Yeni İş Fikirleri

2021 Yılının En Güzel İşyeri İsimleri

İş kurmak ve mağaza, dükkan açmak isteyenlerin en çok zorlandıkları noktalardan bir tanesi de iş yeri ismi bulmaktır. Tabii ki her yatırımcı açtığı dükkana en güzel dükkan isimlerinden bir tanesini koymak ister. Bu konu sadece dükkan sahibini ilgilendiren değil aynı zamanda buradan alış veriş yapacak olan müşterileri de yakından ilgilendiren bir konudur. Zira dükkan isimleri müşteriyi çekmek için etkili bir silahtır. Ancak yanlış bir isim koymak çok büyük sıkıntılara maruz kalmanıza da neden olabilir. Bu nedenledir ki mağaza isimleri arasından bir tane seçerken mutlak suretle mağazanızın konsepti ve ürünleriniz ile alakalı olan sizin farklı ve kaliteli olduğunuzu gösterecek olan bir isim seçmeniz gerekmektedir.

En Güzel Dükkan İsimleri

En güzel dükkan isimleri koyarken rastgele koymamaya dikkat ediniz. Zira tüm Dünya markaları güçlerini her şeyden önce isimlerinden almış bunu bir pazarlama taktiği olarak kullanmışlardır. Özellikle bu konuda bir seçim yaparken akılda kalıcı olmasına özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra ürününüzü ön plana çıkaran ve seçkini kaliteli bir marka olduğunuzu gösteren isimler araştırmalısınız. Örneğin bir lokanta restaurant tarzı bir dükkan açmak istiyorsanız Sağlık restaurant ya da Lezzet-i Şahane gibi bir isim koyabilirsiniz. İlginç bir dükkan ismi bulmak istiyorsanız bu sektör için Aralık Sonu Ocakbaşı da sizin için uygun olabilir. Ya da gıda üzerine bakkal, market gibi bir yer açmak istiyorsanız içerisinde besin geçen Özbesin gibi bir isim koymanız dikkat çekici olabilir. En güzel isimlerden bir tanesi de örneğin köfte lokantası için Köfteci Ali gibi bu konuda sizin meşhur olduğunuzu gösterecek bir isim fikri olabilir. İş yeri açmak için gerekli olan evrakları biliyor musunuz?

en-güzel-işletme-isimleri
Lezzet-i Şahane Restaurant

En Güzel Mağaza İsimleri

Bir mağaza açmak isteyen bir girişimci için ise mağaza isimlerini alaturka bir isim olarak belirlemeleri mantıklı bir yöntem olabilir. Mesela bu konuda Seksenler Kafe gibi bir isim fikri uygun olabilir. Ayrıca kafe açmak ya da kahvaltı dükkanı açmak için en güzel isimlerden bir tanesi de Kahve6 ismidir. Bu isim hem akılda kalıcı hem de dikkat çekici bir isim olabilir.

Son zamanlarda kahve mağazalarının da sürekli olarak arttığına şahit olmaktayız ve bu konuda bir yatırım yapmak isteyen girişimcilerin de dükkan isimleri arasından bir seçim yaparken bir hayli zorlandıklarını tahmin etmekteyiz. Hatır kahvesi, Kahve Hatrı, Osmanlı Kahve, Cezve Kafe, Kahve Sefası gibi isimler bu sektöre uygun olabilir. Yabancı İşyeri İsimleri (İngilizce ve Almanca) hakkında fikir sahibi olmak ister misiniz?

Dükkanıza En Güzel İsimlerden Koyun

Fast Food dükkanı açmak isteyen kişiler için önerebileceğimiz isimlerden bir tanesi de FaceFood ismidir. Son derece akılda kalıcı ve dikkat çekici bir isimdir ve müşterilerin hızla gelmesini sağlayacağı neredeyse kesindir.

Bunun gibi mağaza isimlerinden bir tane seçmek isterseniz mobil ve interneti çağrıştırıcı isimler koymanız çok mantıklı olabilir.

Ayrıca isimlerin mevzuata uygun olması gerekmektedir. Mağazanızın isminin daha önce açılmış ve marka haline gelmiş isimlerden farklı olması gerekmektedir. İsmin daha önce kullanıp kullanılmadığını Ticaret Sicil Gazetesi’ nden güvenlik kodu ve unvan bilgilerini girerek sorgulayabilirsiniz. İsim belirlerken dikkat edilmesi gereken yalnızca sektör isminin Türkçe olmasıdır. İşletmenin isminin yabancı dilde olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Örneğin bir Bilişim dükkanı açtığınızda, Blue Bilişim ismini koyabilirsiniz.

en-güzel-dükkan-isimleri
Dükkanınıza ilgi çekici isimler koymanız akılda kalıcılığı artıracaktır.

İşletme ismi seçerken dikkat edilecek bir diğer husus, ismin milli kavramlar içermemesidir. Türk, Atatürk gibi isimler mağazalara verilmemelidir. Bu isimlerin kullanılmasında Bakanlar Kurulu yetkilidir. Ayrıca işletme ismi milli değerlere saygılı ve herhangi bir konuda ayrım yapan bir isim olmalıdır. Irk ve mezhep ayrımı yapan isimler konulmasından kaçınılmalıdır.

İsim belirlerken o muhitin ismini koyabilirsiniz. Örneğin; dukkanacmak.com Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesinde bir kafe  açacaksanız bu kafenin ismi Odunpazarı olabilir. Fakat ülke ismi konulması için, o ülkenin yetkili makamlarından izin alınması gerekmektedir. Örneğin Fransa Restaurant şeklinde bir isim koymak doğru değildir.

İsimler genel ahlak kurallarına uygun olmalıdır. Yasaklı kelimeler içermemesi gerekmektedir. Farklı bir ülkede bu ismin marka olarak kullanılıp kullanılmadığından da emin olmanız gerekiyor.

İlginç İşletme İsimleri

İsimlerin akılda kalmasını sağlayan diğer bir unsur, bu isimlerin ilginçliği olmaktadır. Yapılan iş ile ilgili belirli çağrışımda bulunan isimler daha dikkat çekicidir.

Örneğin; Büyüksün Abla isminde bir bayan büyük beden kıyafet satan bir mağaza, Bulgurking isimli bir Fasd Food dükkanı, Aralık Sonu Ocakbaşı Restaurant, Gün Olur Devran Döner isminde bir dönerci, yine aynı şekilde Keser Döner Sap Döner isminde bir dönerci oldukça ilgi çekici olacaktır. Yabancı işyeri isimleri arşivini incelediniz mi?

İşletme isminizi belirlerken dikkat etmeniz gereken hususları sıraladık. Ancak daha anlaşılır olması açısından işletmenize isim belirleme aşamasındayken kendinize şu soruları sorarak isim seçiminizi daha sağlıklı yapabilirsiniz.

 • Telaffuz edilmesi kolay mı?
 • Akılda kalıcı mı?
 • Sektöre uyumlu mu?
 • Çağrışım Yaptırıyor Mu?
 • Google üzerinden arama yaptığımda bu isme ait işletmeye ulaşabiliyor muyum?
 • Hatırlanabilir mi?
 • Uzun vadedeki hedeflerime hitap ediyor mu?
 • Rekabet durumuna bir katkısı var mı?
 • Güçlü bir isim mi? gibi soruları sormamız marka ismimizin hedeflerimize uygunluğu konusunda bize ip uçları verecektir.

Sizde işyerinize koymak istediğiniz isim hakkında “Yorumlar” bölümüne iletinizi yazarak, bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu makalemizi yukarıda bulunan Paylaş Butonlarından “Facebook’ta Paylaş” butonuna tıklayarak, işyeri isimlerini sevdiklerinizle paylaşabilir, fikirlerini alabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Organik olarak şarküteri kuru yemiş et olarak dükkan açacağız isim olarak önerebileceğiniz bir şey varmı acaba

 2. OTO YEDEK PARCA ÜZERİNE bir dükkan açıyoruz isim önerisine ihtiyacımız var akılda kalıcı belki b0irde slogan güzel olur yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün