Tarım ve Hayvancılık

Ziraat Bankası 300 Bin TL Faizsiz Sera Modernizasyonu Kredisi

Sera Modernizasyonu Kredisi: Ziraat bankası geçtiğimiz yıllarda seralarını yenilemek ve modernize etmek isteyen üreticilere Resmi gazete’de yayımlanan karar kapsamında sera modernizasyonun önün açan kredi desteği vermişti. 2023 yılına kadar geçerli olacak şekilde kullandırılan bu kredi alma şartları belirlenmişti ve üreticiler bu kredi ile seralarının onarılması, teknolojik altyapılarının güçlendirilmesi ve modernizasyonları için finansal desteği devletten almıştı. Bu imkanlar yeni kararın yayımlanması ile sona erdi ancak yerini kontrollü örtüaltı tarımı yapmak isteyen yani sera faaliyetinde bulunmak isteyen üreticiler için faizsiz ve düşük faizli kredilerin kullandırılmasına devam edilmektedir. Modernizasyon için sağlanan düşük faizli kredilerin nasıl alındığını içreğimizde bilgi vermek amacıyla başlıklar halinde ele aldık. Ancak bu kredinin yerini, dediğimiz gibi yeni karar kapsamında FAİZSİZ ve DÜŞÜK FAİZLİ SERA KREDİSİ kredisine bıraktığı bilinmelidir.

Sera Modernizasyonu İçin Sıfır Faizli Kredi Desteği

Gerçek ya da tüzel kişiler, ilgili bakanlığa bağlı kooperatiflere ve Ziraat bankasına başvuru yaparak bu kredilerden yararlanabilecektir. Kredi vadesi banka tarafından belirlenecektir. Söz konusu krediye uygulanacak olan faiz oranı bankanın cari faiz oranı olacaktır. Kredi çekilmek istenen konu bankaya belirtilerek kredi limiti ve vade belirlenecektir.

Tarımsal kredi verme yetkisi banka ve TKK iradesindedir. Banka başvuran şahıs ile ilgili yapacağı tahkikatı olumsuz sonuçlandırırsa, hiçbir surette kredi alamazsınız. Tabi burada dikkat edilmesi gereken diğer nokta da şudur ki; kredi çekmek isteyen şahıslar ödeme planlarını gelir durumlarını gözeterek hazırlamalıdır. Gerekli evrakları hazırlayarak ve Ziraat Bankası şubelerine şahsen giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

TKK Ziraat Bankası İşletme ve Yatırım Kredileri

İşletme ve yatırım kredilerinde uygulanacak faiz indirimleri çeşitlilik arz etmektedir. Bazı konularda 0 faiz talep edilirken bazı konularda ise yüzde 75, yüzde 50 ya da yüzde 25 faiz indirimi yapılmaktadır.

 • Tarımsal konular
 • Bitkisel üretim
 • Hayvancılık
 • Muhtelif konularda kredi desteği verilecektir.

Modernizasyona orta ve uzun vadeli kredi

Mevcut seraların onarılması, teknolojik altyapılarının güçlendirilmesi ve modernizasyonlarına yönelik olarak da üreticilere orta ve uzun vadeli yatırım kredileri kullandırılacak olan kredi sayesinde hazır kurulu olan mevcut seralar daha modern bir yapıya kavuşturulacak ve verimlilikleri arttırılacak.

Ziraat Bankası Sera Modernizasyonu Kredisi

Kredi verilecek olan konular arasında sera modernizasyonu da gelmektedir. Kredi üst limiti 300 bin TL‘ dir. Yatırım dönemi için verilecek olan kredinin faiz indirimi oranı yüzde 100′ dür. İşletme dönemi için ise yüzde 50 oranında faiz indirimi yapılacaktır.

Sera modernizasyonu ile birlikte farklı konularda da kredi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak tebliğnameye göre dukkanacmak.com verilecek kredi türü, talep edilen en yüksek limitli tür olacaktır. Yani sera modernizasyonu alanında yatırım dönemi için 200 bin TL ve büyükbaş hayvancılık için işletme döneminde 100 bin TL kredi talebinde bulunduysanız, limit olarak sera kredisi yüksek olduğu için bu talebiniz kabul edilecektir.

Ziraat Bankası’ na gerekli olan evrakları teslim ederek kredi başvurusu yapmalısınız. Kredi için şahsen yapılan başvurular kabul edilmektedir. Ziraat mobil, müşteri hizmetleri ya da internet bankacılığı gibi alanlardan yapılacak olan başvurular ve kredi talepleri geçersiz sayılacaktır. Ne yazık ki her talep eden çiftçiye kredi verilmeyecektir. Banka, başvuru sonrasında detaylı bir araştırma ve inceleme yaparak olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş sağlayacaktır.

TKK Ziraat Bankası Kredi Alma Şartları

Ziraat Bankası’ na yapacağınız kredi başvurularının kabul edilebilmesi için gerekli olan şartlar vardır. İlk olarak Türk vatandaşı olmanız ve adres bildirebilmeniz gerekmektedir. Çiftçi kayıt sisteminde kaydınız olmalıdır. Kayıt dışı faaliyette bulunmamalısınız. Üç yıl süre ile tarımsal faaliyette bulunmuş ve faaliyette bulunmaya devam ediyor olmanız gerekmektedir. Kredi talebinde bulunabilmek için hiçbir sosyal güvencenizin olmaması gerekiyor. Ayrıca bir zorunluluk olarak faaliyet alanınızı sigortalatılmalısınız. Bu anlamda Ziraat Bankası’ nın devlet destekli sigorta kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

Kredi seraların yenilenmesi amacı ile verilecektir. 500 metrekare veya daha fazla alanlar için Kontrollü Örtüaltı Tarım Kayıt Sistemi ne kayıt olan destekten faydalanacaktır. Şayet işletme kayıt altına alınmamış ise kredi verilmesi mümkün olmayacaktır.

Sera Modernleştirme Kredisi Gerekli Evraklar

Kredi başvurusunda bulunmak için bankanın sizden talep edeceği evraklar vardır. Bu evraklar;

 • Kimlik fotokopisi
 • Sosyal güvenceniz olmadığını kanıtlayan belge
 • Tapu fotokopisi
 • Kira kontratı
 • Okur- yazar belgesi
 • Esnaf olmadığınızı kanıtlayan belge
 • 3 yıldır seracılık faaliyetinde bulunduğunuzu gösteren belge gerekmektedir.
sera-modernizasyonu
Gerekli Evraklar

Bu belgelere ek olarak banka sizden farklı belgeler talep edebilir ya da teminat göstermenizi isteyebilir. Bu nedenle detaylı bilgiyi Ziraat Bankası şubelerinden alabilirsiniz.

Kredinin Kullanılabileceği Alanlar

Sera modernizasyonu denilince aklımıza gelebilecek pek çok kavram vardır. Seraların tadilatı, yenilenmesi ve üretime hazır hale getirilmesinin sağlanması amacı ile kredi verilecektir.

 • Seranın iskeleti
 • Sera ünitelerinin yenilenmesi
 • Farklı alanlarda ve dağınık olarak bulunan seraların tek bir sera haline getirilmesi
 • Çok eski durumda olan seraların yenilenmesi
 • Sera havalandırması ve aydınlatma
 • Haşereler ile mücadele
 • Gerekli olan gübrenin temini
 • Sulama sistemi oluşturulması
 • Atıkların sera dışına çıkarılması
 • Otomasyon sistemleri oluşturulması
 • Üretimi artırıcı her türlü faaliyetin yapılmasına izin verilmiştir.

Seralar sebze ve meyve üretimi konularında hayati önem taşımaktadır. Ancak yapılan çalışmalar hala kara düzendedir. Verilecek olan destek ile seraların güncellenmesi ve teknolojik hale getirilmesi ile verim konusunda artış yaşanacağı düşünülmektedir. Tarım kredisi veren bankalar arasında yer alan Ziraat bankası tarafından kullandırılacak olan sera kredisi

Faizsiz sera kredisi almak için Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Sera Kurulumu Nasıl Yapılmalıdır?

Seracılık faaliyetinde bulunmak istiyorsanız ilk olarak hangi ürünlerin üretimini yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Daha sonra fiziki olarak serayı hazır hale getirmelisiniz. Bu anlamda sera kurulumu yapan firmalardan destek alabilirsiniz. Karar verdikten sonra tohum ekimini yapmalısınız. Ayrıca sera için gerekli olan havalandırma ve ışıklandırmayı sağlamanız gerekmektedir. Çevresel şartların da iyileştirilmesi gerekiyor. Seracılık faaliyetlerinde karbondioksit gübrelemesinin yapılması gerekmektedir. Ürünler yetişmeye başladığında sulamasının da kurallara uygun olarak yapılması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Faizsiz Sera Tarım Kredisi

Daha önceki Seraların modernizasyonu için verilen kararın yerini alan ve sera tarımının önünü açan Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar 3 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından yayınlanan karar ile çiftçilere tarımsal üretim konularında finansal destek verilecektir.

Örtüaltı tarım yapılan illerde seracılık yapan üreticilere sağlanacak olan kredi Karar’a göre sera tarımı için 100 bin Türk Lirası’na kadar yatırım dönemi için %50, işletme dönemi için ise yüzde 50 faiz indirimli kredi kullandırılacak.

Düşük Faizli Sera Kredisi Devam Edecek

İndirimli faiz oranları ile üretici desteklenmeye devam edilecek. 2020 yılında yayınlanan ve 2023 yıl sonuna kadar geçerli olan Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında Kontrollü örtüaltı tarımı 25 milyon liraya kadar olan yatırım kredilerinde yüzde 50 işletme kredilerinde yüzde 50 faiz indirimi devam edecek. Aynı karar kapsamında tüm şartları taşıyan üreticilere kullandırılacak olan kredilerde ise yüzde 100 faiz indirim uygulaması devam edecek.

yatırım-işletme-kredileri
Ziraat Bankası yatırım ve işletme kredileri

Kredi üst limitleri ise değişiklik arz etmektedir. Resmi Gazete’ yi incelerek konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunacaklara da kredi verilecektir. İyi ve organik tarım uygulamaları, bitkisel üretim, yurt içi sertifikası olan tohum, fidan ve fide üretimi ve kullanımı, sera modernizasyonu, süs bitkisi, stratejik bitki üretimi, traktör, basınçlı sulama, arazi, soğuk hava deposu, tarımsal ürünlerin işlenmesi konularında da üst limiti Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiş olan oranlarda kredi verilecek ve faiz indirimi uygulanacaktır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =

Başa dön tuşu