Yeni İş Fikirleri

10.000 TL Sermaye İle Ne İş Yapabilirim? 2023

10 bin TL ile ne yapılır demeyin! Düşük maliyetler ile yapılabilecek ve yüksek gelir getiren pek çok sektör bulunmaktadır. Önemli olan girişimci bir ruha sahip olmak, sektörü tanımak ve düşük maliyet ile dahil olabileceğiniz bir iş kolu bulabilmektedir. Bu içeriğimizde sizlere yalnızca 10 bin TL ile kurabileceğiniz işleri anlatacağız. Sıfırdan bir iş yeri kurmak istemiyorsanız, bayilik veren firmalar ile de anlaşabilirsiniz.

Az Parayla Ne İş Yapılır?

İş hayatına On bin lira sermaye ile girmeyi düşünüyor iseniz öncelikle 10.000 TL paranın, büyük yatırımlar için yetersiz olduğunu ve başka bir finansman yok ise, giriştiğiniz işlerde zorluk çekebileceğinizi, özellikle de açtığınız iş yerinin ilk aylarda geliri olmayacağını düşünerek bu kapsamda bir iyi bir iş planı yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Tabi karamsar olmadan ne iş yapabilirim konusunu biraz açalım. 10 bin lira küçümsenecek bir para değil elbet.

10 bin TL  para ile bir elbise tezgahı da açabilirsiniz, elbise dükkanı da, elbise satan bir seyyar satıcı da olabilirsiniz, bu tamamen sizin becerinize, dükkanınızı açmak istediğiniz bölgeye ve bu bölgenin ekonomik durumuna bağlıdır. Bir çoğunuzun, on bin lira parası haricinde başka bir sermayesi de yoktur. Veya kurmak istediği iş için tek atımlık barutu vardır. Bu sebeple, hata yapma ihtimaliniz yok ise, çok iyi bir plan yapmak gerekli. Ticaret risklidir elbet ancak, görünen köy, kılavuz istemez. 0 faiz oranı bulunan, işyeri kredileri sizin için bir alternatif olabilir.

On bin lira para aylık hesaplama yapılırsa bir işçinin ortalama 10 aylık maaşı civarında bir paradır. Bu parayı biriktirmek düzgün geliri olanlar için zor olmasa da, dar gelirli için oldukça zordur. Bu sebeple eğer tek dayanağınız bu para ve tek beklentinizde bu işten dukkanacmak.com  gelecek gelir ise, karar vermeden çok ince düşünmek zorundasınız. 10 bin TL’ nizi bulacağınız krediler yolu ile üzerine biraz daha ekleme yaparak artırabilirsiniz. Ancak çok işlek olmamak kaydı ile, ara sokaklarda, küçük bir işletme kurabilirsiniz. Lüks semtlerde kira ücretleri pahalıdır. İlk aylarda kar etmeyeceğinizi hesaba katarsak, iş kurma hevesi ile yüksek meblağlarda bir dükkan açmak zararınıza olacaktır. 5.000 TL Sermaye İle Ne İş Yapılır?  isimli içerikten düşük maliyetle yapabileceğiniz işlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

0 Faizli İşyeri Kredileri

İşyeri açmak isteyenler, ne iş yapmalıyım, ne iş yapabilirim diyenler, sermayesi az olanlar için 0 faizli destek kredileri finansman aracınız olabilir. 0 faizli kredi veren banka veya devlet kuruluşlarına ulaşabilir, iletişim sağlayabilir, 0 faizli kredi fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca Kosgeb’ e bir iş planı hazırlamak dahilinde başvurarak da gerekli finansmanı sağlayabilirsiniz. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdari Başkanlığı’ na kuracağınız işi belirleyerek bir iş planı sunmanız gerekiyor. Ancak bundan evvel yapılması gereken şey, kurumun açtığı kurslara katılmaktır. Bu kurslar toplamda 32 saatten oluşmaktadır ve katılım zorunludur. Buradaki eğitim sonrası kursiyerlere sertifika verilmektedir. Bu sertifika başvuru için zorunludur.

İş planı kabul edilenlere 50 bin TL geri ödemesiz, 100 bin TL ise 0 faizli olmak üzere, 100 bin TL kredi verilmektedir. Yani girişimciler toplamda 150 bin TL destekleme ödemesi alabilmektedir. Bu ödemelerden faydalanabilmek için iş yaptığınız sektörün Kosgeb nace kodları içinde olması gerekmektedir. Yeni Açılan İşyerine KOBİ Kredisi Çıkar mı? içeriğimizden de konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

10 Bin TL Sermaye İle Bayilik Veren Firmalar

Onbin liraya dükkan açmak isteyenler için bayilik veren firmalar iyi bir başlangıç ve alternatif olabilir. Bayilik almanın en avantajlı yanı, yıllardır hizmet veren bir firma ile anlaşarak, hazır müşteri potansiyelinden yararlanarak, işyerini açtığınız gibi, hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. 10.000 TL ile birçok firma bayilik vermektedir. Bayilik veren firmalar bölümünü ziyaret ederek, paranıza uygun, iyi bir sektör seçebilir ve hayalinizdeki işyerine kavuşabilirsiniz. Eğer sermayeye ihtiyacınız varsa işyeri açma kredisi çekebilirsiniz.

Ancak yine uyarmak isteriz ki, iyi bir iş planı yapmak, işyerini kuracağınız bölgede ki müşteri potansiyelini, rakipleri araştırmak, minimum beş yıllık iş planı yapmak bir işyerinin başlangıcında olmazsa olmaz hesaplamalardandır. Onbin liraya işyeri açıp, ayda onbinlira para kazanmayı hedefliyorsanız, hemen vazgeçin. Çünkü onbinlira ulaşılamayacak bir para değil. Hemen hemen her banka, kara listede olmayan tüm müşterilerine 10.000 TL kredi veriyor. Vazgeçilmez değilsiniz, sektörde yanlız değilsiniz, size para kazandıracak olan şey, iyi bir iş fikri ve iş planıdır.

Hiç sermayesi bulunmayıp, ne iş yapabilirim diye düşünürken, 10.000 TL sermaye ile yapılabilen ve düzenli olarak iyi bir gelir getirecek işler için, sermaye teminini, 10.000 TL kredi veren bankalar ile görüşmelerini, kosgeb hibe krediler hakkında bilgi almaları tavsiyemizdir. Kosgeb tarafından ileri girişimciler 360 bin TL ile desteklenirken geleneksel işlerde faaliyet gösteren girişimcilerimiz 60 bin TL hibe ile desteklenecektir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İşyerinizi açmak istediğiniz bölgenin, orta kesim bir bölge olduğunu düşünerek örnekler vermek istiyoruz;

EDİTÖR TAVSİYESİ

10.000 TL sermaye ile yapılabilecek işler:

 • Küçük çaplı gıda
 • Manav
 • Şarküteri
 • Giyim
 • Elektronik malzeme satışı
 • Köfteci
 • Lokanta
 • Bilgisayar teknik servisi
 • Çay ocağı
 • Tamirhane
 • Elektrikçi,
 • Oto tamircisi
 • İstiridye mantarı yetiştiriciliği
 • Yaşam koçluğu
 • Tost ayran satan bir büfe
 • Bakkal dükkanı
 • Çiğ köfteci
 • Fast food cafe gibi çoğaltılabilir.

Uzmanlar tarafından, 2023 yılının en popüler iş sektörleri, danışmanlık hizmetleri, emlakçılık, elektronik ürünler (tablet, laptop, akıllı telefon) tamirciliği, organik ürünler pazarlaması olarak listeleniyor.

Çay ocağı açmak bu işler içinde en karlısı olarak düşünülüyor. Yapmanız gereken şey küçük bir dükkan kiralayarak bardak ve çay almak. 1 kilogram çay 25 TL’ dir. 1 kilogram çaydan 300 bardak çıksa ve bardağını 0,75 kuruştan satsanız, 225 TL elde etmiş olursunuz. Yani 1 kilo çaydan elde edeceğiniz kar net olarak 200 TL’ dir.

Para kazanmak isteyenler,  diye düşünenler için değişik fikirlerini sizler için derledik. Ne iş yapsam?

Sizce 10.000 TL ile ne iş yapılabilir?  Makalemizin devamına yorum yapabilirsiniz.

Siz olsanız 10 bin lira sermaye ile ne iş yapardınız? Haydi paylaşın, değerlendirelim ve karar verelim. 2023 yılında en çok para kazandıracak ne iş yapmalıyız?

EDİTÖR TAVSİYESİ

48 Yorum

 1. Yaaa kafayı yiycemmm para da var ama ne iş yaparım diye aylardır düşünüyorum başkasına 12 saat 3 bin tl ye çalişmak öldürüyor beni yıpratıyor

  1. Selamünaleykum.Mehmet bey ben market sektorunde genc girisimciyim.Arzu ederseniz sizlere fikir konusunda yardimci olabilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − 6 =

Başa dön tuşu