Dükkan Açmak

Basit Usul Vergi Ödeyen Esnafın Muhasebe Ücretleri

Basit Usul Vergi Ödeyen Esnafın Muhasebe Ücretleri

Ülkemizde faaliyetlerine devam etmekte olan esnaf ve işletme sahipleri bilindiği üzere usullere göre vergi ödemekte ve kazandığı ücret dahilinde muhasebeci de kayıtlı defteri bulunmaktadır. Muhasebeciler esnafların defterlerini tutmakta ve esnaf başı illere göre, esnafın kazancına göre ücret almaktadır. Peki basit usul vergi ödeyen esnafın muhasebe ücretleri ne kadar?

Esnaf ve işletme sahipleri kazançlarına ve faaliyet gösterdikleri illere göre muhasebe ücreti ödemektedir. Her esnafın muhasebecisine verdiği ücret değişik olabilir. Peki basit usul vergi ödeyen esnafın muhasebe ücretleri ne kadar oldu? İl il ve grup odalarınca muhasebe ücretleri ne kadar?

Grup Odalarına Göre Muhasebe Ücretleri

I. grup odaları

İstanbul, Ankara, İzmir illeri ve bu illerin merkez ilçeleri dahil olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyük Şehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı ilçelerde 32 TL.

II. grup odaları

İstanbul, Ankara, İzmir illeri ve kalkınma de öncelik verilmiş iller dışında diğer iller ile bu illerin merkezi ilçeleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyük Şehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi başta büyükşehir belediyesine bağlı ilçeler de 26 TL, diğer ilçelerde ise 17 TL.

muahsebe-ücretleri

Muhasebe ücretleri

III. grup odaları

Büyükşehir statüsünde ve kalkıma da öncelik tanınmış iller ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi bu illerin merkez ilçeleri ve yine bu illerin büyükşehir belediyelerine bağlı ilçelerin 19 TL, diğer ilçelerin 17 TL kalkınma da öncelik verilmiş illerin 17 TL ve diğer kalkınma da öncelik verilmiş illerin merkez ilçeleri ile merkeze bağlı olmaya ilçeler de muhasebe ücretleri 17 TL olarak verilmiştir.

Esnaf ve işletme sahipleri muhasebecisine faaliyet gösterdiği il, merkez ilçeye bağlı olup olmaması ve kalkınma da öncelik verilmiş il durumuna göre ücret ödemesi yapmaktadır. I, II ve III. grup odaları için muhasebe ücretleri yukarıda verildiği gibidir. Bundan sonra esnaf ve işletme sahipleri yukarıda verilmiş olan grup odalarına göre muhasebecisine ücret ödemesi gerçekleştirecektir. En yüksek ödeme büyük şehir belediyelerinde 32 TL ve en düşük ödeme ise kalkınma da öncelik tanınmış iller için 17 TL olarak belirlenmiştir.

Basit Usulden Kimler Yararlanamaz?

  • Artık çok yaygın olmasa da ikrazat firmaları
  • Maden ve mücevher iş uğraşanlar ile kuyumcular
  • Sigorta düzenleyicileri
  • Komandit şirketlerde bulunan komandite ortaklar
  • Kolkektif şirketlerin ortakları
  • Tavassut işi yapanlar dışında kalanlar
  • Reklam ve ilan işleri ile uğraşanlar ve bunlara aracılık edenler
  • Gemi ve taşınmaz alıp satanlar
  • Çakıl, tuğla, taş ve kireç taşıyanlar
  • Treyler, çekici gibi aletlere sahip olan işletmecilerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.