Dükkan Açmak

İşyeri Açmak Kaça Mal Olur?

İşyeri Açmak Kaça Mal Olur?

İş kuracakların yapabilecekleri işlerden olan kırtasiye, sigorta acentesi, sinema, kuruyemişçi, cafe, kahvehane, lokanta, petrol istasyonu açmak isteyen girişimcilerin, “kaça mal olur” sorularına cevap verdik.

Maliyet!

Günümüzde ortalama 5000 Tl. sermaye ile bir işyeri açabileceğiniz gibi, 500.000 Tl. para harcayarak da bir işyeri açabilirsiniz. İşyerinin kaça mal olacağı sizin açmak istediğiniz sektöre ve işyerinin içeriğine bağlı. Bu sebeple öncelikle hangi alanda hizmet vermek istediğinize karar vermelisiniz. Sitemizin üst ve sağ bölümünde bulunan kategoriler menüsünden işyeri fikirleri alabilir hangi alanda dükkan açacağınıza karar verebilirsiniz. Antalya’nın çarşı merkezinde açacağınız bir cafe ile Nevşehir’in ilçesinde açacağınız bir cafe arasında dağlar kadar fark vardır.

Cafelerden biri 200.000 liraya açılıyabiliyor iken, diğer için 15.000  TL. harcayabilirsiniz.

Bildiğiniz işi yapın

Öncelikle bildiğiniz işi yapmayı düşünün. Bilmenin açılımı ise sadece bir sektörde çalışmış olmanız demek değildir. Örneğin bir markette kasiyerlik yapan bir şahıs, sadece fiyat etiketlerini, barkod okutmayı, ürün paketlemeyi bilir. Ancak o işyerine gelen ürünlerin alış fiyatlarını, toptancıları, nereden daha ucuza alınacağını ve piyasanın durumunu, vergileri, giderleri vs. konuları bilmez. Eğer tümüyle bir sektöre hakimseniz, o işi bildiğinizi varsayabilirsiniz. Bazı işler vardır ki, yaparken zevk almazsınız. Örneğin bakkal dükkanında ekmek satmayı seven insan çok azdır. Ama doğru şekilde bir işyeri açarsanız sadece ekmek satmakla dahi para kazanabilirsiniz.Hesaplama hususuna gelince, İstanbul’un en kalabalık semtinde bir cafe açmak 1 trilyon para gerektirirken, Anadolunun herhangi bir köşesinde bu işi 10 bin lira sermaye ile yapabilirsiniz.

10 bin lira bayilik veren firmalar olduğu gibi, 100 bin lira bedel isteyen firmalarda mevcuttur.
Mesele, işyerinin büyüklüğü  değil, yatırım yapmadan önce açılan işyerinin müşteri potansiyelini taşıyabilmesidir.

Eğer maliyet hesabını gerekli evraklar ve diğer resmi husular için araştırıyorsanız, basit usulde vergi ödeyen bir esnafın açacağı küçük bir işletmenin maliyeti ortalama 1.000 TL. civarında tutacaktır.

Sermayenize göre bir iş yapın

Eğer elinizdeki sermaye çok yüksek değilse, büyük işlere girmeyin. Özellikle de banka kredisiyle üstesinden gelemeyeceğiniz işlere girmeyin. Aylık gelirinizin yüksek olacağını, bu sayede banka taksitlerini ödeyeceğinizi planlamış olabilirsiniz. Elbet ticaret cesarettir ancak körü körüne de bir işe girmek mantıklı değil. Bu sebeple elinizdeki sermayenin bir miktarını kenara köşeye ayırın. Dükkan işyeri açmak çok kolay ancak önemli olan yürütebilmek. Ufaktan başlayın, rızkı veren Allah. Eğer çalışırsanız ve iş planınız gerçekten iyi ise başaramamanız için sebep yok.

Eğer iş yerinizi kurarken, Kosgeb Devlet desteği almak istiyor iseniz, yeni girişimci desteği başvurusu yapabilirsiniz.

İş kurmak için hiç paranız yok ise, başlangıçta tüketici kredilerine yönelebilir, kosgeb desteği yatana kadar, bir süre idare edebilirsiniz.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Sercan dedi ki:

    Resimde adam daha açamadan zabıta basmış 😀

  2. Antalya varlik mah dedi ki:

    Üniforma textil işi yapıyorum sermayesi fazla deyil ama yinede yardım istiyorum

  3. Okan batak dedi ki:

    Guldurmeyin arkadas..5 -15000 e nerde cafe aciyorsun..sadece harci vergisi su bu basta 5000 belediye de gider..130 m2 kare icin en az 80.000 lira .imalat haric ..yaptim hasta oldum stresinden .. 7 gun 16 saat calis haftada

BİR YORUM YAZ