Sosyal Medya

WhatsApp Trafik İhbar Hattı 2023 (GÜNCEL NUMARALAR) Alo Şikayet

Whatsapp trafik ihbar hattı ile trafikte yaşanan dikkatsizlikleri, aksaklıkları ve hataları bildirebilmeniz mümkündür. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan Whatsapp trafik ihbar hattı ile trafikte gördüğünüz veya karşılaştığınız sorunları şikâyet edebilirsiniz. WhatsApp trafik ihbar hattı numaralarını kullanmak ücretsiz olup internet bağlantınızın olması yeterlidir. Hem sürücüler hem de yayalar bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Bu yazımızda, alo trafik ihbar hattı, trafik ihbar hattı Whatsapp, Whatsapp trafik ihbar hattı Ankara, Kayseri trafik Whatsapp ihbar hattı, alo trafik şikâyet, Bursa Trafik Whatsapp ihbar hattı, Kocaeli trafik Whatsapp ihbar hattı, Whatsapp trafik ihbar hattı İstanbul, EGM trafik ihbar, Antalya trafik ihbar ve daha birçok konu hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Tüm bu merak edilen konulara değinmeden önce, trafikte sıkça yapılan trafik kurallarından bahsedelim.

En Sık Yapılan Trafik Kural İhlalleri

Son derece dikkatli olunması gereken trafikte, kimi zaman kontrolünüz dışında olaylar gerçekleşebilmektedir. Trafik kural ihlalleri ile karşılaştığınızda, herhangi bir kayba sebep olmadan ihbarda bulunmanız gerekir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Trafik Kuralları İhlalleri 2023 başlığı altında hazırlanan listede bulunan en sık trafik ihlalleri şunlardır:

 • Hatalı solama yapmak
 • Takip mesafesini korumamak
 • Kırmızı ışıkta geçmek
 • Araç kullanırken emniyet kemeri takmamak
 • Sinyal vermeden dönüş yapmak
 • Trafik işaretlerine uymamak
 • Alkollü şekilde araç kullanmak
 • Hız limitlerine uymayıp aşırı hız yapmak
 • Araç kullanırken telefon ile konuşmak
 • Geçiş önceliği kurallarına uymamak
 • Sinyal vermeden şerit değiştirmek
 • Yaya geçitlerinde, yayların geçiş önceliği hakkına uymamak

Online Trafik Kural İhlali Şikâyet Nasıl Yapılır?

Online trafik kural ihlali şikâyeti için ihtiyacınız olan iki şey vardır:

 • İhlali kanıtlayan fotoğraf
 • Trafik kural ihlalini kanıtlayan video kaydı

Whatsapp trafik ihbarı için gerekli olan yukarıdaki kayıtlar ile hatalı olan sürücü için hızlı bir şekilde cezai işlem uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Peki, trafik kural ihlali için online şikayet nasıl yapılır? Trafik kural ihlalini kanıtlayacağınız belgeleriniz ile beraber şikâyet işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

 • İl ya da ilçe Emniyet Müdürlüklerine trafik ihlalini kanıtlayan belgeler ile şikâyette bulunabilirsiniz.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web adresi üzerinden şikâyette bulunabilirsiniz.
 • Bakanlıklara ya da belediyelere bağlı olan resmi web sitelerinin şikâyet hatları üzerinden ihlali bildirebilirsiniz.
 • Kural ihlalinin meydana geldiği ile bağlı olan Whatsapp trafik ihbar hattı ile şikâyette bulunabilirsiniz.

WhatsApp Trafik İhbar Hattı Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Trafik İhbar Hattı 2023 ile Whatsapp platformu üzerinden trafik ihbarında bulunabilirsiniz. Bulunduğunuz ilin Whatsapp trafik ihbar numarasına, ihlale ait medya ve yazı göndererek şikâyette/ihbarda bulunabilirsiniz. Trafiği daha güvenli hale getirmek adına hayata geçirilen bu uygulama ile beraber, trafik ihlali yaptığını düşündüğünüz sürücünün ihlaline ait video veya fotoğrafı normal bir kullanıcı ile konuşuyormuş gibi ihbar hattına gönderebilirsiniz. Gönderim yaparken trafik ihlali hakkında bilgi vermeniz de gerekmektedir.

Whatsapp trafik ihbar hattı kullanımı için cep telefonunuza Whatsapp uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra internet bağlantınız olduğu sürece Whatsapp trafik ihbar hattını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Whatsapp Trafik İhbar Hattı Ankara

Başkent Ankara, trafik ihlalleri ile mücadele için Whatsapp ihbar hattını kullanmaktadır. Ankara Whatsapp trafik ihbar hattı 0552 155 06 06 olup ücretsiz olarak trafik ihlallerine dair bildirim ve şikâyette bulunulabilmektedir.

Kocaeli Trafik Whatsapp İhbar Hattı

Vatandaşlar tarafından sıklıkla aranan konulardan birisi de Kocaeli trafik Whatsapp ihbar hattıdır. Whatsapp trafik ihbar hattı Kocaeli için 0530 917 41 53’tür. Dilerseniz İl Emniyet Müdürlüklerine veya İlçe Emniyet Müdürlüklerine de ihbarda bulunabilirsiniz.

Whatsapp Trafik İhbar Hattı İstanbul

Whatsapp trafik ihbar hattı İstanbul için sıklıkla kullanılmaktadır. İstanbul, trafiğin en yoğun olduğu iller arasındadır ve Whatsapp trafik ihbar hattı sayesinde trafik sorunlarının en aza indirilmesi hedeflenmektedir. İstanbul Whatsapp trafik ihbar hattı numarası 0533 155 0155 ve 0552 153 00 34’tür.

Antalya Trafik İhbar Numarası

Antalya İl Emniyet Müdürlüğünün Whatsapp trafik ihbar hattı şu an için bulunmamaktadır. İhbarlarınız için 155@antalya.pol.tr Şikayetleriniz için : sikayet@antalya.pol.tr adresinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Whatsapp Trafik İhbar Hattı İzmir

İzmir ilimiz de trafiğin yoğun olduğu iller arasında yer almaktadır. İster sürücüler ister yayalar Whatsapp trafik ihbar hattını kullanabilmektedir. İzmir WhatsApp Trafik İhbar Hattı 0555 898 15 58’dir ve ücretsiz olarak hizmet verilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Online İhbarı Hattı Nasıl Kullanılır?

2023 Emniyet Genel Müdürlüğü Online İhbar Hattı ile 10 MB’a kadar trafik ihlallerine ait medya yüklemesi yapabilirsiniz. İhbar hattına fotoğraf veya video gönderebilirsiniz. Video ile ihbarda bulunacaksanız aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Videonuzun kayıt süresinin 15 saniyeden uzun olmamasına dikkat edin. Çünkü maksimum 10 MB video iletebilmeniz mümkündür.
 • Video kalitenizin iyi olması gerekmektedir. Burada kaliteden kasıt, videonun çözünürlüğüdür. Videonun çözünürlüğü ne kadar yüksek olur ise ihbar için görüntülerin daha net olması muhtemeldir.
 • Yapılan ihlali videoda net bir şekilde göstermeye çalışın. Örneğin aracın plakasının net bir şekilde göründüğünden emin olun.

Alo Trafik İhbar

Alo trafik ihbar hattı ile Türkiye’nin he yerinden şikayette bulunabilir, hatalı parkları, sinyalsiz şerit değiştirmeleri ve trafikte olumsuz olarak faaliyette bulunanları ihbar edebilirsiniz. Trafik ihbar hattı aşağıda yer almaktadır:

 • Alo 154 trafik hattı ile yaşanan olumsuzlukları ilgili personele iletebilmek mümkündü. Artık, bu hat kullanılmamaktadır.
 • 154 hattı 155 polis imdat ile birleştirilmiştir ve trafik şikâyetleri ve olası problemlerin tümü bu hatta iletilmektedir.
 • 155 ihbar hattı ile iletişime geçtiğinizde, sizden ihlalin yaşandığı yerin ayrıntılı adresi ve tarifi istenecektir.

Polis İhbar Mesaj Hattı

155 polis imdat servisi, engelli ve diğer vatandaşlara yönelik olarak 155 SMS ihbar servisi olarak da faaliyete geçirilmiştir. Polis ihbar mesaj hattı ile 155 Polis İmdat Acil Çağrı hattını arayarak yapılabilen tüm şikayetler ve ihbarlar, ücretsiz olarak 155’e SMS yani kısa mesaj gönderilerek de yapılabilmektedir.

WhatsApp Trafik İhbar Hattı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafik ihbar hattını hem sürücüler hem de yayalar kullanabilmektedir. Trafikte yaşanan sorunları bildirmek amacıyla kullanılan trafik ihbar hattı, asılsız ihbarlarda bulunan kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Bu durumda asılsız ihbar yaparak hattı meşgul eden kişilere ceza kesilmektedir. Whatsapp trafik ihbar hattını kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyler şunlardır: 

 • İhlal olayı hangi ilde gerçekleşiyor ise o ilin Whatsapp trafik şikâyet hattını kullanan.
 • Asılsız ihbarda bulunarak hem hattı hem de görevli personeli meşgul etmeyin.
 • İhlali kayıt altına aldığınızda, en geç 7 gün içerisinde ihbar hattına iletmeyi unutmayın.
 • İhbarda bulunacağınız sürücünün ihlal yaptığından kesinlikle emin olduktan sonra ihbar hattıyla iletişime geçin.
 • İhlalin kanıtını oluşturmayı atlamayın. Fotoğraf veya video çekerek ihlalin kaydını tutabilirsiniz.

Trafik İhlali Kısa Mesaj Atarak Şikâyet Edilir Mi?

Yazının başında bahsettiğimiz gibi, Whatsapp trafik ihbar hattını kullanırken, delil sunmanız gerekmektedir. Bu deliller arasında fotoğraf veya video olabilmektedir. Bu yüzden kısa mesaj atarak şikâyette bulunmanız olası değildir.

EGM Online İhbar Uygulaması

EGM online ihbar uygulaması ile, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi adresinde yer alan ‘’İhbar Formu’’ alanını doldurmanız gerekmektedir. Formda, yıldızlı alanların doldurulması zorunludur ve formun eksiksiz doldurulması son derece önemlidir. Formda il, ilçe, ad, soyad, telefon, e-posta, konu, olay yeri, açıklama ve ek belge gibi bilgiler istenilmektedir. EGM ihbar formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Trafik Şikâyet Whatsapp Hattı Çalışıyor Mu?

Günümüzde trafik şikâyet Whatsapp hattı kapatılmıştır. Şikayetler artık EGM online ihbar uygulaması üzerinden veya direkt olarak il/ilçe emniyetlerine başvuruda bulunarak yapılmaktadır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 4 =

Başa dön tuşu