15.000 TL. SERMAYE İLE NE İŞ YAPABİLİRİM

15.000 TL. SERMAYE İLE NE İŞ YAPABİLİRİM
74.229 kez okundu.

15 BİN TL SERMAYE İLE NE İŞ YAPABİLİRİM

Yeni bir iş kurmak için, iş hayatına atılmak için, ufak bir dükkan açmak için elinizde bir miktar sermaye bulunması gereklidir. 15.000 TL. sermaye küçük bir dükkan işyeri açabilmek için yeterlidir. Ancak dükkanın kurulacağı yere bölgeye veya yapılacak işe göre harcanacak sermaye değişkenlik gösterecektir.

Nereden Başlamak Gerekir?

Yıllardır düşünürüz, şuan yaptığımız iş haricinde ne iş yapabilirim. Biraz sermaye bulsak, bir iş kursak, kendi işimizin patronu olsak. Ne kadar para gerekir ki, mesela bir 15000 lira. Onbeşbin lira bir çoğumuz için çok büyük para değil. Elimizde bu kadar para bulunmasa dahi, 15000 lira kredi veren, iş kurmak için kobi kredisi sağlayan birçok banka mevcut. Eğer sabit bir geliriniz varsa veya bir dükkan açacaksanız 15000 lira krediyi hemen alabilirsiniz. İş 15000 lira krediyi bulmak değil, bu krediyi iyi değerlendirerek iyi bir gelir getirecek bir iş kurabilmek.

Öncelikle ne iş yaparsanız yapın, anladığınız işi yapın. Eğer bir işten anlamıyorsanız sadece çevrenizdeki söylentiler ve çok para kazanacağınızı düşünerek bilmediğiniz işe girmeyin. 15000 lira büyük para değil ama birçoğumuz için kaybedildiğinde zor geri getirilecek bir rakam.

Düşük sermayeli işler

Farz edelim bir market kurmayı hedefliyorsunuz. Mağaza dekorasyonu vergi evrak vs. giderlerin tamamı 15000 lira sermaye yeterli. Dükkana alınacak malları da içeri dışarı mantığı ile alırım diye düşünerek 15000 TL. sermaye ile böyle bir işe girmeyin. Buz dağının görünmeyen tarafında en az bir 15.000 lira daha gerekecektir.

Peki 10.000 TL. sermayeniz olsaydı, ne yapardınız?

İnternetten para kazanmak veya evde yapılabilecek işler haricinde bir iş düşünüyor iseniz, ve mutlaka benim bir işyerim dükkanım olsun diyorsanız 15.000 liraya yapılabilecek işler den bazıları şunlar;

 • Çay ocağı açılabilir
 • Çalışan bir kahvehane devir alınabilir
 • Orta halli bir market açılabilir
 • Küçük bir cafeterya açılabilir
 • Büyük bir manav dükkanı açılabilir
 • Küçük bir lokanta çalıştırılabilir
 • Kuaför salonu berberhane açılabilir
 • Küçük bir şarküteri açılabilir
 • Oto yıkama
 • Halı yıkama
 • Kırtasiye
 • Ambalaj ürünleri satan bir dükkan
 • Küçük parfüm ürünleri satan bir işyeri (açık parfüm)

Kâr oranı iyi iş yapıldığında yüksek olan, ancak açılacak bölgede fazla hava parası gerektirmeyen bir işyeri açmanız mümkündür. Hava parası mevzusu ise, öyle iş yerleri var ki, 5 metre kare dükkan için 100.000 TL. hava parası istenen iş yerleri mevcut.15.000 TL. sermaye karşılığında işinizi kuran, size her türlü alet edavat ile birlikte dükkan dizaynınızı da yapan ve ürünlerinizi ayrıca bir paraya gereksinim duymadan karşılayan bayilik franchise veren firmalar mevcut. Eğer kendi başınıza bir işyeri kurmak yerine bayilik almak istiyor iseniz, Bayilik veren firmaları araştırabilirsiniz. Yine elinizdeki para ile bayilik veren firmanın şartlarının uyuşması durumunda yapabileceğiniz tek iş bu gibi düşünerek para kazanamayacağınız bir işe bulaşmayın. Bayilik almak kolay ancak ya satış yapılmazsa. Tüm olanakları ve imkanları değerlendirin.

15.000 lira parayı faize yatırma!

Eğer sizde riske girmeden para kazanmak istiyor iseniz, hem 15.000 Tl. sermayem garanti olsun, hemde ufak ufak para kazanayım diyorsanız, bankaların yolunu tutarak 15.000 TL. paranızı faize yatırabilirsiniz. Tabi biz bu durumu tavsiye etmiyoruz. Bankaların başlangıç faiz oranları aylık 0,10, 0,12 civarındadır. Bu faiz ilk başlangıç ayında yüksel olmasına rağmen ilerleyen aylarda azalmaktadır.

İşyeri Devralmak!

Daha önce veya halen çalışmakta olan, düzgün bir kâr marjı bulunan bir işyeri 15.000 Tl. sermaye ile devralınabilir. Tabi böyle bir firmayı devralmadan önce firmanın daha önceki yıllarda iş durumu, müşteri potansiyeli, dükkanın bulunduğu bölgenin ileriye dönük olarak yıkılma, taşınma, imar yol geçimi, vb. bir durumunun olup olmadığının çok iyi araştırılması gereklidir. Örneğin uygun fiyata devranılan bir marketin karşısına 1 ay sonra büyük bir süper market veya Avm. nin açıldığını düşünürseniz, neden bahsettiğimi daha iyi anlayacağınıza eminim. Büyük marketin açılma fikrinden önce bahse konu market 50.000 TL. ye alıcı bulabilirken, 1 ay sonra 15.000 TL. ye satılmasını araştırmak gerekir. Eğer bu tür durumları araştırmazsanız, 15.000 TL. sermayenizi kısa sürede kaybedebilirsiniz.

15.000 liraya başka ne iş yapılır?

Aslında 15. 000 Tl. bu yazımızda sembolik durumdadır. 10.000 Tl. veya 20.000 25.000 Tl. sermaye içinde durum çok farklı değildir. Çarşıya 2 sokak yakın mesafedeki bir işyeri 10.000 Tl. sermaye ile alınabiliyorken, çarşıdan aynı ürünleri satan, aynı içeriğe sahip, aynı işyerini 50.000 TL. ye almak malesef serbest piyasa gereğidir.

Dükkan işyeri mağaza açmak haricinde size tavsiyemiz, 15.000 Tl. sermaye ile internet üzerinde sanal bir mağaza açarak, çeşitli ürünler alıp satarak, veya aracılık ederek güzel para kazanabilirsiniz. Tabi bunun içinde internet pazarından anlıyor olmanız şarttır. İlginiz yok ise hiç bulaşmayın.

BİZDEN TAVSİYE

 • Bildiğiniz işi yapın, bilmiyorsanız öğrenin gerekirse kısa bir süre çıraklığını yapın.
 • İşyeri açmadan önce iyi araştırma yapın. Bir bilene sorun.
 • İşyeri devralacaksanız iyi düşünün. Ucuza satılmasının sebebini sorgulayın.
 • Araştırma yaparken rakiplerinizin verdikleri fikirleri rekabet kapsamında değerlendirin.

Peki sizin onbeş bin liranız olsaydı ne iş yapardınız? Yorumlara yazın!15.000 TL. SERMAYE İLE NE İŞ YAPABİLİRİM Konusuna 24 Yorum Yapıldı
 1. N .D dedi ki:

  Istanbul ümraniyede dükkanim var kar ortakligi is yapmak isteyen bir yilligina

  1. ramazan dedi ki:

   benı arayın ne işi yapıyorsunuz

 2. Figen dedi ki:

  Bn figen 1 yildir isszm 13uil engellir vakfinda calistim ve kapanfi isten ayrildim 15 nn toplu para odediler ve bn bu parayla is kurmak istiyoru ama ne yarfimci olacsk oneride bulunacak arkadslr yazdin lutfen

 3. gürhan dedi ki:

  NERDESİNİZ

 4. Servet dedi ki:

  15 yil ist da restourant lokantada calistim simdi ankaradayim dusunuyorum

 5. Servet dedi ki:

  Bende ortak olurum tek zaten zor oluyor protokol yapiktan sonra

 6. Ahmet dedi ki:

  Para kazanmak isteyen arkadaslar . Yeni is fikirleri. %100e yakin kar payiyla burdayim. Bana ulasin . whatsapp

  1. Bahattin dedi ki:

   Selam Ahmet bey size nasıl ulaşabilirim

  2. Bahattin dedi ki:

   Cep telefonu numara verirmisin

  3. ayşe dedi ki:

   selam ne işi bu

 7. sevda dedi ki:

  daha detaylı bilgi veririmisiniz:? nasıl ulaşabilirim size.

 8. İnan dedi ki:

  Selam

 9. Nuray dedi ki:

  Bana ulasir misiiz recep bey

 10. Rıdvan dedi ki:

  Çiğköfte dükkanı açabilirsiniz mesela ben çiğköfteciyim yardımcı olabilirim.

  1. Ferdi Gürler dedi ki:

   Selamun aleykum bende cigkofte dukkanı acmak ıstıyorum yardımcı olabılırmısınız numaranızı falan yazsanız yada ben yazayım

 11. Recep KOROGLU dedi ki:

  İstanbulun en iyi restorantlarinda calisyrum 15 yıldır.. bnde artık birer cafe , restorant açmak istiyorum ortaklık veya ortak arayan warsa ulaşabilir.

  1. Belki olur dedi ki:

   Yer acmak icin ben dusunuyorum ama istanbulun neresindensin

 12. Bafra dedi ki:

  KHK ile ihraç edilen bir öğretmenim 15 bin sermayem var samsunda ikamet etmekteyim ne yapabilirim

 13. Kocaeli dedi ki:

  Pazarlama mobilya imalat ve montaj birde köy islerindende anlarım

 14. Bismil. Diyarbakır dedi ki:

  Merhaba ben orhan 33 yaşındayım ben 19yıl textil atölyelerinde firmalarda çalıştım textilden anlıyorum

  1. İbrahim dedi ki:

   Tekstil iyi para getirisi varmı

 15. ekrem yelken dedi ki:

  güvenli protokoller sağlandıktan sonra neden olmasın.

 16. efe dedi ki:

  %100 KAZANÇLI YATIRIM İMKANI SUNUYORUZ.SERMAYESİ İŞYERİ AÇMAKTA YETERSİZ YADA MEVCUT İŞİ OLUP PARASINI DEĞERLENDİRMEK İSTEYENLER VİLLA APART KONAKLAMA İŞLETMEMİZE SİZLERİDE ORTAK EDİYORUZ.BELİRLEDİĞİNİZ MİKTARI SÖZLEŞMELİ OLARAK 6 AY SEZONLUK DÖNEMDE İŞLETİP BELİRLENEN SÜRE SONUNDA HİÇBİR MASRAFA DAHİL OLMADAN %100 NET KAZANÇ OLARAK İADE EDİYORUZ.KİŞİ VE YATIRIM MİKTARI SINIRLIDIR DETAYLAR GÖRÜŞÜLÜR.

  1. Adnan dedi ki:

   Sizinle çalışmak istiyorum ulaşmak için irtibat no

Sayfa başına git