Sosyal Medya

İnstagram Takip Engeli Kaldırma 2023 (YENİ YÖNTEM)

İnstagram, yediden yetmişe her kitleye hitap eden içerik özelliklerinin yanında, güvenliği sağlamak için bazı kuralları ve sınırları da bulunuyor. İntagram takip engeli nedir, nasıl kaldırılır, İnstagram engel yemeden takip etme, takip engelim ne kadar sürer, erişim kısıtlaması nedir, nasıl olur, engel yememek için ne yapmalıyım? gibi merak edilen tüm konuları ve daha fazlasını araştırdık. İnstagramda engel yemeden takip etme yolları ve engel kaldırma hile yöntemleri hakkında sizler için ipuçları verdik.

İnstagram Takip Engeli Nedir?

İnstagram kullanıcılarının en sık karşılaştığı problemlerden biri takip engelidir. Kısa zaman içinde belirtilen beğeni ve takip sınırını aşan kullanıcılar sistem tarafından otomatik şekilde engellenir. Böylece art arda takip isteği atmanız sınırlandırılmış olacaktır. Dakikalar içinde yoğun takip isteği yaptığınızda takipçi karmaşıklığını hafifletmek ve güvenliği arttırmak adına İnstagram yönetimi hesapları korumaya alacak ve sizi geçici süre için sınırlandıracaktır. İnstagram’da karşılaşılan bu işlem engelinin amacı, sahte hesapların yaratacağı sorunların önüne geçmektir.

İnstagram Engel Yemeden Takip Etme

İnstagram özellikleri vardır, bunların başında etkileşim kurma ve takipleşme gelir. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hitap etmekle beraber sürekliliğini sağlayabilmek için kurallar geliştirmektedir. Eğer Instagram takip etme engeli sorununuz varsa, etkileşim kuramazsınız. Bu durumda çözümü yazımızda bulabilirsiniz. Instagram’ın resmi olarak belirlediği limitler vardır ve bu limitlerin aşılması durumunda engellemeler ve erişim kısıtlaması ile karşılaşabilirsiniz. İnstagram da, önüne geçebilmek için bazı limitler ve cezalar uygulamaktadır. Son 24 saat içerisinde çok fazla kişiyi takip edip, çok fazla yorum yaptıysanız instagram takip etme engeli cezası alabilirsiniz. Öncelikli amaç spam hesaplarının insanları rahatsız etmesini engellemektir. Bu sayede sahte hesaplar daha çabuk anlaşılır ve çoğalması engellenir.

İnstagram Takip Engeli Kaç Gün Sürer?

Instagram takip engeli sürelidir ve bir süre sonra diğer kullanıcıları tekrar takip edebilmeniz için ilettiğiniz mesaj sonrasında engeliniz Instagram tarafından kaldırılır. Instagram’ın yapılan engel durumuna göre engeli kaldırma süresi 24 saat ile 48 saat arasında değişmektedir.

Erişim Engelleri Sorun Bildirme

İnstagram’da 1 Günde Kaç Kişi Takip Edilebilir?

Yorum, beğeni, takip ve paylaşım alanlarında belirlenen bazı sınırlandırmalar bulunur. Bir gün içinde en fazla 7.500 kişiye takip isteği atabileceğiniz bir sistem getirilmiştir. Bu sınırı aştığınız anda sistem tarafından engellenirsiniz. Aslında belirlenen rakam oldukça fazladır. Saatte 200’den fazla hesaba istek atsanız dahi hesabınız engellenmemiş olacaktır. Her saat 200 kişiyi takip edebilmeniz hiç de kolay bir şey değildir. Spam almamak ya da engel yememek için gün içinde art arda çok fazla kişiyi takip etmemeye özen gösterin.

İnstagram Engel Yememek İçin Ne Yapmalı?

İntstagram uygulamasında sık sık engel yememek için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunur. Bu konularda daha dikkatli ve hassas davranırsanız erişim engeliyle karşılaşma ihtimalinizi en aza indirmiş olursunuz.

 • Uygunsuz içerikli paylaşımlar yapmamaya özen gösterin.
 • Güvenilir olmayan hile yöntemlerini kullanarak hesabınıza zarar vermeyin.
 • Aynı cihaz üzerinden birden fazla hesap açmamaya dikkat edin.
 • Takip ve paylaşım sınırını aşmamaya çalışın.
 • Başkasının adına paylaşım yapmayın.

Bunların yanında verileri açmadan takip isteği atın. Örneğin 5 dakikada 75-80 kişiyi takip edin, 20 dakikada 400-600 kişiyi takip edin. Geri takip yapılırsa herhangi bir sorun yok demektir. Fakat geri takip gelmediği takdirde sizlerde takip isteklerinizi geri çekin bu sayede hesabınız spam olarak algılanmaz  ve instagramın takip engeline takılmazsınız.

İnstagram Takip Engeli Kaldırma 2023

Instagram takip etme engeli nasıl kaldırılır sorusuna değinecek olursak, Öncelikle uygulamanın “Bizimle Paylaş” kısmına girmeli ve sorununuzu iletmelisiniz. Burada sorununuzu açık bir şekilde anlatan bir dil kullanabilir ve arkadaşlarınızı takip etmek istediğinizi anlatabilirsiniz. Instagram ekibi talebinizi olumlu karşıladığı takdirde takip engelinizi kaldıracaktır. İlk defa engellemeye maruz kaldıysanız eğer hiçbir bildiri yapmasanız bile 24 saat sonunda engeliniz kaldırılacaktır. Belirli sayıda hesabı takip ettiğinizde ise karşımıza ‘’Bir Hata Oluştu’’ yazısı gelecektir. Altında ise 2 tane buton görülür. Birisi “Sorun Bildir” diğeri ise “İletiyi Kapat“ butonudur. Eğer gün içerisinde veya yakın tarihlerde çok sayıda hesabı takip ettiyseniz veya kendi takipçilerinizi takipten bıraktıysanız, Instagram’da takip engeline takılmış olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Instagram takip limitine yakalanma oranınızı da bu şekilde düşürebilirsiniz. Takip limitine yakalanmamak için ise kullanıcıları  dukkanacmak.com takip ederken dikkatli olmanız ve en az 5 hesapta bir 3 saniye duraksamanız öneriliyor. Eğer aralıksız olarak Instagram’da takip limitine takılıyorsanız bir süre takip yapmayı bırakıp hesabınızı dinlendirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca takip limitine takılma oranınızı düşürmek için de kaliteli içeriklerle takip ettiğiniz kişilerin sizi takip etme oranını dengelemeniz gerekiyor.  İnstagram geçtiğimiz yıllarda takip için bir limit belirtmiyordu ancak son dönemlerde bunun önüne geçmek amacıyla bir düzenleme ile takip engelini getirdi.

İnstagram Engel Kaldırma Hilesi/Linki

İnstagram düşkünleri gün içinde vaktinin çoğunu uygulama içinde geçirir. Arkadaşlarıyla sohbet eder, paylaşımlarda bulunur ya da keşfette dolaşır. Fakat art arda yaptığı tüm işlemlerde hiç de hoş olmayan engelle karşılaşır. İnstagram engel yiyince ne olur ve nasıl kaldırım diyorsanız, Android ve iOS işletim sistemli telefonlarınızdan engel kaldırma hilesinin adımlarını sırasıyla takip ederek sorundan kurtulabilirsiniz;

 • İlk olarak uygulamadaki ayarlar bölümüne girmelisiniz.
 • Güvenlik sayfasından giriş hareketlerinizi kontrole etmelisiniz.
 • Hangi konumdan ve kaç cihaz tarafından giriş yapıldıysa hepsini analiz edin.
 • Ardından tüm girişlerden çıkış yapınız.
 • Kendi cihazınızdan da oturumunuzu kapatın.
 • Kullandığınız Wi-Fi bağlantısını kapatmalısınız.
 • Mobil veri bağlantınızı da kapatıp tekrardan açmalısınız.
 • Hesabınıza giriş yapmak için mobil bağlantıyı kullanmanız gerekir.
 • Tekrardan İnstagram hesabınıza giriş yapın ve takip engelinizin kaldırılıp kaldırılmadığını kontrole din.

Bu adımları eksiksiz uyguladığınız da engeliniz kaldırılmış olacaktır. Tüm İnstagram hesaplarının bizim bilmediğimiz gizli bir puan sistemi vardır. Paylaştığımız video ve fotoğrafların orijinalliği puanınızı etkiler. Düşük puana sahip hesaplar işlem kısıtlamasıyla daha sık karşılaşırlar. Yüksek puana sahip kullanıcılar ise bu durumdan daha az etkilenir. Eğer hala daha engelim var diyorsanız bunun gerçek sebebini araştırmalısınız ve yetkilere sorununuzu bildirmelisiniz.

İnstagram Erişim Kısıtlaması

Erişim kısıtlamalarının önüne geçmek ve kullanıcılarını memnun etmek adına yeni bir özelliği daha aktifleştirdi. Restrict (kısıtlama) olarak adlandırılan bu özellik Instagram’ın siber zorbalığın önüne geçmek adına geliştirdiği özellikler arasında yerini aldı ve kullanıcılara çeşitli kısıtlamalar getirdi. Kısıtlama özeliğini kullanarak, istemediğimiz kişilerin paylaştığınız içeriklere yorum yapmasını, içeriklerinizi görmesini engelleyebilirsiniz. Böylece, yorum kısmında sıkça rastladığımız çeşitli kötü söz, hakaret içeriklerden arınmış olacaksınız. Oldukça faydalı olan bu kısıtlama özelliği Instagram’ın son güncellemesiyle birlikte kullanılmaya başlandı. Bu özelliği heniz çok aktif kullanmaksa oldukça basit bir işlemdir. Yapmanız gereken tek şey, istemediğiniz yorumu yapan kişinin üzerine tıklayarak ya da o kişinin profiline girerek kısıtlama özelliğini aktifleştirmektir.

İnstagram 1 Hafta Engel Kaldırma

Bir gün içinde yüzlerce kişiye takip isteği gönderip sayısız fotoğraf ve video beğeniyorsanız sistem tarafından belirlenen sınırı aşmış olup direkt engellenirsiniz. Tanıdığınız tanımadığınız kişilere istek gönderdikten sonra hesabınız spam alacağından geçici süre için sınırlandırılacaksınız. Bu sebepten dolayı engel aldım diyorsanız en az 24 saat en fazla 48 saat beklemeniz gerekecektir. Fakat takip ve yorum sınırını aşmadığınız halde engel sorunuyla karşılaştıysanız bir de bu adımları deneyin;

 • Takip, beğeni ya da yorum sınırını aşmadıysanız engel sebebinizi farklı sebeplerde aramalısınız.
 • Erişim engeli yaşadığınızda ”sorun bildir” seçeneğini tıklayın.
 • Yaşadığınız durumu en kısa ve anlaşılır şekilde yazarak gönderin.
 • Bu süreç içinde herhangi bir işlem yapmadan sistemden cevap almayı beklemelisiniz.
 • Almış olduğunuz engelin bir sebebi de son günlerde güvenilir olmayan bir siteye hesabınız ile giriş yapmış olma ihtimalinizdir.
 • Bu tarz güvensiz sitelere kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaptığınızda hesabınız geçici olarak engellenmiş olacaktır.
 • Ayrıca engelin yanında başka sorunlarla da karşılaşabilirsiniz.
 • Kişisel bilgileriniz dolandırıcıların eline geçip zarara uğrayabilirsiniz.
 • İnstagram için sizlere vaatlerde bulunan uygulamalardan ve sitelerden uzak durmanızı ve çok daha dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz.
 • Sayısız takipçi, beğeni ve yorum hilesi sunan programları telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirdiğinizde hesabınız büyük ihtimal kısa süreliğine engellenecektir.

Bu tarz sebeplerden kaynaklı erişim engeliyle karşılaştığınızı düşünüyorsanız ilk olarak hesabınızın şifresini sıfırlayarak daha önce kullanmadığınız bir şifre belirlemektir. Şifrenizi değiştirdiğinizde engeliniz kaldırılmış olacaktır. Kişisel bilgilerinize ve hesabınıza zarar verebileceğiniz düşündüğünüz uygulama ve sitelerden uzak durmanızı öneririz.

İnstagram Yorum Engeli Kaldırma

İnstagram yorum engeli, uygulama tarafından kullanıcıları kötü içerikli, hakaret gibi yorumlardan korumak üzere geliştirilen özelliktir. Yorum engeli uygulaması ayrıca bir gün içerisinde çok fazla sayıda yorum yapılması sonucun da ilgili kullanıcıya uygulanır. Yorum engeli tıpkı takip engeli gibi benzer mantıkta çalışır. Bu engelin ortaya çıkması kötü amaçlı yorumlar yapılmasıdır. Ancak bazen kişiye ve gönderiye çok fazla sayıda yorum yaparsanız uygulama sizi spam olarak algılar. En az 24 saat en fazla 72 saat boyunca başkalarının gönderisine yorum yapmanızı engeller. Bu durumda yorum engelini kaldırma için yapmanız gereken takipçi engeli ile aynı şekilde, yorum yapmaya çalıştığınız da karşınıza çıkan uyarı mesajına tıklayarak “bizimle paylaş” butonundan destek almanızdır. Ardından neden yorum engelinizin daha erken kaldırılması gerektiği hakkında ayrıntılı bir ileti göndermelisiniz. Instagram gibi kalabalık bir sosyal medya uygulaması bu tip güvenlik önlemlerine önem verir. Çünkü kullanıcıların daha sağlıklı ve verimli bir sosyal medya hizmeti alması için bu uygulamalar gereklidir. Ancak bazen bu engelleme yorumlarını art niyetli yapmayan kişiler için de uygulanabiliyor. Bu sorun ile karşılaştığınızda ise destek ve sorun bildir butonu ile çözümleyebilirsiniz.

instagramda engel yemeden takip etme
İnstagram Engeli Süreleri Nelerdir?

Dilerseniz instagram gizli profil görme araştırmalarınızı linkimizden görüntüleyebilirsiniz.

İnstagram Gizli Hikaye İzleme yöntemini incelemeyi unutmayın. Gizlice tüm hikayeleri izleyebilirsiniz. 🙂

EDİTÖR TAVSİYESİ

2 Yorum

 1. Yakın arkadaşlarımı takip ederken takip engeli yedim lütfen yardımcı olur musunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 3 =

Başa dön tuşu