Sosyal Medya

İnstagram’ da Fotoğraf Şikayet Etme ve Kaldırma Yöntemi 2023

İnstagram da fotoğraf şikayeti ve kaldırma yöntemlerini mi arıyorsunuz? Tüm detaylı bilgileri buradan alabilirsiniz. Fotoğraf şikayet etme, kaldırma, şikayet etme, bildirim gider mi gitmez mi? Devam ederek tüm hepsi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnstagram’ da Fotoğraf Şikayeti Nasıl Yapılır?

İnstagram’ da fotoğraf şikayet etme ve kaldırma yöntemini sizler için araştırdık. Sizi rahatsız eden bir resim mi şikayet etmek istiyorsunuz? Veya izinsiz fotoğrafınız mı kullanılıyor? Yazımızı inceleyerek ve adımları takip ederek gereken tüm işlemleri uygulayabilirsiniz. İnstagram gizlilik ilkelerini ve güvenlik ilkelerini oldukça korumaktadır. Ve şikayetiniz oldukça önemseyecektir. Eğer şikayetiniz topluluk kurallarını ihlal ediyorsa hemen şikayetinizi oluşturun. Topluluk ihlali bir içerik varsa ve içerikleri paylaşan hesabın sahibi olan kişiyi veya gönderisini şikayet edebilirsiniz. Bu yöntemi nasıl uygulamanız gerektiği hakkında tüm bilgileri sizin için araştırdık. Aşağıda görebilirsiniz!

  • Bir kişinin hesabını veya fotoğrafını şikayet edecekseniz kişinin profiline gidin.
  • Kullanıcı adının yanındaki üç nokta veya çizgiye tıklayın.
  • Açılan sayfada seçenekler önünüze çıkacak.
  • Kullanıcıyı şikayet et‘ seçeneğine tıklayın.
  • Gönderiyi şikayet etmek için ‘uygunsuz içeriği şikayet et‘ kısmına tıklayın.
  • Ekranda çıkacak olan talimatları inceleyin ve devam edin.

Şikayet ettiğiniz içeriğin gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra 24 saat içerisinde işlem yapılarak geri dönüşü sağlanmaktadır. Bu tarz uygunsuz içeriklerin paylaşma aşamasında yapılan açıklama şu şekildedir;

Çıplak veya müstehcen fotoğraf/video paylaşmak İnstagram’ ın Topluluk Standartları’ na aykırıdır.” Bu tarz paylaşımlarda ciddi yasal sonuçlar doğuracağını bilmeniz büyük önem taşımaktadır. Buna benzer bir durumla karşılaştığınız da şikayet seçeneğini kullanabilirsiniz.

İnstagram’ da Fotoğraf Şikayeti Nasıl Yapılır?
Fotoğraf şikayet etme, kaldırma, şikayet etme

İnstagram’ da İzinsiz Fotoğraf Paylaşma Şikayet

Fotoğrafınızı izinsiz kullanan kişilere mesaj atarak gönderiyi kaldırmanızı talep ettiğinizde sizi umursamayabilirler. Bu durumda bu fotoğraf orada kalacak diye bir kaide yok. Hemen yasal yollara başvurabilirsiniz. İlk olarak instagramın gizlilik haklarını koruma ihlaline bildiri yapın. Burada karşınıza çıkacak formu doldurun. Burada size, içeriğin ne olduğunu, şikayet ettiğiniz fotoğrafın bağlantısını, kimin fotoğrafta göründüğünü, kaç yaşında olduğunuzu, hangi Ülke’ den şikayet ettiğinizi, e posta adresinizi, ve fotoğraf ihlalinin detaylarını not olarak bildirip gönderin. Daha sonra hemen bu içerik kayda alınarak incelenecektir. 24 saat içerisinde hemen kaldırılacaktır. Ayrıca birinin sizin fotoğraflarınızı izinsiz olarak kullandığını düşünüyorsanız yapmanız gereken şey profilinizin gizlilik ayarlarını kontrol etmek ve profilinizi gizlemek ve paylaşımlarınızı güvence altına almak. İşte bu kadar!

İnstagram Fotoğraf Şikayeti ve Kaldırma Yöntemi

Burada yapmanız gereken ilk şey fotoğrafınızı paylaşan veya şikayet etmek istediğiniz fotoğrafın sayfasının adresini bulmak. Sonrasında şikayet butonu ile fotoğrafı şikayet edebilirsiniz. Daha sonra ise instagram bu fotoğrafı incelemeye alarak ihlal dışı gördüğünde hemen kaldıracaktır. Ancak baktınız ki bu yöntem işe yaramadı bir yöntem daha var. Yasal yollar ile fotoğrafı şikayet edebilir hatta komple profili kapattırabilirsiniz. Üç aşamalı yasal yol kullanabilirsiniz. Bunlardan bahsedelim.

  • Cimer’ e yazı yazarak toplum kurallarına ve gizliliğe aykırı olduğunu belirleterek bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz,
  • Veya ihbar edebilirsiniz. (Buradan kolaylıkla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.)
  • Savcılığa giderek dilekçe yazarak bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • İnstagram şikayet hattını kullanabilirsiniz.

İnstagram’ da Gönderi ve Profil Şikayet Edince Bildirim Gider mi?

Binlerce sosyal medya kullanıcısı bu konuyu merak etmektedir. Bu sorunun cevabı ise Hayırdır. Yani siz kimi şikayet ederseniz edin, hangi içeriği ve resmi şikayet ederseniz edin ettiğiniz kişiye ‘şu kişi sizi şikayet etti’ gibi bir şeyle karşılaşmazsınız. Bildirim asla karşı tarafa kimin şikayet ettiğiyle ilgili bilgi vermez. Bunu sadece siz görebilirsiniz. Zaten şikayet sonrasında instagram bunun bilgisini veriyor. Ama şikayet ettiğiniz profili bir daha görmeniz mümkün olmayacaktır. Ne kişi sizi ne de siz karşı tarafı göremezsiniz.

Biri Size Ait Fotoğraf mı Paylaşıyor?

İnstagram dünya üzerinde milyonlarca insan tarafından kullanılan bir sosyal medya platformudur. Tabi her şey her an kontrol edilecek ve yolunda gideceği söz konusu değildir. Bazen size ait fotoğraflar ortaya çıkabilir, izinsiz kullanılabilir. Şahsınıza ait resim ve videoları dukkanacmak.com kullanarak bir başkasına kötü amaçlı gönderilebilir. Bu durumda böyle düşünüyorsanız hemen fotoğrafı şikayet etmeniz gerekir. İlk olarak profilinizi gizli profil haline getirin. Sonrasında size istek gönderen kişilerin hemen isteklerini onaylamayın. Önce karşı tarafın profilini de inceleyin. Sonra güvenilir olup olmadığını test ederek reddedin veya kabul edin. Eğer tanıdığınız biri ise kabul edin. Böyle küçük önlemler ile kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

3 İnstagram Fotoğraf Şikayeti ve Kaldırma Yöntemi
Biri Size Ait Fotoğraf mı Paylaşıyor?

Veya profili şikayet edin içerikleri silinsin. Yada hesabı kapanabilir. Sosyal medya ile ilgili hazırlanan mevzuata bir göz atın!

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − three =

Başa dön tuşu