Tik Tok Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Tik Tok Canlı Yayın Nasıl Yapılır?
15 Ekim 2018 tarihinde eklendi.

Son zamanların en popüler uygulamalarından olan Tiktok’ u kullanıyor musunuz? Hala telefonunuzda yoksa çok şey kaybetmişsiniz demektir. Tiktok kısa videolar çekilen bir uygulamadır. Bu özelliği ile Snapchat’ e benzetilebilir. Musical.ly olarak bilenlerimiz de olabilir. Ancak bu eski ismidir. Yeni sürümü ile birlikte pek çok özellik eklenmiştir. Mevcut efektler ile video çekebilir ya da canlı yayın yapabilirsiniz. Bu içeriğimizde adım adım Tiktok’ ta nasıl canlı yayın yapabileceğinizi anlatacağız. Tiktok’ ta canlı yayın çekebilmek için Live.ly uygulamasına sahip olmanız gerekiyor.

Tiktok Nedir?

Tiktok evrensel videoların yer aldığı bir topluluk olarak tanımlanabilir. Çekeceğiniz videolar ile yaşadığınız anları ölümsüzleştirebilir ve bunları dünya çapında bir kitleyle paylaşabilirsiniz. Videoların efekt bölümleri bulunmaktadır. Etiket ve çıkartmalar ile birlikte de videolarınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tiktok, 2017 yılının son aylarında ByteDance isimli Çinli bir fima tarafından kuruldu. Musical.ly ismi ile oluşturulan uygulama yeni sürümü ile Tiktok ismini aldı. Vine adı verilen video paylaşım platformuna çok benzetilmektedir. En az 15 saniye en fazla da 1 dakika videolar çekebilirsiniz.

Videonun yanı sıra uygulama ile müzik ve fotoğraf da paylaşılabiliyor. Yapılan araştırmalara göre İOS’ ta en çok indirilen uygulama Tiktok oldu. Uygulamayı mobil cihazınıza yüklediğiniz andan itibaren sizin için hazırlanmış olan videoları izleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak beğendiğiniz sesleri çekeceğiniz videolara ekleyebilirsiniz. Ayrıca uygulamada güzellik efektleri de bulunmaktadır. Emojiler ile de videolarınızı daha renkli hale getirebilirsiniz.

Uygulamada düzenleme araçları paneli bulunmaktadır. Ekleyeceğiniz videoları bu sayede kesebilirsiniz. Birleştirebilir ya da kırpabilirsiniz. Mevcut filtrelere sürekli olarak güncelleme gelmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra yaşayacağınız her türlü sıkıntı için feedback@tiktok.com adresine geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Ayrıca yeni sürüm ile birlikte canlı yayın uygulaması olan live.ly de kapatıldı. Bu anlaşma maddeleri arasında yer almaktaydı.

Tiktok’ a Nasıl Kayıt Olabilirim?

Tiktok, ücretsiz bir video uygulamasıdır. Bu uygulamayı kullanabilmek için mobil cihazınıza yüklemeniz gerekmektedir. Programın android ya da app sürümleri mevcuttur. Aşağıdaki linklere tıklayarak mobil cihazınıza bu uygulamayı indirebilir ve kayıt aşamasını tamamladıktan sonra siz de video çekme, canlı yayın yapma ayrıcalıklarından faydalanabilir ve videolarınızı çok fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Tik Tok Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Tiktok

Tiktok

Android cihazınıza Tiktok’ u indirmek için tıklayınız.

İOS sürümünü indirmek için tıklayınız.

İndirerek yükledikten sonra yapılması gereken kayıt olmaktır. Facebook, instagram, twitter, gamil üzerinden kayıt yapabileceğiniz gibi sizden istenen bilgi alanlarını doldurarak da kolayca kayıt olabilirsiniz. Kayıt olmak için doğum tarihi, telefon numarası ya da e-posta bilgisini girmeniz gerekiyor. Telefon numarası ile kayıt olursanız kısa mesaj olarak numaranıza 4 haneden oluşan bir kod gönderiliyor. Mail adresinin gönderilmesi durumunda ise, yine adresinize bir aktivasyon linki geliyor.  Bu şekilde doğrulama yaparak hesabınızı açabilirsiniz.

Tik Tok Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Tiktok

Tiktok Kayıt

Kayıt olduktan sonra kullanıcı adı ve şifre ile kayıt olmanız ve sayfanıza takipçi eklemeniz gerekiyor. Aynı diğer sosyal medya paylaşım sitelerinde olduğu gibi Tiktok’ ta da takipçi kasma programları mevcuttur. Bunlar yardımı ile daha çok kişinin sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Tiktok uygulamasından kendi oluşturduğunuz profile girerek bilgilerinizi de güncelleyebilirsiniz. Profil + bölümünü tıklayarak rehberinizdeki ya da sosyal medya hesaplarınızdaki kişilere ulaşabilirsiniz. Buradan tüm tanıdığınız kişileri hesabınıza aktarabilirsiniz.

Ayrıca internet üzerinden belirli bir tutar karşılığında takipçi artırma programlarını da satın alabilirsiniz.

Tiktok’ a Video Ekleme

Kayıt aşamasını tamamladıktan sonra ekran ortasında bulunan (+) butonuna tıklayarak video ekleyebilirsiniz. + butonuna basınca aşağıdaki pencere açılacaktır. Efektler, video çekme ve video yükleme butonlarından efekt ekleyebilir, video çekebilir ya da daha evvel çekmiş olduğunuz videoları hesabınıza yükleyebilirsiniz.

Efektler bölümünde pek çok efekt vardır. Trending bölümünde en çok kullanılan, face filters bölümünde yüz filtreleri bulunmaktadır. Ayrıca 3d mask bölümünden de 3 boyutlu maskeleri indirerek videolarınıza ekleyebilirsiniz. For cats bölümündeki efektleri de Tiktok’ un çok meşhur hayvan videoları gibi videolar çekmek için kullanabilirsiniz. Ekranında sağ bölümünde ise ayarlar bölümü bulunmaktadır. Bunlardan ilkine tıklayarak ön veya arka kamera değişikliği yapabilirsiniz.

Tik Tok Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Tiktok

Tiktok video çekme

2. buton ise hız ayarıdır. Burada 0.1 x, 0.5 x, 1x, 2x, 3x gibi seçenekler bulunmaktadır. Bunlar videoları hızlı ya da yavaş çekimde çekebilmenizi sağlamaktadır.

Yıldızlı 3. kısım ise güzellik modunu açıp kapatmaya yaramaktadır.4. buton ise videolarınıza renk efekti katmaktadır. Normal, F, S, B ve V kategorileri bulunmaktadır. Bu harflerin alt başlıkları da bulunmaktadır. Ayrıca video çektiğiniz sayfayı sağa ya da sola kaydırdığınızda yine bu efektlere ulaşabilirsiniz.

5. buton ise zamanlamadır. Seçtiğiniz saniye kadar, video butonuna tıkladıktan sonra zamanlayıcı açılır ve bu süre dolduktan sonra video çekilmeye başlar. Hazırlık aşamalarında kullanılabilecek bir özelliktir. Ayrıca Tiktok’ ta video çekebilmek için video çekme butonuna sürekli olarak parmağınızı basılı tutmanız gerekir. Ancak zamanlama butonu bu yükü üzerinizden kaldırmaktadır. Zamanlayıcı sayesinde video kendiliğinden başlamaktadır.

6. buton ise iki ayardan oluşmaktadır. Bunlardan biri zamanlama diğeri de flash ayarıdır. 15 saniyelik ve 60 saniyelik video ayarlarınızı buralardan yapabilirsiniz.

Son olarak sayfanın üst bölümünde ses seç butonu bulunmaktadır. Buradan Türkçe ve yabancı şarkılara ulaşabilir ya da kütüphanede mevcut olmayan şarkıları cihazınızdan yükleyebilirsiniz. Ses bölümünde pek çok dublaj sesi de bulunmaktadır. Buralardan pek çok kişi dublaj yapmakta ve çok sayıda takipçi kazanmaktadır. Ayrıca Tiktok sayfaya reklam alarak para kazanabileceğiniz de bir uygulamadır. Bu özelliği instagram hesaplarında fazla sayıda takipçi elde ederek ürün tanımı yapan kişilere benzetebiliriz. Zaten bu kişilerin genel olarak Tiktok hesapları da bulunmaktadır. Ayrıca burada çekmiş olduğunuz videoları cihazınıza kaydedebilir ve diğer sosyal medya paylaşım sayfalarında da kolayca paylaşabilirsiniz. Tabi bu aşamada aklınıza bir de videomu izleyen kişileri görebilir miyim diye bir soru gelebilir. Henüz Tiktok’ un instagram, whatsapp ya da facebook‘ ta olduğu gibi izleyen kişilerin görülebilmesi özelliği bulunmamaktadır.

Tiktok’ ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Sosyal paylaşım sitelerinin artık hemen hemen hepsinde canlı yayın özelliği bulunuyor. Peki acaba Tiktok’ tan canlı yayın çekilebiliyor mu? Bu konu ile ilgili youtube‘ da pek çok video bulunuyor. Ancak videoların çoğu eski olduğu için gerçeği yansıtmıyor. Geçen yıl musical.ly’ den canlı yayın yapmak için live.ly isimli uygulamayı yüklemeniz ve bu uygulama üzerinden canlı yayın yapmanız gerekiyordu. Ancak musical.ly ile Tiktok’ un birleşmesi üzerine firmalar arası yapılan anlaşma gereği live.ly kapatıldı.😱Bu akıllara artık Tiktok’ ta canlı yayın yapılmıyor gibi bir düşünceyi getirebilir. Artık canlı yayın yapabilmek için herhangi bir uygulama ya da eklenti yüklemeye gerek kalmıyor.

Aşağıdaki videoda canlı yayına nasıl geçileceği bir Tiktok kullanıcısı tarafından detaylı olarak anlatılmaktadır;

Video ekleme çubuğunun yanında bulunan live seçeneğinden canlı yayına girebilirsiniz. Ancak bu aşamada bir problem var dediğinizi duyar gibiyim. Tiktok’ ta canlı yayın çekebilmek için takipçi sayınızın 1000 olması gerekiyor. Şayet takipçilerinizi artırdıysanız ve bu sayıya ulaştıysanız live seçeneği aktif olmuş olacak ve bir başlık ekleyerek canlı yayına girebilmiş olacaksınız. Zamanlayıcı özelliğini yine bu aşamada devreye sokabilirsiniz. Tiktok fenomeni olarak canlı yayın çekebilirsiniz.

Kullanıcılar tarafından canlı yayın özelliğinin belirli bir sayıya kadar aktif olmaması ilk aşamada programın acemileri için bir hata olarak nitelendirebilebilir. Live açılmıyor, canlı yayın çalışmıyor gibi aramalar ile kullanıcılar pek çok sayfada bu soruna çözüm arıyor. Ancak bu bir sorun değil, uygulamanın bir politikası olarak karşımıza çıkıyor. Bazı video anlatımlarında canlı yayın yapabilmek için takipçi sayısının 100 bin/ 100 k olması gerektiğinden bahsediliyor. Ancak bunun doğru bir ifade olmadığını tekrar belirtelim. Yine pek çok kullanıcı uygulama store’ larda live.ly uygulamasını aratarak indirmeye çalışıyor. Ağustos 2018 itibari ile bu uygulama da artık kullanılmıyor.

 Tiktok’ un Diğer Özellikleri

Tiktok’ ta video çekme özelliğinin yanı sıra pek çok özellik bulunuyor. Sesli konuşma ve mesajlaşma özellikleri ile takipçileriniz ile mesajlaşabilir ya da takip ettiğiniz kişilere mesaj gönderebilirsiniz. Mesajlarda sticker adı verilen çıkartmaları da kullanabilirsiniz. Bu mesajlaşma özelliği sayesinde hem ücretsiz hem de anlık mesajlaşabileceksiniz.

Tiktok’ un diğer özelliği ise kulüp kurulabilmesi. Bu kulüpler sadece video çekmek için fikir beyan etmek ve fikir yaymak için de kullanılabiliyor. Ayrıca whatsapp’ taki gruplara benzetilebilecek bu özellik sayesinde toplu mesaj da gönderebiliyorsunuz.

Tiktok işletim sistemi ile de iletişim kurabilen bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Windows‘ la uyumlu olması sayesinde dosya transferi kolayca yapılabiliyor. Yani mobil cihazlardaki sürümlerinin yanı sıra işletim sistemi üzerinden de rahatça kullanımı mümkündür. Ayrıca depolama özelliği sayesinde çektiğiniz videolara yıllar sonra da ulaşabilirsiniz. Tabi profil fotoğraflarınızı da depolamanız mümkündür. 100’ den fazla emoji ve efekt sayesinde videolarınızı çok renkli hale getirebilirsiniz. Ayrıca arkadaş listenizi kimsenin görmenizi istemiyorsanız gizleyebilirsiniz. Kullanıcı ismini bildiğiniz kişilere de takip isteği gönderebilirsiniz.

Tiktok sayesinde çok fazla takipçi elde edebilir, ürün tanıtımı ile para kazanabilirsiniz. Dünyanın her yerinden insana videolarınızı ulaştırabilir, hatta ünlü bile olabilirsiniz. 🤣

BENZER İÇERİK: Tiktok’ ta Nasıl Ünlü Olunur?

Tik Tok Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Tiktok

Tiktok’ tan mesaj ve toplu mesaj da göndermek mümkün.

Tiktok Hesabımı Silebilir Miyim?

Tiktok hesabınızı kullanmak istemiyorsanız kalıcı olarak silmeniz mümkündür. Ancak silme işlemini tamamladıktan sonra aynı kullanıcı ismi ve şifre ile hesaba giriş yapamazsınız. Yani yeniden kayıt olmanız gerekiyor. Profil sayfanıza girin. Gizlilik ayarlarına tıklayın. Hesabı yönet seçeneğinden “hesabınızı kaldırmayı mı düşünüyorsunuz?” başlığını tıkladıktan sonra izlemeniz gereken yollar anlatılacaktır. Bu aşamaları tamamladıktan sonra hesabınız tamamen kaldırılmış olacaktır. Bu demek oluyor ki daha evvel yayınlamış olduğunuz videolar da tamamen silinecektir.

Siz de mobil cihazınıza Tiktok uygulamasını yükleyerek keyifli videolar çekebilir ya da hayranı olduğunuz kişileri takip edebilirsiniz. Canlı yayına geçebilmek için ise takipçi sayınızı 1000 kişi yapmanız gerektiğini unutmayın. Keyifli paylaşımlar dileriz. 😎Oy ver!
[Total: 0 Average: 0]
Tik Tok Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Kerim dedi ki:

  Numaramla Giriş Yapıyorum Hesabı askıya alındı üzgünüz hesap bulunamadi yazıyor Okadar emegim şimdi Çöpemi gitti hesabımı Askıdan Alırsanız sevinirim saygılarımla

 2. Esra dedi ki:

  Ben 1dk 5.k olsun yani hayranlar takipçiler olsun bende !

  1. Esra dedi ki:

   Nasıl ulaşa bilirim nezaman 5.k hayranlar olujak ?

Sayfa başına git