Tarım ve Hayvancılık

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Modern Basınçlı Sulama Kredisi 2023 (7 Yıl Vadeli)

Ziraat bankası 7 yıl vadeli faizsiz 5 milyon lira Tasarruflu Sulama Kredisi verileceğini açıkladı. 7 yıl vadeli faizsiz 5 milyon lira kredi Ziraat bankası tarafından verilecek olan Tasarruflu Sulama Kredisi başvuruları 2023 yılında devam ediyor. Ziraat Bankası sulama kredisi başvuru şartları, faiz oranı nedir araştıran çiftçiler, sulama kredisi başvurusu nasıl ve nereden yapılacak sorularına cevap arıyor. İşte Ziraat Bankası sulama kredisi vadesi ve başvuru detayları…

Ziraat bankası 7 Yıl Vadeli 5 Milyon TL. Faizsiz Sulama Kredisi Başvurular Devam Ediyor!

Ziraat bankası tarafından Çks’ ye kayıtlı olan çiftçilere bağ bahçe ve tarım sulama faaliyetlerinde kullanılan malzeme ve ekipman alımlarında geçerli olacak şekilde faizsiz kredi kullandırıyor.

7 yıl vadeli Ziraat Bankası Sulama Kredisi:

7 yıl vadeli faizsiz krediden yararlanmak isteyen üreticiler, lisanslı ziraat mühendisi tarafından hazırlanan, bölge ve ilçe müdürlüklerinden onaylı projeler tarım için kullanılmışsa Ziraat Bankası’ndan kredi başvurusunda bulunabilirler.

Ziraat Bankası tarımsal pazarlama grubu başkanı Ferhat Pişmaf;

Kredi başvurusu hakkında;

Türkiye’nin kullanılabilir su kaynaklarının sınırlı düzeyde olduğunu belirterek, kullanılabilir suyun yaklaşık yüzde 70’nn tarımsal sulama amacıyla tüketildiğini ; Ziraat Bankası olarak hem ülkemizin su kaynaklarının daha verimli şekilde kullanılmasına hem de çiftçilerimizin modern basınçlı sulama sistemlerin uygun koşullarla alabilmelerine katkı sağlamak amacıyla Tasarruflu Sulama Kredisi‘ni üreticilerimize sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu sezon tarımsal sulama yapılmamasına rağmen sulama sistemlerinin artık sulama sezonuna hazır hale getirilmesi gerektiğini ve bu sistemler tasarlama, hazırlama ve kurma zamanının geldiğini, üretici ve firmaların bu sistemlere sahip olduğunu söyledi.

Basınçlı sulama sistemlerinden elde edilen maliyet tasarruflarına rağmen önemli verimlilik kazanımları sağlandığını vurgulayın: “Bu sistemlerin kullanımını ne kadar yaygınlaştırırsak su kaynaklarımızı da o kadar koruyabiliriz. Tasarruflu Sulama Kredisi’nin tüm tarım sektörüne ve çiftçilerimize hayırlı olması dileğiyle diyerek sözlerinin tamamladı.

Tasarruflu sulama kredisi kullandırılmasında amaç, tarımsal sulamada modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve su kaynaklarının daha verimli kullanılmasıdır. Ziraat bankası tarafından kullandırılacak olan kredi ile damlama ve yağmurlama sistemleri alınabilecek ve satın alınacak ekipmanların fatura bedelinin tamamına kadar kullandırılabilecek.

Üretici kullanacağı kredi için faiz ödemeyecek olup %100 sübvansiyonlu (faiz indirimli) olarak 5 milyon liraya kadar 7 yıl vadeli olarak krediye faizsiz bir şekilde alabilmesi için gerekli şartların sağlanması gerekiyor.

7 yıl vadeli olarak tamamı faizsiz bir şekilde kullandırılacak olan krediden yararlanmak isteyen üreticiler, yetkili bir Ziraat Mühendisine hazırlatacakları projelerini Tarım ve orman il, ilçe müdürlüklerine onaylatarak kredi için Ziraat Bankası’na başvurabilecek.

7 Yıl Vadeli 5 Milyon TL. Faizsiz Tasarruflu Sulama Kredisi Başvuruları

Ziraat bankası tarafından tarımsal faaliyetlerde finansman desteğine ihtiyaç duyan çiftçilere faizsiz kredi kullandırılmaktadır. TKK ve Ziraat bankası tarafından çiftçilere sağlanan faizsiz krediler arasında Modern Basınçlı sulama sistemi yatırımı için 5 milyon liraya kadar %75 faiz destekli yani sübvansiyonlu kredi verilmektedir. Yurtiçinde üretilen makine alımı yapanlar ise bu destekten %100 faiz indirimli olacak şekilde yani tamamen faizsiz olarak kredi alabileceklerdir. Faiz indirimlerinin %100’ü geçemeyecek şekilde düzenlenmesi ve faizsiz kredi kullanabilmek için gerekli şartların neler olduğu ise Resmi Gazete‘ de yayınlanan karar ile belirlenmiştir. Yayımlanan karar kapsamında modern basınçlı sulama sistemlerine yatırım yapacak olan çiftçiler için geçerli olacak kredi müjdesi çiftçilerin yüzünü güldürecektir.

İlgili Kararda belirtilen sıfır faizli basınçlı sulama kredisinin yüzde 100 faiz indirimli nasıl alındığını ve merak edilen tüm detayları konumuzda başlıklar halinde anlattık.

7 Yıl Vadeli Sıfır Faizli Modern Basınçlı Sulama Kredisi 2023 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankası tarafından sulama sistemlerine yatırım yapmayı düşünen çiftçilere faizsiz bir şekilde tarımsal kredi desteği verilmektedir. Ziraat Bankası 7 yıl faizsiz Sulama Kredisinin başvuruları Ziraat Bankası şubelerine şahsen yapılacaktır. Başvuruda bulunan üreticilere 7 yıl vade için %75 faiz desteği sağlanacağı belirtilecek ve 5 milyon liraya kadar yatırım bu şekilde devlet tarafından faiz desteği verilecek çiftçinin yatırım yapması teşvik edilecektir.

Ayrıca ilgili kredileri almak isteyen ve tarımsal üretim yapanların bağlı bulundukları kooperatifler, gerçek ve tüzel kişiler Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine şahsen başvurabilecektir. Birden fazla konuda kredi başvurusunda bulunulabilmektedir. Kredi verilen alanlardan bir tanesi olan modern basınçlı sulama yatırımlarına sağlanan bu desteğin çiftçilere verilecek olan kredi üst limiti 5 milyon TL‘ dir. Faiz indirimi işletme döneminde söz konusu değildir. Yani işletme dönemi için modern basınçlı sulama kredisi almak istediğinizde bankanın cari faiz oranı üzerinden belirlenen limit tutarında hesaplama yapılacaktır. Ancak yatırım döneminde  alınacak kredilerde yüzde 100 oranında faiz indirimi yapılacaktır. Yatırım dönemi için %100 faizsiz sulama kredisi verilirken banka başvuru sahibinden çiftçi kayıt belgesi ve işletme belgesi istenmektedir. Ayrıca banka başvuru sahibinden gerekli şartları taşıyıp taşımadığını ve kredi kullandırım şartlarına uygunluğunu değerlendirmek için bazı evrak talebinde bulunacaktır.

Ziraat Bankası TKK Sıfır Faizli Basınçlı Sulama Kredisi
Ziraat Bankası TKK Sıfır Faizli Basınçlı Sulama Kredisi

Kredi limitinin belirlenmesi, kredi verilmesinin kararlaştırılması tamamen banka iradesindedir. Kredi başvurusunda bulunulduğunda şahısla ilgili gerekli incelemeler yapılır. Kredi notunda ya da sicilinde herhangi bir probleme rastlanmadıysa tarımsal kredilerden faydalandırılır.

Ziraat Bankası Basınçlı Sulama Kredisi Alma Şartları

Banka tarafından başvuru sahibinin taşıması gereken şartlar belirlenmiştir. 7Yıl vadeli sulama kredisi alma şartları aşağıda ki gibidir:

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 • Ziraat Bankası ya da Tarım Kredi Kooperatifi iştiraki yani ortağı olmaması,
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmaması yani herhangi bir işte SGK’lı olarak çalışmaması çiftçi olması,
 • 3 yıldır tarımsal faaliyetlerle uğraşıyor olması,
 • Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olması
 • Daha önce aynı konuda herhangi bir kurumdan destek almamış olması
 • Tarım sigortası yaptırması
 • Okur yazar olması
 • Esnaf olmaması şartlarının tümünü sağlıyor olması gerekmektedir.

Bu şartlara sahip olanlar Ziraat Bankası ile görüşerek kredi başvurusunda bulunabilirler. Kredi başvurusu onaylanan çiftçiler ise

Kimlere Sulama Kredisi Verilecek?

Ziraat bankası tarafından yapılan açıklamaya göre krediden ÇKS’ye (Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlı olarak bağ, bahçe ve tarla gibi açık alanlarda tarımsal üretim yapan çiftçilerin hepsi yararlanabilecek.

Ziraat Bankası’nın çiftçilere vereceği sulama kredisi ile modern basınçlı sulama sistemlerinin satın alınması şartı bulunuyor. Sulama kredisi ile damla ve yağmurlama sistemleri alınması zorunlu olacak.

Çiftçiler sulama kredisi talebinde bulunurken faturalarının tamamını göstererek kredi çekebilecekler. Üretici sulama kredisi almak için özkaynak koymayacak.

Bu kredi ile yurt içinde üretilen sulama sistemlerini alacak üreticilerin 5 milyon TL’ye kadar kullanacakları kredilerde faizin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak, kredilerden komisyon da alınmayacak..

Modern Basınçlı Sulama Kredisi Nasıl Alınır?

Banka tarafından talep edilen tüm şartları taşıyorsanız Ziraat Bankasına giderek şahsen başvuru yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı ile yapılacak olan başvurular kabul edilmeyecektir. Banka başvuru sırasında sizden taşınmaz mallarınızın teminatını talep edebilir. Ayrıca gerekli olan evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Evraklar ile ilgili detaylı bilgiyi banka şubelerinden alabilirsiniz. Ancak temel olarak tarımsal kredilerde talep edilen belgeler bulunmaktadırç

Ziraat Bankası Sulama Kredisi için gerekli belgeler:

 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • SGK’ dan alınacak gelir durumu olmadığını kanıtlayan belge
 • 3 yıldır tarımsal faaliyette bulunulduğunu gösteren belge
 • Tarımsal faaliyette bulunulan alanın tapu fotokopisi ya da kira sözleşmesi
 • Okur yazarlık belgesi
 • Çiftçi Kayıt Belgesi gerekmektedir.

Bu evrakları teslim ederek kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Vade ve kredi limitini banka ve TKK belirleyecektir. Hakkınızda yapılan tahkikat olumsuz sonuçlanırsa hiçbir surette kredi alamazsınız. Ayrıca ödeme planınızı da bütçenize göre yapmalısınız. Ödeme sıkıntısı çekilmemesi adına bu duruma çok dikkat edilmelidir.

Modern basınçlı sulama kredisi faiz indirim tablosu:

Kredi Türü Yatırım İşletme Kredi Üst Limiti
Modern basınçlı sulama sistemi yatırımı75 5.000.000 TL
Yurtiçinde üretilen makine alımı25
Uygulanabilecek en yüksek indirim oranı 100
7 Yıl Vadeli 5 Milyon TL. Tasarruflu Sulama Kredisi Faiz İndirim tablosu

Yukarıdaki tabloda Resmi Gazete’ de yayımlanan kararda yer alan tarımsal üretim konuları, kredi üst limitleri ve yatırım- işletme dönemlerine ait olan faiz indirimleri gösterilmektedir.

Modern Basınçlı Sulama Nedir?

Modern basınçlı sulama, damlama ve yağmurlama şeklinde yapılmaktadır. Damlama ve yağmurlama suları için borular döşenmelidir. Damlama sulamada su filtrelerden süzülerek toprak zeminine döşenen borular yardımı ile damlalar halinde ilerlemektedir. Toprak yüzeyi ve içi de bu yöntemle kolayca ıslanmaktadır. Borularda yer alan delikler bitki ile temas etmeli ve ürünlerin yetişmesi bu şekilde sağlanmaktadır. Amaç ürün köklerinin istediği suya kavuşması ve toprağın suyu iyice absorbe etmesinin sağlanmasıdır. Bu yolla sadece su değil, toprağa eklenecek olan zirai ilaçlar ve gübre de verilebilmektedir. Bitki bu sayede ihtiyaç duyduğu tüm maddelere kavuşacaktır.

Yağmurlama sulamada, su havaya püskürtme yolu ile iletilir. Püskürtülen su yağmur damlaları şeklinde bitkiye iletilir. Bu sulama şekli tüm arazi yapılarında kullanılabilmektedir. Suyun havaya ulaşmasını oluşan basınç sağlar. Bitki yüzeyine ve dukkanacmak.com  köküne püskürtülen su rahatlıkla ulaşır. Yağmurlama için özel başlıklar kullanılmaktadır. Bu başlıklar ayarlanabilmektedir. Örneğin gece açılan ya da gün içinde belli saatlerde açılan yağmurlama sulama sistemleri vardır. Arazinin yamaç ya da eğimli olması durumu değiştirmez.

Ziraat’ten Üreticilere Destek! Kaynağından alınan suyun tarla içine dağıtılması amacıyla; damla, yağmurlama veya mikro yağmurlama sulama sistemleri kurulmasına yönelik olarak sunulan kredinin Özellikleri şunlardır:

Modern Basınçlı Sulama Kredileri kapsamında;

Bitki gelişimi için gerekli olan ve doğal yağışlarla karşılanamayan suyun sağlanması için kaynağından alınan suyun tarla içine dağıtılması amacıyla; damla, yağmurlama veya mikro yağmurlama sulama sistemleri kurulmasına, bu sistemlerin otomasyonuna ilişkin teknolojik sistemlerin satın alınmasına, Modern basınçlı sulama sistemi kullanan yada kullanacak olan üreticilerin, bu sistemle bağlantılı derin kuyu açılması, elektrik temini, derin kuyu teçhizatı ve suyun kaynağından tarlaya taşınmasına, yönelik yatırım giderleri için kredi ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sulama Kredisi Son Başvuru Tarihi

Koşullarınız ile üretim yaptığınız konu uygunsa ve ilgili yılda yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda yer alan kriterleri sağlıyorsanız, sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında, düşük faizli kredi imkânından yararlanabilirsiniz.

Siz de modern basınçlı su sistemleri için finansal desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Ziraat Bankası ve TKK ortaklığında verilen faizsiz kredilere başvurabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

2 Yorum

 1. İyi iyi günler dilerim.
  Kendime ait 19750 mkare tarlam var sulama ile burdan rahat 800-900 kg bugday verimi almak varken. 150-250 kg kuraklığa bağlı verim alabiliyorum.
  Onun haricinde 36 dekar hisseli yerim var yapmak istediğim kendi şahsıma ait tarlada sulama yapmak . Bu kadarlık bir arazi için bu krediyi kullanabilir miyim sevgiler dilerim kolay gelsin iyi günler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 6 =

Başa dön tuşu