İnternet Cafe Açmak Mantıklı mı? Maliyet ve Kazanç Oranı

İnternet Cafe Açmak Mantıklı mı? Maliyet ve Kazanç Oranı
2 Ocak 2016 tarihinde eklendi.

İnternet cafeler daha çok 2000 li yıllarda çok popülerdi. Yıllar geçtikçe teknolojinin gelişmesi ve artık akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar sayesinde internetin cebimize girmesi ile internet cafelere olan rağbet bitme noktasına geldi. Ancak buna rağmen halen ayakta durabilen birçok internet cafe mevcut. Öğrencilerin ve askerlerin yoğun olduğu kesimlerde internet cafeler hala çok gidilen mekanlar arasındadır. Bu yazımızda sizlere internet cafe açmak için gerekli olan şartları, ne kadar sermaye gerektiğini ve ne kadar kazanabileceğinizi anlatacağız.

Nereden Başlamalıyım;

Öncelikle bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek ilinizde veya ilçenizde internet cafe açmak istediğinizi, bunun için nelerin gerektiğini sorarak öğrenmeniz gereklidir. Çünkü bazı belediyeler işyerlerine kontenjanlar belirleyerek kontenjan fazlası işyerlerinin açılmamasını sağlamaktadırlar. Bu konunun hukuksal boyutu, belediyenin kısıtlamada bulunup bulunamayacağı da ayrı bir mevzu. Siz yinede önceden belediyenizden bilgi almanızda fayda var. Belediye onay verdikten sonra bazı evrakları hazırlamanız gerekiyor. Ancak bu evraklar bağlı bulunulan belediyeye göre değişmektedir. Bu sebeple belediyenin internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Dükkanınızı Açacağınız Yeri Belirleyin;

Eğer siz internet cafe açmak istiyorum diyorsanız muhtemelen dükkan konusunda karar vermişsinizdir. Çünkü dükkanın yeri o kadar önemlidir ki, işyerinizin iç donanımı ne kadar iyi olursa olsun, dükkanın yeri iyi değilse düzgün iş yapamazsınız. Bu sebeple çarşıda, mahalle arasında, alışveriş merkezinde, vs. nerede olursa olsun, hitap edeceğiniz kitlenin seçimine göre dükkan yerinin belirlenmesi esastır. Ayrıca dükkanınızın okullara 100 metre mesafede olması gereklidir. Bu denetimi Belediyede görevli Ruhsat şubesi yapar. Zaten denetim yapıldığı zaman, şartların uygun olup olmadığı tahlil edilir. Ruhsat almaya elverişli bir alan değilse belediye izin vermeyecektir.

İnternet Cafe Açmak Mantıklı mı? Maliyet ve Kazanç Oranı Yeni İş Fikirleri

İlk olarak dükkanınızı açacağınız alanı belirlemelisiniz.

Maliyet Hesabınızı Yapın

Sizin için aşağıda örnek bir internet kafe maliyet çizelgesi hazırladık. Tabi buradaki miktarlar sizin tercihinize göre değişkenlik gösterecektir.

Bilgisayar 2000 Tl. (ortalama her bilgisayar için 2000 Tl. Civarında ödeme yapmanız gereklidir)

Kamera ve güvenlik sistemi 1500 Tl. (internet kafelerde güvenlik kamerası kullanmak zorunludur)

Cafematik ve filtre programlar : eğer ücretsiz bir yazılım kullanmak istemiyor iseniz ortalama yazılım için 1000 Tl. Civarında bir ücret ödersiniz.

Masa sandalye : Bilgisayar masa ve sandalyeleri ortalama 500 Tl. Civarında tutar. 10 bilgisayar için 5000 Tl. Ayırmanız gerekir.

Vergi ruhsat muhasebeci : Ortalama 1000-1500 Tl. Civarında açılış giderleri yatırmanız gerekir. Ayrıca 1500 Tl. değerinde yazar kasa almanız gerekiyor.

Ağ kurulumu; Ortalama 500 Tl. Civarında ağ kabloları, modemler, bağlantılar vs. için gideriniz olacaktır

Bu giderler haricinde keyfe keder dükkanın dekorasyonu, ana bilgisayar, vs. giderler ekstra olarak hesaplanmalıdır. Ayrıca işletmenizde bir çalışanınız olacağından maaş ve sigorta da ödemeniz gerekmektedir. Resmi işlemler halledilirken de toplamda 2 bin TL bir masraf yapmanız gerekiyor.

Ruhsat Almak

Faaliyet göstereceğiniz alanı oluşturarak belediyeye gitmeniz gerekmektedir. Ruhsat alma aşamasında belediyeye teslim etmeniz gereken evraklar bulunmaktadır. T.C. kimlik belgesi fotokopisi, adres belgesi, sabıka kaydı, vesikalık fotoğraf, dükkanı kiralıyor iseniz kira kontratı, satın alıyor iseniz tapusunun fotokopisi gibi evraklar ile belediyeye başvurmanız gerekiyor. Ayrıca vergi dairesine giderek, vergi levhası almalısınız. Dükkan açmak için gerekli olan evrakların tam listesine ulaşmak için tıklayınız.

İnternet Cafe Açmak Mantıklı mı? Maliyet ve Kazanç Oranı Yeni İş Fikirleri

İnternet cafe için ruhsat almanız gerekiyor.

Bilgisayarların Hazırlanması

Bilgisayarları almış olduğunuz firmanız ile yazılım ve bilgisayarların kurulumlarının yapılması konusunda anlaşabilirsiniz. Genelde internet cafeler aynı bilgisayarları aynı sistemi kullanarak gerektiğinde yedek parça olarak kullanabilirler. Ayrıca bilgisayarların kurulumu için boş bir harddiski hazırlayarak diğer bilgisayarların format gerektirmesi durumunda bu harddiskten ghost yöntemi ile formatlarlar. Tüm bilgisayarların hazır durumda olması gerekmektedir. Ayrıca kulaklık ve yazıcı gibi ekipmanlara bağlanmalıdır. Bazı kişiler internet cafeyi sadece çıktı almak için kullanacaklardır. Bu sebeple tüm bilgisayarların yazıcı ile bağlantılı olması gerekmektedir. İşyeri dükkan kira kontratı örneğini indirmek için tıklayınız.Bilgisayarın donanım olarak da özelliklerinin iyi olması gerekiyor. Küçük yaştaki çocuklar ve gençler genel olarak internet cafeye oyun oynamak için gelirler. Bu sebeple ekran kartının iyi olması gerekiyor. Bu programlarını bilgisayarın sistem olarak kaldırması gerekiyor.

İnternet Cafede Hangi Oyunlar Yasak;

Öncelikle okul saatlerinde öğrencilerin internet kafelere girişi Valilikler tarafından yasaklanmaktadır.

Cafenizde bulunan bilgisayarlarda bazı şiddet içerikli oyunların oynatılması yine bazı Valilikler tarafından yasaklanmaktadır. Bu oyunlar;

GRAND THEFT AUTO (GTA) : Gangsterlerin, çete üyelerinin karıştıkları tüm illegal faaliyetleri (hırsızlık, banka soygunu, cinayet, uyuşturucu, alkol, fuhuş vb.) konu alan bir oyun.

HITMAN : Öldüreceği şahıslara yaklaşmak için etrafındaki şahısları da öldüren bir tetikçiyi konu alan oyun.

BLOODRAYNE 1-2 : Vampirlere karşı özellikle kesici aletlerle yapılan mücadele ve aksiyon oyunu.

BATTLEFIELD VİETNAM: Vietnam savaşını konu alan ve çok çeşitli harp silahlarının kullanıldığı savaş oyunu.

THE GODFATHER 1-2 : Mafyanın illegal faaliyetlerini konu alan çete ve gan gster oyunu.

METİN 2 : Planlanmış cinayetler kan ve öfke savaş oyunu. Çeşitli cinayetleri normal bir olay gibi gösteriyor.

2019 Yılında Para Kazandıran Android Uygulama ve Oyunlar isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnternet Cafeler İçin Tavsiyeler

Kafenizde çocuklara ve büyüklere hitap edeceğiniz bilgisayarları birbirinden ayırın. Her bilgisayara oyun kurmayın.

Lisanslı internet cafe programları kullanın (akınsoft vs.)

Cafenizde bulunan klavye, mause, web kamerası, mikrofon gibi donanımları kaliteli alın ve kullanım esnasında temiz kalmasını, zarar görmemesini sağlayın. Bunları tekrar almak ek maliyet oluşturacaktır.

İmkanınız var ise, kafenizin bir bölümüne minimum 2 tane playstation konsolu koyun. Playstation en çok tercih edilen oyun konsoludur. İnternet cafede kurulumu uygundur. Çünkü playstation salonlarının da okullara 100 metre mesafede bulunması gerekiyor.

Bilgisayarlarınızı kendiniz tamir edin, bu konu hakkında makaleler okuyun, inceleyin, sökün takın, eğer servise para öderseniz tamirat masraflarının altından kalkamazsınız. Bazı internet cafe sahipleri format atmayı bile bilmemektedir. Bu bile ek maliyet oluşturacaktır. Konuya hakim olmak, bilgisayarın donanımsal parçalarını tanımanız, yazılım ve programları bilmeniz yararınıza olacaktır.

İnternet Cafe Açmak Mantıklı mı? Maliyet ve Kazanç Oranı Yeni İş Fikirleri

İnternet cafenizin bir bölümünde bilgisayar tamiratı yapabilirsiniz.

Sermayeniz yeterli ise, büyük masalar satın almak yerine dekorasyonunuzu cam masalardan oluşturup, bilgisayarları masaüstü bilgisayar yerine laptop dizüstü bilgisayar satın alabilirsiniz. Tabi böyle bir durumda daha çok büyüklere hitap etmeniz gerekir.

İnternet cafenizde açmadan önce dükkanda lavabo, wc olup olmadığını kontrol ediniz. Ayrıca dükkanınızda tamirat için bir servis bölümü bulundurunuz.

İnternet cafenizde bilgisayarlar için yedek parçalar, modem ağ ürünleri ve diğer donanımları satabilirsiniz. Bu iş için küçük bir bölüm ayırabilirsiniz. İnternet cafenin bir bölümünde tamirat işleri yapabilirsiniz. Konuya hakimseniz, sıkıntılı parçaları değiştirerek de para kazanabilirsiniz.

İnternet kafenizde mutlaka siyah beyaz ve renkli çıktı alabilecek, faks gönderebilecek ve fotokopi çekebilecek donanımları bulundurunuz. Özellikle öğrenciler ödevleri için size başvurarak renkli çıktı almak ve çeşitli konularda ders özetleri çıkartmak için kapınızı çalacaklardır. Tüm bilgisayarları da bu donanım ile bağlayınız.

Grafik tasarım web tasarım konusunda deneyimizin var ise, internet kafenizde boş kaldığınız zamanlarda bu işle ilgilenebilirsiniz. İnternet sitesi yapıp satabilirsiniz.

Bazı internet cafelerde online oyunlarda kullanılan özellikler ve değerli eşyalar internet üzerinden satılmaktadır. Sizde çok tercih edilen online oyunlardan birine üye olarak, online ürün alıp satabilirsiniz. Ayrıca son zamanların en popüler işi, bu oyunları oynayarak karakter geliştirip satmaktır. Oyun müptelaları, internetten sıklıkla oyun karakteri aramaktadır. İleri seviyelerde bir oyun karakterini iyi bir miktara satabilirsiniz.Oy ver!
[Total: 0 Average: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git