Eğitim

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir? 2023

Öğrenci okul numarası nasıl öğrenilir, liseye geçtim okul numaramı bilmiyorum ne yapmalıyım, öğrenci numarası sorgulamadan ve okul numarası olmadan e-okula giriş mümkün mü? sorularına yanıt arıyorsanız en kolay yöntemi ile e-Devlet okul numarası öğrenme, AÖL öğrenci numarası öğrenme ve sorgulama adımlarını inceleyebilir, e-okul öğrenci girişinizi sorguladığınız okul numaranızı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

En Kolay Yolu ile Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir?

Öğrenci okul numarası öğrenmek için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki e-Devlet okul numarası öğrenme, ikincisi ise eğitim aldığınız kuruma giderek idareden okul numaranızı sorgulamaktır.

Her geçen yıl eğitim alan öğrenci sayısının artması, isim karışıklığına ve benzerliğine neden olacağından, öğrenci numarası sistemi kullanılmaktadır. Gerek EBA üzerinden dersleri takip etmenizde gerekse herhangi bir kurum tarafından talep edilen öğrenci belgesi alma işleminizde mutlaka okul numarasına ihtiyaç duyacaksınız. Peki en kolay yolu ile öğrenci okul numarası nasıl öğrenilir? bakalım.

e-Devlet Okul Numarası Öğrenme

e-Devlet okul numarası öğrenmek için, e-Devlet sistemine dilerseniz mobilden dilerseniz bilgisayarınızda erişim sağlayabilirsiniz. MEB e-Devlet portalı sayesinde ayrıca veliler çocukları ile alakalı olan her türlü bilgiye de ulaşabilmektedir. Örneğin; okul numarası öğrenme lise, AÖL öğrenci numarası öğrenme, sınav bilgileri, devamsızlık, merkezi sınav sonuçları, ders programı bu portal üzerinden erişilebilmektedir. Yani e-Devlet sistemi üzerinde de MEB’in öğrenci bilgi sisteminde yer alan tüm bilgiler yer almaktadır.

e-Devlet okul numarası öğrenmek için:

  • e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifre bilgileriniz ile giriş yapın.
  • Açılan ekran üzerinde “Kurumlar” bölümünden “Milli Eğitim Bakanlığı” kurumunun bulunduğu “Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi” menüsüne tıklayın.
  • Açılan sayfada Milli Eğitime bağlı ilkokul, ortaokul, lise ve AÖL, AÖF bilgilerini görüntüleyeceksiniz.
  • Ardından ilgili okul seçiminizi yapın.
  • Açılan yeni sekmede okul bilgilerinizi, notlarınızı ve öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere ulaşacaksınız.

e-Devlet okul numarası öğrenme yöntemi ile velisi olduğunuz öğrencilerin okul numarası bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Bu bölümde yer alan detaylardan e-Okul VBS seçeneği ile de öğrencinin kimlik ve okul numarası olmadan da direkt e-okul’a geçiş yapabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi AÖL Öğrenci Numarası Öğrenme

Açık öğretim lisesi AÖL öğrenci numarası öğrenmek için e-Devlet resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Gerekli bilgiler ile giriş yaptıktan sonra, AÖL öğrenci numarası öğrenmek için:

  • e-Devlet ana sayfası üzerinde yer alan arama butonuna “Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulamayazın.
  • Açılan sorgulama sayfası üzerinde size ait bilgileri ve öğrenci numaranızı öğrenebilirsiniz.

Okul Numarası Olmadan e-Okula Giriş Mümkün mü?

Okul numarası olmadan e-Okula giriş mümkün değildir. e-Okul resmi internet sayfasında öğrenci bilgilerine ulaşmak için öğrenci T.C. kimlik numarası, okul numarası gereklidir. e-Okul sistemi öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin eğitim sürecini daha iyi yönetebilmeleri için kurulmuş olan bir sistemdir. Okul nosuz e-okula giriş yapılmadığı için sistem içerisinde yer alan not ve devamsızlık bilgilerine ulaşılamayacaktır. Ancak isterseniz e-Devlet kapısı üzerinden öğrenci bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Mobil Bilgi Servisi ile Okul Numarası Öğrenme

Mobil bilgi servisi ile okul numarası öğrenme adımlarını uygulayarak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından velilerin öğrenciler hakkında bilgi edinmeleri için hazırlanan uygulama ile istedikleri her yerden öğrenciler hakkında bilgi edinebilirler.

İnternet sitesinden veya mobil uygulama yerine SMS ile bilgi almak isteyen veliler öğrencinin T.C. kimlik numarasını yazıp 8383’e kısa mesaj göndermeleri yeterli olacaktır. Ücretli olan bu hizmet için aylık 2.5 TL abone ücreti ödeyerek öğrenci hakkında bilgileri anında kısa mesaj ile öğrenebilirsiniz.

Okul Numarası Öğrenme Ortaokul Öğrencileri İçin

Okul numarası öğrenme ortaokul öğrencileri için, direkt olarak e-Devlet sistemi üzerinde yapılmamaktadır. e-Devlet okul numarası öğrenmek için ancak veli bilgileri üzerinden sisteme giriş yapılarak öğrenci bilgilerine erişim sağlanabilir.

ortaokula geçiş yapan öğrenciler velisinin e-devlet kapısı üzerinden okul numaralarını öğrenebilirler. Bu işlem için öncelikle veli e-devlet resmi internet sitesine giriş yapmalıdır.

  • Gerekli bilgiler ile sisteme giriş yapılmasının ardından gelen sayfa üzerinden kurumlar seçeneğine tıklayarak.
  • Çıkan kurumlar listesinden Milli Eğitim Bakanlığı seçilmelidir.
  • Ardından seçenek listesi içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi seçeneği seçilmelidir. Açılan sayfa üzerinde velisi bulunduğunuz öğrencilerin okul numaralarını öğrenebilirsiniz.

Okul Numarası Öğrenme Lise Kademesi İçin

Okul numarası öğrenmek isteyen lise öğrencileri, velisinin e-Devlet hesabı üzerinden okul numaralarını öğrenebilirler. Bu işlem için veli e-Devlet sistemine girebilmesi için velisinin T.C. kimlik numarası ve şifresini bilmesi gerekmektedir. Veli bilgileri ile sisteme giriş sağlandıktan sonra açılan sayfa üzerinde bulunan Kurumlar sekmesinden Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olan sayfaya giriniz. Bu sayfadaki Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi butonundan lise okul numaranızı öğrenebilirsiniz.

Üniversite Öğrenci Numarası Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrenci numarası öğrenme üniversite öğrencileri için daha basittir. Özellikle üniversite eğitimine yeni başlayan öğrencilerden eğitim dönemlerinde çeşitli burs başvuruları, okul etkinlikleri, proje kayıtları gibi işlemlerde öğrenci numarası istenmektedir. Öğrenci numaranızı öğrenmek için ilgili üniversitenin öğrenci işleri departmanı ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Departmanda bulunan görevliye öğrenci numaranızı öğrenmek istediğinizi beyan etmeniz ardından görevli kişi size üniversite öğrenci numaranızı söyleyecektir. Ayrıca e-Devlet okul numarası öğrenme üniversite hizmetinden de kolaylıkla sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Hakan DENİZ

Dükkan açmak sitesinde 6 yıldır gündeme dair güncel haberler paylaşmaktayım.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu