Dükkan Açmak

KOSGEB Kursu Kaç Gün? Katılmak Şart mı? Ayrıntılı Bilgi (UGE)

KOSGEB Kursu Kaç Gün? Katılmak Şart mı? Ayrıntılı Bilgi (UGE)

Kendi işinizi kurmak için paranız yok. Kosgeb’e başvurmak istiyorsunuz ancak, 32 saatlik bir kurs olduğunu öğrendiniz. İşi gücü bırakıp, bu kursta zaman harcamak işinize gelmese de, yapacak başka bir çareniz yok. 🙁 Paşa paşa bu kursa gidip, sertifika alacaksınız. Yoksa? Yoksa hibe kredi alamazsınız, olur biter. Bu yazıda Kosgeb neden 25 kişiyi bir araya toplayıp, kurs denen uygulamayı yapıyor. Birlikte inceleyelim.

Her dönem Sanayi ve Ticaret bakanlığına bağlı kosgeb, bazı kurum ve kuruluşlar ile anlaşır ve yıllık proje halinde kurs yapılmasına karara bağlar. Bu kurslar, web sitesinde ilan edilir ve başvurular toplanır. Bu kurslar haricinde kosgeb öğretmenlerince bazı özel kuruluşlara da, çalışanların katıldığı kurslar verilir. Örnek Arçelik fabrikasına, otosan işçilerine, anadolu üniversitesi girişimcilik bölümüne vb. Bu kurslara dışarıdan başvuru alınmaz. Bu nedenle 50 bin lira gözlerinizi kamaştırıyor ise, mutlaka siteye girip kosgeb kurslarını takip etmek zo-run-da-sı-nız. 🙂

Öncelikle bu adrese girin. http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste

kosgeb kursu

kosgeb kursu

Yukarıda gördüğünüz resimde kurs sorgulaması yaptığınızda karşılaşacağınız bir ekranı paylaştık. Burda kursun ne zaman yapıldığı, hangi kurumun aracı olduğu, Eğitmenin kim olduğu, kaç kişinin katılacağı belirtilmiştir. Yukarıda ki linke tıklamayanlar için kosgeb sitesinde ki kursların adresini bir kez daha verelim.

KOSGEB KURS TARİHLERİ

Ülkemizde yapılan tüm KOSGEB Uygulamalı girişimcilik eğitimi kursu İŞKUR Müdürlükleri veya Kosgeb Hizmet Merkezleri tarafından yapılmaktadır. Kosgep tarafından yapılan Uygulamalı girişimcilik kursuna katılmak için, öncelikle İŞ-KUR Müdürlükleri ile irtibata geçerek kosgeb kurs tarihleri hakkında bilgi almanız gerekmektedir. 2016 yılında yapılacak olan KOSGEB KURS TARİHLERİ hakkında yazımızdan da, bilgi alabilirsiniz. Kurs tarihlerinde belirtildiği üzere;

İL – KOSGEB KURS MERKEZİ – Kurs Başlama Tarihi – Kurs Bitiş Tarihi – DETAY linkine tıklayarak kursun yapılacağı il, ilçe şehir, kurs öğretmeni, kurs adresi, Uygulamalı girişimcilik eğitimi kayıtlarının devam edip etmediği hakkında bilgi edinebilirsiniz.Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu başvuruları KOSGEB Hizmet Müdürlüklerine yapılmamaktadır.  Kursa başvurmak için, Kurs duyuruları bölümünde bulunan DETAY yazısına tıklayarak, kurs hakkındaki ayrıntıları görüntülemeniz gerekmektedir. Ayrıntılar görüntülendiğinde açılan pencerede, “İş Birliği Yapılacak Kurum/Kuruluş görüntülenecektir. İşte burada yazılı olan kuruluşa Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi kursu başvurusu yapılmalıdır. Kosgeb Hizmet Merkezleri kurs başvurusu kabul etmemektedir.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi kursu kaç saat sürer?

Kosgep Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi dört ana modülden oluşmaktadır. Bu modüllerin toplamı 32 (otuz iki) saattir. Bu eğitim sınıf içi ders ve atölye çalışmalarını kapsamaktadır. (daha önceden 70 saatti, 32 saate düşürüldü.)

Kosgeb Başkanı Sayın Recep BİÇER, Eğitimlerin E-EĞİTİM olarak verilebileceğini de anlattı ancak bu hususta henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Kursun 1. modülü ve anlatılanlar; Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri yapılmaktadır.

Kosgeb kursunun 2. modülü ve içeriği; Bu modülde süresince Kosgeb iş planı kavramı ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan) anlatılmaktadır.

Kosgep UGE. Modül 3; Kosgeb kredisi almak için hazırlanan iş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları yapılmaktadır. (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan)

Modül 4 ve içeriği; Kursun 4. ve son modülünde Kosgeb iş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Kosgeb kurslarına 15 ile 30 kişi arasında verilmektedir.

Kurs ücreti ne kadar?

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılan kişilerden kosgeb tarafından ücret alınmamaktadır. Ancak kurum ve kuruluşlara özel kurs veren öğretmenler bu kurs karşılığında ücret almaktadırlar.

Devamsızlık süresi ne kadar?

Kosgeb girişimcilik kursuna ve ana modüllerine yüzde 80 (seksen) oranında devam eden katılımcılar katılım belgesi almaya hak kazanmaktadır. Sizde kosgeb kurs tarihleri isimli yazımızı okuyarak, kurs tarihlerinde kosgeb kurslarına kayıt yaptırabilir ve kosgeb sertifikası alabilirsiniz. Bu sertifika ile kosgeb iş planı hazırlayabilir, devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz. 50 bin lira hibe ve 100 bin lira 0 faizli kredi kullanmak için iş planı projesi hazırlamayı öğrenmek için DANIŞMANLIK FİRMALARINA BAŞVURABİLİRSİNİZ.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Merhabalar
  Koskeb in sundugu kurslara katilmak istiyorum yer Adana. Kurs acildiginda bilgilendirirseniz memnun olurum

 2. Bayan kuaförü dedi ki:

  Ben 12 yil bayan kuaförü olarak calistim maddi imkansizliklar yuzunden kendi işimi yapamıyorum ne yapmam nereye basvurmam gerekli lutfen yardim edermisiniz

 3. franchising cafe işletmeciliği dedi ki:

  merhaba, benim merak ettiğim konu ;
  kurulu düzen çalışan bir işlermeyi devir almak için yada devir işlemi gerçekleştikten sonra bu hibe ve faizsiz kredilerden yararlanabilir miyim?

 4. dukkanacmak dedi ki:

  Kosgeb kursuna katılan kişiler, 32 saat sonunda sertifika almaktadır. Bu sertifikayı almak için kursa katılmak yeterlidir. Ancak kosgeb’den para almak için sertifika yeterli olmadığı gibi, iş projesi hazırlamak önemlidir.

 5. tavuk çiftliği dedi ki:

  tavuk çiftliği almak istiyorum hazır devlerin bana vermiş oldugu hakları vede koskebin bana vermiş oldugu o faizli krediyi bide hibeyi ögrene bilirmiyim bana bi yardımcı ola bilirmisiniz.

 6. Kuyumculuk dedi ki:

  Merhaba,
  Ben yaklaşık 3 hafta önce kuyumculuk üzerine şahıs şirketimi kurdum. KOSGEB hibe ve kredisinden yararlanmak istiyorum. Girişimcilik sertifikasına katılıp bu hibe ve krediden yararlanmam mümkün olur mu?
  Bu arada KOSGEB veri tabanına kaydımı da yaptım.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 7. lokanta dedi ki:

  Projeyi tasarlamak için danışman sartmidir

 8. Diyarbakir dedi ki:

  Topraksiz sera ile acmak istiyorum hangi asamalar yapmam gerekli

 9. Kars /Kağızman dedi ki:

  Ben Büyük baş hayvancilik yapmak istiyorum. Ülkemin ve milletimin hem süt ürünleri tüketimi hemde et ürünleri tuketimini karşılamak istiyorum bundan dolayı devletimizin verdiği kosgeb ve diğer kredilerden ulkem ve milletim adına faydalı bir birey olmak istiyorum. Bana yardımcı okursanız çok sevinirim.

 10. İstanbul dedi ki:

  Yurt içi sevkiyat mobilya montaj DEKARASYOn alçı alçıpan montaj işleri ,Yurt dışı iç DEKARASYOn işlerinde 25yıldır bizzat çalıştım hep başkalarını zengin ettim ülkemizin kalkınması işyerlerinin büyümesi çok kişiye istihdam sağlamak için elimden geleni yaptım maalesef kendim yardımcı konumda olduğum için para kontrolü iş disiplini kaliteli personel ve kaliteli iş kavramını yerine otutturmam mümkün olmadı ve hedeflerine ulaşamadım.Zanatkarların ezilmesi kalitenin düşmesine ve hayali para kazanma konusuna hiçbir zaman razı olmadım olamam Etkin olmak için ve hedeflerime ulaşabilmem için bir nakliye firması kurmak istiyorum küçük paralarla başlanabilecek bu işten başka yöntem bilmiyorum ayrıca DEKARASYOn a beni taşıyacak ve kaynak olarak yardımcı destek firması olarak burdan başlamak istiyorum .Bir DEKARASYOn işi yapmak çok yüksek maddi imkânları gerektirdiğinden,kobi yeterli desteği sağlayamamaktadır yada benim bilgim yok.Eğitim bilgimi alıp nakliye şirketi mi nasıl hızlıca kurabilirim

 11. İstanbul/Ataşehir dedi ki:

  Müşteri temsilciliği ve sekreterlik yaptım. Ticaret Lisesi mezunuyum açıköğretim fakültesinde insan kaynakları okuyorum kendimi geliştirebileceğim sağlam refah ve sürekli bir işte çalışmak istiyorum.

 12. Yorum Devamı.. dedi ki:

  Merhaba memlekette 6 dönum tarlam var mevsimlik deyerlendirmek tarlami calistirmak istiyorum koskebde nasil faydalana bilirim ne gibi bir girisimcilikte buluna bilirim

 13. Alime Bayraktutan dedi ki:

  Istanbul sultanbeyli ilcesinde koskeb in kurslari varmi

 14. Serhat dedi ki:

  Halısaha açmak istiyorum.. Bu işte hibe varmı? Ve kurs kaç gün sürüyor

 15. Ayça dedi ki:

  Mrb Kurslar sadece merkezlerde var ilçelerde de açılsın birçok insan mahrum kalıyo.Antalya kemer e açılmasını istiyorum

 16. Nurten Doğan dedi ki:

  Kurstoplamda 32 saak ise kaç gün lursa gidicez günlde kaç saat ders g9rucez

 17. Hasan Hepdurluk dedi ki:

  2’5 dekar bağım var söküp tavukçuluk yapmak istiyorum kurs verilir mi kredi alabikir miyim?

 18. KOSGEB dedi ki:

  Merhabalar danısmanlık sirketimizde kosgeb ile ilgili tüm sorularinizin cevabini bulabilirsiniz .Yerimiz mersin detayli bilgi icin adresinizden ulasabilirsiniz .

BİR YORUM YAZ