Tarımsal Krediler

Tarla Parası Kimlere Verilir? 2021 Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından verilen desteklerden bir tanesi de tarla parası olmaktadır. Başvuruları belirli dönemlerde bakanlık tarafından alınan destekler çiftçilerimize Ziraat Bankası tarafından ödenmektedir. Halk arasında dönüm parası olarak da bilinen desteklerin ne zaman verileceği merak ediliyor. İnternet üzerinden tarla parası tutarlarını sorgulamak mümkün oluyor. Çiftçilerimiz ise buğday tarlalarına verilen destek tutarlarını merak ederken  aynı zamanda ekilmeyen tarlalara para verilip verilmediğini merak ediyor. Bunun yanı sıra devlet tarafından çiftçilerimize mazot  ve gübre desteği de veriliyor.

Tarla Parası

Tarımsal faaliyetleri destekleme programları dahilinde Tarım ve  Orman Bakanlığı tarafından verilen pek çok destekleme ödemesi bulunmaktadır. Bu destekleme ödemeleri bakanlık tarafından belirlenen şartlara sahip olan üreticilere verilmektedir. Bunlardan bir tanesi de halk arasında dönüm parası olarak ifade edilen tarla parasıdır. Destekleme, dönüm başına verilmektedir. Ödemeler, Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmaktadır. Desteklemeler ilgili bakanlık eli ile yapılmaktadır. Başvuru ve ödeme takvimi yine bakanlık tarafından açıklanmaktadır. 

EDİTÖR TAVSİYESİ
tarla-parası
Tarla Parası

Geçmiş yıllarda olduğu gibi dönüm parası desteklemeleri verilmeye devam emektedir. Desteklerden faydalanabilmek için işletme büyüklüğünün 5 dekar olması ya da arazi üzerinde sebze, meyve, süs bitkisi vs. üretimi yapılıyor olmalıdır. Verilen destek tutarı 100 TL olmuştur. Küçük işletmelere yardım destekleri Resmi Gazete’ de yayınlanmaktadır. Tıbbi ve aromatik bitki üretiminin yanı sıra meyve ve sebze üretimi yapanlara da bu destekler verilmektedir.

Devlet tarafından tarlaları olan ve buralarda tarımsal faaliyet yapanlara destek verilmektedir. Ayrıca şahısların destek alabilmek için tarlalarının kendilerine ait olması gerekmektedir. Kiralanan tarlalar için devlet tarafından verilen bir tarla parası ödemesi bulunmamaktadır. Yıllık olarak ekilen tarlalar için destek alınırken aynı şahsın birden çok tarlası için destekleme ödemesi alması mümkün olmaktadır. Yem bitkisi üretimi konusunda sıfır faizli kredi verilmektedir.

Tarla Parası Nasıl Alınır?

Tarla parası adı altında verilen destekler küçük işletmelerin tarımsal faaliyetleri devamlılığın sağlanmasıdır. Başvuruda bulunarak destek şartlarını taşıyanlara 100 TL verilmektedir. Tarla parası başvurularından evvel il ya da ilçelerde bulunan Ziraat Odaları‘ na giderek belirlenen aidat tutarını yatırmanız gerekmektedir. Tarla parası ile ilgili yapılacak olan işlemler bu tutarın ödenmemesi sebebi ile durdurulmaktadır.

Aidat tutarı yatırıldıktan sonra İl Tarım ve Orman Müdürlüğü‘ ne gidilerek buradan başvuru formunu temin etmeniz gerekiyor. Buradan alacağınız evrakları tarlanızın bulunduğu köydeki muhtarlığa onaylattırmanız gerekiyor. Onaylanan evraklar tekrar Tarım ve Ormancılık İl Müdürlükleri’ ne teslim edilecektir. Ancak başvuru yapanların Çiftçi Kayıt Sistemi ne kayıt olmaları zorunludur. Bu sisteme kayıt olmayanların başvuruları kabul edilmeyecektir.

tarla-parası-nasıl-alınır
Tarla Parası Nasıl Alınır?

Tarla Parası Başvuruları

Çiftçilerin tarla parası adı altında verilen desteklerden yararlanabilmeleri için tarımsal faaliyet ile uğraşmaları gerekmektedir. Çiftçi Kayıt Belgesi’ nin sunulması ise zorunludur. Başvuru yapacak olanların aidatları ödedikten sonra il müdürlüklerine gitmesi gerekiyor. Ayrıca  dukkanacmak.com ekilen tarlalar için destekleme ödemesi almak isteyenlerin ise ektikleri bu tarlalarını da beyan etmelidir. Başvuruda bulunarak destekleme ödemesi almaya hak kazananların tutarları Ziraat Bankası’ na gönderilmektedir. Ziraat Bankası’ nın çiftçilere sunduğu banka kartı ürünü olan Başak Kart yardımı ile bu ödemeler çekilebilir.

50 dönümün üzerinde arazisi olanlar için ise durum farklı şekilde işlemektedir. Bu şahısların arazileri için tahlil yaptırmaları gerekiyor. Özellikle mazot ve gübre desteğinden de yararlanmak isteyenlerin bu tahlil işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne müracaat edenlerin ödemeleri gereken yeni kayıt ve güncelleme tutarları dönüm miktarlarına göre değişmektedir. ÇKS Belgesi almak için bu içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

  • 100 dönüm ve üzeri : 20 TL,
  • 50 dönümden fazla ve 100 dönüme kadar: 15 TL,
  • 10 dönümden fazla ve 50 dönüme kadar: 10 TL,
  • 1 dönümden fazla ve 10 dönüme kadar: 5 TL olmaktadır. Ayrıca destekleme ödemesi almak için yapılacak olan başvurular için 10 TL’ de dosya masrafı talep edilmektedir. Onaylı belge ise 2,5 TL olmaktadır.  Belediyeden arazi kiralama ve satın alma işlemleri de yapılabilmektedir.

Tarla Parası Sorgulama

Dönüm paraları çiftçilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Tarla parası almak isteyenler uygun büyüklüklere sahip tarlaları varsa ve destekleme ödemesi verilecek olan alanlarda faaliyet gösteriyor ise ödemelerini alabilir. Tarla parasının amacı üretimde sürekliliğin sağlanmasıdır. Tarla parası çatısı altında verilen mazot ve gübre destekleri de bulunmaktadır. Miktarlar yıllara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin  verilecek olan fındık parası  dönüm başına 170 TL olmaktadır. Süs bitkisi üretimi için 100 TL, sera için 50 TL vb. tutarlarda destekleme ödemesi verilmektedir. 2021 yılında ise bu fiyatların güncellemesi yapılacaktır.

Destekleme verilen konular mazot ve gübre desteğinin yanı sıra yağlı tohum bitkileri, sebze ve meyve, süs bitkisi, yem bitkisi, mera ve orman, çayır alanı, baklagil konularında verilmektedir. 2021 yılı başvuruları henüz başlamamıştır. Başvurular başladığında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sorgulama işlemini internet üzerinden yapabileceğiniz gibi, size en yakın Ziraat Bankası şubelerinden de yapabilirsiniz. Harman vadeli tarım kredisi de alabilirsiniz.

Mazot ve Gübre Desteği

Aşağıdaki tabloda desteklenecek olan ürünler ve bunların destekleme tutarları belirlenmiştir. Mazot ve gübre için ürünlere göre ayrı ayrı destek sağlanacaktır. Gübre desteği dekar başına 4 TL olurken, mazot destekleri ürünlere göre farklılık arz etmektedir. Mazot fiyatlarının artması durumunda verilecek olan destekleme tutarlarının da artacağından söz ediliyor. Bu anlamda fiyatları artırmaya Hazine ve  Maliye Bakanlığı yetkilidir.

Mazot ve Gübre Destekleri

Toprak analizi konusunda ise sunulacak olan destek tutarları arazi büyüklüklerine göre değişiklik gösteriyor. 50 dekar ve üzerinde olup da tarımsal amaçlı kullanılan arazilerin analizi için verilecek olan destek tutarı 40 TL olmaktadır. Organik tarım konusunda da çeşitli desteklerin sağlanacağı biliniyor. Bu destekleme tutarları ise türlerine göre farklı olmakla birlikte 10 TL ile 100 TL arasında değişiyor. Alabalık ve levrek gibi balıklar için ise kilogram başına 25 krş destek sağlanıyor. Bitkisel üretim faaliyetleri yapan küçük çaplı işletmeler için verilen tutar ise 100 TL olmaktadır. Örtü altı tarım, tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda ise verilecek destek tutarları 10 TL ile 150 TL arasında olmaktadır.

Toprak analizlerini yaptıranlar  verilmeye devam edecek olan mazot ve gübre desteklerinden yararlanabilir. Bakanlık tarafından tarım ve hayvancılık konularında 16,1 milyar TL bütçe ayrılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün