Gerekli Evraklar

Diplomasını Kaybedenlere E-Devlet Mezuniyet Belgesi Alma Yöntemi 2023

Diplomasını Kaybedenlere E-Devlet Mezuniyet Belgesi Alma Yöntemi 2023: Mezun olduğumuz okulun diploması hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Birçok yer diplomasız kimseyi kabul etmez. Birçoğumuz mezun olduğumuz okulun diplomasını üzerinden zaman geçmesi nedeniyle veya belirli iş yerlerine verip hatırlamamızdan dolayı kaybedebiliriz.

Bir daha ki lazım olma sürecine kadar da hatırlamayız muhtemelen. Eskiden diploma almak için mecburen mezun olunan okullara gitmek gerekiyordu. Şimdi ise ilkokul, lise, yüksek okul veya lisans öğrenim durumunuz hangisi ise onun diplomasına artık e-devlet aracılığı ile ulaşmanız mümkündür. Eğer mezun olduğunuz tarihin üzerinden çok geçmiş ise belki diploma sorgulamasında ‘mezun bilgisi bulunamamıştır’ yazısı ile karşılaşabilirsiniz. Herkesin merak ettiği soruya gelelim. E-devlet diploma alma bu belge nasıl alınabilir ve diploma isteyen yerlerde geçerli mi olur mu? Detaylar haberimizde.

e-Devlet Mezun Bilgisi Bulunamamıştır?

Devlet tarafından, vatandaşın işlerini kolaylaştırması için sağlanan elektronik hizmet sistemidir. Gündelik hayatta yapacağınız birçok işi fiziksel efor sarf etmeden internet üzerinden e-devlet sistemine giriş yaparak kolaylıkla halledebileceğiniz bir sistemdir. Örneğin; bir iş yerine başlayacağınız zaman istenilen sabıka kaydı için öncelerden adliye harici bir yerden almanız mümkün değildi. Fakat günümüzde e-devlet sayesinde bunların hepsini internet sistemiyle birkaç tıklama ile yapabiliyorsunuz. E-devlet sistemi bürokratik ve devlet işlerinde artık bir nevi insanların eli ayağı gibi olmuştur.

Diploma Sorgulama için E-Devlet Şifresi olmayanlara e-devlet şifresi Nasıl Alınır?

E-devlete giriş için ilk şifre işleminizi Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızın da bulunduğu nüfus cüzdanınız, ehliyet ya da pasaport gibi size ait belgeler ile bulunduğunuz ilde veya ilçedeki PTT şubelerine giderek alabilirsiniz. Bu işlem için için ilk etapta masraflar için 2 TL ücret alınır. Daha sonra şifre yenileme veya kaybettiğiniz şifreyi almak için PTT şubelerine işlem ücreti olarak 4 TL ödemeniz gerekmektedir. E-devlet ile kimlik doğrulama işlemlerinde herhangi bir ek ücret ödemeden T.C kimlik numaranız birkaç adımda kendinize yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

e-devlet-şifre
e-Devlet Şifrelerinizi Bulunduğunuz Yerdeki PTT Şubelerinden Alabilirsiniz.

İlkokul ve Ortaokul Diploması Sorgulama

İlkokul veya ortaokul diplomanızı kaybetmeniz halinde mezun olduğunuz okula giderek, diplomanızın kaybolduğuna dair bir dilekçe vermelisiniz. Ancak tekrar diploma almanız mümkün olmadığından dolayı size mezun olduğunuza dair belge verilecektir. Diplomayı vereceğiniz yere bu şekilde vermeniz halinde de diploma yerine geçerek kabul görecektir. Diplomanızı alacağınız okul size bu işlemi gerçekleştiremeyeceğini söylediği taktirde veya gittiğiniz okul kapanmış ise, bağlı olduğunuz Milli Eğitim Bakanlığı‘ndan yardım isteyebilirsiniz. En geç bir hafta 10 gün içerisinde mezuniyet belgenizi size vereceklerdir. Her iki yerinde verecekleri belge asıl diplomaymış gibi kabul edilecektir.

Lise Diploması Sorgulama

Günümüzde birçok işe girmek için lise mezunu olmak gerekiyor. İş yeri sahibi de bunun belgesini istemektedir. Önceki yıllarda lise diploması almak için ilkokul ve ortaokullarda olduğu gibi mecburen mezun olunan okula gidilmesi gerekiyordu. Fakat yeni çıkan bir sistem ile e-devlet sistemi üzerinden diploma yerine geçebilecek mezuniyet belgesi alınabilmektedir. Bu işlem yalnızca 2008‘den sonra mezun olanlar için geçerlidir.

2008 öncesi mezun olanların kaydı bulunmamaktadır. Bu işlemden faydalanamazlar. Lise diplomanızı almak için ilk olarak yukarıda belirttiğimiz şekilde bulunduğunuz il veya ilçedeki PTT şubelerinden bir e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. Daha sonra şifreniz ile birlikte, kimlik doğrulama sistemiyle e-devlet sisteminize giriş yaparak arama kısmına mezuniyet belgesi yazmanız halinde açılan ekrandan; örgün lise okuyorsanız Milli Eğitim Bakanlığı/Lise Mezuniyet Belgesi Doğrulama seçeneğine, açık lise okuyorsanız Milli Eğitim Bakanlığı/Açık Öğretim Liseleri Mezuniyet Belgeleri Doğrulama seçeneğine tıklayarak diploma yerine sayılabilecek olan mezuniyet belgenizi alabilirsiniz.

Lise Diploması Sorgulama
Kaybolan lise diplomanızı e-devletten mezuniyet belgesi olarak çıkartabilirsiniz.

Yüksek Okul Diploması Sorgulama

Lise eğitimini tamamlamış insanlar bir üst seviyeye geçerek üniversite sınavına girmeye hak kazanırlar. Sınav puanlarına göre ya 2 yıllık ya da 4 yıllık okullara yerleşirler. 4 yıllık okul kazanmış bireyler lisans öğrencisi olarak adlandırılırken, 2 yıllık okul kazananlar ise ön lisans öğrencisi sayılarak yüksek okullara yerleşmeye hak kazanırlar. Daha sonra yüksek okul eğitimini tamamlamış öğrenciler ön lisans mezunu sayılır. Okullarının bitiminde iş buldukları zaman okudukları bölümlere göre veya başka şekillerde iş hayatına atılırlar. İş yerinden verilen evrak listelerinde genellikle son mezun olunan okulun diploması istenir.

Diplomanızı kaybettiyseniz önlisans, lisans ve lisans üstü öğrencilerin durumu lise ve ortaokula uygulanan işlemlere göre biraz daha farklıdır. Kaybettiğiniz diplomanın yerine ikinci bir kopyası olacak şekilde diploma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu işlem için gerekli evraklar; ikinci kopya diploma başvuru formu, kimlik fotokopisi, diplomaya ödenen meblağın dekontu şeklindedir. Diploma ücreti denilen şey ise, kaybettiğiniz diploma için üniversitenin anlaşmalı olduğu bankaya para yatırmanız gerekmektedir. Para yatırdıktan sonra bankadan aldığınız dekontu, yeni diplomanızı almak için teslim etmeniz gerekmektedir.

Hazır ettiğiniz bütün evrakları okulunuzun öğrenci işlerine teslim etmelisiniz. Ancak bilmeniz gereken son bir şey daha vardır ki, ikinci verilen diploma nüshasının bir daha verilme ihtimali yoktur. Çünkü ikinci verilen diplomanın üzerinde ikinci nüsha ibaresi yazısı bulunmaktadır. Başvurunuzun ardından en az 10 gün içerisinde işleminiz tamamlanmış olur ve diplomanızı alırsınız. Yeni çıkan bir kolaylık ile artık internet sistemi üzerinden birkaç yere tıklayarak işleminizi basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak arama butonuna mezuniyet belgesi yazdıktan sonra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı/Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama seçeneğinden üniversite bilgilerinizden diploma notunuza kadar bütün her şeyi içeren belgeyi hazırlıyor. Üstelik bilgisayarınıza kaydetmeye ve yazdırmaya da olanak sağlıyor.

üniversite-diploma
Üniversite diplomanız kaybolduğunda ikinci nüshayı aslı gibi bastırabilirsiniz.

Kurumlar Diploma Yerine Mezuniyet Belgesini Kabul Ediyor mu?

E-devlette her şahsın kendi adına ve bilgilerine göre var olan mezuniyet belgeleri herhangi bir kuruluş tarafından değil okulların veri tabanlarından e-devlet kapısına aktarılmaktadır. Bu sebeple de e-devlette bulunan bilgilerin sahte olması mümkün değildir. Herhangi bir güvensizlik söz konusu olmamalıdır. E-devletten çıkartılan bütün mezuniyet belgeleri karekod dediğimiz sistemle basılmaktadır. Belge her nerede kullanılacak olursa olsun teknolojinin ilerlemiş olmasından dolayı elektronik cihazlar sayesinde karekod sisteminden şahsın kimliğinin ve mezuniyet belgesinin doğru olduğu tespit edilir.Bu yüzden de diploması kayıp olanlar lazım olduğunda mezuniyet belgesi ile işlemlerini halledebilirler.

E-devletten mezuniyet belgesi alma sistemi, işe girişlerinizde size büyük bir fayda sağlayacak. Fiziksel bir çaba sarf etmeden, mezun olduğunuz okula gitmeden işlemlerinizi hem rahat bir şekilde hem de kolay bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

4 Yorum

  1. lisans mezuniyetimin üzerinden sınavsız ikinci üniversite hakkıyla 2 yıllık bölüm okudum mezun oldum e devlette sadece son bitirdiğim önlisans mezuniyetim görünüyor lisans diplomam neden görünmüyor olabilir?

    1. OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ (Resmî Gazete Tarihi: 26.07.2014 Resmî Gazete Sayısı: 29072) Madde 74/2 ve MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ (Resmî Gazete Tarihi: 07.09.2013 Resmî Gazete Sayısı: 28758) Madde 73/b incelebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =

Başa dön tuşu