Dükkan Açmak

Ne İş Yapsam? Sır Gibi Saklanan Kazanç Yöntemleri 2020

Ne İş Yapsam? Sır Gibi Saklanan Kazanç Yöntemleri 2020

Ne iş yapsam diye kara kara düşünenlerden misiniz? Yoksa sermayesi olmadığı için bir adım atamayanlardan mı? İş fikirlerini inceleyerek karar veremeyenlerden mi? Arkanıza yaslanın ve kemerlerinizi takın, uçuşa geçiyoruz! Ticaret, cesaret gerektirir. Cesur tavrımızı takınarak yola çıkıyoruz. Bizimle bu yolculuğa varsanız, detayları alçak iniş yöntemi ile görebilirsiniz. 🙂 İçeriğimizde ilginç, köyde yapılacak ya da sermayesiz iş fikirlerine ulaşabilirsiniz.

Para Kazandıran İşler

Çocukluğumuzda doktor veya avukat olmayı isteriz. Ancak bu sadece hayallerde kalır. Bir çoğumuz istediğimiz mesleği yapamayız. Doktor olmak, hukuk fakültesi bitirip Hakim Savcı veya bir Avukat olmak, şu an yaptığımız işin yanından bile geçmez. Peki neden istediğimiz işi yapamayız. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Ülkemizde hemen hemen % 80 civarında bir kitle yaptığı işten memnun değil. Kimine kazandığı para az gelmekte, kimine işin zorluğu. Yaptığımız bu kötü işin sorumlusu da tabi ki kader veya hayat şartları der geçeriz. Peki biz doktor veya avukat olmak için ne yaptık? Zararın neresinden dönersek kardır diyerek, döner sermayemizi de döndürebiliriz. Üstelik bu işlerden daha çok para kazanmamız da ticarette mümkündür. Tabi ki doğru adımlar atarak. Örneğin işe başlarken, harcadığımız para kadar da kenarda köşede birikmişinizin olması gerekiyor. İlk aşamada kar elde etmek mümkün değil. İşleriniz ilk aşamada istediğiniz şekilde gitmezse, borçlarınızı bu birikmişiniz yardımı ile ödeyebilirsiniz. Ancak duruma hazırlıklı olmazsanız, sürekli borçlanmak durumunda kalabilirsiniz. Sermayeniz yoksa Kosgeb’ten kredi ve hibe alabilirsiniz. Şartları öğrenmek için tıklayınız.

para-kazandıran-işler

Para kazandıran işler

Hangi İşi Yapsam, Nereden Başlasam?

Doktor olabilmek için en basitinden Sağlık Meslek Lisesi okumak ile başlayabilirdik. Meslek lisesi yerine, Türkçe Matematik Sosyal gibi derslerin yoğun olduğu düz liseyi okumayı hedefleyebilirdik. İlk öğretimde öğrenim gören bir öğrenci için düz lise okumak veya Sağlık Meslek Lisesi okumak ne kadar zor olabilir ki. Belkide hatayı başlangıçta yaptık. Şimdi kendimize sorduğumuz bu işlere bizi yönlendirmeyen büyüklerimiz mi? Bu işi yapıyor olmamızın nedeni ailemiz mi? Evet belki onların da bu konuda payı var. Ancak en büyük sorumluluk bizim. Düz lise okuyacağım, ders çalışmalıyım diyen bir öğrenciye kaç aile karşı çıkar ki?

Kaliteli refah seviyesi yüksek bir yaşam sürmek için hepimizin paraya ihtiyacı var. Hiçbir öğrenimi olmamasına rağmen, ailesinden herhangi bir destek görmemesine rağmen milyonlar kazanan birçok insan var. Dolayısıyla iyi bir eğitim görerek doktor veya avukat olmaktan ziyade ilkokul mezunu olmasına rağmen Başhekimden daha fazla para kazanan birçok esnaf tanıyorum. Bu sebeple şuan ki mali durumumuzun, para kazanmamamızın, işimizden memnun olmamamızın tek sorumlusu ailemiz veya kader olmasa gerek. Her şeyi kadere yüklemeyin. Buraya kadar farklı şekillerde, farklı yaşam biçimlerinde gelmiş olabilirsiniz. Ancak bu gün henüz bitmedi. Belki de her şeyi değiştirip güzelleştirmek kendi elinizdedir. Düşünmeyi yarına bırakmayın. Hangi işi yapabilirim diyerek düşünün, hatta durun düşünmeyin, araştırma yapın. Çok para kazandıran işleri araştırarak, sektörleri tanıyın. Belki bir tanesi ilginizi çekecektir. Bu iş tam bana göre sözünüz, belki de durumunuzu iyileştirmek adına bir kıvılcım olacaktır. Bilemezsiniz! Esnaf Kefalet cafe kredisi kullanarak cafe açabilirsiniz.

Çalışarak Para Kazanmak?

Bir çok makalemde “para kazanmak” kelimeleriyle birlikte ticaret kelimesinin birlikte kullandığım. Para ticarettedir, ticaretle uğraşın, ticaretle  uğraşmaya başlayın dedim. Peki neden ticaret;

Bu rivayete göre Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurdu: “Ticaret yapın, çünkü rızkın onda dokuzu oradadır.

Peki biz halen Peygamber efendimizin bahsettiği rızkın onda birlik (%10) kısmıyla mı ilgileniyoruz. Amacımız para kazanmak mı, yoksa rahat bir hayat sürüp geçinip gitmek mi? Para kazanmak istiyorsanız alın size aradığınız o büyülü kelime : Ticaretle uğraşın, Para kazanmanın en kolay yolu = TİCARET,

Çalışarak Para Kazanmak

Çalışarak Para Kazanmak

Ticaret o kadar geniş bir kavram ki, milyonlar ile yapılabildiği gibi, sermayesiz ticaret yapmakta mümkün. Ticaretin en kötü özelliği ise riskli olması. Kısa bir süre de sizi zengin de edebilir, tüm sermayenizi kaybetmenize de yol açabilir. Peki ticaretin sırları nelerdir, nasıl ticaret yapsam, ne alıp ne satmalıyım. Bu kararı verirken, zorlanabilirsiniz. Çünkü ticaret geniş bir yelpaze. İş yapabilinecek pek çok sektör var. Bir bilgisayar tamircisi de esnaf, bir market de. Sektörün farklı olması işleyişi değiştirmiyor. Ancak önce, hangi işi yapabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. İş yeri açmak kaça mal olur, biliyor musunuz?

Ne İş Yapmalıyım?

Ticarete atılmadan önce iyi bir plan yapmak zorundasınız. İş fikrini yanında iyi bir iş planı çerçevesinde bir yerden başlamalısınız.

 • Eğer elinizde belli bir sermaye var ise, bu sermaye ile ne tür bir iş yapılır?
 • Sermayeniz yok ancak iyi para kazanacağınızı düşündüğünüz bir iş planınız var ise, nasıl sermaye bulabilirim?
 • Eğer hiçbiri yok ise en çok para hangi işte?
 • Bilgi ve beceri düzeyinize göre bir iş yapmaya ne dersiniz? Ustalık belgeniz var mı?
 • Meslek lisesi mezunu musunuz, iş yeri açma belgeniz var mı?
 • Yapmayı planladığınız iş karakterinize uygun mu? Yoğun iş temposunu kaldırabilir misiniz?
 • İnsan ilişkileriniz nasıl? Ticarette ağzınızın laf yapabiliyor olması gerekir.
 • Hesap kitap işlerinden anlıyor musunuz?
 • İşinizin başında durabilecek misiniz?
 • İşinizi hangi bölge kuracaksınız, lokasyon önemli!
 • Üretecek misiniz, mal ya da hizmet mi satacaksınız?
ne-iş-yapmalıyım

Ne iş yapmalıyım?

soruları çerçevesinde iş planınızı oluşturmalısınız. Bu iş planı çerçevesinde doğru bildiğiniz yolda ilerlemelisiniz. Elbet bu yolda aksamalar, takılmalar olacaktır. Ticaret risklidir ve her zaman işler planlandığı gibi gitmeyecektir. Bugün ticaretle uğraşıp, iyi para kazanan, iyi bir gelir elde eden herkesin başlangıçta kafasına takılan sorular vardı. Bir kısmının sermayesi yoktu, iyi bir iş planını yoktu, amma batar amma çıkar mantığı ile başladı bu işe. Emek veren kazandı hâlâ  kazanmaya devam ediyor. Bu sebeple heybenizde bir B planı bulundurun. Yarın bir gün lazım olur, demedi demeyin! Tabi ki işlerinizin dilediğiniz gibi gitmesini isteriz. Ancak hayatın gerçeklerinin de farkında olmanız gerekiyor. Bunu bir ecza dolabı olarak düşünebilirsiniz. Belki de batacak bir gemiyi, bu planınız ve duruma önceden hazırlıklı olmanız batmaktan son anda kurtaracaktır. Yol boyuna işyeri ya da dinlenme tesisi açmak istiyorsanız bu içeriğimiz size detaylı bilgi verecektir.

Sermayesiz Ne İş Yapabilirim?

Ticarete atılmak ya da kendi işinizi kurmak için şüphesiz sermayeye ihtiyacınız var. Ancak yatırım yapacağınız tutara göre de yapabileceğiniz işler değişebilir. Örneğin yatırım yapmak için sağlayacağınız kaynak düşük meblağlarda ise, bankalardan da kredi alamıyorsanız 5 bin TL, 10 bin TL ile yapabileceğiz işleri araştırmanız gerekir. Çay ocağı açabilir, solucan gübresi üretebilir, istiridye ve kültür mantarı yetiştiriciliği yapabilir ya da yumurta üretimi yapabilirsiniz. Ayrıca seyyar satıcılık da iyi bir iş fikri olabilecektir. 5 bin TL’ye seyyar bir araba, belediyeden ruhsat da alabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz belediyelerden bu konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ancak yatırım yapmak için elinizde 50 bin TL gibi bir para varsa Kosgeb destekli olarak da işinizi kurabilirsiniz. Kosgeb tarafından belirlenen nace kodlarından herhangi birinde faaliyet gösteriyor olmanız ve iş planı ile başvurmanız durumunda hibe alabilirsiniz.

TİCARET TAVSİYELERİ

En büyük iş adamlarımızdan biri olan Sakıp SABANCIDAN tavsiyeler;

Sakıp Sabancı'dan tavisyeler

Sakıp Sabancı’dan tavisyeler

Hedefinizi belirleyin, Zikzak yapmayın, Güçlük ile başarısızlığı birbirinden ayırın, Cepheyi daraltın, dar cepheden hücuma geçin, Geçmişe bağlanmayın, ancak ders alın, Ustanın yanında çırak olun, işi öğrenin, Tek adam olma devrini kapatın, Şov yapmayın, Başarıya ulaşanları inceleyin, Kendi çalışacağınız takımı kurun, Çekirdek kadroyu kaçırmayın, Başarıyı para ile mükafatlandırın, Adam yetiştirin ve takımınızı koruyun, Masada oturan yönetici olmayın, Ayran gönüllü olmayın, Takım arkadaşlarınıza saygı duyun, Çağdaş imkanlardan yararlanın,
Bilgili olun, bilgi değişimini izleyin, En iyilerle çalışın, Ucuz adam olmayın, Ailenizle işinizi ayırmayı asla ihmal etmeyin. Gümüşçü açarak para kazanabilirsiniz. Bağlantıya tıklayarak sektörle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kendi başınıza filizlenin, Yaşınızı işinize bulaştırmayın, Risk almaktan korkmayın, İşinize politika karıştırmayın, Devletle ticaret yapmayın, Başarıyı paylaşmayı bilin, Verginizi ödeyin, Topluma karşı saygılı olun, Adınızı temiz tutun, Daima güvenilir olun, Dünyada yalnız siz yoksunuz, başkaları da var, Yağcı olmayın, yağcılardan uzak durun, Hırçın olmayın, Başarıyı üstün güç olarak kullanmayın, Dinlenmeyi bilin, Küçük çevrenin içine kendinizi mahkum etmeyin, Rakiplerinizle dost olun, Farklı fikirleri ve kişileri dinleyin, Başarınızı, paranızı ve şöhretinizi taşımayı bilin, Başkalarını dinlemeyi bilin, Ayağınızı yorganınıza göre uzatın, Birçok işi aynı anda yapmayın, Özgün olun, Geçmişle vedalaşın, Yaşayarak ölün, yaşamadan ölmeyin, Bir numara olun, Değişen şartlara uyun,
Arkanızda eser bırakmak için mücadele edin. [alıntıdır.]

Yorumlar
 1. Ali dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar facebookta 135.000 bin üyelik grubum var ayda 4.000 tl ve hatta daha fazla kazancı var ilgilenen olursa grubumu satmaya niyetim var burdan ulaşabilirsiniz bana

  1. Mahsun dedi ki:

   E-mail adresimden ulaş kardes

  2. Deniz dedi ki:

   Merhaba grup adi alabilirmiyim fiyat ne istiyorsunuz

  3. Mehmet kemal dedi ki:

   Kazanci nasil sagliyorsunuz ?

 2. kemal dedi ki:

  Arkadaşlar evinde oturup para kazanmak isteyen varsa web sitelerimi satıyorum. Şuan aylık 50-150 lira arası kazandırıyorlar ama sitelerle uzun zamandır ilgilenemiyorum. Sitelerimi hostingiyle beraber veriyorum. İlgilenen olursa adresinden bana ulaşablirler.

  Bu işte makale yazmayı seven ve internette vakit geçirmeyi seven insanlar para kazanır. o yüzden sadece interneti aktif kullanan girişimciler iletişime geçsin.

  1. İbrahim dedi ki:

   İlgileniyorum. keskince mail adresime tel no gonderirseniz görüşelim.

  2. ebru dedi ki:

   yazı yapmaktan makale yazmaktan hıçca vakit geçirmeyi seven biriyim siteyi satın almak istiyorim

 3. Ali Öztürk dedi ki:

  Slm arkadaşlar bana acıl bir iş tavsiye edin ne yapabilirim 40 50 bin TL ile ne yapılır

  1. kemal dedi ki:

   Ali bey benimle iletişime geçebilirsin.kasla

 4. nida dedi ki:

  61 yaşındayım 18 yaşında downlu prensesim var yıllardır özlemim var kendi işimi yapmak için fikrinizi almak istiyorum prensesimde yanımda olacağı ne iş yapabilirim

 5. Mustafa Şengün dedi ki:

  Cuma günleri camının önünde dilenin en güzel meslek bu bence ?

  1. Zekat Okur dedi ki:

   aslında en şerefli iş..
   insanları dolandırmaktansa…
   en azından herşeyi belli..
   ben dilencilere saygı duyuyorum

 6. emre can dedi ki:

  Evlenicem kismetse ama bu devirde bu şekilde fabrikada çalışarak para kazanmak zor askerden geleli 3 ay oldu daha ise bile giremedim 10 bin tl gibi cuzi bir miktarda parayla nasıl bir karlı ise baslayabilirim şimdiden teşekkür ederim

 7. Yakışıklı dedi ki:

  22 yaşındayım askerden yeni geldim bir iş kurmak istiyorum ticaret yapmak istiyorum nereden başlıcagımı bilmiyorum eski elektrikçiyim ama elektrik yapmak istemiyorum lütfen fikir verin az da olsa bi sermayem var.

 8. adana seyhan dedi ki:

  baz istasyonu

 9. K çekmece ist dedi ki:

  İnşaat ustası su tesisat Fayans alçı boya

 10. Cizre dedi ki:

  Bakalcilik tücarlik

 11. Cizre dedi ki:

  Ev hanimiyim 23 yasindayim küçük bir mahhelede bir dukan var
  Acsam etrafindada bakkalar var ne olarak kulansam faydali olur fikrinizi alabilirmiyim

  1. Battalgazi dedi ki:

   Yöresel ev yemekleri falan iyi gider düşün derim

  2. Enver dedi ki:

   Bence küçük bir butik açmayı deneyin şöyle kadınları ilgilendiren şeyleri satın abiye elbise pantolon eşarp iplik incik boncuk ufak tefek süs eşyaları hem fazla maliyetli bir iş değil hemde karlı bir iş

 12. Pasınler dedi ki:

  Çocuk giyimi bayan giyimi

 13. İstanbul Zeytinburnu dedi ki:

  Bnm tekstil atölyem var ama fasonlar cok ucuz ne yapmalıyım bi fikrnizle yardımcı olurmusunz

 14. Solucan gübre dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar yeri ve hayvan Gübresi alımı yapabilecek arkadaşlar için solucan Gübresi üretmesini tavsiye ederim.

  1. Meriç dedi ki:

   Çiftçi ve satabilirim

 15. kararsiz dedi ki:

  Merhaba arkadaslar malatyada bos bir dukyanim var bi is yapmak idtiyorum fakat karar veremiyorum dukyan 50 m2 yeni devlet hastanesi karsisinda yardimci olurmusunuz ??

  1. Reklam dedi ki:

   Çok güzel yapacak iş var…reklam dükkanı aç

  2. Cicekci dedi ki:

   Çiçekci dukkani aç

  3. Böcek çiftliği dedi ki:

   ortopedik market aç.

 16. İç çamaşırı dükkanı açmak dedi ki:

  Her türlü desteği fikrî yardımı bekliyorum lütfen beni bilgilendirin…?????

 17. İç çamaşırı dükkanı açmak dedi ki:

  Cadde üzerinde dükkan açmak istiyorum çevresinde butik ayakkabıcı bay ve bayan kuaförü fotoğrafçı gibi birçok esnaf var bu işyeri çok işlek bir cadde de yer alıyor.Sermayem yok bu iş olur mu emin değilim.kendi işimi kurmak istiyorum .Daha farlı olarak bu çevrede kokoreç ve söğüş CÜ de iş yapar diye düşünüyorum ama ticareti hiç bilmiyorum 43 yaşındayım ve kendi işimi kurmak için destekler öneriler inizi farklı fikirler konusunda yardıma ihtiyacım var lütfen benimle iletişim kurun……..

 18. Kararsız dedi ki:

  150 bin tl lik sermayem var ne iş yapacama karar veremiyorum ne iş yapabilirim beni bu konuda ikna edebilecek bir akıl hocası yokmu

  1. ithaalat dedi ki:

   Merhaba ithalaat isi 125 bin gibi bi meblaya aylik 15 bin gibi ciddi cirolar elde edebilirsiniz babam bu isi yapcak. Yada gayrimenkul ulasin bana yardimci olim

  2. pizza cafe dedi ki:

   gıda üzerine bir iş düşünebilirsiniz. pizzacı olabilir. yaşadığınız şehri bilmiyorum ama bu bütçe ile gerçekten mantıklı bir yatırım olabilir.bence kendinize ait bir marka oluşturun, ürünler size ait olsun. telefondan iletişime geçebilirsiniz 🙂

  3. Kendi isini kurmadan önce dedi ki:

   En iyi is, baskasinin malini baskasina satmak. Risikosuz ve fazla sermayede gerektirmez. En cogu bir büro acmaniz gerekir.
   Ama siz iyi bir is adamimisiniz?
   Tüm bilgiler icin bana mail atabilirsiniz.
   Basarilar dilerim.

   1. Fırat Gümüş dedi ki:

    hocam 19 yaşında bir gencim bana ulaşmanızı rica ediyorum sizden bilgi almak isterim.

   2. C doğan dedi ki:

    Ürünler hakkında bilgi istiyorum ben turizimciyim

  4. Serhat dedi ki:

   Cay ocagı

 19. BEBEK HEDİYE SÜSLERİ, NİKAH ŞEKERİ YAPABİLİRİM. dedi ki:

  BENİM EK İŞE İHTİYACIM OLDUĞU İÇİN SİZDEN İŞ TALEP EDİYORUM .İLGİLENİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM TŞK. EDERİM.
  UMARIM OLUMLU CEVAP VERİRİSİNİZ.

 20. Nikah şekeri yapımı, tesbih, kolye bileklik yapımı dedi ki:

  Yozgat merkezde nikah şekeri yapımı tesbih kolye yapıp satmak istiyoruz. Yardımcı olabilir misiniz ?

 21. Ticaret ( olmayan Bi bayilik ) dedi ki:

  Sivas’ta ne iş yapabilirim fikrinizi almak isterim hic olmayan bişey yapmak istiyom

 22. Anonim dedi ki:

  Ben evde ne iş yapabilirm

 23. resul öz dedi ki:

  kırmızı reıshı mnatarının bayiliğiverilecek

  1. Anonim dedi ki:

   bayilik için aranan şartlar nelerdir?

 24. Anonim dedi ki:

  ağ pazarlama evdende yapılabılır

 25. aydın-didim dedi ki:

  evde kına paketleme yapmak isterim cevaplarsanız sevinirim.

 26. satış ve dağıtım dedi ki:

  ben gaziantepte satabilecek bir ürün arıyorum ne oldu önemli deyil yeterki herkesin işine yarayan bir şey olsun satışını dağıtımını yapmak isterim arabam var

  1. Anonim dedi ki:

   yardımcı olabilirim

 27. Ali dedi ki:

  Merhaba %100 kar elde edile bilir Dediğiniz bir iş dalı varmı ticarette 30-50 bin tl ye ne iş yapıla bilir fikri olan var mı

  1. Anonim dedi ki:

   1000 tl sermaaye ıle ben guzel bir iş kurdum

   1. yorum dedi ki:

    nedir 1000 tl sermayeli iş paylaşırmısınız..

  2. Anonim dedi ki:

   Kokorecci acilabilir 100 de 300 kar arastir

  3. Anonim dedi ki:

   500 tavuk al arkası gelir yer varsa tabi …

 28. haydarbaş dedi ki:

  hiç bişey bilmiom ne iş yapak acaba

 29. zeynep dedi ki:

  Ben evde keçeden taç yapiyorum bujiterilere toptan verebilirim

  1. İstanbul Zeytinburnu dedi ki:

   Ben İstanbul Zeytinburnunda oturuyrm tekstil dukanm var ama kar yok fason çalışiyrum iyi bi firmA ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim.

 30. oğuzhan dedi ki:

  Merhaba ben evde vinneks deri bileklik ve sac tokası uretiyorum istanbul pendikteyim toptan mağazalara satabilirim uygun fiyata ilgilenenler bana nolu telden ulaşabilirler tskl

  1. Uğur dedi ki:

   Bana ulaşabilirmisiniz

 31. meral dedi ki:

  Slm ben adalet onlisans mezunu on parmak bilen 29 yasinda ev hanimiyim.evde ne is yapabilirim yardim edermisiniz

  1. Anonim dedi ki:

   adliyeye git katib ol. evde ne işin var

   1. Anonim2 dedi ki:

    Dayı olmadan istersen kirpikle yaz adliyeye almıyorlar.