Dükkan Açmak

KOSGEB Kursu Kaç Gün? Katılmak Şart mı? Ayrıntılı Bilgi (UGE)

08.01.2021
KOSGEB Kursu Kaç Gün? Katılmak Şart mı? Ayrıntılı Bilgi (UGE)

Girişimci olmak istiyorsanız, merdivenlerden adım adım çıkmalısınız, zirveye ulaşmak bir anda mümkün değil. Bunun için ilk olarak Kosgeb’ in girişimcilik eğitimi kurslarına katılmanız gerekiyor. Girişimcilik kurslarına katıldıktan sonra, yapılacak olan sınavda başarı göstermeniz lazım. Kurs tarihleri duyurular bölümde yer almaktadır. Ayrıca internet üzerinden örnek soruları da inceleyebilirsiniz. Başvuru formunu doldurarak kurslara kayıt olun ve girişimcilik için ilk adımı atın. Bu içeriğimizde kurslar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kosgeb Kursları

Kendi işinizi kurmak için paranız yok. Kosgeb’e başvurmak istiyorsunuz ancak, 32 saatlik bir kurs olduğunu öğrendiniz. İşi gücü bırakıp, bu kursta zaman harcamak işinize gelmese de, yapacak başka bir çareniz yok. 🙁 Paşa paşa bu kursa gidip, sertifika alacaksınız. Yoksa? Yoksa hibe kredi alamazsınız, olur biter. Bu yazıda Kosgeb neden 25 kişiyi bir araya toplayıp, kurs denen uygulamayı yapıyor. Birlikte inceleyelim.

Her dönem Sanayi ve Ticaret bakanlığına bağlı Kosgeb, bazı kurum ve kuruluşlar ile anlaşır ve yıllık proje halinde kurs yapılmasına karara bağlar. Bu kurslar, web sitesinde ilan edilir ve başvurular toplanır. Bu kurslar haricinde Kosgeb öğretmenlerince bazı özel kuruluşlara da, çalışanların katıldığı kurslar verilir. Örnek Arçelik fabrikasına, Ford Otosan işçilerine, Anadolu Üniversitesi Girişimcilik Bölümüne vb. Bu kurslara dışarıdan başvuru alınmaz. Bu nedenle 50 bin lira gözlerinizi kamaştırıyor ise, mutlaka siteye girip kosgeb kurslarını takip etmek zorundasınız. 🙂

ankara-kosgeb-kurs-tarihleri

Ankara Kosgeb Kurs Tarihleri

Yukarıda gördüğünüz resimde kurs sorgulaması yaptığınızda karşılaşacağınız bir ekranı paylaştık. Burada kursun ne zaman yapıldığı, hangi kurumun aracı olduğu, Eğitmenin kim olduğu, kaç kişinin katılacağı belirtilmiştir. Yukarıda ki linke tıklamayanlar için Kosgeb sitesinde ki kursların adresini bir kez daha verelim. Bu sayfayı sürekli olarak takip etmelisiniz. Çünkü Kosgeb devamlı olarak kurs açmaktadır. Tarihleri kaçırdığınızda, takipte bulunarak dukkanacmak.com  bir sonraki kursa katılabilirsiniz. Kurs başvuruları İş-Kur aracılığı ile de alınmaktadır. Bağlı bulunduğunuz ildeki İş-Kur İl Müdürlüklerine giderek de şahsen başvuru yapabilirsiniz. Kurslarda görevli olan öğretmenler alanlarında uzman kişilerdir. Bazen lise öğretmenleri, bazen de akademisyenler eğitim verebilmektedir. Derslere kim girerse girsin, verilen konular ortak ve modülden olacaktır. Kursiyer sayıları az olduğu için, kurslar eğlenceli geçmektedir.

KOSGEB KURS TARİHLERİ

Ülkemizde yapılan tüm KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursu İŞKUR Müdürlükleri veya Kosgeb Hizmet Merkezleri tarafından yapılmaktadır. Kosgep tarafından yapılan Uygulamalı girişimcilik kursuna katılmak için, öncelikle İŞ-KUR Müdürlükleri ile irtibata geçerek kosgeb kurs tarihleri hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Yapılacak olan KOSGEB KURS TARİHLERİ hakkında yazımızdan da, bilgi alabilirsiniz. Kurs tarihlerinde belirtildiği üzere;

İL – KOSGEB KURS MERKEZİ – Kurs Başlama Tarihi – Kurs Bitiş Tarihi – DETAY linkine tıklayarak kursun yapılacağı il, ilçe şehir, kurs öğretmeni, kurs adresi, Uygulamalı girişimcilik eğitimi kayıtlarının devam edip etmediği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu başvuruları KOSGEB Hizmet Müdürlüklerine yapılmamaktadır.  Kursa başvurmak için, Kurs duyuruları bölümünde bulunan DETAY yazısına tıklayarak, kurs hakkındaki ayrıntıları görüntülemeniz gerekmektedir. Ayrıntılar görüntülendiğinde açılan pencerede, İş Birliği Yapılacak Kurum/Kuruluş görüntülenecektir. İşte burada yazılı olan kuruluşa Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi kursu başvurusu yapılmalıdır. Kosgeb Hizmet Merkezleri kurs başvurusu kabul etmemektedir.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursu Kaç Saat Sürer?

Kosgep Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi dört ana modülden oluşmaktadır. Bu modüllerin toplamı 32 (otuz iki) saattir. Bu eğitim sınıf içi ders ve atölye çalışmalarını kapsamaktadır. (daha önceden 70 saatti, 32 saate düşürüldü.)

Kosgeb Başkanı Sayın Cevahir Uzkurt, Eğitimlerin E-EĞİTİM olarak verilebileceğini de anlattı ancak bu hususta henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Kursun 1. modülü ve anlatılanlar; Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri yapılmaktadır.

Kosgeb kursunun 2. modülü ve içeriği; Bu modülde süresince Kosgeb iş planı kavramı ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan) anlatılmaktadır.

Kosgep UGE. Modül 3; Kosgeb kredisi almak için hazırlanan iş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları yapılmaktadır. (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan)

Modül 4 ve içeriği; Kursun 4. ve son modülünde Kosgeb iş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Kosgeb kurslarına 15 ile 30 kişi arasında verilmektedir.

kosgeb-girişimcililk-kursları

Kosgeb Girişimcilik Kursları

Kurs Ücreti Ne Kadar?

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılan kişilerden KOSGEB tarafından ücret alınmamaktadır. Ancak kurum ve kuruluşlara özel kurs veren öğretmenler bu kurs karşılığında ücret almaktadırlar. Yani kursa kayıt olduğunuz ve devam ettiğiniz süre zarfında sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Destekleme ödemesi alabilmek için bu kurslara katılmak ve sertifika almak zorundasınız. Sertifikanız olmadığında kesinlikle başvuru yapamazsınız.

Devamsızlık Süresi Ne Kadar?

Kosgeb girişimcilik kursuna ve ana modüllerine % 80 oranında devam eden katılımcılar katılım belgesi almaya hak kazanmaktadır. Sizde KOSGEB kurs tarihleri isimli yazımızı okuyarak, kurs tarihlerinde KOSGEB kurslarına kayıt yaptırabilir ve kosgeb sertifikası alabilirsiniz. Bu sertifika ile KOSGEB iş planı hazırlayabilir, devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz. 50 bin lira hibe ve 100 bin lira 0 faizli kredi kullanmak için iş planı projesi hazırlamayı öğrenmek için DANIŞMANLIK FİRMALARINA BAŞVURABİLİRSİNİZ.

Ayrıca internet üzerinde hazır bulunan birçok iş planı örneği de vardır. Örnek teşkil etmesi açısından daha evvelden hazırlamış olduğumuz iş planlarına da göz atabilirsiniz.

Ayrıca Kosgeb tarafından destek verilen sektörler Nace Kodları ile belirtilmiştir. Girişimci olmak istediğiniz sektörün bu kodlar içinde olup olmadığına özen gösteriniz. Verilen kurslar neticesinde edindiğiniz bilgileri dikkate alarak iş planı hazırlayınız. İnternetten indirmek ve boş alanları kendi kişisel bilgilerinize göre doldurmak şeklinde kolayca bir iş planı hazırlamanız, kurumun da size hiç yorulmadan destek vermemesi anlamına gelir. Girişimci şahıs özgün olmalıdır. Bu sebeple iş planınızı kendiniz hazırlayınız ya da konusunda uzman kişilerden bilgi alınız. Belirli bir ücret karşılığında iş planı hazırlamış birçok firma vardır. Bu firmaların hazırladıkları iş planlarını inceleyerek kalitelerine karar verebilirsiniz. Danışmanlık firmalarının sayfalarında yayınlanan iş planlarının çoğunun onaylı olduğunu göreceksiniz.

Kurs tarihlerini inceleyin ve başvuru için geç kalmayın!

Kosgeb tarafından verilen desteklerdedeğişiklik olmuştur. Güncel destekler için linke tıklayınız.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


 1. Abdullah dedi ki:

  Beyaz esya tamir bakim kosgep destek ne olur

 2. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben kosgeb tekstil dikim veütü paket açmak istiyorum nasıl kosgeb denir yararlanarak bilirim

 3. KOSGEB dedi ki:

  Merhabalar danısmanlık sirketimizde kosgeb ile ilgili tüm sorularinizin cevabini bulabilirsiniz .Yerimiz mersin detayli bilgi icin adresinizden ulasabilirsiniz .

 4. Hasan Hepdurluk dedi ki:

  2’5 dekar bağım var söküp tavukçuluk yapmak istiyorum kurs verilir mi kredi alabikir miyim?

 5. Nurten Doğan dedi ki:

  Kurstoplamda 32 saak ise kaç gün lursa gidicez günlde kaç saat ders g9rucez

 6. Ayça dedi ki:

  Mrb Kurslar sadece merkezlerde var ilçelerde de açılsın birçok insan mahrum kalıyo.Antalya kemer e açılmasını istiyorum

 7. Serhat dedi ki:

  Halısaha açmak istiyorum.. Bu işte hibe varmı? Ve kurs kaç gün sürüyor

 8. Alime Bayraktutan dedi ki:

  Istanbul sultanbeyli ilcesinde koskeb in kurslari varmi

 9. Yorum Devamı.. dedi ki:

  Merhaba memlekette 6 dönum tarlam var mevsimlik deyerlendirmek tarlami calistirmak istiyorum koskebde nasil faydalana bilirim ne gibi bir girisimcilikte buluna bilirim

 10. İstanbul/Ataşehir dedi ki:

  Müşteri temsilciliği ve sekreterlik yaptım. Ticaret Lisesi mezunuyum açıköğretim fakültesinde insan kaynakları okuyorum kendimi geliştirebileceğim sağlam refah ve sürekli bir işte çalışmak istiyorum.

 11. İstanbul dedi ki:

  Yurt içi sevkiyat mobilya montaj DEKARASYOn alçı alçıpan montaj işleri ,Yurt dışı iç DEKARASYOn işlerinde 25yıldır bizzat çalıştım hep başkalarını zengin ettim ülkemizin kalkınması işyerlerinin büyümesi çok kişiye istihdam sağlamak için elimden geleni yaptım maalesef kendim yardımcı konumda olduğum için para kontrolü iş disiplini kaliteli personel ve kaliteli iş kavramını yerine otutturmam mümkün olmadı ve hedeflerine ulaşamadım.Zanatkarların ezilmesi kalitenin düşmesine ve hayali para kazanma konusuna hiçbir zaman razı olmadım olamam Etkin olmak için ve hedeflerime ulaşabilmem için bir nakliye firması kurmak istiyorum küçük paralarla başlanabilecek bu işten başka yöntem bilmiyorum ayrıca DEKARASYOn a beni taşıyacak ve kaynak olarak yardımcı destek firması olarak burdan başlamak istiyorum .Bir DEKARASYOn işi yapmak çok yüksek maddi imkânları gerektirdiğinden,kobi yeterli desteği sağlayamamaktadır yada benim bilgim yok.Eğitim bilgimi alıp nakliye şirketi mi nasıl hızlıca kurabilirim

 12. Kars /Kağızman dedi ki:

  Ben Büyük baş hayvancilik yapmak istiyorum. Ülkemin ve milletimin hem süt ürünleri tüketimi hemde et ürünleri tuketimini karşılamak istiyorum bundan dolayı devletimizin verdiği kosgeb ve diğer kredilerden ulkem ve milletim adına faydalı bir birey olmak istiyorum. Bana yardımcı okursanız çok sevinirim.

 13. Diyarbakir dedi ki:

  Topraksiz sera ile acmak istiyorum hangi asamalar yapmam gerekli

 14. lokanta dedi ki:

  Projeyi tasarlamak için danışman sartmidir

 15. Kuyumculuk dedi ki:

  Merhaba,
  Ben yaklaşık 3 hafta önce kuyumculuk üzerine şahıs şirketimi kurdum. KOSGEB hibe ve kredisinden yararlanmak istiyorum. Girişimcilik sertifikasına katılıp bu hibe ve krediden yararlanmam mümkün olur mu?
  Bu arada KOSGEB veri tabanına kaydımı da yaptım.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 16. tavuk çiftliği dedi ki:

  tavuk çiftliği almak istiyorum hazır devlerin bana vermiş oldugu hakları vede koskebin bana vermiş oldugu o faizli krediyi bide hibeyi ögrene bilirmiyim bana bi yardımcı ola bilirmisiniz.

 17. dukkanacmak dedi ki:

  Kosgeb kursuna katılan kişiler, 32 saat sonunda sertifika almaktadır. Bu sertifikayı almak için kursa katılmak yeterlidir. Ancak kosgeb’den para almak için sertifika yeterli olmadığı gibi, iş projesi hazırlamak önemlidir.

 18. franchising cafe işletmeciliği dedi ki:

  merhaba, benim merak ettiğim konu ;
  kurulu düzen çalışan bir işlermeyi devir almak için yada devir işlemi gerçekleştikten sonra bu hibe ve faizsiz kredilerden yararlanabilir miyim?

 19. Bayan kuaförü dedi ki:

  Ben 12 yil bayan kuaförü olarak calistim maddi imkansizliklar yuzunden kendi işimi yapamıyorum ne yapmam nereye basvurmam gerekli lutfen yardim edermisiniz

 20. Anonim dedi ki:

  Merhabalar
  Koskeb in sundugu kurslara katilmak istiyorum yer Adana. Kurs acildiginda bilgilendirirseniz memnun olurum