Sosyal Medya

Tik Tok Elbise ve Ses Değiştirme Efekt Ekleme (BASİT YOL)

Tiktok musical.ly adı ile geçen yıldan beri var olan çok popüler bir uygulamadır. Uygulama, içerisinde bulunan pek çok efekt sayesinde kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Ayrıca Tiktok’ un bu kadar meşhur olmasının sebebi, kullanılan bu efektler sayesinde yeni akımların başlamasına vesile olmuş olmasıdır. Göz filtresi, ayakkabı, elbise değiştirme, onana ve pappi dansı ile pek çok kullanıcıyı bünyesine katmayı başarmıştır. Bu içeriğimiz de var olan Tiktok efektlerinden, elbise ve ses değiştirmenin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

Tiktok Nedir?

Sosyal medyayı ve uygulamaları kullanmayanımız yoktur. Bazıları ise uzun yıllardan beri var olan video programlarını kullanmaktadır. Bir zamanlar nasıl Vine çekmek meşhursa, şuanlık en trend video uygulaması TikTok’ tur. Bu uygulama 1 dakikaya kadar video çekilmesine ve bu dukkanacmak.com  videoların internet üzerindeki takipçiler ile paylaşılmasına imkan tanımaktadır. Geçtiğimiz yıl aslında hepimiz bu uygulamayı musical.ly adı ile biliyorduk. Ancak firmalar arası yapılan anlaşma neticesinde uygulamanın yeni ismi Tiktok oldu. Güncellenmesi ile birlikte pek çok efekt eklendi ve bu efektler kullanıcılar arasında akım haline geldi. Tiktok’ ta da paylaşımlar aynı twitterda olduğu gibi hastag’ ler sayesinde yapılıyor. Videonuzu paylaşırken # işareti ile bu akımların ismini yazarak, videonuzun daha çok takipçiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Tiktok’ un kütüphanesi diyebileceğimiz veri tabanında kayıtlı pek çok ses bulunuyor. Bu sesleri kullanarak video çekebileceğiniz gibi, olmayan sesler için de yükleme yapabiliyorsunuz. Tiktok’ tan canlı yayın çekmek de mümkün oluyor. Tiktok canlı yayın yapılacağı hakkında bilgi almak için tıklayınız. Ancak bunun için 1.000 adet takipçiniz olması gerekiyor. (!)

İOS cihazınıza TikTok’ u indirmek için tıklayınız.

Adroid Tiktok sürümünü indirerek de mobil cihazınıza yükleyebilirsiniz.

tiktok
Tiktok

Tiktok Efekt Akımı Nasıl Yapılır?

Tiktok’ u indirdiniz. Kullanıcı oluşturdunuz. Fakat nasıl video çekileceğini bilmiyorsunuz. Tiktok üzerinde video çekerken kullanabileceğiniz pek çok efekt var. Öncelikle sayfanın alt ve orta noktasında bulunan + işaretine tıklayarak yeni video eklemeniz mümkün oluyor. Açılan sayfanın sol alt köşesinde de efekler bulunuyor. Buralardan videolarınıza efekt ekleyebilirsiniz. 100 milyonu aşkın kullanıcı olan uygulamaya firma ismi değiştikten sonra pek çok efekt eklendi. Dudak senkronizasyonu ile bu efektleri birleştirdiler. En popüler akımlar arasında büyük ağız, onana dansı, pappi dansı, göz filtresi, ayakkabı değiştirme, elbise değiştirme ve dublaj (ses değiştirme) videoları geliyor. Tabi ki bu uygulama bir illüzyon uygulaması olmadığı için videoları çekerken bazı teknik noktaları bilmeniz gerekiyor.

#zamangerichallenge: Videoların tersten başlatılarak geri sarılması ile elde ediliyor.

#illusionchallenge: Bu efekt ile birlikte ekrana farklı renkler geliyor ve bir anda yok oluyorsunuz. 🙂

#raindropchallenge: Yağmur damlalarını kontrol edebildiğimiz bir efekt olarak karşımıza çıkıyor.

#gülmemechallenge: Bu videolarda kimse gülmüyor. Daha sonra başlatıldığında gülen biri varsa bu fark ediliyor.

#posechallenge: Hareketler yavaşlıyor. Video duraklatılarak yavaş yavaş çekiliyor.

tiktok-akımları
Tiktok Akımları

#matildachallenge: Eğlenceli akımlardan bir tanesi. Dokunduğunuz eşyanın bir anda hareket etmeye başladığını bir düşünsenize. 🙂

#X-Signal: Bu efekt sayesinde video çektiğiniz esnada video kesik kesik gösterilir.

#Flash: Bu efekte basılı tuttuğunuzda video üzerinde sürekli flashlar patlar.

#Buz: Buz efekti sayesinde görüntü buzlu bir hal alır.

Bu efektleri video çekilen pencerenin sol atında bulabileceğinizi söyledik. Efektleri ekleyebilmek için basılı tutmanız gerekiyor. Bunlar en meşhur olanlar arasında sayılabilir. Ancak kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanılan daha pek çok efekt vardır.

Şimdi bunlardan en çok kullanılan ses değiştirme ve elbise değiştirme efektlerinin kullanıcılar tarafından nasıl kullanılabileceğini anlatalım.

Musically Elbise Değiştirme Efekti 

Bu efekt uluslar arası bir akım haline dönüşmüş ve Clothes Swap Challenge ismini almıştır. Aslına bakılırsa efektin kullanıcılar tarafından bilinen bir özelliği vardır. Öncelikle + butonuna tıklayarak video eklemeye başlayabilirsiniz. Efektleri uygulamak için ekrana basılı tutmanız gerekiyor. Ancak zamanlama özelliği sayesinde böyle bir yükün altına girmemiş ve videolarınızı rahatça çekmiş olursunuz.

Daha sonra videonuzda kullanacağınız sesi seçmeniz gerekiyor. Kullanıcılar tarafından zaten bu akımlarda kullanılan mevcut ses dosyaları oluyor. Bunları kullanabilir ya da kendi kütüphanenizden ses ekleyebilirsiniz. Daha sonra video çekmeye başlayabilirsiniz. İlk seçtiğiniz kıyafet ile videoyu başlatıyor ve bir süre bu şekilde kalıyorsunuz. Sonra videoyu durdurmanız gerekiyor. En son hangi harekette kaldıysanız, kıyafet değiştirdikten sonra videoyu tekrar bu hareket ile başlatmanız gerekiyor ki arada bir kopukluk olmasın. Daha sonra aynı işlemi tekrar tekrar yaparak videonuzu tamamlayabiliyorsunuz. 15 saniyeden az ve 60 saniyeden çok video çekilmiyor. Ayrıca çektiğiniz videoları kaydederek diğer sosyal medya sitelerinde de paylaşmanız mümkün oluyor.

Tabi tüm dünyayı kasıp kavuran Tiktok akımlarından bir diğeri de ayakkabı değiştirme akımı. Bu akım aynı elbise değiştirme akımı gibi çekiliyor. Ayakkabınızı çektikten sonra, son hareketinizi unutmayarak kamerayı durduruyorsunuz, ayakkabı değiştirerek videoyu tekrar başlatıyorsunuz. Tabi bu arada arka planda müzik çalmaya devam ediyor. Aslında bu işin illüzyon gibi görünmesinin sebebi ise hız ayarının olmasıdır. Youtube’ dan ayakkabı değiştirme videolarını izleyerek konu ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Kimseye çaktırmadan onlarca takipçiniz olsun. Paylaştığınız videolar binlerce kalp alsın. Tiktok Hileleri hakkında bilgi alın.

Tiktok Ses Değiştirme Efekti

Diğer meşhur akımlardan bir tanesi de ses değiştirme efektidir. Aslında bu özellik dublaj olarak tanımlanmaktadır. Tiktok uygulamasına kayıtlı pek çok ses vardır. Bunlar filmlerden alınan bölümler, ünlülerin sözleri ya da şarkılar olabilir. Uygulamaya girdikten sonra yine yapmanız gereken video ekleme butonuna tıklamak. Açılan pencerenin üstünde ses ekle butonu bulunuyor. Buradan dublaj yapmak için bir ses seçmeniz gerekiyor. Ya da karar verdiyseniz bu sesin ismini arama çubuğuna yazarak kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca bu sesi seçtikten sonra renk efektleri de ekleyebilirsiniz.

Kamera butonuna basarak videonuzu çekmeye başladığınızda arka planda seçmiş olduğunuz ses çalacaktır. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey, şarkı sözüne ya da söylenilen cümleye uygun şekilde dudaklarınızı kıpırdatmanızdır. Buradaki püf nokta, dudak hareketleriniz ile arka planda çalan sesin farklılık göstermemesidir. Video çekimi bittikten sonra hastag ekleyerek videomuzu takipçilerimiz ile paylaşabiliriz. Tiktoker değilim ama denedim, çok eğlenceli.? Amerikan film kesitlerinden dahi dublajlar yapılabiliyor. Yeşilçam filmlerinden seslendirmeler yapabileceğiniz gibi, şarkı da söyleyebilirsiniz. Ayrıca iki kişilik seslendirmelerde arkadaşlarınızdan da yardım isteyerek videonuzu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Burada temel sıkıntı sesler ile alakasız hareketlerin olmasıdır. Takipçilerinizi artırmak için kaliteli videolar çekebilirsiniz. Zaten etiketleme yaptığınızda arama çubuğundan #dublaj yazıldığında pek çok video çıkacaktır. Kullanıcılar buradan ses değiştirme videolarınıza ulaşabilecektir.

Musically Filter Transition (Filtre Değiştirme) Akımı

En çok kullanılan akımlardan bir tanesi de filtre değiştirme akımıdır. Aslına bakarsanız filtre seçmek oldukça kolaydır. Video çektiğiniz ekranda bir çok filtre seçeneği bulunmaktadır. Tabi yeni kullanıcılar tek bir filtre ile video çekmeyi bilirler sadece. ?‍♀️ Ama durun üzülmeyin, onları da araştırdık. Yine aynı şekilde ilk filtreyi seçerek işe başlayın ve elinizle bir değiştirme hareketi yaparak videoyu duraklatın. Zaten video ekranını sağa sola kaydırarak filtre değiştirmek mümkündür. Buradan değişim yaparak videoyu tekrar başlatın. Yine bir hareketinizle videoyu duraklatın. Burada zamanlayıcı çok işinize yarayacaktır. O yüzden 3 saniyelik zamanlama süresini de ayarlayın.

Filtre değiştirmede kullanılan şarkının ismi Kid Singing in Walmart’ dir. Bu şarkıyı arama çubuğundan aratarak videonuza ekleyebilirsiniz.

Onlarca saçma video çekmek yerine bu işin kolay yolunu öğrenmek ister miydiniz? Tiktok’ ta Kolay Yoldan Ünlü Olma isimli içerikte tüm detayları anlattık.

Dans Akımları

Tiktok dansları adı ile bilenen ve meşhur olmuş pek çok akım bulunmakta. Onana dansı, akım müziğinden ismini almıştır. Bunun yanında pappi dansı, miku dansı da kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görmüştür. Tabi ki bu dans akımlarının da müzikleri vardır.

 • Onana dansının müziğini Havana seslendirmektedir.
 • Pappie dansının müziğini Bizzey ve Traaf ft. Jozo seslendirmektedir.
 • Miku dansının müziği Toma Toma’ dır. Şarkıyı Mixeos Djs seslendirmektedir.

Şu an en çok popüler oan video hayvanlar ile kapışma videoları. #hayvanlarlakapış hastag’ i üzerinden videolar çekebilir ve paylaşabilirsiniz. Bu canlıların aslında ne kadar yetenekli olduklarını birkez daha görecek ve hayran kalacaksınız.

Kat kat giyin videoları da 1.5 k’ ya ulaşmış durumda. Kullanıcılar 15 kata kadar kıyafet giyerek bunları videolarında tek tek çıkarıyorlar. #katkatgiyin etiketi ile video çekebilirsiniz.

tiktok-dans-akımları
Tiktok dans akımları

Tiktok Video Önerilmesi

Tiktok hesabı açar açmaz önünüze önerilen videolar çıkar. Ünlü olmak ve çok sayıda takipçi kazanabilmek için çektiğiniz videoların önerilmesini sağlayabilirsiniz. Tabi bunu sağlamak için belirlenmiş olan Tiktok prosedürleri bulunmakta.

 • Videonuz özgün ve orjinal olmalı
 • Yarıda kalmamalı
 • En az 10 saniye olmalı
 • Video dik olarak çekilmiş olmalı
 • Dış çekim yapılabilir.
 • Yetenekler sergilenebilir.
 • Komedi videoları çekilebilir.
 • Çok kişiden oluşan dans gösterileri oluşturulabilir.
 • Yemek videoları çekilebilir.
 • Videolarda sticker kullanılabilir.
 • Videolara @tiktok_turkey etiketi konularak daha çok kişiye ulaşması sağlanabilir.
 • Videonuzda kesici aletler olmamalı.
 • Ayrıca küfür içermemelidir.

Bu kurallar dahilinde ve saydığımız efektlerden yararlanarak videolar çekebilirsiniz. Ayrıca takipçilerinizi artırmak için takipçi kasma yöntemlerini kullanabilirsiniz. İyi eğlenceler. 🙂

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − 5 =

Başa dön tuşu