Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


İnternet Cafe Açmak Mantıklı mı?

İnternet Cafe Açmak Mantıklı mı?
22.784 kez okundu.

İnternet cafeler daha çok 2000 li yıllarda çok popülerdi. Yıllar geçtikçe teknolojinin gelişmesi ve artık akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar sayesinde internetin cebimize girmesi ile internet cafelere olan rağbet bitme noktasına geldi. Ancak buna rağmen halen ayakta durabilen birçok internet cafe mevcut.

Nereden Başlamalıyım;

Öncelikle bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek ilinizde veya ilçenizde internet cafe açmak istediğinizi, bunun için nelerin gerektiğini sorarak öğrenmeniz gereklidir. Çünkü bazı belediyeler işyerlerine kontenjanlar belirleyerek kontenjan fazlası işyerlerinin açılmamasını sağlamaktadırlar. Bu konunun hukuksal boyutu, belediyenin kısıtlamada bulunup bulunamayacağı da ayrı bir mevzu. Siz yinede önceden belediyenizden bilgi almanızda fayda var.

Dükkanınızı açacağınız yeri belirleyin;

Eğer siz internet cafe açmak istiyorum diyorsanız muhtemelen dükkan konusunda karar vermişsinizdir. Çünkü dükkanın yeri okadar önemlidir ki, işyerinizin iç donanımı ne kadar iyi olursa olsun, dükkanın yeri iyi değilse düzgün iş yapamazsınız. Bu sebeple çarşıda, mahalle arasında, alışveriş merkezinde, vs. nerede olursa olsun, hitap edeceğiniz kitlenin seçimine göre dükkan yerinin belirlenmesi esastır. Ayrıca dükkanınızın okullara 100 metre mesafede olması gereklidir. Bu denetimi Belediyede görevli Ruhsat şubesi yapar.

Maliyet hesabınızı yapın;

Sizin için aşağıda örnek bir internet kafe maliyet çizelgesi hazırladık. Tabi buradaki miktarlar sizin tercihinize göre değişkenlik gösterecektir.

Bilgisayar 2000 Tl. (ortalama her bilgisayar için 2000 Tl. Civarında ödeme yapmanız gereklidir)

Kamera ve güvenlik sistemi 1500 Tl. (internet kafelerde güvenlik kamerası kullanmak zorunludur)

Cafematik ve filtre programlar : eğer ücretsiz bir yazılım kullanmak istemiyor iseniz ortalama yazılım için 1000 Tl. Civarında bir ücret ödersiniz.

Masa sandalye : Bilgisayar masa ve sandalyeleri ortalama 500 Tl. Civarında tutar. 10 bilgisayar için 5000 Tl. Ayırmanız gerekir.

Vergi ruhsat muhasebeci : Ortalama 1000-1500 Tl. Civarında açılış giderleri yatırmanız gerekir. Ayrıca 1500 Tl. değerinde yazar kasa almanız gerekiyor.

Ağ kurulumu; Ortalama 500 Tl. Civarında ağ kabloları, modemler, bağlantılar vs. için gideriniz olacaktır

Bu giderler haricinde keyfe keder dükkanın dekorasyonu, ana bilgisayar, vs. giderler ekstra olarak hesaplanmalıdır.

Bilgisayarların hazırlanması;

Bilgisayarları almış olduğunuz firmanız ile yazılım ve bilgisayarların kurulumlarının yapılması konusunda anlaşabilirsiniz. Genelde internet cafeler aynı bilgisayarları aynı sistemi kullanarak gerektiğinde yedek parça olarak kullanabilirler. Ayrıca bilgisayarların kurulumu için boş bir harddiski hazırlayarak diğer bilgisayarların format gerektirmesi durumunda bu harddiskten ghost yöntemi ile formatlarlar.İnternet Cafede hangi oyunlar yasak;

Öncelikle okul saatlerinde öğrencilerin internet kafelere girişi Valilikler tarafından yasaklanmaktadır.

Cafenizde bulunan bilgisayarlarda bazı şiddet içerikli oyunların oynatılması yine bazı Valilikler tarafından yasaklanmaktadır. Bu oyunlar;

GRAND THEFT AUTO (GTA) : Gangsterlerin, çete üyelerinin karıştıkları tüm illegal faaliyetleri (hırsızlık, banka soygunu, cinayet, uyuşturucu, alkol, fuhuş vb.) konu alan bir oyun.

HITMAN : Öldüreceği şahıslara yaklaşmak için etrafındaki şahısları da öldüren bir tetikçiyi konu alan oyun.

BLOODRAYNE 1-2 : Vampirlere karşı özellikle kesici aletlerle yapılan mücadele ve aksiyon oyunu.

BATTLEFIELD VİETNAM: Vietnam savaşını konu alan ve çok çeşitli harp silahlarının kullanıldığı savaş oyunu.

THE GODFATHER 1-2 : Mafyanın illegal faaliyetlerini konu alan çete ve gan gster oyunu.

METİN 2 : Planlanmış cinayetler kan ve öfke savaş oyunu. Çeşitli cinayetleri normal bir olay gibi gösteriyor.

İnternet cafeler için tavsiyeler;

Kafenizde çocuklara ve büyüklere hitap edeceğiniz bilgisayarları birbirinden ayırın. Her bilgisayara oyun kurmayın.

Lisanslı internet cafe programları kullanın (akınsoft vs.)

Cafenizde bulunan klavye, mause, web kamerası, mikrafon gibi donanımları kaliteli alın ve kullanım esnasında temiz kalmasını, zarar görmemesini sağlayın.

İmkanınız var ise, kafenizin bir bölümüne minimum 2 tane playstation konsolu koyun.

Bilgisayarlarınızı kendiniz tamir edin, bu konu hakkında makaleler okuyun, inceleyin, sökün takın, eğer servise para öderseniz tamirat masraflarının altından kalkamazsınız.

Sermayeniz yeterli ise, büyük masalar satın almak yerine dekorasyonunuzu cam masalardan oluşturup, bilgisayarları masaüstü bilgisayar yerine laptop dizüstü bilgisayar satın alabilirsiniz. Tabi böyle bir durumda daha çok büyüklere hitap etmeniz gerekir.

İnternet cafenizde açmadan önce dükkanda lavabo, wc olup olmadığını kontrol ediniz. Ayrıca dükkanınızda tamirat için bir servis bölümü bulundurunuz.

İnternet cafenizde bilgisayarlar için yedek parçalar, modem ağ ürünleri ve diğer donanımları satabilirsiniz. Bu iş için küçük bir bölüm ayırabilirsiniz.

İnternet kafenizde mutlaka siyah beyaz ve renkli çıktı alabilecek, faks gönderebilecek ve fotokopi çekebilecek donanımları bulundurunuz. Özellikle öğrenciler ödevleri için size başvurarak renkli çıktı almak ve çeşitli konularda ders özetleri çıkartmak için kapınızı çalacaklardır.

Grafik tasarım web tasarım konusunda deneyimizin var ise, internet kafenizde boş kaldığınız zamanlarda bu işle ilgilenebilirsiniz.

Bazı internet cafelerde online oyunlarda kullanılan özellikler ve değerli eşyalar internet üzerinden satılmaktadır. Sizde çok tercih edilen online oyunlardan birine üye olarak, online ürün alıp satabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git