Dükkan Açmak

Kosgeb Destekli Bayilik Alınır mı? Franchising Desteği Var mı?

08.01.2021
Kosgeb Destekli Bayilik Alınır mı? Franchising Desteği Var mı?

Bilindiği üzere Kosgeb, iş kurmak isteyen kullanıcılara 50 bin lira hibe kredi, 100.000 TL 0 faizli geri ödemeli kredi vermektedir. İş kurmak isteyen girişimcilerin büyük bir bölümü bu parayı alarak borçsuz harçsız, kendi işini kurmayı, banka kredisine ihtiyaç duymadan iş sahibi olmayı hedeflemektedir. Bunların arasında bayilik veren firmalar veya franchising desteklerinden yararlanmak isteyenler de mevcuttur. Maalesef KOSGEB tarafından verilen destekler girişimcilerin dükkan ve mağaza açmaları, bayilik veren firmalardan bayilik almaları, işyeri kurmaları için sermaye olarak değil, iş planı dahilinde kurulan bir işin desteklenmesi için verilmekte olan kredilerdir. Kosgeb hibe krediler ile işyeri açılış sermaye kredisi değil, destekleme kredisi vermektedir.

Nasıl Alınır?

Kosgeb bayilik desteği ile bayilik almak iş kurmak için, öncelikle bir iş planı hazırlayarak bu iş planını kosgebe kabul ettirmek gereklidir. İş planınız kabul gördükten sonra, bayilik veren firma ile aranızda yapacağınız anlaşma neticesinde, ödeme kosgeb’ den alınacak kredi sonrasında yapılacağına anlaşmanız durumunda, kosgeb hibe kredisi destekli bayilik alabilirsiniz. Tabi burada önemli husus, firmanın size bayilik ücretini kosgeb’e bildirmiş olduğunuz iş planında yer alan kalemlerde faturalandırması gereklidir. Kosgeb için önemli olan, iş planında belirtilen araç ve gereçlerin alınmış olması, işyerinin faal durumda olması ve faturalandırmanın düzgün şekilde yapılmasıdır. Bu kriterler yerinde oldukdan sonra KOSGEB için paranın kime verildiği çokta önem taşımamaktadır.

kosgeb-desteği-nasıl-alınır

Kosgeb Desteği Nasıl Alınır?

Satış ağını ve pazar payını büyüterek, ülke genelinde daha fazla müşteriye hitap edebilme arayışında içinde olan bayilik veren firmalar ise, belirli miktarlarda bayilik ücreti talep ederek, bayilik almak isteyen firmaya yapmış olduğu yatırımları güvence altına alabilmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle dukkanacmak.com  firmalar bayilik ücreti almaktadırlar. Tabi bazı firmalar ise, özellikle sektörde yeni olan, müşteri potansiyeli bulunmayan firmalar ise, genelde ufak miktarlarda bayilik ücreti talep ettikleri gibi, hiç ücret almadan bayilik verenler de mevcuttur.

Öncelikle Kosgeb tarafından verilmekte olan 32 saat süreli kosgeb girişimcilik kursuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kurslar ücretsizdir ve herkes katılabilmektedir. Bu kurstan alacağınız belge ile bir iş planı hazırlayarak kosgeb’in onayına sunmanız gereklidir. Bu onay sonrasında Kosgeb tarafından iş planında belirtilen hesaplara veya kişilere 50.000 TL. hibe kredi veya 100.000 TL. faizsiz kosgeb kredisi verilmektedir. Kosgeb bayilik desteği ile iş kurmak için Bayilik veren firmalar ile yüz yüze görüşebileceğiniz gibi, internet üzerinden de online bayilik başvurusu yapabilirsiniz.

Kosgeb 6 farklı alanda finansal destek sağlamaktadır. Bu alanlar;

 • Girişimcilik Destekleri
 • Laboratuvar destekleri
 • Kobi Finansal Destekleri
 • Uluslararası aştırma Destekleri
 • Ar-Ge, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme
 • İşletme Geliştirme ve Büyüme Destekleridir.

Bayilik Aldıktan Sonra Başvuru

Bayilik alan girişimci bir KOBİ niteliği taşıması durumunda her türlü destek programına başvuru da bulunabilir. KOSGEB’in 14 farklı proje programı mevcut olup, girişimcinin ticari kimliği olacağından her ne kadar KOSGEB bayilik desteği isimli bir paket olmasa da, tematik, genel destek, faizsiz kredi gibi tüm avantajlardan yararlanabilir.

 • Kısaca nasıl destek alabileceğinizi özetleyelim.
 • Öncelikle Kosgeb’ in uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarına gidilerek sertifika alınacak.
 • Daha sonra kuruma başvuru formu doldurulacak.
 • Kosgeb’ e iş planı sunulacak.
 • Bu iş planını kurul inceleyecek.
 • İnceleme sonrası olumlu ya da olumsuz karar verilecek.
 • Kararın olumlu olması durumunda 90 gün içinde veri tabanına kayıt olmak gerekiyor.
 • Kayıt aşamasından sonra taahhütname imzalanacak.
 • Bu süre zarfında taahhütname imzalanmazsa, talep reddedilmiş sayılacak.
iş-planı

Destek Alabilmek İçin Kosgeb’ e İş Planı Sunmalısınız.

 

Bayilik Almak İstediğiniz Sektör Nace Kodları Arasında Yer Almalı

Hangi sektörde bayilik veya franchising alırsanız alın, eğer NACE kodları arasında yer almıyorsa KOSGEB’den destek alamazsınız. Bu sebeple desteklenen sektörler ve nace kodları listesini iyi inceleyin. Unlu mamuller, ticaret, oto tamirat, bakkal, büfe, kasap, giyim vb. gibi sektörünüzün listede olup olmadığını tespit edin.

Güncel Kosgeb Destekleri

Kosgeb tarafından girişimcilere verilen 50 bin TL ve 100 bin TL faizsiz kredi tarih oluyor. Bu desteğin yerine ise Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında destekler verilmeye devam ediliyor.

 • Geleneksek Girişimcilere; 60 bin TL’ye kadar,
 • İleri Girişimcilere ise; 360 bin TL’ye kadar destek sağlanacaktır.

Destekten faydalanabilmek için şahıs veya tüzel işletmelerin başvuru tarihinden bir yıl önce kurulmuş olması gereklidir.

      1.Geleneksel ve İleri Girişimcilere kuruluş  desteği verilecektir.

 • Şahıs şirketlerine; 5 bin TL,
 • Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş işletmelere ise 10 bin TL kuruluş desteği sağlanacaktır.

      2.İleri ve Geleneksel girişimcilere kuruluş desteğinin dışında bir de performans desteği verilecektir.

 • Birinci performans dönemlerinde toplam prim gün sayısı; 180-539 olan işletmelere 5 bin TL, 540-1079 olan işletmelere 10 bin TL, 1080 ve üzeri olan işletmelere 20 bin TL destek verilecektir.
 • İkinci performans dönemlerinde toplam prim gün sayısı; 360-1079 olan işletmelere 5 bin TL, 1080-1439 olan işletmelere 15 bin TL, 1440 ve üzeri olan işletmelere ise 20 bin TL destek sağlanacaktır. Asgari prim gününü tamamlayan işletmede girişimcinin engelli, şehidin birinci derece yakını, gazi, kadın ya da genç olması halinde verilen desteklere her bir dönem için 5 bin TL ek tutar eklenecektir.

      3. İleri Girişimcilere; Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği de verilecektir. Verilen destekler yüzde 75 oranında sağlanacaktır.

 • Düşük Orta- Düşük Teknoloji Düzeyi için; 100 bin TL,
 • Orta Yüksek Teknoloji Düzeyi için; 200 bin TL,
 • Yüksek Teknoloji Düzeyi için; 300 bin TL destek sağlanacaktır.

      4. İleri Girişimcilere Mentörlük, İşletme Koçluğu ve Danışmanlık desteği sağlanacaktır. Verilecek olan destek yine yüzde 75 oranında olacaktır.

 • Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği kapsamında 10 bin TL destek verilecektir.

İşletme kurmak için veya geliştirmek için verilen Kosgeb desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


 1. Gokhan dedi ki:

  Doğal kozmetik üretimi yapmak istiyorum.kosgeb belgem mevcut.bu konuda bana destek olacak arkadaşlar var ise (kurulum,makine,vb )mailden ulaşsın lütfen beraber yapabiliriz

  1. Krtl1903 dedi ki:

   Gökhan bey nerede üretim yapmayı düşünüyorsunuz??

 2. Ali dedi ki:

  AV bayisi açmak için kosgeb desdekliyomu bilgilendirirseniz sevinirim

 3. Adapazarı dedi ki:

  Yazdığınız işleri için bayilik istiyorum

 4. Küçükcekmece dedi ki:

  Emlak gayrimenkul danışmanlığı

 5. Beşiktaş dedi ki:

  etiket kına paketleri nikah şekeri yaptım

 6. Boya bayiligi dedi ki:

  Bilgi alabilir mıyız

 7. Kosgeb yardimi dedi ki:

  Organik yumurta ve tavuk uretimi icin kosgebden hibe alabilirmiyim acaba boyle bi ise girisen var mi

 8. cem dedi ki:

  selamun aleykum
  Ali bey
  ortak aliyormusunuz?.
  evet ise: yaptiniz is ve sartlariniz nelerdir.

  saygilar

 9. Petshop franchising dedi ki:

  Ben kirklarelide buyuk bir petshop acmak istiyorum daha cok pet market tarzinda acaba bi firmayla anlassam franchising desteginden yararlanabilir miyim?

 10. Sigorta bayiliği dedi ki:

  Sigorta bayiği nasıl ala bilirim

 11. hacer erdogan dedi ki:

  Hacer erdogan
  Fesfood alanında frances sisteminde dükkân açmak istiyorum KOSGEB den nasıl faydalanabilirim

  1. cem dedi ki:

   selamun Aleykum
   Hacer hanim
   ortak ariyormusunuz?

   1. İbrahim dedi ki:

    Cem bey tatlıses kebap lahmacun bayıligi alacagız ortaklık düşünürmüsümüz

 12. Ankara Polatlı dedi ki:

  Merhaba, iletişime geçmek isterim. boya badana iç ve dış tadilat artı abonelik işlemleri için kosgeb desteği ile iş yapmak istiyorum

 13. Mehmet dedi ki:

  Slm ben organık tavuk ve yumurta yapmak istiyorum ne kadar kıredi vere bilirsinız bızım bahcem var 3 donum baraja yakın sadece kumes ve tavuk lazım ve yem arti mazemeler.

 14. Abit Gülistan dedi ki:

  Arkadaşlar Emlak Danışmanlık Hizmetleri, Konut Kredileri ve Ticari Gayrimenkul Finansmanı , Tapu Takip işlemleri , Abonelik İşlemleri (Elektrik,su,doğalgaz ve diğerleri ) ,Temizlik Hizmetleri ve Halı Yıkama, Koltuk Temizliği ,Taşınma, Evden Eve ve Şehirler Arası Taşımacılık Hizmetleri ,Tesisat; Elektrik, Su, Uydu sistemleri Boya ve badana, bakım ,Tadilat ; İç ve Dış tadilat, Hizmetleri Kosgeb destekli franchise ile temsilcilik veriyoruz.

  1. İsmail gövercin dedi ki:

   Merhabalar ben güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım ve araştırmalarım sonucu böyle bir girişimde bulunmaya karar verdim bana yardımcı olursanız sevinirim

  2. şenol dedi ki:

   Nasıl irtibata gecebiliriz abit bey

  3. Nermin dedi ki:

   Merhaba bir de iletişim kurabilecegimiz bir numara biraksaydiniz iyi olurdu.

   1. cafe bayı dedi ki:

    merhaba antalya alanyada mulketı bana ait dukanımda cafe pastahane ve sımıt bayılığı almak ıstıyorum tl 0033760151558 şu an yurtdışındayım lutfen varsa bayılık veren benı arasınlar

  4. mehmet dedi ki:

   emlak danışmanlık için bayilik istiyorum

  5. Anonim dedi ki:

   Selamlar ben rusyada temizlik icin bir firma kurmak icin yatirim maliyet tutari oldukca buyuk bir sermayeli yatirimi icin sifirda destek 0 faizli uzun vadeli kredi hibe yardimli is yeri kura bilirmiyim hh676633@

  6. Metin yılmaz dedi ki:

   Şartlar nedir ben Ankara için düşünmekteyim

  7. Kendi işimi kurmak istiyorum dedi ki:

   İyi günler bende bir iş sahibi olmak istiyorum Lütfen yardımcı olurmusunuz iş hakkında bilgi lütfen

  8. Bayilikle alakalı görüşmek istiyorum ... dedi ki:

   Merhaba ben Terena sizinle irtibata geçmek istiyorum ….

  9. Halı ve koltuk yıkama dedi ki:

   Ben halı yıkama işi yapmak istiyorum yardım edermisiniz acaba…zaten 350 mt kare geniş yerim var araba yıkama işi yapıyorum Çorum ili mecitözü ilçesindeyim

  10. Boya bayiligi dedi ki:

   Selam un aleykum boya bayiliği için ne şartlarınız var

  11. YAKUP ÖZTÜRK dedi ki:

   MERHABA.YAZINIZI YENİ OKUDUM.HALA GEÇERLİMİ BAYİLİKLER?BOYA BADANA VE NALBURİYE TARZI BİR YER AÇMAK İSTİYORUM.DÖNÜŞ YAPARSANIZ SEVİNİRİM.

  12. Küçükcekmece dedi ki:

   Nasıl iletişime gecebilirim

  13. Adapazarı dedi ki:

   Emlak işleri ni biliyorum boya işleri fatura işler i yazdığınız çoğu işi yapmayı biliyorum

  14. bayburt merkez dedi ki:

   Dükkan işletmecisiyim

  15. İhsan akın dedi ki:

   Merhaba abit ben mardin için temsilcilik almak isterim

  16. Handan dedi ki:

   iletisim nasil ulasabiliriz.yekliflerinizin gecerlilik suresi devam ediyor mu Abidin Bey katdesum..,.

 15. hülya dedi ki:

  playsatation için bayilik veren varmı vede malzemelerini nerden buluruz

Önemli mi?*