KOSGEBKrediler

İşyeri Açma Kredisi 2021 (Geri Ödemesiz Devlet Hibe Destekli)

İşyeri açma kredisi, hem devlet tarafından hem de bankalar tarafından finanse edilebilmektedir. İşyeri kredisi ile girişimci adayları esnaf olabilmektedir ve sermayelerini krediden sağlayarak hayallerindeki işi kurabilmektedirler. İş kurmak için kredi ihtiyacında olan kişiler, aşağıdaki kurumlardan finansman sağlayabilmektedirler:

 • KOSGEB
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • ING
 • Albaraka
 • Finansbank
 • TEB
 • Vakıfbank

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi

KOSGEB işyeri açma kredisi ile yeni iş kurmak isteyen girişimcilerin hayallerine ortak olunmaktadır. KOSGEB hibe tutarları 2021 yılı itibariyle 50.000 TL’den 65.000 TL’ye çıkartılarak girişimcilerin daha fazla ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmiştir. İleri Girişimci Destek Programı kapsamında ise girişimcilere 365.000 TL’ye varan hibe desteği sağlanmaktadır. KOSGEB, kuruluş desteği, sertifika desteği ve performans desteği ile girişimcilerin ekonomik hayata tutunmalarında öncü rol oynar.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Başvuru

KOSGEB işyeri açma kredisi başvuru adımları şu şekildedir:

 • Örgün veya uzaktan eğitim ile ‘’Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’’ programına katılarak girişimcilik sertifikası alınmalıdır.
 • Açılacak olan işyerinin faaliyetinin KOSGEB desteklenen sektörler arasında yer alması gerekmektedir.
 • KOSGEB’e kayıt olunmalıdır. Kayıt için buradan form doldurabilirsiniz. 
 • KOBİ beyannamesini doldurarak ‘’Geleneksel veya İleri Girişimcilik Destek Programı’’ kısmana başvuruda bulunmalısınız.
 • Başvuru formunuzu ve işletme giderlerinizi gösteren harcama faturaları ile beraber kuruma müracaat etmelisiniz.
 • Kurum tarafından size gün verilmekte ve o gün geldiğinde iş planınızı sunmanız gerekmektedir.
 • İş planınız kabul görür ise KOSGEB başvuru talebiniz olumlu yanıtlanmış olur ve işyeri açma kredisinden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Başvuru Şartları

KOSGEB işyeri açma kredisi başvuru şartları genel olarak şu şekildedir:

 • 18 yaşından büyük olunmalı
 • Açılacak olan işyerinin KOSGEB Desteklenen Sektörler arasında yer alması gerekir.
 • Geleneksel Girişimcilik eğitimi programına katılarak eğitim sertifikanızı almalısınız.
 • KOSGEB veritabanına kayıt olmanız gerekmektedir.

Faizsiz İşyeri Açma Kredisi

Faizsiz işyeri açma kredisi, işyeri açmak isteyen girişimcilerin merakla araştırdığı bir finansmandır. Faizsiz kredi, Halk Bankası tarafından esnaf ve sanatkârlara verilmektedir. Halkbank faizsiz işyeri açma kredisi içeriği ise şu şekildedir:

 • 29.12.2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan karar neticesinde esnaf ve sanatkârlara %50 faiz indirimli ve %100 faizsiz olarak esnaf kredisi kullandırılabilecektir.
 • Gelir Vergisi Kanununun 9. maddesinde belirtilen kültürel, geleneksel ve sanatsal değeri olan ahşap oyma, yazmacılık, keçecilik gibi kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyette olan ve ‘’Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi’’ sahibi esnaf ve sanatkârlara bu karar doğrultusunda 2021’de kullandırılacak krediler için %100 faiz indirimi uygulanacaktır.
 • 05.06.1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, kredi başvuru tarihi dikkate alındığında en az bir yıllık ustalık belgesi olan ve bu belgeyle ilgili meslek kolunda son bir sene içerisinde kendi namına işletme kurduğu belgelenmiş olan girişimci esnaf ve sanatkârlara, karar kapsamında 2021’de kullanacakları krediler için %100 faiz indirimi uygulanacaktır.
 • KOSGEB tarafından hibe ve faizsiz kredi desteğinin faydalanan kişiler hariç, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitiren, başvuruda bulunduğu tarihte 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci sanatkâr ve esnaflara KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Halk Bankasına sunmaları söz konusu olduğunda, 100.000 TL’ye kadar %100 faiz indirim oranı ile krediden yararlanabilmektedirler.

Yeni İşyeri Açtım Kredi Çekebilir Miyim?

KOSGEB kredi başvurusu yapmışsanız, girişimci vasfından ilerleyerek hibe desteğinden yararlanabilirsiniz. Günümüzde, işyeri açtıktan sonra da bankalardan belirli miktarlarda kredi çekerek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bankalardan kredi talebinde bulunurken işletmenizin gelir ve giderlerinin belgesi talep edilebilmektedir. Bu belgeyi talep etmelerindeki enden, kredi geri ödemesinin güvence altına alınmaya çalışılmasıdır. Banka ayrıca taşınır ya da taşınmazlarınızın ipoteğini de isteyebilmektedir.

İş Bankası İşyeri Kredisi

İş Bankası işyeri kredisi ile dükkân, büro, fabrika gibi işyerlerinizin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için finansman sağlanmaktadır. İş Bankası, teminat verilecek olan taşınmazın ekspertiz değerine göre en fazla %75 oranına kadar işyeri kredisi kullandırmaktadır. İş Bankası, işyeri kredisini 60 aya varan vade seçenekleri ile müşterilerine sunmaktadır. Kredi geri ödemeleri aylık ya da esnek ödemeli olarak seçilebilmektedir.

İşyeri açma kredisinden faydalanmak isteyen kişiler, kredilerini Ticari Kredi altında da kullanabilmektedirler. İşbank internet şubesi ya da İş Cep üzerinden ticari kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. İnternet şube ve İş Cep üzerinden yapılan başvurularda 100.000 TL’ye kadar limit bulunmakta ve 36 aya varan vade seçenekleri ile geri ödemeler sağlanabilmektedir.

Ziraat Bankası İşyeri Kredisi

Ziraat Bankası işyeri kredisi, bireysel işyeri kredisi ve ortak işyeri kredisi olmak üzere iki seçenek halinde sunulmaktadır:

Ziraat Bankası Bireysel İşyeri Kredisi: Yatırım amaçlı olarak işyeri satın almak isteyenlere 120 aya varan vade seçenekleri ile işyeri sahibi olma imkânı verilmektedir. Krediye konu olan gayrimenkul üzerine banka ipotek tesis etmektedir. Banka, gerekli gördüğü takdirde ek teminat talep edebilmektedir.

Ziraat Bankası Ortak İşyeri Kredisi: Yatırım amaçlı olarak ortak işyeri almak isteyen banka müşterileri, 120 aya varan vade seçenekleri ile kredi kullanabilmektedir. Düzenli geliri olan en az 2, en fazla 5 kişinin bir araya gelip işyeri açmasına bu kredi imkân vermektedir. Krediye konu olan gayrimenkul üzerine banka ipotek tesis etmektedir. Ziraat Bankası, gerekli gördüğü takdirde ek teminat isteyebilmektedir.  Bu kredi, ortaklardan tümüne, birkaçına ya da yalnızca birine kullandırılabilmektedir.

ING KOBİ Hızlı Kredi

ING KOBİ Hızlı Kredi, KOBİ’lere özel sunulmakta ve %1,80’den başlayan faiz oranları ile kullanılabilmektedir. 100.000 TL’ye kadar kredi ihtiyaçları için ING Mobil’den ya da ING internet adresinden KOBİ Hızlı Kredi başvuruları yapılabilmektedir. Ticari faaliyeti olan ve vergi levhasına sahip olan tüm gerçek kişi şahıs işletmeleri, ING müşterisi olsun ya da olmasın ING KOBİ Hızlı Kredi’ye başvurabilmektedirler. 100.000 TL limitli olan bu kredi, 36 aya varan vade imkânları ile eşit taksitli olarak kullanılabilmektedir.

Hızlı Kredi ile kredi alt limiti 3.000 TL olup üst limit 100.000 TL’dir. Ayrıca kredi limit tahsis ücreti ödemenize gerek yoktur.

Finansbank İşyeri Açma Kredisi

Finansbank işyeri açma kredisi ile hayallerinizdeki işyerine kavuşabilirsiniz! KOBİ destek kredilerinden size uygun olanı seçerek anında başvuruda bulunabilirsiniz. Finansbank KOBİ destek kredileri şunlardır:

 • KOBİ İhtiyaç Kredisi
 • KGF Kredileri
 • 72 Ay Vadeli İpotek Teminatlı Taksitli Kredisi
 • KOBİ’lere İnternetten Kredi
 • KOBİ İşe Devam Kredisi
 • Diğer Krediler

KOBİ İhtiyaç Kredisi ile 36 aya varan vade seçeneklerinden yararlanabilir, uygun faiz oranları ile kredi kullanabilirsiniz.

TEB Ticari Kredi

TEB ticari kredi ile firmanızın ihtiyaçlarını karşılayabilir, sabit eşitli veya esnek geri ödeme imkânları ile finansmandan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Kredi Garanti Fonu ve Türkiye Ekonomi Bankası işbirliği ile geleceğin KOBİ’lerine yeni iş kurma adımlarında kredi desteği sağlanmaktadır.

KOSGEB’in sağladığı KOBİ Destek Kredileri’ne TEB ile başvuruda bulunabilmeniz de mümkündür.  Diğer bir deyişle TEB, KOSGEB destek paketlerine aracılık etmektedir. Kredi programlarının içeriği ve başvuru şartları dönemsel olarak farklılık göstermektedir. Kredi programları hakkında detaylı bilgi almak için TEB şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Vakıfbank Bireysel İşyeri Kredisi İle Hayallerinize Kavuşun!

Vakıfbank Bireysel İşyeri Kredisi ile girişimciler desteklenmektedir. Depo, büro, dükkân, mağaza gibi gayrimenkullere sahip olmak isteyen kişiler için nakit ihtiyacı finansmanı sağlanmaktadır. Bireysel işyeri kredisinde, kredi kullanan kişiye hayat sigortası yapılmaktadır. Kredi kullanma limiti, ipotek alınacak olan gayrimenkulün ekspertiz değerinin %75’i ile sınırlandırılmaktadır. Vakıfbank bireysel işyeri kredisi başvuru belgeleri şunlardır: 

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Ekspertiz raporu
 • İkametgâh belgesi
 • Yapı kullanım izin belgesi
 • Kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusu aslı veya fotokopisi

Başvuru için Vakıfbank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Devlet Teşvikli İş Kurma

Devlet teşvikli iş kurma arayışında olan vatandaşlar, aşağıdaki listeye bakarak bilgi edinebilirler:

 • KOSGEB: Devlet destekli teşvik denilince akla KOSGEB gelmektedir. KOSGEB, birçok sektöre hibe vermekte ve işletmelerin ekonomik rekabette ayakta kalmasına destek olmaktadır.
 • TUBİTAK: TUBİTAK, daha çok gençlere yönelik destek programları ile teknolojik ürünler için finansman desteği sağlamaktadır.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: Bakanlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile sıfır faizli işyeri açma kredisi vermektedir. Bu kredi, kaymakamlık kredisi olarak bilinmektedir. Yeni işyeri açmak isteyen vatandaşlara, yaş sınırı konulmaksızın destek verilmektedir. Kaymakamlık kredisi için SYDV’lere direkt başvuruda bulunulabilmektedir.
 • İŞKUR: İŞKUR, KOSGEB anlaşmalı krediler vermektedir ve uygulamalı girişimcilik eğitimi programı kapsamında vatandaşlara destek sağlanmaktadır.

Kadın Girişimcilere Devlet Desteği

Kadın girişimcilere devlet desteği ile işyeri kurmak ya da işyerini büyütmek isteyen kadın girişimcilere hibe ve düşük faizli kredi desteği sağlanmaktadır.

Yukarıda verilen Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında, kadın girişimcilere her bir performans döneminde belirlenen miktarlara 5.000 TL eklenerek verilmektedir. 18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı kadın girişimciler, KOSGEB hibelerine başvuruda bulunabilmektedirler.

Başa dön tuşu