Sosyal Medya

Tik Tok’ta Canlı Yayın Nasıl Açılır? 2023 (Engelsiz Yayın Fırsatı)

Son zamanların en popüler uygulamalarından olan Tiktok’ u kullanıyor musunuz? Hala telefonunuzda yoksa çok şey kaybetmişsiniz demektir. Tiktok kısa videolar çekilen bir uygulamadır. Bu özelliği ile Snapchat’e benzetilebilir. Musical.ly olarak bilenlerimiz de olabilir. Ancak bu eski ismidir. Yeni sürümü ile birlikte pek çok özellik eklenmiştir. Mevcut efektler ile video çekebilir ya da canlı yayın yapabilirsiniz. Bu içeriğimizde adım adım Tiktok’ ta nasıl canlı yayın yapabileceğinizi, şartlarını, başkasının yayınını nasıl izleyeceğinizi, canlı yayına nasıl istek atacağınızı, kaç takipçiden sonra canlı yayın açılır? Anlatacağız. Tiktok’ta canlı yayın açabilmek için Live.ly uygulamasına sahip olmanız gerekiyor. İşte detayları!

Tiktok Nedir?

Tiktok evrensel videoların yer aldığı bir topluluk olarak tanımlanabilir. Çekeceğiniz videolar ile yaşadığınız anları ölümsüzleştirebilir ve bunları dünya çapında bir kitleyle paylaşabilirsiniz. Videoların efekt bölümleri bulunmaktadır. Etiket ve çıkartmalar ile birlikte de videolarınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tiktok, 2017 yılının son aylarında ByteDance isimli Çinli bir firma tarafından kuruldu. Musical.ly ismi ile oluşturulan uygulama yeni sürümü ile Tiktok ismini aldı. Vine adı verilen video paylaşım platformuna çok benzetilmektedir. En az 15 saniye en fazla da 1 dakika videolar çekebilirsiniz.

Videonun yanı sıra uygulama ile müzik ve fotoğraf da paylaşılabiliyor. Yapılan araştırmalara göre İOS’ ta en çok indirilen uygulama Tiktok oldu. Uygulamayı mobil cihazınıza yüklediğiniz andan itibaren sizin için hazırlanmış olan videoları izleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak beğendiğiniz sesleri çekeceğiniz videolara ekleyebilirsiniz. Ayrıca uygulamada güzellik efektleri de bulunmaktadır. Emojiler ile de videolarınızı daha renkli hale getirebilirsiniz. ?

Tiktok’a Nasıl Kayıt Olabilirim?

Tiktok, ücretsiz bir video uygulamasıdır. Bu uygulamayı kullanabilmek için mobil cihazınıza yüklemeniz gerekmektedir. Programın android ya da app sürümleri mevcuttur. Aşağıdaki linklere tıklayarak mobil cihazınıza bu uygulamayı indirebilir ve kayıt aşamasını tamamladıktan sonra siz de video çekme, canlı yayın yapma ayrıcalıklarından faydalanabilir ve videolarınızı çok fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

tiktok
Tiktok

Android cihazınıza Tiktok’ u indirmek için tıklayınız.

İOS sürümünü indirmek için tıklayınız.

İndirerek yükledikten sonra yapılması gereken kayıt olmaktır. Facebook, instagram, twitter, gmail üzerinden kayıt yapabileceğiniz gibi sizden istenen bilgi alanlarını doldurarak da kolayca kayıt olabilirsiniz. Kayıt olmak için doğum tarihi, telefon numarası ya da e-posta bilgisini girmeniz gerekiyor. Telefon numarası ile kayıt olursanız kısa mesaj olarak numaranıza 4 haneden oluşan bir kod gönderiliyor. Mail adresinin gönderilmesi durumunda ise, yine adresinize bir aktivasyon linki geliyor.  Bu şekilde doğrulama yaparak hesabınızı açabilirsiniz.

tiktok-kayıt
Tiktok Kayıt

Kayıt olduktan sonra kullanıcı adı ve şifre ile kayıt olmanız ve sayfanıza takipçi eklemeniz gerekiyor. Aynı diğer sosyal medya paylaşım sitelerinde olduğu gibi Tiktok’ ta da takipçi kasma programları mevcuttur. Bunlar yardımı ile daha çok kişinin sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Tiktok uygulamasından kendi oluşturduğunuz profile girerek bilgilerinizi de güncelleyebilirsiniz. Profil + bölümünü tıklayarak rehberinizdeki ya da sosyal medya hesaplarınızdaki kişilere ulaşabilirsiniz. Buradan tüm tanıdığınız kişileri hesabınıza aktarabilirsiniz.

Ayrıca internet üzerinden belirli bir tutar karşılığında takipçi artırma programlarını da satın alabilirsiniz.

Tiktok Canlı Yayın Nasıl Açılır?

Tiktok uygulaması üzerinden nasıl canlı yayın açacağınızı sizler için anlattık;

 • İlk olarak TikTok uygulamasını açın.
 • Sonrasında hesabınıza giriş yapın.
 • Anasayfa da bulunan alt orta bölümde + (artı) işaretine dokunun.
 • Kaydetme seçeneğinde bulunan ‘‘Canlı” butonuna tıklayın.
 • Canlı akışınızın başlığını yazın.
 • Ardından ”Canlı Yayına Geç” seçeneğine tıklayın.
 • İşte bu kadar!
 • Bu şekilde tiktok üzerinden canlı yayın açabilirsiniz.

Tiktok’ta Kaç Takipçiden Sonra Canlı Yayın Açılır?

Tiktok’ta içerik, video, resim gibi paylaşımlarınız için belirli bir kitle sayı ve kısıtlaması yoktur. Fakat yayın yapmak için belirli bir kitleye ve takipçi sayısına ulaşmanız gerekmektedir. Kullanıcıların tiktok 1000 takipçi olmadan canlı yayın açması mümkün değildir. 1000 takipçiye ulaştıktan sonra tiktok üzerinden sınırsız canlı yayın yapabilirsiniz. Hemen TikTok Takipçi Arttırma Hilesini kullanarak takipçinizi arttırın ve canlı yayın keyfinize başlayın.

Tiktok Canlı Yayın Açma Şartları

Yukarıda belirttiğimiz yayın açma adımlarını uyguladığınız halde canlı yayın yapamıyorsanız bunun bir kaç sebebi olabilir;

 • İlk olarak Tiktok hesabınıza bu özelliğin gelip gelmediğini kontrol edin.
 • Takipçi sayınızın en az 1000 kişi olması gerekir ki canlı yayın yapabilesiniz.
 • Birde 16 yaşından büyük olmanız gerekir.
 • Tiktok 16 yaşından küçük kişiler için yayın açmaya izin vermez.
 • Birde tiktokta 13 yaşından küçükler kullanıcı olamıyorlar.
 • Bu şartları taşımayan kişiler yayın açamazlar.

Bilgisayardan Tiktok Canlı Yayın Açma ve İzleme

Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan başkasının canlı yayınını nasıl izleyeceğinizi anlattık. Tiktok canlı yayınlarınızı izleyebilir ve sizlerde yayın açabilirsiniz. Bununla beraber beğeni ve yorumda yapabilirsiniz.

 • Bilgisayarınıza Bluestacks’ı indirin.
 • İndirme işlemi sonrasında Tiktok’u indirin.
 • Hesabınıza giriş yapın.
 • Tiktok Gelen Kutunuza giriş yapın.
 • Canlı yayın yapan kişileri buradan görebilir ve izleyebilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek ise arama butonuna Tiktok yayınını izlemek istediğiniz kişinin adını yazarak profiline gidebilirsiniz.
 • Bu kişi canlı yayın yapıyor ise profil resminin üzerinde LIVE yazan pembe bir daire bulunur.
 • LİVE üzerine tıkladığınızda canlı yayın açılacaktır.
 • Bilgisayardan tiktok canlı yayın izlemeye başlayabilirsiniz.
 • Aynı şekilde yayın açmak için bu adımları takip edin.
 • Sonrasında anasayfada bulunan + işaretine tıklayın.
 • Canlı Yayına Geç bölümüne tıklayın.
 • Kameranız açılacak ve yayınınız başlayacaktır.
 • Bilgisayarınız üzerinden sınırsız bir şekilde yayın yapabilirsiniz.

Tiktok’ta Canlı Yayına Nasıl İstek Atılır?

Tiktok uygulamasında canlı yayın yapan kişinin yayınına istek atmanın nasıl olduğu araştırılmaktadır. Yayına misafir alabilir ve iki yada daha çok kişi ile canlı yayın yapabilirsiniz. Canlı yayına istek atmak için yayın yapan kişinin profiline girin ve yayına tıklayın. Sonrasında ekranda bulunan yayına istek at butonuna tıklayın. İsteğiniz kabul edildiğinde canlı yayına bağlanabilirsiniz.

Tiktok’ta Canlı Yayına Nasıl Misafir Alınır?

Yayın esnasında bir başka birini yayına nasıl alacağınızı anlatalım;

 • Tiktokta canlı yayınızı açınız.
 • Sol alt bölümde bulunan sonsuzluk kısmına tıklayın.
 • Canlı yayına katılmasını istediğiniz kişiyi seçin veya ismini yazın.
 • Karşı taraf yayın istediğinizi kabul eder ise iki kişilik yayınınız bir kaç dakika içinde başlayacaktır.
 • Doya doya yayın yapabilirsiniz.

Tiktok Başkasının Canlı Yayını Nasıl İzlenir?

Tİktok üzerinden sevdiğiniz birinin canlı yayınını izlemek çok kolay! Hemen uygulamaya girerek arama bölümünden yayınını izlemek istediğiniz kişinin adını aratın ve profiline giriş yapın. Kişinin canlı yayında olup olmadığını profil resminin üzerinde halka şeklinde LİVE yazan bir görüntülü olacaktır. Resmin üzerine tıkladığınızda bilgisayardan ve telefon üzerinden istediğiniz kişilerin yayınlarını tiktoktan bu şekilde izleyebilirsiniz.

Tiktok Canlı Yayın Açmak Ücretli Midir?

Tiktok üzerinden canlı yayın açmak için bir ücret ödemenize gerek yoktur. Hiçbir ödeme yapmadan istediğiniz kadar canlı yayın açabilir ve sohbet edebilirsiniz.

Tiktok’ a Video Ekleme

Kayıt aşamasını tamamladıktan sonra ekran ortasında bulunan (+) butonuna tıklayarak video ekleyebilirsiniz. + butonuna basınca aşağıdaki pencere açılacaktır. Efektler, video çekme ve video yükleme butonlarından efekt ekleyebilir, video çekebilir ya da daha evvel çekmiş olduğunuz videoları hesabınıza yükleyebilirsiniz.

Efektler bölümünde pek çok efekt vardır. Trending bölümünde en çok kullanılan, dukkanacmak.com face filters bölümünde yüz filtreleri bulunmaktadır. Ayrıca 3d mask bölümünden de 3 boyutlu maskeleri indirerek videolarınıza ekleyebilirsiniz. For cats bölümündeki efektleri de Tiktok‘ un çok meşhur hayvan videoları gibi videolar çekmek için kullanabilirsiniz. Ekranında sağ bölümünde ise ayarlar bölümü bulunmaktadır. Bunlardan ilkine tıklayarak ön veya arka kamera değişikliği yapabilirsiniz.

Sayfanın üst bölümünde ses seç butonu bulunmaktadır. Buradan Türkçe ve yabancı şarkılara ulaşabilir ya da kütüphanede mevcut olmayan şarkıları cihazınızdan yükleyebilirsiniz. Ses bölümünde pek çok dublaj sesi de bulunmaktadır. Buralardan pek çok kişi dublaj yapmakta ve çok sayıda takipçi kazanmaktadır. Ayrıca Tiktok sayfaya reklam alarak para kazanabileceğiniz de bir uygulamadır. Bu özelliği instagram hesaplarında fazla sayıda takipçi elde ederek ürün tanımı yapan kişilere benzetebiliriz. Zaten bu kişilerin genel olarak Tiktok hesapları da bulunmaktadır. Ayrıca burada çekmiş olduğunuz videoları cihazınıza kaydedebilir ve diğer sosyal medya paylaşım sayfalarında da kolayca paylaşabilirsiniz. Tabi bu aşamada aklınıza bir de videomu izleyen kişileri görebilir miyim diye bir soru gelebilir.

Henüz Tiktok’ un instagram, whatsapp ya da facebook‘ ta olduğu gibi izleyen kişilerin görülebilmesi özelliği bulunmamaktadır.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu