KOSGEB

Kosgeb Destekli Bayilik Alınır mı? Franchising Desteği Var mı? 2023

Bilindiği üzere Kosgeb, iş kurmak isteyen kullanıcılara 50 bin lira hibe kredi, 100.000 TL 0 faizli geri ödemeli kredi vermektedir. İş kurmak isteyen girişimcilerin büyük bir bölümü bu parayı alarak borçsuz harçsız, kendi işini kurmayı, banka kredisine ihtiyaç duymadan iş sahibi olmayı hedeflemektedir. Kosgeb sayesinde kendi işinizi kurabilir veya bayilikte açabilirsiniz. Kosgeb gıda bayiliği açmak isteyen tüm girişimcilere kredi ve hibe desteği sağlamaktadır. Kosgebin önermiş olduğu size uygun iş örneklerinden seçerek kosgeb’den franchise yani bayilik kredisi alma imkanına sahip olabilirsiniz. Bunların arasında bayilik veren firmalar veya franchising desteklerinden yararlanmak isteyenler de mevcuttur. Maalesef KOSGEB tarafından verilen destekler girişimcilerin dükkan ve mağaza açmaları, bayilik veren firmalardan bayilik almaları, işyeri kurmaları için sermaye olarak değil, iş planı dahilinde kurulan bir işin desteklenmesi için verilmekte olan kredilerdir. Kosgeb hibe krediler ile işyeri açılış sermaye kredisi değil, destekleme kredisi vermektedir.

Kosgeb Bayilik Destek Nasıl Alınır?

Kosgeb bayilik desteği ile bayilik almak iş kurmak için, öncelikle bir iş planı hazırlayarak bu iş planını kosgebe kabul ettirmek gereklidir. İş planınız kabul gördükten sonra, bayilik veren firma ile aranızda yapacağınız anlaşma neticesinde, ödeme kosgeb’ den alınacak kredi sonrasında yapılacağına anlaşmanız durumunda, kosgeb hibe kredisi destekli bayilik alabilirsiniz. Tabi burada önemli husus, firmanın size bayilik ücretini kosgeb’e bildirmiş olduğunuz iş planında yer alan kalemlerde faturalandırması gereklidir. Kosgeb için önemli olan, iş planında belirtilen araç ve gereçlerin alınmış olması, işyerinin faal durumda olması ve faturalandırmanın düzgün şekilde yapılmasıdır. Bu kriterler yerinde oldukdan sonra KOSGEB için paranın kime verildiği çokta önem taşımamaktadır.

kosgeb-desteği-nasıl-alınır
Kosgeb Desteği Nasıl Alınır?

Satış ağını ve pazar payını büyüterek, ülke genelinde daha fazla müşteriye hitap edebilme arayışında içinde olan bayilik veren firmalar ise, belirli miktarlarda bayilik ücreti talep ederek, bayilik almak isteyen firmaya yapmış olduğu yatırımları güvence altına alabilmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle dukkanacmak.com  firmalar bayilik ücreti almaktadırlar. Tabi bazı firmalar ise, özellikle sektörde yeni olan, müşteri potansiyeli bulunmayan firmalar ise, genelde ufak miktarlarda bayilik ücreti talep ettikleri gibi, hiç ücret almadan bayilik verenler de mevcuttur.

Öncelikle Kosgeb tarafından verilmekte olan 32 saat süreli kosgeb girişimcilik kursuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kurslar ücretsizdir ve herkes katılabilmektedir. Bu kurstan alacağınız belge ile bir iş planı hazırlayarak kosgeb’in onayına sunmanız gereklidir. Bu onay sonrasında Kosgeb tarafından iş planında belirtilen hesaplara veya kişilere 60.000 TL. hibe kredi veya faizsiz kosgeb kredisi verilmektedir. Kosgeb bayilik desteği ile iş kurmak için Bayilik veren firmalar ile yüz yüze görüşebileceğiniz gibi, internet üzerinden de online bayilik başvurusu yapabilirsiniz.

Kosgeb 6 farklı alanda finansal destek sağlamaktadır. Bu alanlar;

 • Girişimcilik Destekleri
 • Laboratuvar destekleri
 • Kobi Finansal Destekleri
 • Uluslararası aştırma Destekleri
 • Ar-Ge, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme
 • İşletme Geliştirme ve Büyüme Destekleridir.

Bayilik Aldıktan Sonra Başvuru Süreci

Bayilik alan girişimci bir KOBİ niteliği taşıması durumunda her türlü destek programına başvuru da bulunabilir. KOSGEB’in 14 farklı proje programı mevcut olup, girişimcinin ticari kimliği olacağından her ne kadar KOSGEB bayilik desteği isimli bir paket olmasa da, tematik, genel destek, faizsiz kredi gibi tüm avantajlardan yararlanabilir.

 • Kısaca nasıl destek alabileceğinizi özetleyelim.
 • Öncelikle Kosgeb’ in uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarına gidilerek sertifika alınacak.
 • Daha sonra kuruma başvuru formu doldurulacak.
 • Kosgeb’ e iş planı sunulacak.
 • Bu iş planını kurul inceleyecek.
 • İnceleme sonrası olumlu ya da olumsuz karar verilecek.
 • Kararın olumlu olması durumunda 90 gün içinde veri tabanına kayıt olmak gerekiyor.
 • Kayıt aşamasından sonra taahhütname imzalanacak.
 • Bu süre zarfında taahhütname imzalanmazsa, talep reddedilmiş sayılacak.
iş-planı
Destek Alabilmek İçin Kosgeb’ e İş Planı Sunmalısınız.

Bayilik Almak İstediğiniz Sektör Nace Kodları Arasında Yer Almalı

Hangi sektörde bayilik veya franchising alırsanız alın, eğer NACE kodları arasında yer almıyorsa KOSGEB’den destek alamazsınız. Bu sebeple desteklenen sektörler ve nace kodları listesini iyi inceleyin. Unlu mamuller, ticaret, oto tamirat, bakkal, büfe, kasap, giyim vb. gibi sektörünüzün listede olup olmadığını tespit edin.

Güncel Kosgeb Destekleri

Kosgeb tarafından girişimcilere verilen 50 bin TL ve 100 bin TL faizsiz kredi tarih oluyor. Bu desteğin yerine ise Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında destekler verilmeye devam ediliyor.

 • Geleneksek Girişimcilere; 60 bin TL’ye kadar,
 • İleri Girişimcilere ise; 360 bin TL’ye kadar destek sağlanacaktır.

Destekten faydalanabilmek için şahıs veya tüzel işletmelerin başvuru tarihinden bir yıl önce kurulmuş olması gereklidir.

      1.Geleneksel ve İleri Girişimcilere kuruluş  desteği verilecektir.

 • Şahıs şirketlerine; 5 bin TL,
 • Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş işletmelere ise 10 bin TL kuruluş desteği sağlanacaktır.

      2.İleri ve Geleneksel girişimcilere kuruluş desteğinin dışında bir de performans desteği verilecektir.

 • Birinci performans dönemlerinde toplam prim gün sayısı; 180-539 olan işletmelere 5 bin TL, 540-1079 olan işletmelere 10 bin TL, 1080 ve üzeri olan işletmelere 20 bin TL destek verilecektir.
 • İkinci performans dönemlerinde toplam prim gün sayısı; 360-1079 olan işletmelere 5 bin TL, 1080-1439 olan işletmelere 15 bin TL, 1440 ve üzeri olan işletmelere ise 20 bin TL destek sağlanacaktır. Asgari prim gününü tamamlayan işletmede girişimcinin engelli, şehidin birinci derece yakını, gazi, kadın ya da genç olması halinde verilen desteklere her bir dönem için 5 bin TL ek tutar eklenecektir.

      3. İleri Girişimcilere; Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği de verilecektir. Verilen destekler yüzde 75 oranında sağlanacaktır.

 • Düşük Orta- Düşük Teknoloji Düzeyi için; 100 bin TL,
 • Orta Yüksek Teknoloji Düzeyi için; 200 bin TL,
 • Yüksek Teknoloji Düzeyi için; 300 bin TL destek sağlanacaktır.

      4. İleri Girişimcilere Mentörlük, İşletme Koçluğu ve Danışmanlık desteği sağlanacaktır. Verilecek olan destek yine yüzde 75 oranında olacaktır.

 • Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği kapsamında 10 bin TL destek verilecektir.

İşletme kurmak için veya geliştirmek için verilen Kosgeb desteklerinden yararlanabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + thirteen =

Başa dön tuşu