha çok 2000 li yıllarda çok popülerdi. Yıllar geçtikçe teknolojinin gelişmesi ve artık akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar sayesinde internetin cebimize girmesi ile internet cafelere olan rağbet bitme noktasına geldi. Ancak buna rağmen halen ayakta durabilen birçok internet cafe mevcut. Öğrencilerin ve askerlerin yoğun olduğu kesimlerde internet cafeler hala çok gidilen mekanlar arasındadır. Bu yazımızda sizlere internet cafe açmak için gerekli olan şartları, ne kadar sermaye gerektiğini ve ne kadar kazanabileceğinizi detaylandırdık.

İnternet Cafe Açmak İçin Nereden Başlamalıyım?

Öncelikle bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek ilinizde veya ilçenizde internet cafe açmak istediğinizi, bunun için nelerin gerektiğini sorarak öğrenmeniz gereklidir. Çünkü bazı belediyeler işyerlerine kontenjanlar belirleyerek kontenjan fazlası işyerlerinin açılmamasını sağlamaktadırlar. Bu konunun hukuksal boyutu, dukkanacmak.com belediyenin kısıtlamada bulunup bulunamayacağı da ayrı bir mevzu. Siz yine de önceden belediyenizden bilgi almanızda fayda var. Belediye onay verdikten sonra bazı evrakları hazırlamanız gerekiyor. Ancak bu evraklar bağlı bulunulan belediyeye göre değişmektedir. Bu sebeple belediyenin internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Dükkanınızı Açacağınız Yeri Belirleyin

Eğer siz internet cafe açmak istiyorum diyorsanız muhtemelen dükkan konusunda karar vermişsinizdir. Çünkü dükkanın yeri o kadar önemlidir ki, işyerinizin iç donanımı ne kadar iyi olursa olsun, dükkanın yeri iyi değilse düzgün iş yapamazsınız. Bu sebeple çarşıda, mahalle arasında, alışveriş merkezinde, vs. nerede olursa olsun, hitap edeceğiniz kitlenin seçimine göre dükkan yerinin belirlenmesi esastır. Ayrıca dükkanınızın okullara 100 metre mesafede olması gereklidir. Bu denetimi Belediyede görevli Ruhsat şubesi yapar. Zaten denetim yapıldığı zaman, şartların uygun olup olmadığı tahlil edilir. Ruhsat almaya elverişli bir alan değilse belediye izin vermeyecektir.

internet-cafe-açmak
İlk Olarak dükkanınızı Açacağınız Alanı Belirlemelisiniz.

İnternet Cafe Açmanın Maliyet Hesabını Yapın

Sizin için aşağıda örnek bir internet kafe maliyet çizelgesi hazırladık. Tabi buradaki miktarlar sizin tercihinize göre değişkenlik gösterecektir.

 • Bilgisayar 6000 Tl. (ortalama her bilgisayar için 6000 Tl. Civarında ödeme yapmanız gereklidir)
 • Kamera ve güvenlik sistemi 2000 Tl. (internet kafelerde güvenlik kamerası kullanmak zorunludur)
 • Cafematik ve filtre programlar : eğer ücretsiz bir yazılım kullanmak istemiyor iseniz ortalama yazılım için 1500 Tl. Civarında bir ücret ödersiniz.
 • Masa sandalye : Bilgisayar masa ve sandalyeleri ortalama 700 Tl. Civarında tutar. 10 bilgisayar için 60.000 Tl. Ayırmanız gerekir.
 • Vergi ruhsat muhasebeci : Ortalama 2000/ 2500 Tl. Civarında açılış giderleri yatırmanız gerekir. Ayrıca 1500 Tl. değerinde yazar kasa almanız gerekiyor.
 • Ağ kurulumu; Ortalama 500 Tl. Civarında ağ kabloları, modemler, bağlantılar vs. için gideriniz olacaktır

Bu giderler haricinde keyfe keder dükkanın dekorasyonu, ana bilgisayar, vs. giderler ekstra olarak hesaplanmalıdır. Ayrıca işletmenizde bir çalışanınız olacağından maaş ve sigorta da ödemeniz gerekmektedir. Resmi işlemler halledilirken de toplamda 2 bin TL bir masraf yapmanız gerekiyor.

İnternet Cafe Açmak için Ruhsat Almak

Faaliyet göstereceğiniz alanı oluşturarak belediyeye gitmeniz gerekmektedir. Ruhsat alma aşamasında belediyeye teslim etmeniz gereken evraklar bulunmaktadır. T.C. kimlik belgesi fotokopisi, adres belgesi, sabıka kaydı, vesikalık fotoğraf, dükkanı kiralıyor iseniz kira kontratı, satın alıyor iseniz tapusunun fotokopisi gibi evraklar ile belediyeye başvurmanız gerekiyor. Ayrıca vergi dairesine giderek, vergi levhası almalısınız. Dükkan açmak için gerekli olan evrakların tam listesine ulaşabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı tarafından Resmi Gazetede 25 Ocak 2020 tarihli 2048 sayılı karar ile yürürlüğe giren ‘İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ yayınlanmıştır. Yönetmelikteki 4üncü madde şu şekildedir;

 • “11- İnternet salonu için ruhsat başvurusu yapacak kişilerde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar işletmeni sertifikasına sahip olmak veya bitirdiği okulun ders müfredatında en az iki dönem bilgisayarla ilgili ders aldığını belgelemek şartı aranır; sorumlu müdür görevlendirilen hallerde ise bu şart, işyeri sahibi veya sorumlu müdürden birisi için aranır. Bu diploma ve belgelerin yurt dışından alınmış olması halinde bunların ilgili mevzuata göre denkliğinin kabul edilmiş olması şarttır.
 • 12- İnternet salonları zemin altı katlarda faaliyet gösteremez.
 • 13- Masalar en az 72×52 cm ölçülerinde olacak ve masa ile sandalye sırtı arasında en az 55 cm boşluk bulundurulacaktır.
 • 14- Pencereler, dışarıdan içerisinin görünmesini sürekli olarak engellemeyen perde, jaluzi vb. malzemeler ile kapatılacaktır.
 • 15- Duvarlarda, bilgisayar donanım birimlerinde (monitör, klavye, fare, yazıcı, tarayıcı, fare altlıkları vb.) ve bilgisayar yazılım birimlerinde (masaüstü ekran koruyucusu, masaüstü ekran arka planı vb.) ilgili mevzuatça yasaklanmış olan içeriklere sahip görseller, optik oyunlar, hologramlar (lazer fotoğraflar), sloganlar ve yazılar bulunamaz.
 • 16- İnternet salonlarında, ana faaliyet dışında başka bir faaliyette bulunulması yasaktır.
 • 17- İnternet salonlarında, kullanıcılar arası paravan, kabin veya ayırıcı gibi unsurlar bulundurulamaz ve özel oda türü uygulamalar yapılamaz.”
internet-cafe-ruhsatı
İnternet Cafe İçin Ruhsat Almanız Gerekiyor.

Bilgisayarların Hazırlanması

Bilgisayarları almış olduğunuz firmanız ile yazılım ve bilgisayarların kurulumlarının yapılması konusunda anlaşabilirsiniz. Genelde internet cafeler aynı bilgisayarları aynı sistemi kullanarak gerektiğinde yedek parça olarak kullanabilirler. Ayrıca bilgisayarların kurulumu için boş bir harddiski hazırlayarak diğer bilgisayarların format gerektirmesi durumunda bu harddiskten ghost yöntemi ile formatlarlar. Tüm bilgisayarların hazır durumda olması gerekmektedir. Ayrıca kulaklık ve yazıcı gibi ekipmanlara bağlanmalıdır. Bazı kişiler internet cafeyi sadece çıktı almak için kullanacaklardır. Bu sebeple tüm bilgisayarların yazıcı ile bağlantılı olması gerekmektedir. İşyeri dükkan kira kontratı örneğini indirmek için tıklayınız.

Bilgisayarın donanım olarak da özelliklerinin iyi olması gerekiyor. Küçük yaştaki çocuklar ve gençler genel olarak internet cafeye oyun oynamak için gelirler. Bu sebeple ekran kartının iyi olması gerekiyor. Bu programlarını bilgisayarın sistem olarak kaldırması gerekiyor.

İnternet Cafede Hangi Oyunlar Yasak?

Öncelikle okul saatlerinde öğrencilerin internet kafelere girişi Valilikler tarafından yasaklanmaktadır.

Cafenizde bulunan bilgisayarlarda bazı şiddet içerikli oyunların oynatılması yine bazı Valilikler tarafından yasaklanmaktadır. Bu oyunlar;

 • GRAND THEFT AUTO (GTA) : Gangsterlerin, çete üyelerinin karıştıkları tüm illegal faaliyetleri (hırsızlık, banka soygunu, cinayet, uyuşturucu, alkol, fuhuş vb.) konu alan bir oyun.
 • HITMAN : Öldüreceği şahıslara yaklaşmak için etrafındaki şahısları da öldüren bir tetikçiyi konu alan oyun.
 • BLOODRAYNE 1-2 : Vampirlere karşı özellikle kesici aletlerle yapılan mücadele ve aksiyon oyunu.
 • BATTLEFIELD VİETNAM: Vietnam savaşını konu alan ve çok çeşitli harp silahlarının kullanıldığı savaş oyunu.
 • THE GODFATHER 1-2 : Mafyanın illegal faaliyetlerini konu alan çete ve gan gster oyunu.
 • METİN 2 : Planlanmış cinayetler kan ve öfke savaş oyunu. Çeşitli cinayetleri normal bir olay gibi gösteriyor.

Yılında Para Kazandıran Android Uygulama ve Oyunlar isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnternet Cafeler İçin Tavsiyeler

Kafenizde çocuklara ve büyüklere hitap edeceğiniz bilgisayarları birbirinden ayırın. Her bilgisayara oyun kurmayın.

Lisanslı internet cafe programları kullanın (akınsoft vs.)

Cafenizde bulunan klavye, mause, web kamerası, mikrofon gibi donanımları kaliteli alın ve kullanım esnasında temiz kalmasını, zarar görmemesini sağlayın. Bunları tekrar almak ek maliyet oluşturacaktır.

İmkanınız var ise, kafenizin bir bölümüne minimum 2 tane playstation konsolu koyun. Playstation en çok tercih edilen oyun konsoludur. İnternet cafede kurulumu uygundur. Çünkü playstation salonlarının da okullara 100 metre mesafede bulunması gerekiyor.

Bilgisayarlarınızı kendiniz tamir edin, bu konu hakkında makaleler okuyun, inceleyin, sökün takın, eğer servise para öderseniz tamirat masraflarının altından kalkamazsınız. Bazı internet cafe sahipleri format atmayı bile bilmemektedir. Bu bile ek maliyet oluşturacaktır. Konuya hakim olmak, bilgisayarın donanımsal parçalarını tanımanız, yazılım ve programları bilmeniz yararınıza olacaktır.

bilgisayat-tamiratı
İnternet Cafenizin Bir Bölümünde Bilgisayar Tamiratı Yapabilirsiniz.

Sermayeniz yeterli ise, büyük masalar satın almak yerine dekorasyonunuzu cam masalardan oluşturup, bilgisayarları masaüstü bilgisayar yerine laptop dizüstü bilgisayar satın alabilirsiniz. Tabi böyle bir durumda daha çok büyüklere hitap etmeniz gerekir.

İnternet cafenizde açmadan önce dükkanda lavabo, wc olup olmadığını kontrol ediniz. Ayrıca dükkanınızda tamirat için bir servis bölümü bulundurunuz.

İnternet cafenizde bilgisayarlar için yedek parçalar, modem ağ ürünleri ve diğer donanımları satabilirsiniz. Bu iş için küçük bir bölüm ayırabilirsiniz. İnternet cafenin bir bölümünde tamirat işleri yapabilirsiniz. Konuya hakimseniz, sıkıntılı parçaları değiştirerek de para kazanabilirsiniz.

İnternet kafenizde mutlaka siyah beyaz ve renkli çıktı alabilecek, faks gönderebilecek ve fotokopi çekebilecek donanımları bulundurunuz. Özellikle öğrenciler ödevleri için size başvurarak renkli çıktı almak ve çeşitli konularda ders özetleri çıkartmak için kapınızı çalacaklardır. Tüm bilgisayarları da bu donanım ile bağlayınız.

Grafik tasarım web tasarım konusunda deneyimizin var ise, internet kafenizde boş kaldığınız zamanlarda bu işle ilgilenebilirsiniz. İnternet sitesi yapıp satabilirsiniz.

Bazı internet cafelerde online oyunlarda kullanılan özellikler ve değerli eşyalar internet üzerinden satılmaktadır. Sizde çok tercih edilen online oyunlardan birine üye olarak, online ürün alıp satabilirsiniz. Ayrıca son zamanların en popüler işi, bu oyunları oynayarak karakter geliştirip satmaktır. Oyun müptelaları, internetten sıklıkla oyun karakteri aramaktadır. İleri seviyelerde bir oyun karakterini iyi bir miktara satabilirsiniz.

Hakan DENİZ

Dükkan açmak sitesinde 6 yıldır gündeme dair güncel haberler paylaşmaktayım.

EDİTÖR TAVSİYESİ

4 Yorum

 1. yani şöyle dışarıdan mantıklı bir gözle baktığım zaman şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; coğrafya kaderdir.

 2. davulun sesi uzaktan hoş gelir kısaca özetlemem gerekirse.98 den beri bu işi yapıyorum anladığım şu
  ömrünüzden ömür yer sıkıntısı derdi tasası bitmez sürekli yenilemek ve sermaya ister.
  sosyal hayat mı oda ne dersiniz bazı şeyler anlatılmaz yaşanır size şöyle kıyas yapayım internet kafeden aylık “0 bin kazanmak mı ? yoksa devlet memuru olup 3-4 bin almakmı deseler memuriyeti seçerdim kimsenin gazınada gelmeyin hiçbir şey dışarıdan gözüktüğü gibi değildir yanılır sonradan pişman olursunuz bunuda en içtenliğimle yazıyorum 22 seneyi geride bıraktım ben tükendim sizde tükenmeyin bu yaştan sonra keşke geçebileceğim başka bir iş veya sektör olsa detirtiyor insana

 3. Sakın PlayStation ve internet cafe hayalinizi karıştırmayın güzel ceza yersiniz çünkü ruhsatları farklı. İnternet cafelerde harddisk kullanımı diye birşey yok özür dilerim MAL olmayın. Hala harddisk kullanan cafeler var tabii ama maksat para kazanmak değildir emin olun. O bilgisayarları birbirine bağlama işi de 500 TL felan değil. Swich iydi kablosuydu zarfı zurtu 15.000-20.000 TL ye patlar sonrasında şaşırmayın. Harddisk kullanmayip isharedisk gibi sistemlerden birini kullanırsanız masabasi ortalama 15-16 dolar maliyeti olacaktır. Emin olun harddisk alip ugrasmaktansa bu daha iyidir. Ayrıca devlete bilgisayar başına ruhsat parası ödeyeceksiniz o da ortalama 50-60 masa için 20.000 TL civarıdır. Bilgisayar maliyeti tamamıyla size kalmış. Ikinci el tercih ederseniz 3.500 ila 5.000 TL arasında her oyunu oynayabilecek bilgisayar satın alabilirsiniz. 10 bilgisayarla da iş yurumez. En az 40-50 bilgisayar olmalı. Mutfağınızı da geliştirin sonra yolunuza bakın. Eğer ucuz bir iş olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz önünüze birçok engel çıkar. Ve maksimum 2 sene de bir kez bilgisayarların ozelliklerini yükseltmeniz sizin adınıza iyi olur. Gidin bir internet cafeye sorun maliyeti nedir diye gelip burada vakit kaybı yaşamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu