Dükkan Açmak

Ziraat Bankası 300 Bin TL Faizsiz Sera Modernizasyonu Kredisi

Ziraat Bankası 300 Bin TL Faizsiz Sera Modernizasyonu Kredisi

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilere destek olmaya devam ediyor. Tarımsal faaliyette bulunan ve finansal desteğe ihtiyaç duyan çiftçiler faizsiz ya da faiz indirimli olarak kredi kullanabilecek. Kredi verilecek konular çeşitlilik arz ediyor. Tarımsal anlamda verilecek kredi türlerinden olan sera modernizasyonunda ise 300 bin TL kredi faizsiz olarak verilecektir. Detaylar haberimizde.

TKK Ziraat Bankası İşletme ve Yatırım Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından Resmi Gazete’ de yayınlanan karar ile çiftçilere tarımsal üretim konularında finansal destek verilecektir. Gerçek ya da tüzel kişiler, ilgili bakanlığa bağlı kooperatifler bu kredilerden yararlanabilecektir. Kredi vadesi banka tarafından belirlenecektir. Söz konusu krediye uygulanacak olan faiz oranı bankanın cari faiz oranı olacaktır. Kredi çekilmek istenen konu bankaya belirtilerek kredi limiti ve vade belirlenecektir.

Tarımsal kredi verme yetkisi banka ve TKK iradesindedir. Banka başvuran şahıs ile ilgili yapacağı tahkikatı olumsuz sonuçlandırırsa, hiçbir surette kredi alamazsınız. Tabi burada dikkat edilmesi gereken diğer nokta da şudur ki; kredi çekmek isteyen şahıslar ödeme planlarını gelir durumlarını gözeterek hazırlamalıdır. Gerekli evrakları hazırlayarak ve Ziraat Bankası şubelerine şahsen giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İşletme ve yatırım kredilerinde uygulanacak faiz indirimleri çeşitlilik arz etmektedir. Bazı konularda 0 faiz talep edilirken bazı konularda ise yüzde 75, yüzde 50 ya da yüzde 25 faiz indirimi yapılmaktadır.

 • Tarımsal konular
 • Bitkisel üretim
 • Hayvancılık
 • Muhtelif konularda kredi desteği verilecektir.
yatırım-işletme-kredileri

Ziraat Bankası yatırım ve işletme kredileri

Kredi üst limitleri ise değişiklik arz etmektedir. Resmi Gazete’ yi incelerek konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hayvancılık alanında aşağıdaki konularda kredi desteği verilecek ve faiz indirimi yapılacaktır;

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunacaklara da kredi verilecektir. İyi ve organik tarım uygulamaları, bitkisel üretim, yurt içi sertifikası olan tohum, fidan ve fide üretimi ve kullanımı, sera modernizasyonu, süs bitkisi, stratejik bitki üretimi, traktör, basınçlı sulama, arazi, soğuk hava deposu, tarımsal ürünlerin işlenmesi konularında da üst limiti Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiş olan oranlarda kredi verilecek ve faiz indirimi uygulanacaktır.

Ziraat Bankası Sera Modernizasyonu Kredisi

Kredi verilecek olan konular arasında sera modernizasyonu da gelmektedir. Kredi üst limiti 300 bin TL dir. Yatırım dönemi için verilecek olan kredinin faiz indirimi oranı yüzde 100′ dür. İşletme dönemi için ise yüzde 50 oranında faiz indirimi yapılacaktır.

Sera modernizasyonu ile birlikte farklı konularda da kredi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak tebliğnameye göre dukkanacmak.com verilecek kredi türü, talep edilen en yüksek limitli tür olacaktır. Yani sera modernizasyonu alanında yatırım dönemi için 200 bin TL ve büyükbaş hayvancılık için işletme döneminde 100 bin TL kredi talebinde bulunduysanız, limit olarak sera kredisi yüksek olduğu için bu talebiniz kabul edilecektir.

Ziraat Bankası’ na gerekli olan evrakları teslim ederek kredi başvurusu yapmalısınız. Kredi için şahsen yapılan başvurular kabul edilmektedir. Ziraat mobil, müşteri hizmetleri ya da internet bankacılığı gibi alanlardan yapılacak olan başvurular ve kredi talepleri geçersiz sayılacaktır. Ne yazık ki her talep eden çiftçiye kredi verilmeyecektir. Banka, başvuru sonrasında detaylı bir araştırma ve inceleme yaparak olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş sağlayacaktır.

TKK Ziraat Bankası Kredi Alma Şartları

Ziraat Bankası’ na yapacağınız kredi başvurularının kabul edilebilmesi için gerekli olan şartlar vardır. İlk olarak Türk vatandaşı olmanız ve adres bildirebilmeniz gerekmektedir. Çiftçi kayıt sisteminde kaydınız olmalıdır. Kayıt dışı faaliyette bulunmamalısınız. Üç yıl süre ile tarımsal faaliyette bulunmuş ve faaliyette bulunmaya devam ediyor olmanız gerekmektedir. Kredi talebinde bulunabilmek için hiçbir sosyal güvencenizin olmaması gerekiyor. Ayrıca bir zorunluluk olarak faaliyet alanınızı sigortalatılmalısınız. Bu anlamda Ziraat Bankası’ nın devlet destekli sigorta kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

Kredi seraların yenilenmesi amacı ile verilecektir. 500 metrekare veya daha fazla alanlar için Kontrollü Örtüaltı Tarım Kayıt Sistemi ne kayıt olan destekten faydalanacaktır. Şayet işletme kayıt altına alınmamış ise kredi verilmesi mümkün olmayacaktır.

Sera Modernleştirme Kredisi Gerekli Evraklar

Kredi başvurusunda bulunmak için bankanın sizden talep edeceği evraklar vardır. Bu evraklar;

 • Kimlik fotokopisi
 • Sosyal güvenceniz olmadığını kanıtlayan belge
 • Tapu fotokopisi
 • Kira kontratı
 • Okur- yazar belgesi
 • Esnaf olmadığınızı kanıtlayan belge
 • 3 yıldır seracılık faaliyetinde bulunduğunuzu gösteren belge gerekmektedir.
sera-modernizasyonu

Gerekli Evraklar

Bu belgelere ek olarak banka sizden farklı belgeler talep edebilir ya da teminat göstermenizi isteyebilir. Bu nedenle detaylı bilgiyi Ziraat Bankası şubelerinden alabilirsiniz.

Kredinin Kullanılabileceği Alanlar

Sera modernizasyonu denilince aklımıza gelebilecek pek çok kavram vardır. Seraların tadilatı, yenilenmesi ve üretime hazır hale getirilmesinin sağlanması amacı ile kredi verilecektir.

 •  Seranın iskeleti
 • Sera ünitelerinin yenilenmesi
 • Farklı alanlarda ve dağınık olarak bulunan seraların tek bir sera haline getirilmesi
 • Çok eski durumda olan seraların yenilenmesi
 •  Sera havalandırması ve aydınlatma
 •  Haşereler ile mücadele
 • Gerekli olan gübrenin temini
 • Sulama sistemi oluşturulması
 • Atıkların sera dışına çıkarılması
 • Otomasyon sistemleri oluşturulması
 • Üretimi artırıcı her türlü faaliyetin yapılmasına izin verilmiştir.

Seralar sebze ve meyve üretimi konularında hayati önem taşımaktadır. Ancak yapılan çalışmalar hala kara düzendedir. Verilecek olan destek ile seraların güncellenmesi ve teknolojik hale getirilmesi ile verim konusunda artış yaşanacağı düşünülmektedir. Tarım kredisi veren bankalar ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sera Kurulumu

Seracılık faaliyetinde bulunmak istiyorsanız ilk olarak hangi ürünlerin üretimini yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Daha sonra fiziki olarak serayı hazır hale getirmelisiniz. Bu anlamda sera kurulumu yapan firmalardan destek alabilirsiniz. Karar verdikten sonra tohum ekimini yapmalısınız. Ayrıca sera için gerekli olan havalandırma ve ışıklandırmayı sağlamanız gerekmektedir. Çevresel şartların da iyileştirilmesi gerekiyor. Seracılık faaliyetlerinde karbondioksit gübrelemesinin yapılması gerekmektedir. Ürünler yetişmeye başladığında sulamasının da kurallara uygun olarak yapılması gerekmektedir.

Faizsiz sera kredisi almak için Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış.