KOSGEB

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar 2023 (Kredi Başvuru Şartları)

2023 yılında KOSGEB anlaşmalı olduğu bankaları araştırdık. KOSGEB’in özellikle yeni işyeri açacak vatandaşa faizsiz kredi verdiği tek banka Halkbank’tır.

Kosgeb Kredisi Başvuru Şartları 2023

Kosgeb yeni girişimcileri sağladığı finansal kaynaklar ile desteklemektedir. Desteklerden faydalanmak isteyen esnafımız ilk olarak Kosgeb’ in uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmalıdır. Bu kurslar 32 saatten oluşmaktadır. Kosgeb’ in duyurular bölümünde eğitim duyuruları başlığı altında kurs tarihleri ilan edilmektedir. Kursiyerlere eğitim sonunda sertifika verilmektedir. Bu sertifikaya sahip her girişimci adayı hibe ve kredi talebinde bulunabilecektir.

Kredi başvurusunda bulunabilmek için Kosgeb’ in belirlemiş olduğu şartlar vardır. Bu şartları taşıyanlar evrakları hazırlayarak destekleme almak için kuruma başvurabileceklerdir. Aranan şartlar şunlardır;

  • Türk vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Daha evvel hiçbir kurumdan hibe ve destek almamış olmanız gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlar sertifika aldıktan sonra işletme kurulumuna geçebilir. Yapılacak iş doğrultusunda gerekli ekipman temin edilerek ve resmi kurumlardan izin alınarak faaliyete başlanabilir. Daha sonra kurumun veri tabanına kayıt yaptırılması gerekiyor. Bilgi dokümanı doldurulduktan sonra beyanname ile ekleri kuruma sunulacaktır. Beyanname onayının ardından girişimci desteğinde bulunabilirsiniz. Kosgeb’ ten destek alabilmeniz için bir iş planınızın olması gerekiyor. Bu iş planını  dukkanacmak.com  dijital ortamda hazırlayarak başvuru formu ile birlikte Kosgeb’ e teslim etmelisiniz. Başvurunuz ve iş planınız kurul tarafından değerlendirilecektir. Burada yapılan kurul toplantısı neticesinde bir karara varılacaktır. Kurul yaptığı inceleme sonucu olumsuz karar verme yetkisine de sahiptir.

kosgeb-kredisi-başvuru-şartları
Kosgeb Kredisi Başvuru Şartları

Şayet başvurunuz kabul edilirse taahhüt belgesinin imzalanması ile destekleme süreci başlayacaktır. Daha sonra talep formu hazırlanacak ve kuruma verilecektir. kurul bütçe durumuna göre destekleme tutarı için bir karara varacak ve belirlediği tutarın ödemesini gerçekleştirecektir.

Kosgeb Anlaşmalı Bankalar 2023 Listesi

Kosgeb’ in anlaşmalı olduğu bankalar şunlardır:

Bankaya giderek şu tutarda Kosgeb kredisi almak istiyorum diyen banka müşterilerinin talepleri kabul edilmeyecektir. KOSGEB’ in anlaşmalı olduğu bankalardan alınacak olan krediler yeni girişimci desteği olarak verilecektir. Yani sadece bu kişiler faydalanabilecektir. Kredi talebinde bulunan kişi yaş haddini aşıyorsa, Kobi kredilerinden yararlanabilir. Ancak yeni girişimci desteği alamaz. Daha evvel aynı bankadan alınmış bir kredi varsa tekrar kredi talebinde bulunulmayacaktır.

Başvuruda bulunduktan ve Kosgeb’ den onay aldıktan sonra bankaya kredi talebinizi iletebilirsiniz. Kredi başvurunuz onaylandığında iletişim numaranıza bir onay kodu gönderilecektir. Bu onay kodu ile birlikte aşağıdaki evrakların da hazırlanması gerekmektedir.

kosgebin-anlaşmalı-olduğu-bankalar
Kosgeb’ in Anlaşmalı Olduğu Bankalar

Kosgeb Başvuru Evrakları 2023

Kosgeb’ in anlaşmalı olduğu bankalara kredi başvurusunda bulunabilmek için

  • Vergi levhası
  • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
  • Diğer izin ve belgeler
  • İlgili odaya kayıt belgesi
  • İmza sirküsü
  • Ticaret Sicil Gazetesi ve Sicil Belgesi evraklarını hazırlamanız gerekiyor. Ayrıca banka tarafından size verilecek olan başvuru formunu da doldurmalısınız.

Garanti Bankası Kosgeb Kredileri

Garanti Bankası’ nın da kredi desteği sağlamak için ilk şartı Kosgeb’ in veri tabanına kayıt olmak ve bu veri tabanında yer alan bilgilerin güncel olmasıdır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Kosgeb veri tabanına kayıt olabilmeniz için sistem üzerinden ilgili alanları doldurmalısınız. Daha sonra bir e- kobi kullanıcı ismi ve şifre belirliyorsunuz. Daha sonra yapılacak tüm işlemlerde bu kullanıcı ismi ve şifre kullanılacağından bilgileri kaybetmemeniz gerekiyor.

KOSGEB E-KOBİ KAYDI

Bilgilerinizin eski olduğunu düşünüyorsanız bu aşamada bir sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama linkine tıkladığınızda önünüze gelen pencereden vergi numarası ve güvenlik numarası alanlarını doldurarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. açılan pencerede kredi başvuru durumunuz olumlu gözüküyorsa başvuruda bulunmanızın önünde hiçbir engel yok demektir. Ancak bilgiler güncel değilse kredi başvurusunda bulunabilmek için bu bilgileri güncellemeniz gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz evrakları hazırlayıp size en yakın Garanti Bankası şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kosgeb’ ten kredi onayı aldıysanız anlaşmalı banka şubelerini ziyaret ederek kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Kosgeb tarafından verilen 50 bin TL hibe ve 100 bin TL kredi desteği için başvurular sona ermiştir. 2022 yılında artık bu destek verilmeyecektir. Bu desteğin yerine Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında destekler verilecektir. Yeni destek için başvurular 1 Ocak 2020 itibari ile başlamıştır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + fourteen =

Başa dön tuşu