Tarım ve Hayvancılık

Ziraat Bankası Devlet Destekli Traktör Kredisi 2023 Şartları

Traktör almak isteyen çiftçilere 2023 yılında Ziraat bankası tarafından devlet destekli traktör hibe kredisi veriliyor.

Çiftçiler bankaya devlet destekli hibe traktör kredisi müracaatı yaparak Devlet destekli hibe traktör kredisinden yararlanarak traktör sahibi olabilirler. Tarımsal faaliyetlerde çiftçilikte bilindiği üzere ilk gereksinim duyulan ekipmanlardan biri traktördür.

Bu amaçla alınacak traktör ve tarımsal mekanizasyon ve aletler için sağlanan desteklemeleri ve traktör kredileri çiftçiler geçen senelerde bulunduğu gibi bu yılda araştırmaya devam etmektedir. Bu kapsamda traktör kredisi veren bankalar ile Ziraat Bankası Devlet Destekli Traktör Kredisi 2023 Şartlarının neler olduğunu çiftçilerin merak ettiği diğer konular olan TKDK traktör desteği , Traktör hibe desteği için gerekli evraklar neler olduğunu, Ziraat Bankası traktör Kredisi faiz oranları 2023 ne kadar ve Faizsiz traktör Kredisi nasıl alınır konularında bilgi verdik.

Traktör Kredisi Veren Bankalar

Traktör kredileri sadece kamu bankalara vasıtasıyla kullanılmamakta eş güdümlü özel bankalardan da traktör kredisi kullanılabilmektedir. Uygun faiz ve vade seçenekleriyle işletme sahibi şahıslara verilmektedir. Devlet, çiftçiyi ve tarımı desteklemek aynı zamanda sektöre canlılık kazandırmak amacıyla da birden çok proje yürütmektedir. 2023 yılında tarımsal faaliyetlerde kullanılmak amacıyla traktör alımlarında traktör hibe uygulaması duyurusu yapılmamıştır. Ancak kamu ve özel bankalar traktör kredisi kullandırmaktadır. Uygun ödeme seçenekleri ve faizli traktör kredisi veren bankalar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • İş Bankası
 • Akbank
 • TEB
 • Qnb Finansbank

Yukarıda yer alan bankalara veya Ziraat Bankası ve TKK traktör kredileri ile ilgili başvurular ilgili banka şubesine yapılmaktadır. Bankası tarafından alınmaktadır. Detaylı bilgiyi yine banka şubelerinden alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Başvurusu

Ziraat bankası tarafından Tarımsal üretime yönelik olarak kullanılmak amacıyla satın alınacak yeni ve kullanılmamış tüm mekanizasyon araçları ile ikinci el traktör ve ikinci el kendi yürür tarım makineleri DÜŞÜK FAİZ oranları ile kredilendirilmekte ve çiftçilerin hizmetine sunulmaktadır. Çiftçilere düşük faiz oranları ile sağlanan bu imkanlar, Resmi Gazete’ de yayınlanan karar kapsamında belirlenen usul ve esaslara göre kullandırılmaktadır.

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan çiftçilere bu sağlanacak olan finansal destek son zamanlarda eşi benzeri görülmemiş bir destektir.. Tebliğde yer alan hükümler, çok geniş alanları kapsamaktadır. Süs bitkisi yetiştiriciliğinden su ürünlerine, traktör alımlarından modern basınçlı sulama sistemlerine kadar pek çok konuda kredi verileceği ve faiz indirimi yapılacağı duyurulmuştur. Kredi talepleri Ziraat Bankası tarafından alınacak ve TKK ile birlikte değerlendirilecektir. Kredi almak isteyen çiftçilerden Ziraat Bankası başvuru esnasında bazı evraklar talep edecektir. Bu evraklara ek olarak teminat talebinde de bulunabilir. Başvuru esnasında istenen tüm şartlarınız ile faaliyet alanınız uygun olduğu takdirde ilgili yılda yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda yer alan kriterleri sağlayan tüm çiftçilerimiz, sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında, düşük faizli kredi imkânından yararlanabilecektir.

Bu karar kapsamında verilecek olan Traktör kredisinin üst limiti 500.000 TL olarak belirlenmiştir. Verilecek olan kredi yatırım dönemini kapsamaktadır, İşletme dönemi için herhangi bir indirim söz konusu değildir.

Faizsiz Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokole göre yatırım devresi amacıyla işletmelere kredi verilmektedir. Traktör kredisi amacıyla tespit edilen kredi üst limiti 500 bin TL olmaktadır. Uygulanabilecek en yüksek indirim seviyesi ise %50’dir. Yatırım devresi amacıyla de belirlenmiş olan faiz indirim seviyesi %25’tir. Düşük faizli ya da faizsiz traktör kredisi kullanmak amacıyla şahıslarda birtakım şartlar aranmaktadır. Bu şartlar arasında çiftçilerin büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı sektörlerinde etkinlik göstermeleri gerekir. Ayriyeten 2. el traktör alımları amacıyla de kredi kullandırılmaktadır. 2. el traktör alımlarında 8 yaş ve altındaki traktörlere düşük faizli kredi olanağı tanınmaktadır.

500.000 TL üst limitli kullandırılacak olan traktör kredilerin ise yatırım dönemi faiz indirimi oranı yüzde 25 olarak belirlenmiştir. Yurtiçinde üretilen makine alımı kriterini sağlanması durumunda bu faiz indirimi %50 olarak uygulanacaktır. Yani Ziraat bankasından 200 bin liralık bir kredi talep etmeniz durumunda sağlanacak olan krediye %17,04 faiz uygulandığından %50 faiz desteği verilirse bu oran %8,52 olarak uygulanacak yani yarısını devletten faiz destekli olarak kullandırılacaktır. Aylık ise 0,71% olarak ödeme planı oluşturulacaktır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Eğer %25 lik faiz indirimi olursa bu durumunda %12,75 faiz uygulanarak aylık %1,06 faiz uygulanacaktır.

Traktör kredisi faiz indirim tablosu

SIFIR FAİZLİ DEĞİLDİR!

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Alım Şartları Nelerdir?

Ziraat bankasından traktör kredisi başvurusunda bulunabilmek için sahip olmanız gereken şartlar vardır. Bu şartlara haiz değilseniz kredi başvurunuz reddedilecektir. Bu şartlar çiftçinin ÇKS’ye kaydının olması, 18 yaşı doldurmuş olması, kredi sicilinin kredi kullanımına uygun olması, bozuk olmaması, başvuru yapılan dönemde tarım ve hayvancılık yapılması ve kredi kapsamında sağlanan traktör markalarından alım yapması gibi koşulların sağlaması gerekmektedir. Zaten pek çok bankanın uygun faiz oranları ile verdiği traktör kredilerinde bu şartlar bulunmaktadır. Denizbank, Halk Bankası ve Vakıfbank’ta kredi almak isteyen çiftçilerden bu şartları sağlamalarını ve bunları örnek olarak göstermektedir. Ancak Ziraat Bankası bir ilke imza atmış ve 0 faizli kredi kullandırırken genelde tüzel ve gerçek kişilerden bu kriterlere uygunluğun yanında Resmi Gazete’de belirlenen şartların sağlanıp sağlanmadığına ve uygunluğuna kontrol ederek kredi çıkarmaktadır.

Banka her traktör almak için talepte bulunan çiftçilere önüne gelene traktör kredisi vermeyecektir. Nasıl ki ihtiyaç kredilerinde talepte bulunduktan sonra müşteri bilgileriniz kontrol ediliyorsa, bu kredi türünde de yine inceleme yapılacaktır. Banka yapacağı inceleme sonrası kredi notunuzun düşük ve sicilinizin bozuk olduğuna karar verirse kredi talebinizi reddetme hakkına sahiptir. Kredi başvurusunda bulunmak için Türk vatandaşı, gerçek ya da tüzel kişi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın görev alanında olan kooperatif olmak şartlarının sağlanması durumunda onay verecektir.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Traktör kredisi başvurusunda bulunmak için bankaya gittiğinizde sizden bazı evrakları hazırlayarak başvuruda bulunmanız istenecektir. Ziraat Bankası Traktör Kredisi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Çiftçi kayıt belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ ndan alınacak olan güvencesi yoktur belgesi
 • Esnaf olmadığınızı kanıtlayan belge
 • Okur yazarlık belgesi ya da diploma
 • 3 yıllık tarımsal faaliyet bilançosu gerekmektedir.
 • Bunların yanı sıra banka uygun görmesi durumunda sizden teminat talebinde bulunabilecektir.
 • Örneğin bir araziye sahipseniz ipotekli olarak kredi vereceğini taahhüt edebilir.
 • Tarımsal işletmesini kanıtlayıcı tapu kaydı,
 • Tarımsa işletmeye sahip değilse kira kontratı ,
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara dair evraklar,
 • Bilanço esasına göre etkinlik gösteren işletmelerden son üç seneye ait bilanço ve gelir tablosu.
 • Tüzel şahıslara ait Çiftçi Belgesi, ÇKS çiftçi kayıt sistemi belgesi,
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesi oluşturulan Ticaret Sicili Gazetesi,
 • Tarımsal işletmeye ait vergi levhası,
 • Tüzel kişilik noter onaylı imza sirküleri,
 • Bağlı olduğu oda kaydı belgesi,
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler amacıyla kuruluş son seneye ait bilanço ve gelir tablosu,
 • Mevcut tüzel bireylerin ise son 3 seneye ait bilanço ve gelir tablosu,
 • Tapu kaydı, kira kontratı gibi tarımsal işletmesini kanıtlayıcı belgeler
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara dair belgeler talep edilmektedir.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Faiz Oranları 2023

Ziraat Bankası devlet destekli tanıttığı traktör kredisinde çiftçi ve çiftçi olacak vatandaşlara yeni kredi ürünü olanağı tanımakta aynı zamanda ikinci el traktörlere de kredi vermektedir. İkinci el traktör alımlarında Ziraat Bankası 3,6 ve 12 ay vade seçenekleri, ideal ödeme koşulları ile çiftçiye düşük faizli kredi vermektedir. Devlet destekli hibe traktör kredisi ile çiftçiler amacıyla hedeflenen çiftçinin gereksinimlerine Ziraat Bankasınca ekonomik destek vermektir. Çiftçiye destek kredisi verirken proforma fatura ya da satış tekliflerinin %75’i kadar kredi verilmektedir.

Örnek verecek olursak; 75 bin liraya kadar alınan traktör kredilerinde %25 faiz indirimi yapılmaktadır. Şayet alacağınız traktörün bedeli 250 bin lira ise bu halde %50 yani yarı yarıya faiz indirimi uygulanmaktadır.

Ziraat Bankası % 50 İndirimli Traktör Kredisi

Ziraat Traktör kredisi Yatırım/ İşletme Kredi Üst Limiti
500.000 TL
Yurt İçi Üretilen Traktör Alımı 25% faiz indirimi
Uygulanabilecek En Yüksek Faiz İndirimi 50%

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama 2023

Tabloda peki bize ne anlatılıyor? bakalım.

Ziraat bankasının belirlemiş olduğu yıllık %17,04 olarak belirlenen cari faiz oranı üzerinden 500.000 TL kadar devlet faiz desteği ile kredi kullandırılacağından ve bu faiz oranına yurtiçinde üretilen bir traktör markasından alım yapıldığında %25 ‘lik bir faiz indirimi daha yapılarak %50 devlet faiz desteği verileceğinin ve 17,04/ %50= yıllık %8,52 faiz oranı uygulanacağında söz ediliyor.

Ziraat bankasının güncel uygulamış olduğu yıllık cari faiz oranı ise %17,04’tür. Aylık ise 17/12=%1.41 olmaktadır.
Cari faiz oranı üzerinden yatırım döneminde olmanız durumunda ”YABANCI MARKA” traktör alırsanız %25 faiz desteği alırsınız.

 • Böylece yıllık %17,04 olan faiz oranı %12.75 olacaktır.
 • Aylık ise bu faiz oranı 12.75/12=%1.06 olacaktır.

Yatırım döneminde şayet ”YERLİ MALI” traktör alırsanız ise de %25 faiz desteği daha alarak bu destek %50 kadar yükselecektir.

 • Böylece yıllık faiz oranı %8.52 olacaktır.
 • Aylık ise bu oran 8.52/12=%0.71 tekabül edecektir.

Ziraat bankasın ÇKS belgesi olması durumunda devlet faiz destekli sağlamış olduğu traktör kredisinin faiz oranları bu şekilde uygulanmaktadır

Hibe Desteği Verilen Tarım Makinaları

Devlet destekli alınabilen tarım makinaları tarım bölümünde etkinlik gösteren çiftçiler doğrulusunda araştırılmakta, bizde sizlere hibe desteği verdiği 41 adet tarım makinalarını aşağıda yer alan çizelgede maddeler durumunda listeledik.

Anıza direk  ekim makinesiArıcılık makine ve ekipmanları
Bahçe traktörüSap parçalama makinesi
Biçerdöver ürün hasadında sarfedilen verim ölçer kitiCanlı balık nakil tankı
Çayır biçme makinesiFındık toplama makinesi
Dip kazanFile sistemi
Diskli tırmıkFındık, mısır, çeltik, ayçiçeği, kabak çekirdeği kurutma makineleri
El traktörüGüneş kolektörü
Mini yükleyiciBalya makinesi
Motor tırpanPülverizatör
Pancar söküm makinesiSap toplamalı saman makinesi
Patates söküm makinesiDal parçalama makinesi
Kimyevi gübre dağıtma makinesi
Hibe desteği sağlanan tarım makineleri listesi

TKDK Traktör Desteği 2023

Devlet tarafından sağlanan düşük faizli kredi ile traktör sahibi olabilir, devlet destekli hibe traktör kredisinden sizde yararlanabilirsiniz. Tarım ve hayvancılık sektörünün belkemiği olan traktör çiftçilerimizin en gereksinim duyduğu araçlardan biridir. Küçük yada büyük olmasına bakılmaksızın her tarımla uğraşan çiftçinin sahip bulunduğu traktör kimi çiftçide 2 adet varken, kimisinde bu sayı 8 olarak olabildiğince artış göstermektedir. Bakıldığında çiftçinin traktör gereksinimi işletmesinin büyüklüğünü de aynı vakitte belirtmektedir. Parasal anlamda ifade edecek olursak traktörü çok olan birinin işletmesinin kapasitesi de uğraştığı etkinlikle paralel olarak iyi bir kazanç manasına gelmektedir. Yardımcı aletleri ile açık ve kapalı alan gereksinimlerini tümü olmak üzere traktör kapsamında değerlendirilen makinelerin %70’ine hibe alabilirsiniz.

Traktör hibe kredisi alabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi‘ nde kaydınız olmalı ve çiftçilik faaliyeti ile uğraşıyor olmanız gerekir.

Daha önce herhangi bir finansal kurum ya da kuruluştan traktör kredisi aldıysanız ve aylık ödemeleriniz ibraz edeceğiniz gelirinizin %70’ini aşıyor ise, ipotek tesisi haricinde bu krediden faydalanamazsınız. Kredi başvurusunda bulunup da talebiniz kabul edildikten sonra tarım sigorta yapmanız zorunludur. Bu anlamda devlet destekli olarak Ziraat Bankası’ nın verdiği traktör kredilerinden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifi veya Ziraat Bankası iştiraki iseniz yine kredi alamazsınız.

Hangi yaşa kadar ikinci el traktör alabileceğiniz banka tarafından başvuru için gittiğinizde detaylı olarak ifade edilecektir.

traktör-kredisi-ziraat-bankası
Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Traktör TKDK Hibe Desteği İçin Gerekli Evraklar

Traktör kredisi alabilmek isteyen çiftçilerimiz amacıyla müracaat evraklarına yer vermeden önce devlet destekli traktör hibesi başvurularının nereye yapıldığı da en az traktör kredisi kadar araştırılmaktadır. Devlet destekli traktör hibesi veren Ziraat Bankası çiftçilere tanıttığı kampanya amacıyla başvuru yeri ve adresi yani ücretsiz traktör desteğinden yararlanmak amacıyla TKDK İl Koordinatörlüğü’ne müracaat yapılması gerekir. Bedava traktör desteği alabilmek isteyen vatandaşlarımızın müracaat sırasında yanı sıra bulundurması gereken evraklar sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • Traktör kredisi müracaatı yapacak şahsa ait olmak üzere T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
 • Traktörün etkinlikte bulunacağı tarım alanının tapu kaydı,
 • Kredi müracaatı yapacak bireyin ikametgah adresi,
 • Krediye karşılık gösterilecek proforma faturalar (örnek faturalar)
 • Başvuru sahibine ait ÇKS Belgesi (Kaynak: ÇKS Belgesi Çıkartma ve Yenileme İşlemleri 2023)
 • Yukarıda verdiği evrakları kusursuz tamamlayan çiftçilere ücretsiz traktör desteği olanağı tanınacaktır.

Devlet Destekli Traktör Markaları 2023

KubotaYeni Hollanda
KaracabeyValtra
John DeereValpana
HattatUzel Traktör
FordTürk Traktör
FiatTümosan
EstrakSteyr
ErkuntMotosan
Durum IHMcCormick
DeutzMassey ferguson
Bozok traktörLeyland
BaşakLandini
Devlet destekli traktör markaları

Traktör Desteği 2023 Yılında Devam Ediyor Mu?

Bahsettiğimiz traktör kredisi Ziraat Bankası doğrulusunda desteklenmesi üstüne devlet destekli hibe traktör kredisi başlığı altında verilmiştir.

Traktör kredisi veren bankaların sizler amacıyla araştırdık. Yaptığımız incelemeler üstüne hazırladığımız hesaplama tablosunu aşağıya ekledik.

Buna göre 2023 traktör kredisi hesaplaması amacıyla alınan bilgiler www.turktraktorfinans.com.tr aittir!

1 sene vadeli olarak New Holland T480S sıfır/birinci el alımlarında;

 • Uygulanacak faiz seviyesi: %1.51
 • Diğer sıfır traktörler içerisinde yapılan faiz seviyesi 1.51 olarak belirlenmiştir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 2 =

Başa dön tuşu